Autor Tema: nevreme, kako uhvatiti tonove  (Pročitano 13254 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
nevreme, kako uhvatiti tonove
« poslato: Oktobar 23, 2014, 02:42:21 pre podne »
Kako? Koja tehnika? Koji objektiv? Kakva obrada? ... mislim da sam danas skljocno jedno 50 komada u vazduh ali nikako nisam uspeo da fotki da dobijem taj ton i taj "osecaj" kao sto je stvarno izgledalo .. ocigledno ne umem .. pa aj da pitam pametnije :)

evo 2 primerka kako mi se ne svidja
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 23, 2014, 03:12:37 pre podne »
jedna je skljocnuta sa 50mm plastikanerom bez ikakvih filtera, druga je sa 17-40mm (navrnutim na 17 stranu) sa nekim hoya pro1 digital mc protector .. u doba analogije ja sam nebo slikao sa uv filterom ali sam za digitaliju uzeo kombo ovih protektora i kruznih polarizacionih filtera .. nesto mi je bilo tmurno za cpf, mozda sam ipak trebao?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 23, 2014, 09:26:07 pre podne »
Nemam nešto iz iskustva da ti kažem (osim da kad sam i sam probao nekoliko puta shvatio sam da nije lako), ali onako kako ja to zamišljam jeste da, prije svega mislim da se ovakve fotke dosta sređuju naknadno u PP pa tako dobijaju na dramatičnosti, boljim bojama, tonovima i sl.
Drugo, ovdje je dosta bitno da izabereš dobar kadar. Npr. obe ove fotke osim oblaka koji jesu interesantni nemaju ništa ispod što privlači neku pažnju, bar meni.
I treće, moguće da bi i neki HDR umjereni ovdje pomogao, baš zbog tonova ovih zgrada i šume ispod pogotovo što nemaš sunca niotkuda da malo pomogne sa nekim svijetlom.

To su neke moje ideje, koje nisu zasnovane na nekoj praksi :-)
« Poslednja izmena: Oktobar 23, 2014, 09:52:38 pre podne od strane Tyler Durden »

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 23, 2014, 09:59:52 pre podne »
za kadar je jasno, ovo je ono sto je vidljivo sa prozora :D, bilo bi lepo da je negde probio bar jedan zrak i slicno .. no .. vise me zanima ovo ostalo ... dakle hdr i fotosop na steroidima je ideja no1 .. nisam se igrao sa hdr-om .. ima smisla
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 23, 2014, 12:20:44 posle podne »
Ali HDR-om samo umjereno!
Bar je to moj stav, jer 90% HDR fotki na koje naletim izgledaju kao da su rađene dok je "kreator" bio na LSDu.

Možda se varam, ali ne vidim koji filteri mogu da pomognu na ove dve gore konkretne fotke.

Van mreže Drezik

  • Član
  • **
  • Poruke: 116
    • drezik
    • Pogledaj profil
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 23, 2014, 12:46:25 posle podne »
Videh neke filter koji su fade - ili ti sa jedne strane su tamniji sa druge svetliju i izmedju je prelaz , mislim da je to cokin a ili x tip .Ne razumem se toliko ali da li bi mozda pomogao neki clarity tj povecanje isto u LR ili PS ?

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 23, 2014, 09:34:53 posle podne »
hdr mogu da namestim u ML-u da mi skljocne sa 3 razlicita iso-a pa da se igram posle .. na zalost moj senzor ne ume istovremeno da vrati vise slika sa razlicitim parametrima (mislim da 60d ume, 6d svakako ako se dobro secam) tako da mora skljocnem vise uzastopnih ... ne znam kako to ide iz ruke :D no probacu nije frka ..

ove dve konkretne su samo primer kako to odvratno izgleda .. UV filteri su davali bas dobru definiciju oblacima, moru i slicno, kod analognih aparata ... ono slicka ovakvo nekih oblaka (sa malo vise sunca) d00pe i oko sa i bez uv filtera ..

nije meni frka to, nisam ja fotograf, nego se podsetih neki dan da mi nikako te slike ne uspevaju od kad sam presao na digitalce a bilo je nekoliko bas do jaja scena za fotkanje zadnjih 5-6 godina i aparat mi je bio u ruci
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 24, 2014, 12:45:29 pre podne »
Pokusacu da ti pomognem...
Ako izuzmemo kadrove koji su losi, jer se razumljivo nikome ne seta po kijametu, "nevreme" trazi vreme.
Zvuci paradoksalno, ali u prevodu nevreme(vetar, oluja, kise, munje...) ima svoj tempo i ono trazi vreme kojim ce kamera to najbolje zabelezeti, docarati.
Podizanjem ISO vrednosti ces zabelezeti trenutak, ali ga istovremeno i zamrznuti tacnije, ubiti mu tempo, dramu...osim ako ne slikas neke talase, burno more gde brzina docarava dramatiku.
Moj savet bi bio stativ, ISO 100 i pustis da vreme radi za tebe.
Sto se pomenutih filtera tice, CPL jeste koristan ali trazi odredjeni kolorit koji mu motiv nudi, kako bi svojim efektom jos bolje docarao scenu...sivo ostaje sivo.
Relativno mirne situacije ces uz pomoc ND filtera, "Gradual" il' kompletni, moci da produzis vreme ekspozicije i time doprinses stvaranju atmosfere koja nosi u sebi poruku "nevreme stize" :)
Izuzetaka, kao i uvek postoji, u principu stvar je ideje i kako autor zeli, moze da je prenese, kao i razliciti vremenski i svetlosni uslovi.
Kacim ti par primera, jer verujem da slike govore vise od reci ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 24, 2014, 12:48:52 pre podne »
Ne znam sta se desava, al' ne mogu da uplodujem fotke :( :P
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 24, 2014, 01:22:34 pre podne »
Bole ti je sve napisao  :D

Ja sam probao par klizača da pomerim na tvom JPG-u.
Može to i bolje, ali i ovako postaje vrlo kockasto zbog kompresije.
Da li je ovo nalik onome što tražiš ili nešto sasvim drugo?
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 24, 2014, 01:43:02 pre podne »
@bole, za kadriranje je sve potpuno jasno, ove dve su bocnute sa prozora dok me mali vukao za nogu, slikao sam njega pa sam otvorio prozor, skljocno, zatvorio prozor :D nikakvog kadriranja tu nije bilo nego sam hteo da vidim samo kako ce da ispadne sa ta dva objektiva sa kojima sam slikao njega (pocinje da hoda ovih dana pa gledam malo da ga slikam, uzas koliko imam problema sa fokusom, mnogo mi je brz, no druga prica) ... iso 100 .. ima smisla ... ja sve nekako tripujem sebe da do iso 400 50d nema suma .. ali jbg ipak ima, 100 i dalje daje vidljivo bolju sliku .. stativ .. to je vec "namensko slikanje" necega .. slazem se no to je vec za fotografe .. ja kupio 3 stativa za neke moje potrebe, neupotrebljiva sva tri .. to se ljulja gore nego iz ruke (neke sigme sam uzeo mali, srednji i veliki), sad ih koristim kada treba dokumentujem nesto za ove moje printere pa da drzi kamericu .. za fotkanje ne vredi .. meracim od ljube neke lepe stative ali morace da saceka neke pare viska, za sada mrka kapa

za ove nd filtere ne razumem pa cu da te molim ako te ne mrzi da malo elaboriras ... ako ja dobro kontam oni menjaju kolicinu svetla bez uticaja na boju .. dakle skinu blendu, dve tri .. kada je ovako neka scena u pitanju kapiram da mala rupa daje vecu dubinsku ostrinu sto je pozeljno tako da mala rupa == malo svetla, jos ako je oblacno, ne kapiram sto bi jos utuljivao svetlo? nije mi bas jasno ... za CPL, njega spomenuh zato sto njega imam, za sada mi se pokazao extra koristan u slikanju sa avale, em je bilo mnooogo sunca em se slikalo kroz staklo :D .. dodatno sam sa njim slikao neke slike kroz neke izloge u ugarskoj i mega je lepo ubio refleksiju .. neki nakit sam isto slikao drugaru i extra mi je ubio refleksije .. ni za sta drugo ga nisam koristio da mi je bio koristan ..

@pericha, pa znacajno bolje, jpg je malog kvaliteta cisto sam podigao kao primer sta necu :D ... mada je to i dalje daleko od onoga sto bi hteo .. recimo ova boletova slika .. odlicna fotka kao fotka, ne znam kako je to izgledalo uzivo, ali ma koliko je dobra fotka ni ona mi ne zraci nekom snagom koju ovako neko nevreme koje dolazi ume da uzivo prenese ..

evo par sa googleta koje recimo imaju tu neku snagu koju trazim

http://cdn.picturecorrect.com/wp-content/uploads/2010/12/weather-light2.jpg
http://roomoramablog.files.wordpress.com/2011/08/bad_weather_1600x12001.jpg
i cuvena: http://greatblogabout.com/wp-content/uploads/2007/07/bad-2dweather-2d19-resize.jpg


jasno mi je da cu morati, posto me to malo zainteresovalo, da uzmem aparat, izadjem na zimu, i da napravim par stotina slika, isprobam mnogo cega i polako dodjem do cilja .. ali reko ... posto vec neko vreme to pokusavam .. da pitam mozda ima neka posebna fora .. (a ostrim se kad navatam malo slobodnog da uvatim nekog da platim kurs postprodukcije)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 24, 2014, 01:51:46 pre podne »
znaci ja sam samo lik sa ok aparatom, daleko od toga da sam fotograf!!! niti imam zelju da to postanem :D .. npr 99% mojih fotografija je ovog tipa: https://plus.google.com/117119526632711464397/photos dakle nema tu "fotografije" :D .. nego mi nekad tako bas jak trenutak i ja bi ga sacuvao i onda se smorim sto ne znam kako .. a ovo neki dan je bas izgledalo jako ovako kroz prozor pa sam se podsetio tog bedaka da mi cuvanje tog momenta ne ide i onda reko aj pitam :)

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 24, 2014, 08:51:11 pre podne »
Ova tri primera što si stavio gore izgledaju drugačije od tvojih jer je sadržaj drugačiji u startu.
Prvi deluje tako jer je rađen sa nekim širokim objektivom. Momenat je bio takođe dobar gde je jedan deo zemlje osvetljen.
To je u osnovi. Dodaj još kadriranje, pravi momenat i obradu...
Na druge dve su oblaci stvarno drugačiji od svakodnevnih pa još kad nako zna da ih uslika i obradi...
Opet ako si majstor, onda ćeš i od svakodnevne scene napraviti dobru fotografiju.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 25, 2014, 07:19:51 pre podne »
Ova tri primera što si stavio gore izgledaju drugačije od tvojih jer je sadržaj drugačiji u startu.
Prvi deluje tako jer je rađen sa nekim širokim objektivom. Momenat je bio takođe dobar gde je jedan deo zemlje osvetljen.
To je u osnovi. Dodaj još kadriranje, pravi momenat i obradu...
Na druge dve su oblaci stvarno drugačiji od svakodnevnih pa još kad nako zna da ih uslika i obradi...
Opet ako si majstor, onda ćeš i od svakodnevne scene napraviti dobru fotografiju.

hm na drugoj fotki ako zanemarimo odlican kadar, boje i dubina vrlo lice na ono sto ja mislim da je moglo da se napravi u trenutku kada sam ja slikao ove moje dve propale slicke .. samo da je to radio neko sa iskustvom :) ... ono u sta sam ja gledao je bilo tako zuto dole, tamno plavo gore, oblaci vrlo izdefinisani, reljefni, izrazajni .. i onda ja skljoc a ono izadje 2d, bljutavo, mutno .. nista dubina, nista definicija ... aj boje mogu i da tviknem u fotosopu .. eto i ti si malo sredio boje a imao si samo sakati jpg .. ali sve ostalo truba :(

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 25, 2014, 09:41:54 pre podne »
Na toj fotki koju si sad posebno linkovao ja garantujem da obrada čini 98% te fotografije.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 25, 2014, 09:50:59 pre podne »
Na toj fotki koju si sad posebno linkovao ja garantujem da obrada čini 98% te fotografije.

da sam majstor za obradu fotki - nisam, ali jbg umem da koristim fotosop svakako iznad nekog proseka ... posle mnogo sati drndanja nisam uspeo da dobijem ni blizu tako nesto od moje fotke, prosto mislim da nema dovoljno informacija na samoj slici da bi se dobila dubina i forma, i to je ono sto mislim da ja tehnicki lose radim, stalak + manji iso + duza expozicija deluje kao moguce resenje .. ako hoces bacicu ja negde raw slicke pa probaj :D pa ako uspes prosvetlis me kako :D
« Poslednja izmena: Oktobar 25, 2014, 09:53:39 pre podne od strane arhi »
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže DOCTOR NO

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 290
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 25, 2014, 10:47:37 pre podne »
Jedan brzinski potez četkicom u Lightroomu sa povećanom temperaturom. Nisam je ni pogađao već samo povećao proizvoljno. Pretpostavljam da neko iskusniji i sa većim fajlom može dosta da uradi.


Canon 6d, Canon 24-105 f4 L, Canon 100mm f2, Canon 50mm f1.8 II, Canon 430 ex II
Canon G9

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 25, 2014, 11:40:05 pre podne »
Moras da se "uneses" u oblak ;D
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 25, 2014, 11:41:55 pre podne »
Aj baš daj RAW pa da se malo poigramo ovdje. Iako ni ja nisam nikakav majstor za obradu.
Evo, i ovo što je DOCTOR NO uradio je sasvim solidno imajući u vidu da je jpeg u pitanju.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: nevreme, kako uhvatiti tonove
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 25, 2014, 11:51:02 pre podne »
Slabo ce sta moci da se izvuce od ovih fotki, moze da se doda kontrast i nastima "clarity", ali ti jednostavno nedostaje kolorit koji ce da upotpuni scenu. Kao sto sam ti vec pomenuo,
 "sivo ostaje sivo...", u prevodu jednolicno. Cak ni siva nije toliko strasna, ako imas vise nijansi sive, ali od jednog tona ne mozes da dobijes dramatiku.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II