Autor Tema: Sigma ART serija u 2 verije  (Pročitano 5214 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Sigma ART serija u 2 verije
« poslato: Mart 14, 2015, 06:05:43 posle podne »
Odlučio sam se ovo proljeće obnoviti sa optikom i danas se odlučim da bi uzeo 35-icu Art seriju... Upoznam jednog čovjeka koji prodaje foto opremu i na pitanje o dotičnom objektivu njegovo protupitanje je bilo da li želim verziju za "naše tržište" ili verziju za Njemačko tržište...

Upitam ja njega koja je razlika?
-odgovor:
Osim u cijeni od tisuću kuna, razlika je što dobijem 5 umjesto 3 godine jamstva, te je kvalitetnija izrada u vidu da su manja odstupanja u proizvodnji, što donosi do boljih optičkih rezultata i posebno mi napomenuo da su mnogo dugotrajniji...

Normalno ja posumnjao u sve to, malo pričali o tome, ali lik je bio baš flegmatik i sam mi je kazao da je njemu svejedno koju verziju uzmem jer mu je zarada ista, te da se u 20 godina iskustva sa foto opremom uvjerio da je to tako,  i pustio meni na odabir..

Kao potvrdu svega napomenuo mi je da se to sve može provjeriti po serijskom broju objektiva, a najlakše je vidjet koju verziju kupuješ po tome ako ima 3 ili 5 godina garancije...

Razgovor je otišao daleko i postao sam zbunjen do te mjere da sam ga upitao da li želi reći da "kod nas" dolazi roba s greškom, a on mi tada dao odgovor, da nije to roba s greškom i usporedio mi je da je to kao da kupujem VW ili Škodu  ???

Mojoj zbunjenosti nema kraja jer sam shvatio što je on htio reći pošto je ljubitelj VW-a ;D ali ja znam iz iskustva da je i Škoda odličan auto :D :D :D

E sad pitanje za nekog s foruma:

Da li stvarno postoji mogućnost da Sigma radi objektive za dva tržišta i da ako u proizvodnji pri provjeri kvalitete ima malo veće odstupanje od normalnog da ti objektivi dolaze kod nas? Jer nema mi smisla zašto bi bila razlika u cijeni 1000kn, a inače su 100% identični...

Na kraju priče sam shvatio da njegove riječi mogu držat vodu jer je stvarno u Njemačkoj Art serija skuplja nego u Hrvatskoj, a znamo kako je sva foto oprema dosta skuplja nego vani... Još da nadovežem, preko prijatelja s nekim popustima za naše tržište bi me došlo oko 4800kn, a skuplja verzija malo manje od 5800kn..

P.S...također je rekao da to radi samo Sigma, Canon, Nikon, Tamron i dr. ne rade to..

Lp  ^-^
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma ART serija u 2 verije
« Odgovor #1 poslato: Mart 14, 2015, 08:16:05 posle podne »
Gledaj, kod nas je uobicajeno misljenje da ono sto dolazi na nase trziste ne valja, tj, da je druge ili trece klase, za razliku od onog u Njemackoj ili nekoj drugoj zapadnoj zemlji.

Ja licno ne vjerujem u to, jer, eto, kad vec spomenu VW, moraju biti iste kontrole kvaliteta i u fabrici u Njemackoj i u onoj u Brazilu... Uzeo sam VW za primjer, ali nebitno, vazi za bilo kojeg veceg proizvodjaca necega sto se prodaje svugdje. Coca Cola je ista, i ona iz USA, i ona iz BiH.

A pogotovo mi nema logike razlika u cijeni. Ako vec neko hoce da ti "uvali" nesto losiji proizvod, zar nije logicno da ti ga ponudi po istoj cijeni, jer bi neko nekad skontao da za taj jeftiniji postoji razlog zasto je jeftiniji, i ne bi ga niko vise kupio...

Ovo samo razmisljam na glas...

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma ART serija u 2 verije
« Odgovor #2 poslato: Mart 14, 2015, 09:14:07 posle podne »
Za pocetak, bilo bi lepo da nam prevedes kune u €, da znamo o kojim vrednostima pricamo.

U Nemackoj ne postoji garancija od 5(pet) godina na Sigmine objektive.
Kad kupis Sigmin objetkiv(u Nemackoj), dobijes 12 meseci garanciju, koju moraju da ispostuju zbog EU propisa.
Nakon kupovine, imas 8(osam) nedelja vremena da registrujes objektiv kod Sigme, besplatno i time dobijes garanciju od 3(tri) godine.
Da li postoje razlike u Sigma objektivima za Nemacko, odnosno ostali deo Evrope trziste, ne znam.

p.s. Sto se tice "VW" i "Skode"...kupi Mazdu, one garantovano sve dolaze iz Japana ;D ;D
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Sigma ART serija u 2 verije
« Odgovor #3 poslato: Mart 14, 2015, 09:44:25 posle podne »
...pa upravo zbog toga sto mi je mogao podvaliti takvo nesto i ja ne bi to skuzio, zato sam se zamislio.. Covjek je bio fer i rekao mi da neka prespavam i odlucim, a da mu je bio cilj samo prodati, mogao mi je prodati jeftinijeg po skupljoj cijeni i gotovo..

Jedino sam pomislio da mozda tu razliku u cijeni placam vezano za garanciju posto je 5 godina, a da mi to nije rekao, pa da tu zaradi jos nesto..

Cijena je 630 vs 760€
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Sigma ART serija u 2 verije
« Odgovor #4 poslato: Mart 14, 2015, 11:02:40 posle podne »
Ne postoje nikakve "dve" verzije, te se takva priča u najboljem slučaju može nazvati odrazom neobaveštenosti.

Neki proizvođači na određenim tržištima nude mogućnost doplate za dužu garanciju i to može biti uzrok drugačije cene. Sve drugo je čista izmišljotina.

Pozdrav

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Sigma ART serija u 2 verije
« Odgovor #5 poslato: Mart 14, 2015, 11:06:08 posle podne »
Ma to je i meni sinulo kada sam pisao prosli post...da mi je prije sinulo, ne bi ni pisao post ::)
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma ART serija u 2 verije
« Odgovor #6 poslato: Mart 15, 2015, 12:30:43 pre podne »
Uzmes tu sa 3 godine garancije i uzivas...samo lepo isprobaj pre kupovine, jednom drugaru i drugarici se desava da masi na daljinu, a kad fotka nesto blizu, onda je sve okej, mada, oboje imaju d600, pa je mozda problem i do njega...i jos nesto...nadam se da ces preci na full frame, posto ces tada progledati kada je sigma u pitanju. :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže mire

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma ART serija u 2 verije
« Odgovor #7 poslato: Mart 16, 2015, 07:41:26 pre podne »
Pre svega, napominjem da apsolutno ne znam za konkretan objektiv da li se pravi u dve varijante, ili ne. Ipak, prokomentarisaću ovaj post, jer o tome znam po nešto.

Gledaj, kod nas je uobicajeno misljenje da ono sto dolazi na nase trziste ne valja, tj, da je druge ili trece klase, za razliku od onog u Njemackoj ili nekoj drugoj zapadnoj zemlji.

Ja licno ne vjerujem u to, jer, eto, kad vec spomenu VW, moraju biti iste kontrole kvaliteta i u fabrici u Njemackoj i u onoj u Brazilu... Uzeo sam VW za primjer, ali nebitno, vazi za bilo kojeg veceg proizvodjaca necega sto se prodaje svugdje. Coca Cola je ista, i ona iz USA, i ona iz BiH.

A pogotovo mi nema logike razlika u cijeni. Ako vec neko hoce da ti "uvali" nesto losiji proizvod, zar nije logicno da ti ga ponudi po istoj cijeni, jer bi neko nekad skontao da za taj jeftiniji postoji razlog zasto je jeftiniji, i ne bi ga niko vise kupio...

Ovo samo razmisljam na glas...

Automobili se zapravo prave različito za različita tržišta. Većina proizvođača to i ne krije i stavljaju odgovarajuću (manje-više očiglednu) kodiranu oznaku koja ukazuje na tržište kom je automobil napravljen. Pri tome, kada se automobil "slaže" za skromnije tržište, svesno se stavljaju manje kvalitetni materijali, manje dodatne opreme, pa čak u nekim slučajevima i sklopovi sa većim tolerancijama (čitaj: oni koji nisu prošli test za ugradnju na skupljem modelu). Dakle, taj jeftiniji automobil ima razlog zašto je jeftiniji, a osnovni razlog je u tome što se na taj način povećava prodaja na tržištu koje ima skromniju kupovnu moć. Automobili su kod nas trenutno uglavnom jeftiniji nego u zemljama EU u kojima se proizvode.

Uostalom, milka čokolada (i ne samo ona) kod nas ima 90g, a u EU i dalje ima 100g.

A da, čak ni Coca Cola nije ista, ali ne mislim da je tu razlika u kvalitetu. Drugar koji živi u Americi kaže da hrvatska više liči na američku, a i ja primećujem razliku između naše i hrvatske. Doduše, ne pijem često Coca Colu, ali dovoljno da primetim razliku.

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Sigma ART serija u 2 verije
« Odgovor #8 poslato: Mart 16, 2015, 01:06:50 posle podne »
Mire slažem se s tobom...ali i sa svima ostalima  :angel:

Znam da svaki proizvod, ali baš svaki ima svoja neka odstupanja koja mi golim okom ne možemo vidjeti, bez mikroskopa ništa  :D...

Možda bi to usporedio najbolje sa DNK ili otiskom prsta.. Svi to imamo, za isto nam služi, slično je ali različito (..jesam našo usporedbu ;D ;D ;D )...

Dva komada nečeg proizvedenog nije u potpunosti identično, ali se u proizvodnji sve to mjeri, odnosno poslije proizvodnje u odjelu kvalitete, nakon čega se vidi da li je nešto proizvedeno u okvirima odstupanja ili više..

E sad, mene samo zanima da li je moguće da kod Sigme odstupanje od 0,001 nečega (neke mjerne jedinice) je dobro za jedno tržište, a odstupanje od 0,002 je dobro za drugo tržište, a odstupanje od 0,003 ne zadovoljava kvalitetu i ide ponovo u proizvodnju, a kod CaNikona je za sva tržišta svijeta normalno odstupanje od 0,001 (mada se i na ovom forumu dosta pričalo o dobrim i malo manje dobrim primjercima kod CaNikon optike, a to su sva prije navedena odstupanja) i da li to odstupanje od 0,001 i 0,002 može imati utjecaj na dugovječnost, a i u konačnici kod Sigme možda i na AF ???

Ovime mi nije cilj govorit protiv Sigme, baš naprotiv, ona mi je iskrena želja i htio sam ju kupit, a nakon takve teme se upitam da ako je to istina, rađe dam 130€ više ako mi je to garancija da je taj primjerak ajde recimo najbliže "savršenstvu".. Vjerujem da bi većina radije platila više, ali da je 100% siguran i da ZNA da dobija kvalitetu..


Eto toliko od mene..  ^-^

P.S...evo još samo malo.. >:D  Kolega koji fotografira isključivo vjenčanja, kazao mi je da mu je ta Sigma sada glavni  objektiv koji koristi, prezadovoljan je, a koristi ga od 2013 i odradio je preko 100 foto sessiona... On mi je kao i Storm kazao da nema šanse da to što sam čuo da je istina i napomenuo mi je da u tri godine koliko koristi taj objektiv, da mu je habanje/trošenje stakla i AF-a isto kao i kod starijih L objektiva koje je prije koristio..

LP :)
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Sigma ART serija u 2 verije
« Odgovor #9 poslato: Mart 16, 2015, 01:34:14 posle podne »
Ne postoje nikakve "dve" verzije, te se takva priča u najboljem slučaju može nazvati odrazom neobaveštenosti.

Neki proizvođači na određenim tržištima nude mogućnost doplate za dužu garanciju i to može biti uzrok drugačije cene. Sve drugo je čista izmišljotina.

Pozdrav

Evo da zaključimo nakon malo istraživanja:

http://www.sigma-foto.de/nc/service/objektivregistrierung.html

I u njemačkoj je 3 god garancija, znači jedino produženo jamstvo diže cijenu i to je to..

Lp
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže mire

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma ART serija u 2 verije
« Odgovor #10 poslato: Mart 16, 2015, 02:02:12 posle podne »
I meni je, iskreno, teško zamislivo da se objektivi rade u dva nivoa kvaliteta. Pada mi na pamet da se možda razlikuje materijal od koga su pojedini sklopovi napravljeni (platika/metal), ili dobavljač motora za AF, ili materijal od kog se rade optički elementi... Ali, sve mi je to nekako teško verovatno.

Van mreže bobicm

  • Junior
  • *
  • Poruke: 48
  • Pol: Muškarac
    • bobicm
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma ART serija u 2 verije
« Odgovor #11 poslato: Mart 16, 2015, 06:31:02 posle podne »
Nisam siguran da rade objektive za razna trzista kao sto mozda rade s kolima, ali ima jedan daleko veci problem na koji bi trebalo obratiti paznju!
Evo link:
http://www.tamron.co.jp/en/news/release_2012/0723.html

Kupio sam Tamron AF 17-50mm f/2.8 SP XR Di II VC, u Srbiji, kod poznatog prodavca sa doticnim problemom!
Objektiv je bio ok, potpuno funkcionalan, sa garancijom od 2. godine od prodavca.
Nisam se vracao u Srbiju u garatnom periodu da bih se suocio s prodavcem oko ovoga, a u medjuvremenu i objetiv je prodat.

E sad, pitanje je da li je i Sigma mozda imala doticnih problema, pa su se i kod njih pojavili "reciklirani" objektivi za sirmasnija trzista.