Autor Tema: Nadjen u prasini *Zenit*  (Pročitano 3917 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Tamke

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Nadjen u prasini *Zenit*
« poslato: Decembar 31, 2014, 12:21:15 pre podne »
Pozdrav ljudi, novi sam na forumu, tu sam jer vec duze vreme planiram da uzmem neki solidan aparat i da se malo bavim fotografijom, cisto za sebe. Ali posto svi znamo kakvo je vreme i koliko je tesko odvojiti para za "zabavu" i "sebe" nikako da ga kupim...
Naime... Juze sam trazio nesto i u dubokoj prasini nasao stari Zenit mog tate koji kaze da je na njemu crkla neka sitnica i da kad bi se to sredilo, on bi radio. Mojoj sreci nema kraja! :)
Volim stare stvari, sto bi Amerikanci rekli old school i takozvanu "suvu mehaniku".
 Ako neko zna nesto o tom aparatu neka mi napise, dosta je izlizan pa oznake ni ne znam, a svaka informacija mi je bitna, jer stvarno imam volju da ga sredim i koristim, a ne znam bukvalno nista o njemu :)

Van mreže Tamke

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nadjen u prasini *Zenit*
« Odgovor #1 poslato: Decembar 31, 2014, 12:46:44 pre podne »
Uspeo sam da saznam da je u pitanju Zenit 11 :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Nadjen u prasini *Zenit*
« Odgovor #2 poslato: Decembar 31, 2014, 04:04:56 pre podne »
kaze da je na njemu crkla neka sitnica i da kad bi se to sredilo, on bi radio.

ja sam imao takav zenit, u nekoj od selidbi je nestao... ako je ispravan nemas mnogo filozofije sa njim, gurnes film, imas gore merac svetla, pored okidaca imas 3 tocka, jedan tocak je "kompjuter" tj tabela da u odnosu na kolicinu svetla i osetljivost filma odaberes blendu i expoziciju (to je tocak na kome je rucica za namotavanje filma). oznake za osetljivost filma su u dinima, pozadi imas tabelu za konverziju din-as (21din je 100asa - to ti je stanardni film koji najcesce koristis), blendu menjas direkt na objektivu, expoziciju navrtis gore, ne secam se dal na zenitu ili na kijevu za expoziciju moras da izvuces tocak okrenes pa vratis ili samo okrenes no provalices sam (to ti je tocak levo od okidaca) i imas tocak na namotavanju filma (rucica da premotas na sledeci film) tu namestis koliko imas slika na filmu pa znas dokle si stigo, napred imas 10sec odlozeno okidanje, mala polugica povuces je za cetvrtinu kruga i stisnes dugme, ona krene da se vraca nazad i kad se vrati u prvobitni polozaj skljocne ..

to je to sto se secam ovako napamet (zadnji put sam ga drzao u ruci pre 20tak godina, napravio cudo slika sa njim)

e sad, ako je neispravan, sitnica ili ne, vise se isplati kupiti ispravan nego popravljati taj ... ja sam skoro gledao da valjnem moj stari analogni eos placen bubreg i levo plucno krilo tamo '96 recimo .. ne mogu za njega ni 50eur da dobijem, skuplje baterije za njega nego aparat :( .. tako da ako pogledas polovnjake, moze za sitne pare da se nadje ok aparat ako hoces analogni samo skupo te izadje to slikanje, dok nadjes film, pa da nije bajat, pa da nadjes da ti razviju a da nisu papani, pa da ti ne upropaste slike pa ... posebno ako si pocetnik .. nema veceg bedaka nego kad ispucas film, odneses da ti razviju i na njemu nijedna slika ne valja (desilo mi se mnooooogo puta, bas sa tim zenitom)
« Poslednja izmena: Decembar 31, 2014, 04:08:26 pre podne od strane arhi »
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Nadjen u prasini *Zenit*
« Odgovor #3 poslato: Decembar 31, 2014, 04:08:47 pre podne »
evo ti load/unload film
http://youtu.be/iEdKDRlmvLs
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Nadjen u prasini *Zenit*
« Odgovor #4 poslato: Decembar 31, 2014, 04:11:51 pre podne »
evo ti malo kako se koristi
http://youtu.be/rVxS0mhwZkk

inace za onaj "kompjuter", videces u onom prozoru kazaljku i krug, kazaljka se pomera u zavisnosti koliko ima svetla, krug pomeris tako da bude preko kazaljke, na skroz unutrasnjem krugu na tocku namestis 21din (ili koliko vec zelis) i odatle onda citas expoziciju i blendu, nadam se da je jasno
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Nadjen u prasini *Zenit*
« Odgovor #5 poslato: Decembar 31, 2014, 04:15:35 pre podne »
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Tamke

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nadjen u prasini *Zenit*
« Odgovor #6 poslato: Decembar 31, 2014, 12:02:27 posle podne »
Sta da kazem za ovoliki text? Hvala puno sto si odvojio vreme i napisao sve ovo! :)
Sto se tice kupovine drugog za sitne pare, video sam da ima i 100% ispravnih za 2500din. tako da... Ako nebude isplatljiva popravka, kupicu tako neki, jer mi se bas svidja. :)
Filmova dobrih ima kod nas jos uvek i nude opciju prebacivanja za filma na cd/flash ili sl., tako da se ne brinem.
Jos jednom puno hvala, pozz :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Nadjen u prasini *Zenit*
« Odgovor #7 poslato: Decembar 31, 2014, 12:10:58 posle podne »
yup na primer.. http://www.kupujemprodajem.com/Zenit-11-fotoaparat-i-blic-18064116-oglas.htm?filter_id=20441213

2500 din sa blicom :)

no bem li ga, skupo to slikanje .. film, prebacivanje .. posebno kad nisi 100% siguran u svoje umece a mora cekas par dana da bi video sta si uradio .. dodatni objektivi za njega su nemoguci za naci .. etc etc ..
a pazi za 100-200eur mozes kod ljube da uzmes super kompakt, klik klik klik, vidis odma sta si uradio, skljocnes za iste pare milion fotki .. ako gledas polovne, imas kompakte koji rade za 500-600dinara :D

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Tamke

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nadjen u prasini *Zenit*
« Odgovor #8 poslato: Decembar 31, 2014, 12:16:27 posle podne »
Ako moze neki primer tog aparata kod Ljube za 100-200e, rekao sam vec da se ne razumem bas, pa mi to nije poznato... :)

Van mreže Tamke

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nadjen u prasini *Zenit*
« Odgovor #9 poslato: Decembar 31, 2014, 12:25:02 posle podne »
I sta mislite o ovim "superzum" aparatima, imao sam prilike da slikam sa jednim od njih, nije losa stvarcica, za kucu dusu dalo, kakvo je vase misljenje? :)