Autor Tema: Problem ili neiskustvo?! :D  (Pročitano 5987 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže andrey07

  • Junior
  • *
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Problem ili neiskustvo?! :D
« poslato: April 05, 2015, 10:18:38 pre podne »
Cao svima... Poceo sam od pre par meseci da fotkam po diskotekama 18. rodjendane. Nekoliko puta mi se desavalo da aparat ne moze da mi isfokusira lik zbog nedovoljnog osvetljenja u diskotekama, i to me je jako nerviralo. Da li je neko imao takvih problema i ako jeste neka me posavetuje sta da radim? Lampica na aparatu dok slikam u M modu se pali, ali tek kada mi isfokusira sliku. A inace koristim D5100+18-105mm...

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #1 poslato: April 05, 2015, 10:46:11 pre podne »
Ako koristis samo srednju tacku, ne bi trebalo biti problema jer nije to bas toliko tamno. Mada, AF na seriji 3 i 5 se ne moze porediti sa onim na seriji 7 ili 300(s), ili na FF tijelima, pogotovo u tamnim uslovima. Tako da, ne mozes nesto puno ni ocekivati...

Mislim da bi bolje prosao da nabavis i, recimo, 50mm f1,8.

Van mreže andrey07

  • Junior
  • *
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #2 poslato: April 05, 2015, 10:57:49 pre podne »
Maksimalan mi je otvor blende uvek. ali mi se desi tako kad slikam po separeima gde je jako mracno da nece da mi isfokusira... Inace hvala na komentaru.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #3 poslato: April 05, 2015, 11:56:59 pre podne »
Nema af veze sa blendom. Ja ti govorim za objektiv, da bi sa 50 f1,8 mogao bolje da prodjes. Ne znam kakav blic koristis, ali veca blenda uvijek dobro dodje, pogotovo na takvim mjestima, gdje vecinom fotografises portrete i sl, pa ti bolji bokeh dobro dodje. A i nekad moze bez blica da prodje, sa f1,8 i malo visim iso.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #4 poslato: April 05, 2015, 01:03:05 posle podne »
Malo mi ovo deluje čudno. Slikaš rođendane, pa još 18-te gde ljudi očekuju dobre slike, a ti imaš problema sa najosnovnijm stvarima. To je u najmanju ruku neozbiljno. Nemoj da se ljutiš, ali tako je. Jedino je opravdano ako si drugi fotograf i samo vežbaš usput.

Da li ti je stigao SB700 ili neki drugi blic? Na njemu imaš AF lampu i onda fokus nije problem. Nadam se da ne slikaš sa pop-up blicem.
Osim toga nije mi jasno kako AF assist na aparatu ne radi posao.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže andrey07

  • Junior
  • *
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #5 poslato: April 05, 2015, 01:35:38 posle podne »
Nisam jos uvek uzeo SB700, a iskrsnuo je posao pa tako da sam bio prinudjen da radim sa pop-up blicem. A AF ne znam kako ali ne radi posao. I veruj mi da se niko nije zalio na kvalitet odradjenih slika.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #6 poslato: April 05, 2015, 03:33:33 posle podne »
Pa dobro onda. Ja sam malo realno/oštro nastupio. To je moje viđenje situacije.
AF lampa na aparatu bi trebala da se uključi kad stisneš dugme za okidanje do pola, a ne kad završi fokusiranje.
Ne znam tačno kako je kod Nikona, ali ovo mi liči kao da radi za redukciju crvenih očiju, a ne kao AF lampa.
Proverio si u meniju kako je sve podešeno?
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže quka

  • Junior
  • *
  • Poruke: 95
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #7 poslato: April 05, 2015, 03:45:15 posle podne »
Ja koliko se secam, AF asist lampica mi na tom aparatu nije radila ni u jednoj drugoj varijanti osim kad koristim srednju kockicu za AF, nemoj me drzati za rec, ali probaj tako...
pozz

Van mreže andrey07

  • Junior
  • *
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #8 poslato: April 05, 2015, 03:53:46 posle podne »
@pericha Naravno da si nepotrebno nastupio ostro, ali fin sam ja decko, prastam. Zeleo sam savet, a ne pridike na blic. Ali to je sad iza nas i skroz nebitno. Moguce je da mi samo podesavanje u meniju nije kako treba, zato sam se i obratio ovde na forum da mi neko objasni kako to da sredim, jer mi do sad to nije ni bilo potrebno.


Van mreže andrey07

  • Junior
  • *
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #9 poslato: April 05, 2015, 03:54:16 posle podne »
@quka Hvala na savetu, ali upravo sam primetio da je ipak do podesavanja u meniju... :D

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #10 poslato: April 05, 2015, 04:51:20 posle podne »
I meni je bilo cudno, ali obicno krenem od pretpostavke da su najosnovnije stvari podesene i da je problem u necem drugom.

Posto imas tijelo kome je samo srednja tacka krstasta, koristi samo nju u tamnijim uslovima i ne bi trebao imati velikih problema. Kao sto sam rekao, AF nije tako dobar kao na visim kategorijama, ali ti ipak ne slikas u mrklom mraku...

Pop-up blic ti nije bas od neke koristi... Srecom, imas vjerovatno veoma nezahtjevnu klijentelu kojoj bi i slike sa bilo kojeg kompakta bile dobre. :)

Moja preporuka: eksterni blic i rijesices sve probleme. Ja bih ti i dalje savjetovao jos neki objektiv pored 18-105, mada ce ti i on i vise nego dovoljno obavljati posao.

Van mreže andrey07

  • Junior
  • *
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #11 poslato: April 05, 2015, 04:59:57 posle podne »
@blackbeast Jos jednom hvala na savetu, sredio sam sad podesavanje i lampica se pali cim se pritisne dugme. Nameravam da uzmem ja blic, i naravno da ce tada fotografije biti jos bolje, ali zaista niko se ne zali na fotografije, sto ne znaci da mozda nece... :D Bitno je da je problem resen. :D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #12 poslato: April 05, 2015, 06:08:30 posle podne »
Dobro je da si rešio problem.
Radi kvalitetno zbog sebe. Tvoje slike predstavljaju tebe.
Blackbeast ti je sve rekao čak i bez čitanja između redova :)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže mr.techa

  • Junior
  • *
  • Poruke: 67
    • Pogledaj profil
Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #13 poslato: April 05, 2015, 06:57:32 posle podne »
AF lampa radi samo kada je na single focus

Van mreže andrey07

  • Junior
  • *
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #14 poslato: April 05, 2015, 09:06:53 posle podne »
Ma sada radi na sve zivo, samo sto nije bila ukljucena u podesavanjima... :D

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #15 poslato: April 06, 2015, 12:34:38 pre podne »
- i, kao sto neko rece samo na centralnu tacku . . .
Mene je to mucilo neko vreme . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže andrey07

  • Junior
  • *
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #16 poslato: April 06, 2015, 04:29:49 posle podne »
Hvala jos jednom svima na pomoci...

Van mreže Stefan94

  • Član
  • **
  • Poruke: 130
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #17 poslato: April 06, 2015, 05:51:30 posle podne »
Ako ti se ovo opet slucajno desi, proveri da li ti je fokus namesten na AF-S umesto AF-A ili AF-C posto nece lampica da se pali kad je fokus u continues modu :D

Van mreže pedja

  • Član
  • **
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #18 poslato: April 06, 2015, 08:58:50 posle podne »
cuti nisi jedini kome se desilo. :P naime ja uzeo aparat i posle nedelju dana pita me devojka neka dal bi slikao dupli 18-ti  ;D ma reko sto nebi a ja se jos nisam ni upoznao tako reci sa aparatom,jer pre nikona sam koristio dugo canon.i tako ti ja odem da fotkam u kaficu sve lepo islo dok nisam otisao u drugi deo gde je skoro pa totalni mrak bio. ;D
ja da slikam on nece,ja opet nece  >:( blam nevidjeni  :-\ trazi svetlo neko po kaficu da fokusiraa pa da slikam.....sreca pa sam poneo canona za sobom  ;D tako da sam malo sa canonom slikao malo sa nikonom.iskren da budem nisam ni znao gde se nalazi podesavanje za af lambicu.jos u toj svoj guzvi....srecom pa niko se nije zalio na slike.
nikon d5100 18-55*55-200* canon 400d rebel xti
http://www.flickr.com/photos/30207060@N05/?donelayout=1

Van mreže andrey07

  • Junior
  • *
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem ili neiskustvo?! :D
« Odgovor #19 poslato: April 06, 2015, 09:10:52 posle podne »
Hahaha dobro je da nisam jedini. :D Jeste malo neprijatna situacija, ali dobro sta da se radi. Meni to slikanje rodjendana nije prvobitnan posao, ali kad te ljudi hoce da ih slikas, onda ne mogu, a da im ne uzmem pare... :D