Autor Tema: Kako cistite proizvode?  (Pročitano 4542 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Kako cistite proizvode?
« poslato: Februar 18, 2015, 02:38:44 pre podne »
Interesuje me ima li neko efikasniji nacin za ciscenje proizvoda koji se fotografise, pogotovo ako je crn ili se koristi low key, od prostog pokusaja duvanja pumpicom?
Video sam neke jako lepe fotke Zorana Rodica GH4-ke koje su jako ciste, pa me interesuje kako se to postize, jer se u obradi ne moze bas sve ukloniti . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kako cistite proizvode?
« Odgovor #1 poslato: Februar 18, 2015, 03:04:08 pre podne »
Radiš postavku u rukavicama.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Kako cistite proizvode?
« Odgovor #2 poslato: Februar 18, 2015, 01:50:49 posle podne »
Da, ima smisla.
Ali i dalje me interesuje kako cistite . . .
Nekako, meni uvek nesto ostane koliko god se potrudim.
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako cistite proizvode?
« Odgovor #3 poslato: Februar 18, 2015, 02:33:18 posle podne »
Pa pre svega mora da je nov proizvod polovan proizvod tesko da ces da dopvedes umint stanje...Ja koristim koznu krpicu ,rukavice i pumpicu za vazduh... :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Kako cistite proizvode?
« Odgovor #4 poslato: Februar 18, 2015, 04:18:29 posle podne »
Prvo, poceo sam da izbegavam podloge na kojima je svaka tackica ekstremno upadljiva. Za ove moje prilike, idealan je juvidur u crnoj ili beloj boji. Crna boja je obavezno mat, jer ako odem u reflektujuce i sjajno... ode sve do djavola. :)
Kao takva, odlicno se pokazala bocna i stranica od Cooler Master kucista za PC :) crna, matirana podloga sa strukturom... (plasificirana)
Lako se ocisti, i nekako mi na njoj najmanje trunke prasine odu u bokeh, i postanu kruzici :)

Sto se tice predmeta koje fotografisem, prvo ih obrisem sa krpicom za naocare, a nju koristim i za postavljanje predmeta u zeljeni polozaj. Ne volim rukavice, a pumpicu ne koristim. Prvo postavim podlogu, pozadinu... rasvetu, i onda se laganica odmaknem i popijem kafu/koka kolu :) ... da se to lepo slegne. Onda polako munem vlaznom magicnom krpom, i sve je cisto.
Onda laganica ocistim aparat, i gledam da ne ostavljam otiske prstiju (kao sto vidis jedan, koji mi se omakao na hot shoe konektoru)
Dakle, sve ucinim da prasine bude sto manje.

Ono sto preostane, pocistim sa Clone Stamp i Spot Healing brush. Obavezno to radim na 100% prikazu, i u zavisnosti od velicine trunke/dlake menjam i velicinu cetkice. (desni klik na sliku otvara podesavanja, a tockicem povecavam ili smanjujem) . Spot pretezno koristim u situacijama kada je jednobrazna povrsina oko trunke, a kada zadjem na teren gde su slova, linije ili konture... vise volim Clone stamp.
E sad, moj cilj je fotka najvise do 1200 piksela po duzoj strani, a  obicno i najcesce 800 piksela.
Ako je krajnji cilj 1200 piksela, onda fotografiju smanjim na 2400 piksela po duzoj strani, pa odradim prvi korak ostrenja (Sharpen). E tu vec iskrsnu neki sitni detalji, pa onda fotku uvecam na 200% i dotucem sta treba.
Kada to zavrsim, onda fotografiju smanjim na finalnih 1200 piksela, odradim Unsharp mask, i odmah fotografiju uvecam na 300% pregleda, da pocistim ono sto je opet iskocilo od ostrenja.

Ovo su naravno ekstremni slucajevi, i retko kada ima razloga za preteranu intervenciju.
E sad, ovo je neka moja ustaljena navika, koju praktikujem vec godinama... i pravo da ti kazem, nisam ni razmisljao da je menjam ili unapredim :D

Imas ispod crop 100% da vidis koliko malo uopste prasine ima na aparatima, a zatim i finalno.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Kako cistite proizvode?
« Odgovor #5 poslato: Februar 18, 2015, 10:40:09 posle podne »
Vau!
Svala cast!
Hvala na opseznom odgovoru!
:)
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Kako cistite proizvode?
« Odgovor #6 poslato: Februar 21, 2015, 10:03:18 posle podne »
Bravo :)