Autor Tema: Pocetnicki pejzazi - drugi dio  (Pročitano 3560 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Pocetnicki pejzazi - drugi dio
« poslato: Februar 20, 2015, 01:03:48 posle podne »
Pozdrav svima. Evo poslije nekog vremena, odlucih da se vratim sa par fotografija. Volio bih da mi neko pomogne sugestijom gdje grijesim, pa da se ispravljam.
Ova prva, snimljena u tivatskom Porto Montenegru, mi je sva onako nekako. Dobra ideja, slaba realizacija. Mozdao ugao los.
Druga, peraski otoci, nekako mi bolje lezi. Mada...
Treca je cisti eksperiment. Htio sam da napravim fotografiju u kojoj cu imati efekte vidljivosti suncevih zraka kroz pejzaz iliti prirodu. Nijesam siguran, moze li se to izvesti kompaktom ili je tu potreban neki filter na objektivu.
U naprijed zahvalan na izdvojenom vremenu i komentarima.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnicki pejzazi - drugi dio
« Odgovor #1 poslato: Februar 20, 2015, 04:16:20 posle podne »
Ono sto ja primecujem na sve tri postavljene fotografije, jeste cinjenica da se boris s kadrovima.
Tri razlicita kropa, u prevodu nisi bio siguran s realizacijom na licu mesta, pa si naknadno pokusao retuse u PS-u.
To ne smes da dozvolis! Motiv koji zelis da prikazes moras da stvoris jos pre samog fotografisanja pred ocima i u glavi. Tehnika je tu manje bitna, ali nije beznacajna.
Druga ima potencijala, trebalo je obici jos koji metar u potrazi za dopadljivijim kadrom.
Zrake ces dobiti "zavrtanjem" blende na f/11-16.

Pozdrav
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnicki pejzazi - drugi dio
« Odgovor #2 poslato: Februar 20, 2015, 04:53:39 posle podne »
Bole, hvala na odgovoru. Jos je treninga pred mene. Savjeti na mjestu. Samo moj kompaktni Canon ima najveci f 8.0. Znaci nista od tih zraka.
pozdrav

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnicki pejzazi - drugi dio
« Odgovor #3 poslato: Februar 20, 2015, 05:10:53 posle podne »
Pa ne cine ti zraci bas sliku...mislim, moze to i u PS-u da se doda ako bas mora. Imas tzv. "star" filtere, ili DIY zezanje kao na linku...
https://www.youtube.com/watch?v=fxidtVpeaWg
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnicki pejzazi - drugi dio
« Odgovor #4 poslato: Februar 20, 2015, 10:22:42 posle podne »
Razumio sam. Pitam za te "zrake" cisto iz znatizelje onako "tehnicki" kako se mogu dobiti. Oni mu dodju kao neki efekat u nekim momentima (ne kao u mojoj slici). Hvala i na linku.
pozdrav

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnicki pejzazi - drugi dio
« Odgovor #5 poslato: Februar 21, 2015, 07:25:25 pre podne »
Dionis svakako da ima mesta i primedbama i pohvalama, ja sam pre za pohvale, jer one stimulišu. Recimo, meni se treća fotografija sa zracima dopada. Za druge dve bih mogao da kažem da imaju suviše širok, opšti kadar, tako da liče pre na razglednice nego na autorsko delo. Pokušaj sa detaljima u prvom planu, koji bi slici dali lični pečat. I nikako nemoj da odsecaš stvari, recimo brodove na pola. Bolje je udaljiti se korak dva unazad. I za kraj - sve će to biti bolje, za sada je samo mali kompakt u pitanju, želim Ti i napredak i bolju kameru što pre.

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnicki pejzazi - drugi dio
« Odgovor #6 poslato: Februar 21, 2015, 10:10:58 pre podne »
Hvala Oldtimer na rijecima podrske. Prihvatam ja i kritike i sugestije, zato i pitam ovdje za savjet, pogotovo kad i sam nisam siguran gdje grijesim. Na samom sam pocetku i treba mi jos dosta prakse, a onda i bolja oprema. Svidja mi se ovaj hobi, pa cu nastaviti sa radom, nadam se uz pomoc clanova foruma kao i do sad.
Pozdrav