Autor Tema: Crna mrlja na ekranu  (Pročitano 13134 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Summer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 11
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Crna mrlja na ekranu
« poslato: Jul 13, 2008, 09:55:23 posle podne »
Pozdrav svima. Mesec ipo dana imam Canon Ixus 860 i sasvim sam zadovoljna onim što pruža. Do sada sam napravila preko hiljadu fotografija. I sve beše lepo dok se jednog dana ne pojavi par crnih mrljica na ekranu. Iz dana u dan su bivale sve veće. Na kraju to ispade crna mrlja od jednog cm u prečniku i beličastim oreolom oko nje. I još dve tanke linije preko celog ekrana. Aparat i dalje radi savršeno i na fotografijama nema nikakvih problema. Kada sam aparat odnela da reklamiram prvo što mi je rečeno je da je to najverovatnije posledica udarca ili nagnječenja i da se tako nešto pojavljuje samo usled toga. Što će reći garancija ne važi. Jedino što ja znam je da aparat nije ni udaren ni nagnječen. To se može videti i po njegovom izgledu. Sve vreme je nošen u odgovarajućoj futroli.
Ja sada čekam da me pozovu iz servisa i saopšte njihovo mišljenje. Ne znam kako da reagujem ako i oni ponove istu priču. Nisam spremna da prihvatim nešto za šta nisam odgovorna.
Možda neko od vas zna zasto se dešavaju takvi problemi sa ekranom? I kako da reagujem u ovoj situaciji?

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Crna mrlja na ekranu
« Odgovor #1 poslato: Jul 14, 2008, 01:37:55 posle podne »
Koliko su te mrljice bile velike u startu?
Da li su sada ta velika mrlja i oreol striktno ograniceni (kao da je to nacrtano, sa ostrim ivicama) ili se kontinualno prelivaju u sliku?
Kako izgledaju te linije na displeju?

Slikaj sa drugim aparatom displej, ali macro sto detaljnije, pa postavi sliku da vidim.


« Poslednja izmena: Jul 14, 2008, 01:44:32 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Summer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 11
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Crna mrlja na ekranu
« Odgovor #2 poslato: Jul 14, 2008, 02:11:53 posle podne »
U startu je to bilo par milimetarskih tačkica na dva mesta. I dana u dan su se povećavale. Kao da su se pojavljivale nove tačkice uz njih. Onda su od njh krenule te dve linije preko celog ekrana debljine za jednu tačkicu. Vremenom je to sve preraslo u crnu, ograničenu površinu. Sam oreol oko mrlje nije jasno ograničen. I nemaju veze sa bojama na fotografiji. Ispod toga se ne vidi šta je na ekranu. Čak i na isključenom aparatu može se videti crna mrlja i te dve linije. Drugačije su crne od ostatka ekrana. Na žalost, aparat sam ostavila u servisu pa ne mogu napraviti fotografiju. Ali im neću dopustiti ni da me pređu.

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crna mrlja na ekranu
« Odgovor #3 poslato: Jul 14, 2008, 04:14:58 posle podne »
Ne mozes ni ti njih pereci.
Ako je posledica mehanickog ostecenja, garancijsa ti ne vazi, a lako je iskusnom majstoru ustanoviti uzrocnika.
Na osnovu tvog objasnjenja, to bi moglo biti.

3" LCDi su skloni nehoticnim nagnjecenjima. Preveliki su.


Van mreže Summer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 11
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Crna mrlja na ekranu
« Odgovor #4 poslato: Jul 14, 2008, 04:26:35 posle podne »
Ne znam da li se razumemo.  Nije mi namera nikoga da predjem. Da se stvarno desilo bilo šta ne bih gubila vreme pokušavajući da pronađem nekog ko će mi dati logično objašnjenje. Jedino što sam sigurna da nije došlo ni do kakvog slučajnog ni namernog nagnječenja.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Crna mrlja na ekranu
« Odgovor #5 poslato: Jul 15, 2008, 01:34:37 pre podne »
Čak i na isključenom aparatu može se videti crna mrlja i te dve linije. Drugačije su crne od ostatka ekrana. Na žalost, aparat sam ostavila u servisu pa ne mogu napraviti fotografiju. Ali im neću dopustiti ni da me pređu.

Jos sam se i nadao da je displej ispravan, ali ako se na iskljucenom aparatu vide mrlje, onda sam 99% siguran da je LCD ostecen. Ne mogu da kazem zasto, jer nisam video, ali mogu biti razni uzroci, kojih u pocetku i nismo svesni.

Najvaznije je da se TACNO utvrdi uzrok, a tu ti moras biti sirokih shvatanja da se svasta moglo desiti.
Probaj da:

1) Verovatno ne spavas sa aparatom 24h, ali isto tako si sigurna da ga perfektno cuvas, da li?
2) Serviser mora tacno utvrditi uzrok i uzeti sve mogucnosti u obzir. Cesto ga mrzi da razmislja i razvija
"teoriju zavere", naravno ako je sposoban za to.
3) Kada zajedno utvrdite moguc uzrok, bice jasno da li je kvar u garanciji ili ne. U principu svodi se na dogovor.

Ovo je neko moje iskustvo, posto servisiram elektronske uredjaje preko 15 god. i dobro mi je poznat trougao
stranka (ne politicka) - uredjaj - serviser.

Puno srece sa aparatom i jos vise sa serviserima. Tehnika nije problem, uvek je mozes srediti, ljude tesko.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Summer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 11
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Crna mrlja na ekranu
« Odgovor #6 poslato: Jul 29, 2008, 01:01:10 posle podne »
Danas zvali iz servisa. Aparat popravljen. Zamenili LCD. Garancija prihvaćena. Kažu nije bilo mehaničkog oštećenja!!!!!
Pericha hvala za komentar. Nekako mi je tek posle njega bilo malo lakše. Bar neko je hteo da čuje šta govorim i pokuša da da razumno objašnjenje. Najgore od svega je kada pokušavaju da vas ubede da ste uradili nešto sa čim nemate veze! Pozdrav...

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crna mrlja na ekranu
« Odgovor #7 poslato: Jul 29, 2008, 01:47:16 posle podne »
Bitno je da su ljudi ispali fer i korektni...
To je najbitnija stvar....Ustvari servis je najbitnija stvar....Svi bi da ti prodaju nesto ali kada nastane neki problem onda se krivica kao lopta prabacije sa jednog na drugog...sve dok se musterija ili ne odrekne ili dok ih dobro ne "zaprasi"
:)
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže Summer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 11
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Crna mrlja na ekranu
« Odgovor #8 poslato: Jul 29, 2008, 10:43:09 posle podne »
Ma da. Bitno da je ta priča gotova. Jedva čekam da mi aparat ponovo bude pri ruci. Za tako malu spravicu pravi odlične fotke. Ali, pošto sam ja jako zahtevna, a mnogo volim dobru fotografiju razmišljam o kupovini ozbiljnijeg fotoaparata. Za to su krivi i ljudi sa ovog foruma. Jedino ne mogu da se odlučim da li neki prosumer (možda fuji S100fs ili neki Soni) ili dSLR aparat.Ili nešto treće???

Van mreže Stevan

  • Junior
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
Odg: Crna mrlja na ekranu
« Odgovor #9 poslato: Januar 09, 2009, 08:57:06 posle podne »
Pozdrav svima.

I meni se javio isti problem sa istim aparatom. Canon Ixus 860 IS. Imam ga tri meseca i nijednom mi nije ispao niti mu se bilo sta slicno desilo. Drzim ga futroli koju drzim u drugoj torbi na koju nikad nista ne stavljam. Deset godina se bavim fotografijom i nikad nisam imao nijedan problem sa nekim aparatom. Toliko ga pazim da to nije normalno...

Pre tri dana je radio sve ok, zavrshio sam slikanje, stavio ga u torbu, tu torbu u drugu torbu i odlozio torbu na sigurno mesto. Danas sam uzeo aparat, kad ono na ekranu po sredini velika crna mrlja u precniku od pola cm. Kvar je na ekranu, jer kad prebacim slike na komp, mrlje nema....

Sutra ga nosim na reklamaciju, a ovo sam ovde odlucio da napishem da i drugi vide, ako se i njima slucajno desi isti problem. Hvala Summer na temi, vec sam poceo da se brinem da se samo meni deshavaju gluposti za koje nemam objashnjenje.

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crna mrlja na ekranu
« Odgovor #10 poslato: Januar 14, 2009, 08:18:59 pre podne »
Ako se jos neko pozali na ovakav kvar, znaci da taj IXUS ima fabricku mani...Takve mrlje sem od udarca mogu da budu prouzrokovane i od sasvim drugih stvari...Kao na primer: Ako postoji neki deo - pretpostavljam - integralno kolo koje greje, onda ono moze biti uzrok i moze da osteti LCD...samo treba da se utvrdi dali se fleka pojavljuje na isto mesto...
Tako da verujem da ce i tebi da srede aparat pod garancijom...I ako je to neka fabricka greska onda verovatno ubacuju i neku termicku izolaciju izmedju LCD-a i elekronske ploce i fleke vise nece biti...Propusti se desavaju :))
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crna mrlja na ekranu
« Odgovor #11 poslato: Januar 14, 2009, 11:25:12 pre podne »
Ako je rec o masovnijoj fabrickoj gresci, besplatno ce uraditi i van garantnog roka.

Van mreže Summer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 11
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Crna mrlja na ekranu
« Odgovor #12 poslato: Januar 30, 2009, 12:24:25 pre podne »
Pozdrav svima,
Žao mi je što vidim da je ova tema ponovo aktuelna i da još neko ima problem o kom sam ja pričala. Kupiš aparat, presrećan, taman se navikneš i počneš da uživaš, kad ono...  Odeš u ovlašćeni servis, a tip ti već sa vrata kaže da si ti kriv i da ti garancija ne važi jer se ON razume u te stvari!!!! Bila sam jako nesrećna, jer mesec dana nisam mogla da pravim fotografije. Iskreno, razočarala sam se i nekim komentarima na forumu na ovu temu. Ipak, sve je dobro ....  :)
Najbolje od svega je to što je (ne računajući peh sa ekranom) aparat  zaista odličan. Fotografije su neverovatne. Posebno mi se sviđaju boje. I naravno, uvek ti je pri ruci. Pre dva meseca sam dobila Fuji S100 fs. Ne mogu reći da sam se razočarala novim aparatom, naprotiv, ali sam tek sada zaista shvatila koliko je moj Ixus dobar.
Još samo da naglasim, nije on ni tako osetljiv, kako su neki rekli. Pre par dana mi je ispao iz džepa od jakne na stepenice. Osim sitne ogrebotine, bez ikakvih posledica... Naravno da sam imala puno sreće što i Stevanu želim pri rešavanju problema sa njegovim foto aparatom.
« Poslednja izmena: Januar 30, 2009, 10:54:52 pre podne od strane Summer »

Van mreže valdevit

  • Član
  • **
  • Poruke: 141
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • valdiz
Odg: Crna mrlja na ekranu
« Odgovor #13 poslato: Februar 05, 2009, 11:55:52 pre podne »
ixus je majka,kažem ja  8)
Canon G10 dok ne crkne