Autor Tema: usluzno skeniranje filmova  (Pročitano 3854 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
usluzno skeniranje filmova
« poslato: Januar 29, 2015, 12:33:16 posle podne »
iz vremena mog starog eos-a imam mnogo fotki .. jedan dobar broj filmova sam izgubio ali mislim da imam bar 200 filmova izradjenih u kesicama/kutijama koje bi voleo da digitalizujem. razmisljao sam se sa drugarima (imam jos par drugara sa istim problemom) kupim neki film skener pa da jedan po jedan skeniramo sami svoje filmove i kad zavrsimo eventualno tapnemo skener ili je mozda bolje da negde timpla da mi neko to odradi usluzno... ja sam probao kod kuce sa par mojih skenere (neki samsunzi multipraktik i jedan hp 4c scsi sa onom prizmom, imao sam i svetleci poklopac ali sam ga poklonio nekome, probao sam i sa njim) i to sto dobijem je uzas od kvaliteta, dal ne umem da pripremim film za skeniranje ili prosto skener nije kompatibilan sa negativima ili otkud znam ali to ne valja na spravama koje ja posedujem .. video sam par sprava koje su ok za tu namenu u mid range segmentu (300-800EUR) koje bi finansiski mogle da prodju ali sve kapiram da mi se vise isplati da odnesem negde usluzno profesionalcu sa iskustvom koji ce na ozbiljnom skeneru (10k+) da to skenira ... posto ionako nemam zelju da kad zavrsim digitalizaciju svih negativa i dalje posedujem taj skener (koji ce mi, film vise ne koristim, eos sam dao klincuy da se igra a obzirom da on ima godinu ipo igra se sa njim tako sto ga vuce po sobi, nece taj vise slikat) ...

kakvi su vasi predlozi/iskustva?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: usluzno skeniranje filmova
« Odgovor #1 poslato: Januar 29, 2015, 12:34:00 posle podne »
da ne zaboravim - svi filmovi su 36mm klasika, iso 100-400, uglavnom agfa i fuji
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: usluzno skeniranje filmova
« Odgovor #2 poslato: Januar 29, 2015, 01:40:35 posle podne »
Možda zvuči glupo ali ja kad hoću nešto da skeniram a nemam dobar/ili nemam uopšte skener, ja "na nekoj ok svetlosti"  fotografišem to sa DSLR-om.
Naopako ako imaš još slučajno i makro objektiv ili nadješ način da iskoristiš stativ, ih... tek onda nema mane....
Mada ovo dvoje nisu uopšte uslov cele akcije, da se razumemo...

Posle to malo cropuješ, obradiš, i to ti je to... 8)

Od svega što sam probao u kućnim uslovima ovo daje najbolje rezultate.
Znam da je ovo za rubliku štap i kanap ali puno to bolje ispadne nego što zvuči, pa onako opušteno probaj slobodno... ;)
« Poslednja izmena: Januar 29, 2015, 01:43:43 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: usluzno skeniranje filmova
« Odgovor #3 poslato: Januar 29, 2015, 08:45:29 posle podne »
da imam jedan dva filma zezao bih se sa nekom stap-kanap varijantom ali bi to bilo uzasno sporo u ovakvoj kombinaciji .. drugo opet treba neko belo staklo za pozadinu ne mogu kroz prozor ?! da ne spominjem da sam par slicki i probao tako i posle 30min drndanja da namestim boje kako valja (posto su to negativi a ne pozitivi) odustao sam .. obicno "invert" ne radi posao :( .. doduse ima tome godina mozda je fotosop postao malo iskusniji ne znam ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: usluzno skeniranje filmova
« Odgovor #4 poslato: Januar 29, 2015, 08:53:25 posle podne »
izvini...negativi su druga stvar, nisam onda skapirao...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: usluzno skeniranje filmova
« Odgovor #5 poslato: Januar 30, 2015, 12:23:35 pre podne »
da bre ono kupis film (fuji, agfa, 100-400asa) turis u canon eos, gurnes novu cr123 bateriju (koja kosta ko bubreg i plucno krilo), zatvoris, canon premota ceo film, ti skljocas 25-35 puta zavisi koji si film kupio, izvadis film odneses u radnju oni ti daju ili nazad u kutijici ili onako iseckan na komadice ... e to treba skeniram
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu