Autor Tema: d40 vs. d60 vs. d80  (Pročitano 10620 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže -djole-

  • Član
  • **
  • Poruke: 215
    • Pogledaj profil
d40 vs. d60 vs. d80
« poslato: Oktobar 05, 2008, 08:22:27 posle podne »
postovanje svima na forumu!
prelistao sam ga prilicno i nisam nasao slicnu temu, pa sam resio da je otvorim ovde...

daklem, zelim da pazarim dslr masinu iz pocetne nikonove serije do 800e / D40-D60-D80.

prelistao sam zadnjih dana brdo stranih i domacih foruma, sajtova i testova iii vise ne znam sta da mislim... navescu pozitivne strane ovih aparata (u mojim ocima) pa vas molim da ih prokomentarisete, i date mi neki uput   :-\

D40kit - ostavlja mi prostor za jos jedan objektiv u startu (npr nikkor 55-200vr)
D60kit - VR objektiv u kitu, novi procesor, samociscenje senzora (koliko je samociscenje bitna stavka???)
D80kit - najveci zoom u kitu, osiromasheni D200 (motor u telu mi nije bitan posto cu po svoj prilici nabavljati novije objektive)

da tu ne bude kraj price... interesuje me misljenje od Sigminim objektivima:
17-70/2.8
18-200/3.5 OS

imao sam prilike da se igram sa nikonom D200 + sigma 17-70/2.8 kao i D300 + nikkor 18-200/3.5 VR i to me je zainteresovalo da predjem na nesto manuelnije od IXUSa 60. verujem da bi mene za pocetak zavoljio D40 + sigma 17-70/2.8 ...

uf al sam se raspisao. to su neka moja razmisljanja... da cujem vasa  :D







Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: d40 vs. d60 vs. d80
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 05, 2008, 08:37:33 posle podne »
D80 sa 18-135...
Zasto?
D80 je klasa iznad D40 i D60, auto fokus motor u telu, statusni ekran, veci, robusniji... U svemu bolji aparat!
A sad da ja Tebe nesto pitam... Da li u obzir dolazi samo Nikon?

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: d40 vs. d60 vs. d80
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 06, 2008, 08:57:36 pre podne »
Nemoj to da pitas .. pomislice neko da zelis da predlozis Canon-a  ;D
znas kako je bilo prosli put  ;)

od ponudjenih bih uzeo D80..
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže -djole-

  • Član
  • **
  • Poruke: 215
    • Pogledaj profil
Odg: d40 vs. d60 vs. d80
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 06, 2008, 12:53:50 posle podne »
hvala na brzim odogovrima!

i meni se d80 cini kao najjednostavnije resenje...

da, samo nikon - kazem igrao sam se sa onima, to mi se svidja i zelim nesto slicno.
znam da canon moze dota toga da ponudi, vreovatno i za manje para, ali mi se ne cima sa objektivima od prvog dana...

p.s. kako je bilo prosli put ???


Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: d40 vs. d60 vs. d80
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 06, 2008, 03:58:06 posle podne »
Ni ja nisam siguran na sta je Srdjan mislio... Slutim, ali necu da lupam... :P

...ali mi se ne cima sa objektivima od prvog dana...

To je bilo ranije, mada ni ranije nije bilo cimanja, dobijes poklopac, koji samo u retkim slucajevima moze da posluzi... :D
Sada imas Canon 450D, http://pcfoto.biz/canon/canon-eos-450d.html , sa 18-55IS, koji je zaista dobar objektiv, ali Ti si se nameracio na Nikon, pa izmedju ona tri modela koja si ozdvojio, po meni nema sumnje... D80 :)
Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 06, 2008, 04:23:11 posle podne od strane MIHAIL0 »

Van mreže michaga

  • Junior
  • *
  • Poruke: 95
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: d40 vs. d60 vs. d80
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 06, 2008, 11:48:55 posle podne »
d80 definitiwno.
My father once told me “find something you love, become good at it, do it well enough to get paid for it, and you will never work a day in your life."
Emin Kuliyev

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: d40 vs. d60 vs. d80
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 07, 2008, 12:16:32 pre podne »
Pa normalno da bi svi odabrali najjaci model...ali po meni mislim da trenutno odnos cena i kvalitet od sva tri ponudjena sa kit objektivima ima D60...

U principu me kod Nikona uzasno nervira jedna stvar...Nema Live View....Onda mi netreba ni LCD displej...kuci cu da pregledam slike...
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: d40 vs. d60 vs. d80
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 07, 2008, 12:23:56 pre podne »
Potrebe su razlicite. Inace nemam naviku da koristim "Liveview" na dSLR-u pri fotografisanju, vec samo "opticko trazilo", dok mi LCD sluzi za pregled fotografija. Npr. kod Canon 40D i drugih modela, osnovne parametre imate u "viewfinder-u" fotoaparata, pa mozete tako da pratite njihovu promenu tokom fotografisanja.
Sto se tice ova tri nabrojana modela, u svakom slucaju D80, najpre zbog dve stvari: izdrzljivije telo, i najbolji KIT objektiv.

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: d40 vs. d60 vs. d80
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 07, 2008, 12:27:09 pre podne »
Na D40 i D60 ekran sluzi i za podesavanje parametara, D80 ima statusni ekran... Ali Ti, npr. kad dodjes kuci i shvatis da si, ili je aparat, fokusirao pogresnu tacku, vratis na mesto gde si slikao i slikas ponovo? Ili npr. to sto si slikao uopste nije statican motiv? Sta onda?
I to sto si rekao da je D60, best buy od ova tri modela, po mom skromnom misljenju uopste nije tacno! D80 ima autofokus motor u telu, D40 i D60 nemaju, ima statusni displej, veci je i laksi za koriscenje, i uz njega se dobija objektiv sa najvecim rasponom, inace sjajan objektiv! Po meni najbolji!
Pozdrav

EDIT: Pretekao me je Ljuba... :)

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: d40 vs. d60 vs. d80
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 07, 2008, 12:36:31 pre podne »
Ovaj Septembar je po obicaju mesec svadbi i raznih veselja, pa sam skoro svaki vikend imao neku, a "profesionalna deformacija" je ucinila svoje da, ja kao "Canon-dzija" nisam mogao da ne primetim da velika vecina "svadbara" koristi upravo ovu kombinaciju: Nikon D80 KIT (18-135) sa SB800 za svoj posao. Uglavnom su kao razlog navodili da je brz, ima jako dobar Auto-WB, izdrzljivo telo, i vise nego solidan objektiv, a kad se uzme u obzir da citav sistem kosta oko 1000 EUR, i da ga dobar svadbar otplati za dve svadbe onda se lako da zakljuciti zasto se odlucuju bas za njega - Nikon D80.

Van mreže -djole-

  • Član
  • **
  • Poruke: 215
    • Pogledaj profil
Odg: d40 vs. d80
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 07, 2008, 12:30:06 posle podne »
koliko sam shvatio d60 dodje kao nasminkani d40x, tj d40 sa jacim senzorom... mali marketinski (vauuuu novi procesor!!!) trik nikona da se popuni taj opseg cene i konkurise canonu. tako da bih se u toj dilemi pre odlucio za d40. da budem iskren ni sam ne znam zasto sam ga naveo u naslovu, kada u startu nije imao shanse  :D

velicina senzora mi nije preterano bitna posto po svoj prilici necu praviti bog zna kolike postere... cak je veci senzor mozda i hendikep - veca kartica, brze se ispuca, cesci bekap slika sa racunara da se ne zatrpava HD i td. - d40 bi mi dakle bio dovoljan... sa dovoljno sirokim objekitvom to bi za mene bio "velju for mani", dok na d80 gledam kao na "za sve pare" varijantu. ali sigran sam da je i to odlicna investicija...

zzop

btw. idem u svatove sledeci vikend  ;D









Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: d40 vs. d60 vs. d80
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 07, 2008, 01:29:27 posle podne »
D40kit - ostavlja mi prostor za jos jedan objektiv u startu (npr nikkor 55-200vr)
D60kit - VR objektiv u kitu, novi procesor, samociscenje senzora (koliko je samociscenje bitna stavka???)
D80kit - najveci zoom u kitu, osiromasheni D200 (motor u telu mi nije bitan posto cu po svoj prilici nabavljati novije objektive)


Sam si sebi odgovorio na poslednje pitanje prvim postom...
Ako Ti nemas potrebe za D80 i neces iskoristiti njegove prednosti u odnosu na druga dva modela, onda nemoj ni razmisljati o njemu... D40 je sasvim OK aparat, i pruzice Ti u svakom slucaju mnogo vise nego bilo koji kompakt!
I jos jedna stvar... Spomenuo si Sigme. Sam Noink daje malo hladne boje i vuce na zuto, Sigme takodje vuku na zuto, pa ako nemas nameru da pucas u RAW-u, pa da kasnije svaku sliku pojedinacno sredjujes u PS ili nekom drugom programu, bolje odustani od Sigme...
Poz

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: d40 vs. d60 vs. d80
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 07, 2008, 03:31:28 posle podne »
Kod nas u Skoplju D60  kit je 490 evra...
zato sam i rekao cena kvalitet....

Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: d40 vs. d60 vs. d80
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 07, 2008, 03:45:24 posle podne »
I ovde je toliko, sad sam video zasto si to rekao... U HTML i XLS cenovniku sam korigovao cenu, ali na strani gde je proizvod sam zaboravio, pa cu sad to da uradm  ;)
U svakom slucaju moj glas ide za D80 KIT.

Van mreže -djole-

  • Član
  • **
  • Poruke: 215
    • Pogledaj profil
Odg: d40 vs. d60 vs. d80
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 07, 2008, 04:25:23 posle podne »
I jos jedna stvar... Spomenuo si Sigme. Sam Noink daje malo hladne boje i vuce na zuto, Sigme takodje vuku na zuto, pa ako nemas nameru da pucas u RAW-u, pa da kasnije svaku sliku pojedinacno sredjujes u PS ili nekom drugom programu, bolje odustani od Sigme...

na sve ovo gledam kao na korak dalje... bice brdo stvari da se nauci i savlada sa novim aparatom, pa mi nece biti tesko ni da se petljam sa i novim softverom na kompu :D

ali pak sa d80 izbegavam sigma pricu i imam telo za koje ce mi trebati vise vremena da savladam, ali ako sam dobro shvatio on je ustavrai pogodniji za rukovanje od d40 - statusni displej, par programabilnih dugmica i td. - tako da sam blizu odluke... mada ima vremena. krajem meseca ocekujem priliv kesha pa cu dotle biti na slatkim mukama.
« Poslednja izmena: Oktobar 07, 2008, 04:27:53 posle podne od strane djolesije »

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: d40 vs. d60 vs. d80
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 07, 2008, 04:40:03 posle podne »
D80 ima jos jednu jako vaznu prednost, kontrolni tockic ispod okidaca... Znatno ubrzava rad sa aparatom... Mozda Ti to sada ne zvuci kao neki nedostatak na D40, ali, veruj mi jeste! Sve vise klase aparata su lakse za koriscenje manual moda... Kontrolni tockici, dumici sa direktnim funkcijama i sl...
Ako mozes uzmi D80+18-135 i miran si...

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: d40 vs. d60 vs. d80
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 07, 2008, 05:05:48 posle podne »

D40kit - ostavlja mi prostor za jos jedan objektiv u startu (npr nikkor 55-200vr)
D60kit - VR objektiv u kitu, novi procesor, samociscenje senzora (koliko je samociscenje bitna stavka???)
D80kit - najveci zoom u kitu, osiromasheni D200 (motor u telu mi nije bitan posto cu po svoj prilici nabavljati novije objektive)

Naravno da ces najbolju fotku dobiti sa 450 D i novom Sigmom 18-125 OS HSM  ;D

Mislim, ako ti je kvalitet same fotografije bitan i nisi preterano lud za Nikonom.

Salim se, D80 je daleko ispred ona dva.

Van mreže -djole-

  • Član
  • **
  • Poruke: 215
    • Pogledaj profil
Odg: d40 vs. d60 vs. d80
« Odgovor #17 poslato: Novembar 29, 2008, 04:23:16 posle podne »
izbor je na kraju pao na d80+18/55VR zbog izuzetno povolje cene. pretklo mi je nesto para koje ce u dogledno vreme da se pretoce u 50/1.8D... dalje cemo da vidimo kuda me put nosi... do sada nisam bio zoom freak, ne znaci da necu postati.

jako sam zadovoljan izborom i zadivljen lakocom koriscenja. jos da pocnem da zaista slikam - umesto sto "probam" aparat :D imam 300 "probnih" snimaka koji realno osim sto su posluzili da se naviknem na aparat, nemaju neki drugi kvalitat.

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: d40 vs. d60 vs. d80
« Odgovor #18 poslato: Novembar 29, 2008, 04:28:51 posle podne »
Bra'o za izbor, u zdravlju da ga koristis i da nam samo lepe slike post-ujes...

jos da pocnem da zaista slikam - umesto sto "probam" aparat :D imam 300 "probnih" snimaka koji realno osim sto su posluzili da se naviknem na aparat, nemaju neki drugi kvalitat.

To je sasvim normalno, prvo se navikavas, a posle krecu sve bolje i bolje slike... :)
Cestitam jos jednom,
PozZ