Autor Tema: Osnovne instrukcije za Nikon D5100  (Pročitano 3887 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže svvo1000r

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Osnovne instrukcije za Nikon D5100
« poslato: Jun 26, 2014, 10:26:30 pre podne »
Pozdrav, nedavno sam kupila Nikon D5100, čitala sam razne literature, ali bi mi najbolje pomoglo  kada bi mi neko sa iskustvom objasnio, jer se totalno pogubim i sve mi se opcije izmešaju u glavi, zbunim se od tolikih mogućnosti.

Ako hoću da zamrznem pokret da li mogu da koristim sport opciju, ili je bolje da koristim P opciju pošto nemam vremena da podešavam, jer hoću da uhvatim trenutak, ili da koristim S opciju sa 1/125, f je 4.5?

Ako hoću da mi pozadina bude zamućena da li da koristim A mod, mali f broj? Retko kad uspem da mi bude zamućena.

Onda šta znači focus mode opcije AF-A, AF-S, AF-C I MF?

Kako finkcioniše metering, znam da treba da se pritisne AE-l/AF-L dugme, ali ne razumem i ne vidim razliku kada to uradim i kada ne uradim?

Ne znam da li mi možete pomoći ovako preko neta, najviše bih volela da uplatim kurs, pa da mi to sve neko pokaže, ali  trenutno nisam u mogućnosti, pa se obraćam ovako.

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Osnovne instrukcije za Nikon D5100
« Odgovor #1 poslato: Jun 26, 2014, 10:44:51 pre podne »
Procitas prvo ovo uputstvo pa onda nastavis sa pitanjima.
Ako krenemo da objasnavamo sta koja skracenica znaci trebace nam bas dosta vremena.
Prvo uputstvo pa sve ostalo.

http://pcfoto.biz/uputstva/Nikon_D5100_WWW.PCFOTO.BIZ.pdf

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Osnovne instrukcije za Nikon D5100
« Odgovor #2 poslato: Jun 26, 2014, 10:58:23 pre podne »
nije loša za početnika, knjiga

Nikon D5100: From Snapshots to Great Shots

sve što j epostavljeno od pitanja imaš tu


proveri poruke na forumu
« Poslednja izmena: Jun 26, 2014, 11:01:32 pre podne od strane marelli »
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže s_kid

  • Junior
  • *
  • Poruke: 18
    • Pogledaj profil
Odg: Osnovne instrukcije za Nikon D5100
« Odgovor #3 poslato: Jul 05, 2014, 02:11:21 posle podne »
Nemoj pokušavati sve odjednom, idi korak po korak. Odredi jednu do tri stvari koje želiš da istražiš i otkriješ i fokusiraj se na to. Vremenom, jako brzo, doći će i sve ostalo, ovako ćeš samo stvoriti zbrku.
Gledaj da ne koristiš predefinisane modove.

Van mreže svvo1000r

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Osnovne instrukcije za Nikon D5100
« Odgovor #4 poslato: Jul 05, 2014, 04:05:49 posle podne »
hvala vam na savetima, svesna sam da moram mnogo slika da napravim dok se ne izvežbam i ne upoznam aparat, jer mi brojevi, pravila ne znače ništa dok ne počnem da primenjujem i vidim kakav efekat proizvode. Hvala na knjizi, čitam je i pokušavam jedno po jedno, mada je teško kada imaš tako moćan aparat, gledaš tuđe slike i poželiš odmah sve da znaš :)

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Osnovne instrukcije za Nikon D5100
« Odgovor #5 poslato: Jul 05, 2014, 07:16:14 posle podne »
polako samo, prvih 10 000 fotki je najteze ....

aj pa sa srecom ...
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže svvo1000r

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Osnovne instrukcije za Nikon D5100
« Odgovor #6 poslato: Februar 14, 2016, 05:10:41 posle podne »
Da li neko moze da mi objasni koji navoj mi je potreban da bih mogla da stavim analogni objektiv na nikon d5100 i da li je to moguce? Koknretno imam stari analogni fotoaparat Zenit-E, objektiv Helious-44-2. Zanima me da li mogu da kupimnima me š konverter i da analogni objektiv stavim na dslr?

Zanima me kako se to određuje, koji prsten odgovoara kojem objektivu, onda šta su Minolta, Sigma... objektivi, da li i oni mogu na moj nikon?

Upoznala sam momka koji na dslr koristi analogne objektive, fisheeye objektiv, a sve je to kupio na pijaci za male pare.

Van mreže CostaWild

  • Junior
  • *
  • Poruke: 89
  • Pol: Muškarac
    • CostaWild
    • Pogledaj profil
    • Fliiby
Smrt i život u jeziku stoji. Koliko je maečak oganj, a kolike li velike stvari požiže; tako i čovečiji jezik- mala vešt u nami a vrlo golemo zlo čini. Gavrilo Stefanović Venclović