Autor Tema: Prozori i Vrata  (Pročitano 115592 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #160 poslato: Oktobar 24, 2015, 02:36:17 pre podne »
Nismo dzabe preskakali one tarabe :D

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #161 poslato: Oktobar 24, 2015, 06:52:39 pre podne »
Argon, prijatna fotografija za oko, čista, jedino se pitam da li bi CPL izbegao refleksiju na staklu...

Van mreže c0re

  • Član
  • **
  • Poruke: 112
    • Pogledaj profil
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #162 poslato: Oktobar 27, 2015, 08:55:16 pre podne »
prozori, vrata i ono sto je ostalo od njih


Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #163 poslato: Oktobar 28, 2015, 07:05:43 pre podne »
cOre druga mi je bolja, bolje eksponirana a i kompozicija mi više "leži". Samo napred, snimaj i postavljaj!

Van mreže c0re

  • Član
  • **
  • Poruke: 112
    • Pogledaj profil
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #164 poslato: Oktobar 28, 2015, 08:33:44 posle podne »
i malo novijih prozora sa petnaestominutne setnje kroz Suboticu :)

Van mreže c0re

  • Član
  • **
  • Poruke: 112
    • Pogledaj profil
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #165 poslato: Oktobar 28, 2015, 09:11:21 posle podne »
jeste da nije samo prozor u kadru, al ima i prozora pa reko da postavim kada su iz iste serije :)

auto iso, f8, 1/250

Van mreže škrabalica

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 629
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
    • Škrabalica
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #166 poslato: Oktobar 29, 2015, 05:58:11 posle podne »
 :D
« Poslednja izmena: Oktobar 29, 2015, 06:04:02 posle podne od strane škrabalica »
Canon EOS 550D (Kiss X4 Digital),
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM,
Canon EF 50mm f/1.8 II,
Canon Speedlite 430EX II.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #167 poslato: Oktobar 29, 2015, 06:27:02 posle podne »
cOre interesantna arhitektura, tu bi lepo došao aaoanaj skui PC objektiv... u svakom slučaju sa Tvojom opremom ovo je OK
Škrabalice fino uočeno, loza daje lep okvir ovoj TVojoj fotografiji

Van mreže škrabalica

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 629
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
    • Škrabalica
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #168 poslato: Oktobar 29, 2015, 09:06:56 posle podne »
hvala. samo da ih uhvatim u neko drugo doba dana...
Canon EOS 550D (Kiss X4 Digital),
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM,
Canon EF 50mm f/1.8 II,
Canon Speedlite 430EX II.

Van mreže c0re

  • Član
  • **
  • Poruke: 112
    • Pogledaj profil
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #169 poslato: Oktobar 29, 2015, 09:20:52 posle podne »
Citat
tu bi lepo došao aaoanaj skui PC objektiv...

nisam siguran na sta mislis ^^ :)
« Poslednja izmena: Oktobar 29, 2015, 09:23:00 posle podne od strane c0re »

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #170 poslato: Oktobar 29, 2015, 10:04:53 posle podne »
cOre mislio sam (a loše napisao) na specijalne objektive koji služe da isprave padajuće linije visokih objekata kao što su zgrade. Tvoje fotografije, koje prikazuju interesantnu arhitekturu, sve imaju te padajuće perspektive, što je pomalo šteta, a opet, budući da su to zgrade ograničene ulicama, najčešće nije moguće da se odaljiš dovoljno da dobiješ fotografiju gde nema tog efekta. Tu uskače taj, ni malo jeftin, objektiv. Moguće je da si ti želeo da usnimiš detalje na zgradi, kao što su oni amblemi esnafa,  što je nemoguće učiniti ako se odaljiš. Tada se za kompromis zgrade pod pravim uglovima, detalji ne uočavaju. Moja mala primedba išla je uglavnom u smeru da treba izbegavati previše padajućih linija (recimo u ovoj seriji onaj crveni toranj). Negde sam pročitao da to pasmatraču stvara utisak da zgrada pada na njega.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #171 poslato: Oktobar 29, 2015, 11:33:02 posle podne »
Probacu ja da objasnim. Opet cu se ograditi da je ovo moj stav i da ne ocekujem da se svi usaglase sa njim.

Linije su izuzetno mocan alat za kompoziciju i razliciti tipovi linija potpuno promene osecaj kod onog koji posmatra fotografiju, jer nas mozak refleksno pravi asocijacije i tako se stvaraju razliciti dozivljaji u fotografiji. Ako bih morao da izaberem jednu stvar koja moze najvise da utice na neku fotografiju, onda su to linije. Emocija je potpuno izgradila svoj stil igrajuci se sa linijama. Zato i fotke ostavljaju tako mocan utisak, jer su u njenim fotografijama linije jako upecatljive.
Bicu vrlo kratak, ako nekog zanima ima na netu mnogo da se procita o tome.

Vertikalne linije ljude asocira na stabilnost, cvrstocu, snagu. Zato linije na zgradama koje nisu vertikalne, izazivaju potpuno drugaciji osecaj i kao nelagodu, jer zgrada treba bas da daje osecaj kakav sam opisao, a ne osecaj dinamike, nemira i nestabilnosti.
Horizontalne linije izazivaju osecaj mira, spokoja, opustenosti. Zato ces cesto cuti da se ljudi bune kad horiznot nije u ravni. Automatski kad ih izbacis iz horizontale, unosis dinamiku koja obicno kod takvih scena nije pozeljna. To je veca greska nego kad pocnes da krivis zgrade.
Dijagonalne linije unose dinamiku, pokret, zivost, dramatiku u fotografiju. Jednim korakom recimo u landscape fotografiji moze potpuno da se promeni kompozicija, upravo jer korakom, zadrzavajuci slican kadar, neke potencijalne linije mozemo da promenimo (iz horizontale ili vertikale u dijagonalu i obrnuto).

Dacu ti primer jedne fotografije gde sam namerno iskrivio zgradu. Svesno sam vertikalne linije pretvorio u dijagonalne da bih uneo dramatiku, osecaj velicine zgrade. Tom osecaju doprinosi kontrast u svetlu, bojama itd... Takav mi je osecaj da je na ovoj fotki dozvoljeno, cak pozeljno prekrsiti to pravilo. Na istoj temi, obrati paznju i videces da sam na drugim fotkama jako pazio da mi linije budu strogo vertikalno.

http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/index.php?action=dlattach;topic=7291.0;attach=36623;image

E sad, kako sve te linije mogu da komplementiraju jedna drugoj i da naprave cuda, to je filozofija, umetnost i talenat koji ne moze niko da nas nauci... Iskustvo, vezba i prirodni osecaj, sta reci...

Oldtimer je mislio na tilt shift objektive. Bilo je vec reci o njima. U pitanju su specializovani objektivi koji pomazu prilikom ovakvih scena.

Van mreže c0re

  • Član
  • **
  • Poruke: 112
    • Pogledaj profil
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #172 poslato: Oktobar 30, 2015, 12:06:22 pre podne »
smarko mene je dojmilo kada si od razmrljane fotke sa duhovima ljudi uspeo napraviti moglo bi se reci prijatnu fotku u temi pariz, svaka cast za obradu mogao bi koji cas odrzati :)

e sad da si se pomerio korak na desno linije stubova sa rasvetom bi mozda prijatnije vodile oko, ovako kao da presecaju put zamisljene putanje kojom ide pogled.
ali svaka cast na obradi, da mi je neko rekao ne bi verovao - odlicne fotke u svakom slucaju
« Poslednja izmena: Oktobar 30, 2015, 12:07:42 pre podne od strane c0re »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #173 poslato: Oktobar 30, 2015, 12:23:55 pre podne »
Hvala druze i na komentaru i na pregledu. Sledeci put slobodno to i napisi na temi, necu se ljutiti :)

Mogu ti odmah dati i razlog zasto nisam to uradio. U svakom slucaju, vrlo interesantna kritika i hvala ti na tome :)

Linija staze pored stepenika bi automatski postala skoro pa vertikalna i fotka bi dobila potpuno drugaciji utisak. Mislim da bi linije svetla bile manje upecatljive, jer sto se dijagonalne linije vise prostiru po frejmu, to im daje upecatljiviji utisak. Skoro pa bih izgubio linije ograde pored stepenika.
Vise bih voleo da sam uspeo da pomerim kadar vise u levo, sa iste pozicije. Dobio bih jos jednu konvergentnu liniju od linija stabala sa leve strane, umanjo bih vaznost one zgrade iza koja nije neka lepota i koja ne doprinosi mnogo, prvi stub koji i jeste najupecatljiviji ne bi bio toliko po centru kadra itd itd... tu dodjemo to tacke da napolju nije sve idealno. Pored drveca levo je bljestalo neko svetlo (cak se i vidi malo fler koji nisam uklonio) i potpuno bi ruinirao fotku.

Za uklanjanje duhova, veruj mi da sam upotrebio sve tehnike fotoshopa koje znam. Mogao sam jos to lickati da izgleda i bolje, ali nisam imao zelju. Mogu da objasnim sta sam sve radio, uglavnom su napredne tehnike koje se granice sa kompozitima. Nakon naprednih selekcija, farbanje i kloniranje, nekad u razlicitim blend modovima. Zatim sam uzeo komad ograde, opet sa prilicno zeznutom selekcijom (zbog male rezolucije na tom delu), duplirao je i napravio jednu vecu ogradu. Onda joj menjao perspektivu da napravim ogradu koja ide u potpuno suprotnom smeru.
Stubove sam isto klonirao, crtao, sekao, smanjivao itd... :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #174 poslato: Oktobar 30, 2015, 06:56:46 pre podne »
cOre, smarko način na koji se vodi razgovor o fotografijama izmedju Vas dvojice je ono što maštam i želim da vidim na forumu. Umesto oveštalih pozdrava (koje i sam korisitm!) tipa "bravo", "odlično", "super" "extra" i još okićeno onim žutim kružićima koji namiguju, vi ste napisali tekst iz koga ima šta da se nauči. Tekst o linijama može mirno da se stavi u neki foto časopis, i da se, naravno, ilustruje sa par foto primera. Da me niko ne shvati pogrešno, nemam ništa protiv kratkih i ohrabrujućih pohvala, one su potrebne i prijaju svakom, meni sigurno! Takodje daju i odredjeni šarm  celom forumu. Medjutim, konkretna kritika ili pohvala, ukazivanje sa primerom kako bi to trebalo ili moglo da bude, savet, osvrt (review) na konkretan rad su mnogo korisniji za sve nas. Bilo bi dovoljno da se napiše kako je neko doživeo odredjenu fotografiju, kako je vidi, šta mu se dopada na njoj, a šta smeta. Ne mora to da bude komentar istoričara umetnosti! Otvoreno i argumentovano  mišljenje, neopterećeno ljutnjama, učinili bi da forum postane i svojevrsna škola, kao starogrčka agora. U takvoj atmosferi bi se mogli očekivati i polemični tonovi, pa šta? Dokle god nema grubih reči, sve je ok. Pa eto, ja kazah...

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #175 poslato: Oktobar 30, 2015, 10:14:13 pre podne »
oldtimer +1 za sve rečeno.
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #176 poslato: Oktobar 31, 2015, 01:48:48 posle podne »
I od mene jedan prozor ...  ;)
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #177 poslato: Novembar 02, 2015, 11:23:21 posle podne »
Goti mažda si malo preterao u obradi pa je cigla dobila neuobičajenu oranž boju..

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #178 poslato: Novembar 03, 2015, 09:54:06 pre podne »
S obzirom da još uvek nisam nabavio odgovarajući monitor sigurno da jesam, mada vidim sada i na ovom. Bilo je jako sunce, tako da je i svetlo loše. Hteo sam u crno beloj varijanti da postavim ali mi se nije nešto dopalo, možda sam ipak trebao. Hvala na komentaru oldtimer.
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Emocija

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 929
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Prozori i Vrata
« Odgovor #179 poslato: Novembar 13, 2015, 02:23:11 posle podne »
Čitam lepu diskusiju o linijama  :), kad ono, i ja spomenuta tamo!  :D Hvala.