Autor Tema: Kompakt za Macro do 300e  (Pročitano 5742 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Kompakt za Macro do 300e
« poslato: Septembar 10, 2014, 10:05:30 pre podne »
Zanima me da li neko ima neki predlog za Kompakt aparat sa kojim bi mogle da se dobiju pristojne Macro slike ( cvece i insekti)
Budzet je 300e.Nesto sa cime bi mogao da vidim da li mi to lezi, da li ce da me drzi.
Mislim da za te pare ne moze da se uzme DSLR+objektiv pa sam se odlucio za Kompakt.
Pored Makro slika volim neki put da slikam po neku pticu i naravno dvoje mojih malih andjela:)
Napomena:Znam da sa Kompaktom ne mogu da ocekujem Macro slike kao sto se kace po forumu i koje cesto gledam po 20+ puta na dan:) i koje su slikane macro objektivima, zadovoljicu se za pocetak nekim solidnim za sam ulazak u Macro.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Kompakt za Macro do 300e
« Odgovor #1 poslato: Septembar 10, 2014, 03:12:51 posle podne »
Mislim da bi nekako mogao da se uklopiš u budžet sa npr. EOS 450D (ili eventualno 1000D, mada je razlika u ceni mala)
kao najjeftinij model koji ima Live View.
Za ostatak novaca možeš uz malo googlanja po oglasima da nađeš staklo koje ti radi posao.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Odg: Kompakt za Macro do 300e
« Odgovor #2 poslato: Septembar 10, 2014, 04:25:00 posle podne »
Gledao sam 450D ali ga bas slabo ima na oglasima.
Gledacu i dalje, mada sam nesto pre bio neki kompact koji posle mogu da ostavim i zeni, a ja kad skupim novac bi isao na Canon 600D.

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Kompakt za Macro do 300e
« Odgovor #3 poslato: Septembar 10, 2014, 07:14:21 posle podne »
Za te pare mozes da uklopis Nikon D3100  + kit objektiv, vidjao sam na oglasima za 230 eura, a ako ces samo za makro mozes da probas da kupis adapter koji ti omogucava da objektiv prikacis naopako i tada se dobija super uvecanje. Taj adapter kosta negde do 1000 dinara. Takodje za razliku u ceni mozdad mozes da uzmes i neki manuelni objektiv (jer ces uglavnom manuelno i da fokusiras kada radis makro) i da njega korsitis tako naopako.

Evo su neki primeri radjeni tim aparatom na flickru ,samo obrati paznju sta je radjeno kojim objektivom https://www.flickr.com/search?text=d3100%20reversed%20lens&sort=relevance
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Kompakt za Macro do 300e
« Odgovor #4 poslato: Septembar 10, 2014, 08:47:10 posle podne »
Svidja mi se macro ali ce aparat sluziti i za slikanej porodice, rodjendana supruga voli da slika ptice.....znaci sa svakodnevno slikanje.Tako da treba mi nesto univerzalno sto sam svestan da nece praviti extra, extra slike ali zelim da budu pristojne.
D3100 ima drugar mozda pozajmim malo, znam da je on uzeo i neki zum objektiv cinimi se 55-200vr ali ja ne bi bas da menjam objektive za pocetak, pre bi neki univrzalan, pa posle ako se pronadjem bas u ne emu onda idemo dalje.

Van mreže Саша

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Kompakt za Macro do 300e
« Odgovor #5 poslato: Septembar 10, 2014, 09:24:55 posle podne »
olympus togh tg-3 ima "microscope mode" ја сам пробао у радњи, на средини добијеш супер фокусринаи мотив, а около је све оно замуђено, што ће рећи баш како треба.

једино што је тај апарат оклопљен ко тенк. иде и под воду.

tg-2 је нешто старија верзија овог апарата, тест снимци су овде
https://www.flickr.com/cameras/olympus/tg-2/


Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Kompakt za Macro do 300e
« Odgovor #6 poslato: Septembar 10, 2014, 09:30:45 posle podne »
Prevazilazi budzet mnogo

Van mreže Саша

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Kompakt za Macro do 300e
« Odgovor #7 poslato: Septembar 10, 2014, 09:36:25 posle podne »
сви ти апарати који се зову "Compact Premium" ће ти послужити

ја ћу вероватно ићи на Панасоник ЛФ-1 због мале масе 200г, треба ми лаган додатни апарат уз Панасоник фз-8 (!производња 2007.) с којим се исто може правити макро уз добро светло. ;)







Van mreže Саша

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Kompakt za Macro do 300e
« Odgovor #8 poslato: Septembar 10, 2014, 09:42:25 posle podne »
нећеш се пуно преварити ако пређеш буџет.

 :)
ево овај, не радим за пц фото:
http://pcfoto.biz/1100_Panasonic-DMC-LX7

или ово:
http://pcfoto.biz/98155_Canon-PowerShot-S200
пише:"3 cm od objektiva u makro režimu"

Van mreže Саша

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Kompakt za Macro do 300e
« Odgovor #9 poslato: Septembar 10, 2014, 09:49:14 posle podne »
ево Канон с200 / Canon S200

сигурно ради

погелдај како слика цвеће:
https://www.flickr.com/search/?q=flowers&cm=canon%2Fpowershot_s200

225еура сад или никада !

јеси купио ?
 :)

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Odg: Kompakt za Macro do 300e
« Odgovor #10 poslato: Septembar 10, 2014, 10:15:19 posle podne »
citam i sve se vise mislim da idem na Canon g seriju ili nikon p seriju, mozda i nesto polovno.
Zanima me ako je neko koristio kompact za macro koliko je bitan raspon objektiva

Van mreže Саша

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Kompakt za Macro do 300e
« Odgovor #11 poslato: Septembar 11, 2014, 09:42:12 posle podne »
не знам те мм али знам да она мера у оно 35 мм у (135) формату ради

теби треба у принципу камера без зума али

до 4 х зум може чисто реда ради, а ти би мого радити и са 1х зоом

обично су те ДЛСР макро леће негде око 50мм и то фиксне и ти обилазиш око објекта и сликаш

ја сликам највише храну изблиза , обично је то 1-3х зоом

на мом апарату (Panasonic DMC-FZ8 ) пише 1:2.8-3.3 / 6-72 (36-432mm (35mm equiv)) и да има зоом 12х

значи ја користим апарат са дугачким зумом за макро.

у свему томе битно је добро светло. Хтео би у ствари да те охрабрим да се не бавиш ситницама,

све то углавном ради, ако аутор покаже интерес за мотив.

да ти знаш како лепо испада макро корејског киселог купуса кимши,

или бурек с лососом , прсте да полижеш....

 ;)

ПС. исправка треба ти зум за инсекте погледај на flickr.com обично је то око 150мм јер су они покретни па да их не уплашиш
« Poslednja izmena: Septembar 11, 2014, 10:03:33 posle podne od strane Саша »

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Odg: Kompakt za Macro do 300e
« Odgovor #12 poslato: Septembar 11, 2014, 10:31:06 posle podne »
Da budem iskren, mislim da ni ja nisam siguran sta zelim, citam, zbunjen sam.Meni ne treba aparat samo za Macro, Macro mi se svidja i voleo bi da moze da da pristojnu sliku, a treba da oze da se koristi jos porodicno da nije mnogo velik, danas mi kolega rece da pgledam i Olympus Pen E-PL5, sa 14-42mm.Kaze da je lagan, ne mnogo veliki i da daje pristojne, dobre slike.Ako se kaze navuces na Macro i legne ti ti pazaris neko staklo, moze kaze da se koriste i stari objektivi sa adapterom ali to vremenom kad naucim.
E sad nije los, svidja mi se ali ne znam nikog ko ga koristi ili ga je koristio.....
Psmsdpnic LX7 po specifikacijama deluje bas dobar i slike koje sam gledao su sasvim OK ali opet on mi je nekako, ne znam kako bi se izrazio....