Autor Tema: Problem sa bojama u photoshop-u  (Pročitano 3451 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže gdinMika

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Problem sa bojama u photoshop-u
« poslato: Avgust 07, 2014, 01:26:06 posle podne »
Poštovani, imam jedan veliki problem koji me muči danima. Kad uvezem iz FSI viewer-a fotografiju, nef format, mada me zeza i sa jpeg-om, u photoshop cs6 i sredim je, podesim wb, ekspoziciju, sve, sve, i otvorim je u photoshop-u, u ps ako odradim još nešto nema veze, nebitno i onda problem nastaje kad zapamtim fotografiju iz ps u jpeg formatu, sam ps ili ko već vazda promeni fotografiju, boje najviše... izbledi je, promeni boje, uništi je da me je sramota od samog sebe...
elem, podešena je kalibracija monitora, adobe rgb 1988 mi je i u samom ps i u camera raw-u i na monitoru...
Ali ima još jedan stvar, kad uvezem fotografiju od jednog prijatelja sa njegovog aparata, i sve to odradim nema promena nikakvih, elem, njegov aparat je Canon MK III a moj Nikon D3200, ako ima veze do aparata...
U prilogu su fotografije, prva je sam nef format učitan u ps, a drugi je takav isti snimljen kao jpeg, taj isti nef, jedino je cropovan fajl...

Ako je neko imao slične probleme, neka piše, od nedelje...
« Poslednja izmena: Avgust 07, 2014, 01:32:02 posle podne od strane gdinMika »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Problem sa bojama u photoshop-u
« Odgovor #1 poslato: Avgust 07, 2014, 01:32:09 posle podne »
moras da je konvertujes u srgb..jer taj kolorni prostor koriste web aplikacije i najzastupljeniji je ...mada moj savet ti je da u PS-u editujes fotografiju u profoto kolornom sistemu pa je konvertujes u srgb
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem sa bojama u photoshop-u
« Odgovor #2 poslato: Avgust 11, 2014, 10:39:12 pre podne »
Pitanje je kako je kod tog prijatelja podešen kolor profil u samom aparatu. Ako je AdobeRGB onda normalno da neće biti promena u PS kada je i tamo AdobeRGB. Postavi aparate na sRGB kolor profil i postavi i PS da radi u sRGB. Zaista nema nikakve potrebe da se radi u AdobeRGB osim ako to nije zahtev klijenta zbog pripreme za štampu ili slično. Oduvek koristim sRGB jer je to standard za sve s tim da iz NEF-a uvek konvertujem u 16bit-ni format (PSD ili TIFF), tako ga obrađujem i obrađene fotke čuvam u JPEG ili PSD. Ovo zadnje samo ako zaista imam potrebe za tim i ako su mi fotke onako baš omiljene.

Dalje... zaista ne razumem potrebu ljudi da koriste svakakve viewer-e pa da iz njih nešto konvertuju, prebacuju, snimaju, izvoze, prevoze u PS. Ljudi, Adobe ima svoj Viewer koji radi posao sjajno i koji GARANTUJE punu kompatibilnost sa PS-om. Znači ono što vidiš u PS-u videćeš i u tom viewer-u. To je Adobe Bridge. Sa Bridge-om najnormalnije pregledaš sve vrste fajlova uključujući i NEF i ne vidim potrebu za korišćenjem nekakvih XY viewer-a za koje ponekad čujemo po prvi put. Evo ja sada čujem da postoji i taj FSI. :/

Pozdrav

Van mreže gdinMika

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem sa bojama u photoshop-u
« Odgovor #3 poslato: Avgust 11, 2014, 10:49:01 pre podne »
Duxx
Hvala puno na odgovoru, cenim sve ššto si napisao.
Prvo, hvala za sRGB, ja se mučio sa Adobe RGB 1988 jer po vazda tutorialima na youtube-u su preporučivali Adobergb, elem, promenio sam sve u sRGB.
Drugo, što se tiče viewera, i to hvala na preporuci, oduvek imam Bridge u računaru, sve koristim FSI viewer(iliti Fast Stone Iage viewer)...
E sad ono najvažnije kod mog problema, je bilo to što sam ja iz ne znam ni ja kog razloga tj po preporuci jednog prijatelja da kad fotkam neku prirodu koristim podešavanja u aparatu Color Space, po nekom deafult-u on je na Standard, a ja sam po preporuci menjao u "Vivid" i on mi je j...o kevu...

Još jednom hvala na odgovorima, dosta mi znače... Pozdrav iz Niša...

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem sa bojama u photoshop-u
« Odgovor #4 poslato: Avgust 11, 2014, 10:59:57 pre podne »
E pa onda je i to bilo deo problema jer koliko znam ti preseti nemaju nikakvog uticaja na NEF već samo na JPEG pa je i tu bilo razlike, a i sama konverzija iz AdobeRGB u sRGB ume itekako da napravi razliku. Samo sRGB i NEF i uživaj. ;) Drago mi je da je problem rešen ;)

Pozdrav