Autor Tema: Nikon D810, Test  (Pročitano 5337 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Nikon D810, Test
« poslato: Oktobar 31, 2014, 12:33:18 pre podne »

TIMELINE

„Najsjajniji plamen rađa najdublju senku“... (George R.R. Martin, A Clash of Kings).

Kad napravite izuzetan proizvod (namerno ili greškom, manje je bitno), njegovoj narednoj iteraciji bez izuzetka preti senka slavnog prethodnika. Osim ukoliko ne uspete da prevaziđete sami sebe. Ukoliko je starom modelu štošta zakinuto kako bi se ostavilo prostora za buduća unapređenja, spisak problema za proizvođača biva kraći. Međutim, šta se dešava kada je postojeći proizvod već dovoljno ispoliran, u mnogim segmentima izuzetan i bez očigledne mane? Postoji dva rešenja. Jedno je među korisnicima krajnje nepopularno, a to je prolongiranje izlaska sledeće generacije, dok god aktuelna pokazuje i najmanje znake vitalnosti u pogledu prodaje. Drugo rešenje je oblikovanje nove generacije proizvoda, još blistavije i ubedljivije od prethodne. Ili barem iluzija o tome. Kako god, epilog može figurirati između nezadovoljstva korisnika, ravnodušnosti ili opšteg delirijuma.

Nikon D810 je došao nekako iznenada, bez previše pompe i gotovo neočekivano, jer je prošlo tek nešto preko dve godine od izlaska starijeg predstavnika klase. Pošto je prethodnika (ili je pravilnije reći „prethodnike“?) pratila pomalo čudna odluka da bude ponuđen u dve verzije, jednu sa konvencionalnim AA/LP (Anti-Aliasing/Low-Pass) filterom, poznatom kao D800 i drugu sa filterom čiji jedan sloj ima efekat poništavanja zamućenja, koju znamo kao D800E, Nikon je ovaj put rešio da pojednostavi stvari i pred korisnike stavi bitno prostiju dilemu: kupiti ili ne kupiti. „Prostija dilema“ ne predstavlja jednostavan izbor sam po sebi – ako ste vlasnik starog modela, bez obzira bio on D800E ili „obična“ D800 verzija, razloga „za“ će sigurno biti. Možda ne u meri da vas animira da zamenu izvršite bez ikakvog kritičkog stava, ali dovoljno da novi aparat zaista možemo nazvati novim. S druge strane, ukoliko ste D800(E) svojevremeno preskočili iz ma kog razloga, ovo je prilika da ugrabite još bolju verziju, sa mnogo zgodnih poboljšanja, a po istoj ceni kao što je nekada koštao i sam D800. Kako se ni jedna nedoumica ne svodi na tako jednostavno rešenje, tako ni izbor D810 više nije jedini logičan izbor, barem kada je rezolucija senzora u pitanju. Ako na trenutak zanemarimo činjenicu da je to jedini takav DSLR aparat, 36MP čistih fotona nudi i Sony A7R. Istina, u klasi bezogledalnih aparata, ali sa izuzetno respektabilnim kvalitetom izlaza i dinamičkim rasponom koji je sasvim konkurentan vrhunskom doživljaju koji je svojevremeno Nikon D800 prvi ponudio.

„Zašto je na ključnim podsistemima urađeno malo“, pitanje je koje će mučiti jedan broj simpatizera D800(E). Odgovor se može temeljiti na više realnih razloga. Prvi je što je i stari D800(E) posedovao rezoluciju koja je u svoje vreme bila apsolutno nezamisliva u dotičnoj kategoriji, a drugi to što najdirektniji konkurent, Canon, i dan-danas nije ništa značajno uradio na polju povećanja rezolucije u svom dvorištu. Koji god razlog favorizujete, potpuno je opravdan. Razvoj diktiraju i potrebe korisnika, ali i animiranje od strane konkurencije. Kada konkurencija spava ili poentira na drugom polju, motivi ostalih proizvođača sigurno neće biti „napredak po svaku cenu“, jer bi to bilo čisto traćenje resursa. Kako razvojnih, tako i finansijskih.

U iščekivanju konačnog i dostojnog odgovora konkurencije u klasi DSLR-ova (i uz nadu da se to ne zaliči na „Čekajući Godoa“), pogledajmo šta nam to novo nudi Nikon D810.

 
SPECIFIKACIJE

Zbog senzora koji nosi istu rezoluciju, mnogi novi aparat doživljavaju samo kao blago osveženi D800. Da to nije sasvim istinito, najlakše je utvrditi uvidom u tabelu specifikacija:
 

Tehničke karakteristike: Nikon D810 u poređenju sa modelima D800/D800E

Iz nje se vidi da je više podsistema unapređeno u nekom obimu, te da je ključna podela na klasični D800 i D800E ovaj put izostala, pa se D810 nudi samo u varijanti sa senzorom bez AA filtera, što je novost najpre uvedena načelno sa modelom D7100. Glavni problem modela D800E je bio moiré efekat, a kako novi aparat praktikuje još izazovnije rešenje, nestrpljivi smo da vidimo kako se bori protiv ove negativne pojave.

Mnogima će znatno prošireni ISO raspon (i to posebno u donjem delu istog) biti daleko veća senzacija od izopštenog AA filtera, posebno jer se ovako male vrednosti, van klase maloformatnih aparata, nisu mogle videti. Sistem autofokusa nije promenjen, uprkos nekim glasinama, a za još jedan korak je poboljšan video zapis, bafer i opšta brzina rada. Ako dodamo još pregršt sitnica koje su dodate ili popravljene, dobijamo aparat koji potpuno opravdano nosi novu oznaku. Svaka paralela na relaciji D600 – D610 je apsolutno deplasirana!


PAKOVANJE

Priču o aparatu, kao i uvek, počinjemo pakovanjem. To je ono sa čime se svaki ponosni vlasnik prvo susretne, a u slučaju D810 se od većine drugih razlikuje tek po tome što nije ponuđen ni u jednoj kit varijanti. Očekuje se, s pravom, da će D810 koristiti mahom oni koji već imaju formiran nekakav sistem, te im ni razni prateći elementi nisu neophodni. S druge strane, možda bi kompleti koji nude određene finansijske povoljnosti u pogledu nabavke kvalitetnijih objektiva bili dobrodošli, ali to je već priča za neku drugu priliku.
 

Nikon D810, sadržaj pakovanja

Sadržaj kutije je manje ili više jednak u celom svetu, sa tek sporadičnim sitnicama u zavisnosti od tržišta. Osim tela, koje dolazi u paketu sa BF-1B poklopcem bajoneta, kutija sadrži sledeće elemente: EN-EL15 Li-Ion bateriju sa MH-25a punjačem i kablom za napajanje iz mreže; AN-DC12 široki kaiš za rame; USB kabl za povezivanje sa računarom; BM-12 zaštitni poklopac displeja; štampano uputstvo, uobičajeni prateći disk sa ViewNX aplikacijom za pregled i osnovnu konverziju RAW snimaka, kao i uputstvo na CD-u. Da se primetiti da prisustvo pojedinih sitnica varira bez nekog reda, pa ovaj put na spisku nema dobro poznatog zaštitnog poklopca papučice blica, ali je uvršten zaštitni poklopac displeja. Novinu predstavljaju dva namenska nosača kablova, čija je namena osiguravanje konektora od ispadanja prilikom rada u video modu, kada se koriste eksterni HDMI ili USB uređaji. Bez obzira koliko trivijalno bilo, ovo upućuje na činjenicu da Nikon planira bitno veće angažovanje na video polju.




Ostatak teksta → Nikon D810, Test


Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 31, 2014, 12:42:12 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D810, Test
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 31, 2014, 03:45:37 posle podne »
Iskreno, moram priznati da sam impresioniran ovim detaljom



Ne znam kako ostalima, ali pored izbacivanja AA filtera... ovo mi se cini jedan od revolucionarnijih poteza. Uz rezoluciju koje nose ove ''ergonomske cepanice'' :) , malo ko moze poreci da se ne radi o aparatima koji trenutno samuju na vrhu.

Mislim, zabodes u podne na suncu fotku sa 1.4 blendom... malo li je?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D810, Test
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 31, 2014, 05:46:20 posle podne »
Svaka cast na ovako opsirnom tekstu  i testu :)  Ja licno mislim da korisnici d800 (bilo koje verzije) nemaju potrebu da menjaju aparat za d810 :)  Ja i da sam u mogucnosti ne bi menjao moj d800 za d810 :)


p.s Dosta se pise o toj tezini i agronomiji d800, ali navikne se covek. Duxx i ja smo fotkali yogu 3-4 sata u hladnoj reci skoro bez prestanka , meni tezina i agronomija nisu predstavljala problem, valjda se covek navikne :)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D810, Test
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 31, 2014, 06:33:18 posle podne »
kod ovakve makine to je još po najmanji problem.
I ako mislim da je moj Nikonski drugar pre mislio na ergonomiju nego na agronomiju, koja označava nešto sasvim drugo... ;)
« Poslednja izmena: Oktobar 31, 2014, 06:51:07 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D810, Test
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 31, 2014, 08:24:46 posle podne »
Hehheh da druze canonski , to ti je kad kucas poruku i hranis bebu, kucao sam poruku pola sata a na kraju nisam ni znao sta sam napisao :D

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D810, Test
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 31, 2014, 08:55:11 posle podne »
ma seti se ti jesi li tih pola sata bebu hranio kašicom ili klekovačom...za ovo ćemo mi lako...   ;D ;)
« Poslednja izmena: Oktobar 31, 2014, 09:22:08 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D810, Test
« Odgovor #6 poslato: Novembar 08, 2014, 10:46:41 pre podne »
Mali review gde Joey Terrill objašnjava zašto je prešao na N i tako to. Može biti zanimljivo.
http://penumbraproject.com/2014/11/05/switched-nikon/