Autor Tema: zatrpavamo se fotografijama  (Pročitano 5333 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojicm

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
zatrpavamo se fotografijama
« poslato: Jul 16, 2008, 09:49:34 pre podne »
Sta radite sa svojim fotografijama koje vam puno znace?
PC nepouzdan, crkne hard disk.
Narezivanje isto tako nepouzdano, CD, DVD vremenom gubi podatke.
Da li ih arhivirati negdje na internetu, gdje je najjednostavnije i najpouzdanije?

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: zatrpavamo se fotografijama
« Odgovor #1 poslato: Jul 16, 2008, 11:50:12 pre podne »
Narezivanje isto tako nepouzdano, CD, DVD vremenom gubi podatke.
Narezivanje CD je kvalitetno,tj sacuvat ce se podaci ako se pravilno narezuje!Samo treba potrefit brzinu prženja(narezivanja) podataka!Ja recimo stavim u Nero na najmanju brzinu prženja(narezivanja),a to je 8x i tako mi podaci,slike budu uvijek otvarane i poslije 10 godina!Onaj ko narezuje najvecom brzinom rizikuje da mu se poslije godinu dana ne moze ucitati podaci,fotografije-nestanu,kao da ih nikad nije ni imao.Ovo je korisna informacija,ako vi narezujete samo znaci najmanjom brzinom(8x),a ako vam drugi narezuju CD zahtijevajte da vam podese brzinu!I rijesen problem!
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: zatrpavamo se fotografijama
« Odgovor #2 poslato: Jul 16, 2008, 03:09:32 posle podne »
DVD ce sacuvati (ne CD) da ne objasnjavam zasto.

Kao meru predostroznosti napravi jedan odredjen procenat u papirnoj formi. Ne printerom vec u laboratoriji.

Ako imas tetmalni printer, dobro je. Garantuju 120 godina.

DVD moze slucajno da se osteti trajno pa ces ostati bez uspomena.

Van mreže SRKI 66

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
    • Pogledaj profil
Odg: zatrpavamo se fotografijama
« Odgovor #3 poslato: Novembar 06, 2008, 09:59:53 pre podne »
Zdravo ljudi, i ja se malo bavim fotografijom pa sam uspeo da za sebe nađem najbolji način za čuvanje i skladištenje.Došao sam do 2 tera bajta samo master fotografija ( u formatu RAW)-nijedan negativ još nisam prebacio u digitalni format a ima ih onoliko-. One se nalaze na hardovima koji su bili u kućištu a sada se čuvaju na sigurnom i zaštićenom mestu (odprilike kao što se oružje čuva) Dalje,obrađene kopije (JPG) - Capture One PRO 3.7 - se nalaze na DVD diskovima koji se arhiviraju po broju i godini i uvode u registar kako bi se lakše našle kad su potrebne. Na sve to nekih 50000 tih istih, operativnih fotosa su u lap topu i na externom hardu (oko 250gb). To je za sad po meni najboli način, a sada je memorija za komp izuzetno jeftina. Na samom početku digitalizacije, narezivao sam ih na titanijumskim diskovima od 700mb što se pokazalo prilično skupo. I na kraju niko od nas ne zna koliko će se fotke očuvati na dvd i cd jer niko još nije doživeo da ih koristi 30-50-100 godina. Moraćemo da sačekamo,  pa da u praksi proverimo. Naravučenije, najbolje i najdraže fotke čuvajte u više kopija i formata, na različitim mestima   

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: zatrpavamo se fotografijama
« Odgovor #4 poslato: Novembar 06, 2008, 12:19:18 posle podne »
Najdraze fotografije mozete upload-ovati na neki Google server, iskoristite GMAIL nalog.

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: zatrpavamo se fotografijama
« Odgovor #5 poslato: Novembar 07, 2008, 02:57:16 posle podne »
Najdraze uspomene ce trajati najduze u vasim mislima, u vasoj glavi...dok bude vas, bice i one...kad ne bude vas, nikoga nece biti briga za vase drage uspomene  ;)
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže Srđo

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
    • Pogledaj profil
Odg: zatrpavamo se fotografijama
« Odgovor #6 poslato: Novembar 07, 2008, 09:27:51 posle podne »
  ;) bravo. Uparavo gledam slike koje nisu bile nikad na CD-u a ni na papiru.

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: zatrpavamo se fotografijama
« Odgovor #7 poslato: Novembar 20, 2008, 10:30:30 pre podne »
Samo DVD medij, za sada, sa najvecim stepenom garancije, cuva podatke.
CD nikako , pa makar i titanijum. Bakterije ce pojesti abrazivni sloj na poledjini CDa koji je nemoguce hermeticki zastiti. Kod DVDa se taj sloj nalazi izmedju dve plasticne "ploce" hermeticki spojene posebnim tehnoloskim postupkom, pa i pored neverovatnog ukusa i isto tako neverovatne gladi bakterija, moze da ostane sacuvan.

Flesevi, hardovi i ostali "strujni" mediji su najnepouzdaniji za duzi vremenski rok.

P.S. Vrememe cuvanja je moguce predviteti i sad. Ne mora se cekati 30 godina. Postoje simulatori starenja koji za par meseci "provere" vek, odnosno trajnost i upotrebljivost.

Valda nesto treba ostaviti i unucima. Uspomene su lepe, ali je glava ipak zaboravna.
Vreme je cudo.