Autor Tema: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12  (Pročitano 13648 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Tasman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« poslato: April 02, 2014, 11:14:56 posle podne »
Pa, posle mog predstavljanja forumašima, počeo bih sa konkretnim pitanjima koji me muče, a ima ih mnogo.
Prvo da kažem da sam baš ,baš amater, a fotografijom sam se nekada bavio ,opet amaterski, kada nije bilo digitalnih aparata, tako da osnovne termine poznajem, ali u današnjoj fotografiji ima mnogo stvari koje neznam i koje moram da naučim.

Elem, supruga mi se bavi izradom unikatnog nakita i imam potrebu za fotografisanjem tog nakita  i postavljanje na našu on-line prodavnicu, da bi potencijalni kupci mogli da što bolje  vide proizvod koji bi eventualno kupili.Imam pomenuti aparat G12, mini stativ (običan plastikaner), light-box, tj. tent sa 4 pozadine i dve stone lampe sa štedljivim sijalicama koje daju 150 w normalne sijalice.

Trenutno sam još uvek u fazi podešavanja aparata, imam neki rezultat ,ali nisam zadovoljan....nakit je prilično zahtevan za fotkanje, a posebno što svaki komad nakita je unikatan i mora se posebno podešavati osvetljenje i aparat.

Ono što mene zanima je šta bih trebao da nabavim od dodataka za moj aparat da bi imao bolje fotke? Šta mi je potrebno od adaptera ili prstena, objektiv na adapter ili šta već, filteri i ostalo....znači, nešto da mogu približiti predmet, jer sa ulaza u box gde mi stoji aparat do predmeta ima 20-tak cm i ne mogu dobiti fotku sa potpunim detaljima...

Za te varijacije oko dodataka sam totalni laik, i bukvalno neznam šta mogu da iskombinujem da bi dobio željeni rezultat...

Baš se raspisah za prvi post...izvinjavam... ::)   

Van mreže kiselilimun

  • www.kiselilimun.com
  • Administrator
  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 343
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • www.kiselilimun.com
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #1 poslato: April 02, 2014, 11:18:33 posle podne »
Promenite zanimanje :)

Van mreže kiselilimun

  • www.kiselilimun.com
  • Administrator
  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 343
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • www.kiselilimun.com
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #2 poslato: April 02, 2014, 11:20:04 posle podne »
Okacite koju fotku da vidimo gde gresite. ^-^

Van mreže Tasman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #3 poslato: April 02, 2014, 11:30:15 posle podne »
Evo par fotki, pa udrite... ;)



Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #4 poslato: April 02, 2014, 11:34:28 posle podne »
Pozdrav Tasman, dobrodoslicu zelim, mislim da se cak i sa tim aparatićem mogu dobiti solidni rezultati pod uslovom da se fotografise u M modu.Ono sto bi prvo trebao dobro nauciti je da znas bas sve funkcije na tom G12, cemu koja opcija i diugme sluze, a da bi fotografisao nakit morat ces odlicno poznavati podesavati postavke expozicije/blende i ISO.Imas negdje cini mi se i ovdje na ovom forumu kako koristiti Manual mod, ne moze ti neko sad u par recenica napisati kako da fotografises u Manual rezimu....ali znam samo da ce ti taj mini stativ igrati presudnu ulogu u fotografisanju nakita.....ja sam znao koristiti i veliki stativ sa svojim G9.....
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Tasman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #5 poslato: April 02, 2014, 11:40:42 posle podne »
Pozdrav Tasman, dobrodoslicu zelim, mislim da se cak i sa tim aparatićem mogu dobiti solidni rezultati pod uslovom da se fotografise u M modu.Ono sto bi prvo trebao dobro nauciti je da znas bas sve funkcije na tom G12, cemu koja opcija i diugme sluze, a da bi fotografisao nakit morat ces odlicno poznavati podesavati postavke expozicije/blende i ISO.Imas negdje cini mi se i ovdje na ovom forumu kako koristiti Manual mod, ne moze ti neko sad u par recenica napisati kako da fotografises u Manual rezimu....ali znam samo da ce ti taj mini stativ igrati presudnu ulogu u fotografisanju nakita.....ja sam znao koristiti i veliki stativ sa svojim G9.....

Hvala na dobrodošlici...

i.. da slikam i u M modu i kao što rekoh , napisah, svaki komad traži drugačije podešavanje, a za stativ i ja razmišljam o nekom većem..

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #6 poslato: April 02, 2014, 11:45:31 posle podne »
nakit....pa jos od satova.....? Mislim da ce ti kolega Serb moci pomoci mnogo u ovome, on je zaljubljenik u satove, a fotka i za stock..... ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Tasman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #7 poslato: April 02, 2014, 11:50:09 posle podne »
Ha, ha..da , video sam njegovu temu i nadam se da će videti moju, pa da me bar uputi u nekom pravcu...

Samo da kažem da slike koje sam postavio nisu obrađene nikakvim programom i da se trudim da što manje imam za obradu.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #8 poslato: April 03, 2014, 12:47:37 pre podne »
Za pocetak sjajan nakit :)  I da jedno od najtezih stvari za fotkanje :)

Sto se tice aparata , to ce bolje tviti i ostali canonci da te posavetuju :)

Ne znam kako da te posavetujem, ja sam krenuo sa tim tentom i takvim svetlima i brzo sam batalio. Nemas tu mnogo mogucnosti, tent daje ravno svetlo i tvoje je da potrefis pravilnu ekspoziciju i otvor blende.  Sa tentom ces tesko dobiti rezulatet kao u casopisima, ali mozes da dobijes skroz korektne rezultate. Probaj da jedno svetlo bude blize a jedno dalje od tenta , da pokusas da dobijes neki grediant i da fotku ucinis zanimljivijim ... veliki ces problem da imas sa rubinima, i kako ih uraditi sa tentom , a da budu upadljivi , sto ameri zovu "pop out"...I na trecoj trebalo bi da koristis staking , imas na forumu objasnjenje. I moras da resis pitanje pozadine...

Nista pametno ti nisam ni rekao nazalost , ako se budem setio nekog predloga sa tim tentom , javaljam se.
Koliko nakita trebas da fotkas?

p/s probaj da svetla ne stavljas tacno  pod uglom od 90 u odnosu na predmet, nego se igra i probaj, da probas da dobijes taj lepi prelaz.
« Poslednja izmena: April 03, 2014, 01:15:33 pre podne od strane Serb »

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #9 poslato: April 03, 2014, 01:36:43 pre podne »
Pored postavke svetla jedna od najvaznijih stvari kod slikanja nakita jeste ovladati fokus stakingom

Koristan video:

http://learnmyshot.com/focus-stacking-and-bracketing-technique-for-marco-jewelry-photography/
Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže Tasman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #10 poslato: April 04, 2014, 08:28:11 posle podne »
Za pocetak sjajan nakit :)  I da jedno od najtezih stvari za fotkanje :)

Sto se tice aparata , to ce bolje tviti i ostali canonci da te posavetuju :)

Ne znam kako da te posavetujem, ja sam krenuo sa tim tentom i takvim svetlima i brzo sam batalio. Nemas tu mnogo mogucnosti, tent daje ravno svetlo i tvoje je da potrefis pravilnu ekspoziciju i otvor blende.  Sa tentom ces tesko dobiti rezulatet kao u casopisima, ali mozes da dobijes skroz korektne rezultate. Probaj da jedno svetlo bude blize a jedno dalje od tenta , da pokusas da dobijes neki grediant i da fotku ucinis zanimljivijim ... veliki ces problem da imas sa rubinima, i kako ih uraditi sa tentom , a da budu upadljivi , sto ameri zovu "pop out"...I na trecoj trebalo bi da koristis staking , imas na forumu objasnjenje. I moras da resis pitanje pozadine...

Nista pametno ti nisam ni rekao nazalost , ako se budem setio nekog predloga sa tim tentom , javaljam se.
Koliko nakita trebas da fotkas?

p/s probaj da svetla ne stavljas tacno  pod uglom od 90 u odnosu na predmet, nego se igra i probaj, da probas da dobijes taj lepi prelaz.


Hvala, čovek...

Da, igram se sa svetlima pomerajući ih u najrazličitije moguće pravce, ali to mi uglavnom diktira komad nakita koji trenutno slikam, jer svaki traži drugačiju postavku....

Cilj mi je da imam korektnu fotografiju...nemam ni opremu ni potrebu za nečim profesionalnijem (bar za sada... mada mi je fotkanje nakita baš izazov jer je prilično komplikovan za fotkanje kako kažu mnogo iskusniji fotografi)....spomenuo si taj efekat pop-up-a...imas li nesto o tome?

Što se količine nakita tiče, to supruga napravi nekad nekoliko komada dnevno, pa neka pauza, pa opet...nekad se dogodi da radi po narudžbini , pa se mora odmah fotkati i poslati kupcu....

E, sad što se stakinga tiče...to mi je malo van domašaja sa ovom mojom  "opremom"...

Ono što me sad najviše interesuje je da li imam neke mogućnosti za nadogradnju mog aparata u cilju dobijanja boljih fotki proizvoda....planiram neki veći stativ, jer ovaj mini plastikaner je baš bezveze, a posetio bi predstojeću foto-berzu ( u nedelju), pa eventualno nešto kupio...ali ŠTA?...neki filter , sočiva ili šta već...što bi mogao da nakačim na moj aparat...

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #11 poslato: April 04, 2014, 11:48:06 posle podne »
Citat
E, sad što se stakinga tiče...to mi je malo van domašaja sa ovom mojom  "opremom"...

Zasto mislis da je van domasaja? Imas manual fokus na aparatu, stativ. Za pocetak je to dovoljno.
Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže Tasman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #12 poslato: April 16, 2014, 08:55:41 pre podne »
Serb..u pravu si..prilično su mi vezane ruke sa ovim tentom i korišćenje svetala je prilično ograničeno....probao bih sa nekom akrilnom pločom, belom i crnom, kao podloga ili kupiti foto-table ili ti foto sto (stolica), samo neznam gde bih nabavio te akrilne ploče....kako si ti to rešio?

Evo još jedne fotke za komentar...


Van mreže puckons

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 484
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #13 poslato: April 16, 2014, 01:39:29 posle podne »
Najpovoljnije ti je beli ili crni hamer i kao podloga i kao pozadina, da bi dobio difuzno svetlo bez odsjaja uzmes papir za krojenje u rolni i od njega napravis tunel. Akrilne ploce su se mogle kupiti po radnjama tipa Uradi sam.
E, da, kod nas se tent kaze sator

Canon 600d - Tamron 17-50 vc- Canon 50mm 1.4 -Tamron SP 70-300 f/4-5.6 vc - Canon 100 macro

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #14 poslato: April 16, 2014, 02:29:21 posle podne »
Imas klirita gde oces , kucaj na netu iskocice ti brdo prodavaca. Ja koristim klirit i juvidur , koristim i hamer kako kad..Ovo sto kaze pucko je tacno , najmnje odsjaja dobijas od hamera, ali se dobija malo...A ako radi na nekoj reflektujucoj povrsini da ne bi dobio odsjaj ne sme predmet da bude u dodiru sa tom povrsinom. Ali po meni  trebas da napravis onaj mali stocic koji sam vec crtao , ali sad ne mogu da nadjem tu temu, ko u zemlju da je propala:)

Ova zadnja fotka , nazalost  nije dobra, donji deo je skorz crn   :-\

Van mreže Tasman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #15 poslato: April 16, 2014, 09:36:44 posle podne »
Imas klirita gde oces , kucaj na netu iskocice ti brdo prodavaca. Ja koristim klirit i juvidur , koristim i hamer kako kad..Ovo sto kaze pucko je tacno , najmnje odsjaja dobijas od hamera, ali se dobija malo...A ako radi na nekoj reflektujucoj povrsini da ne bi dobio odsjaj ne sme predmet da bude u dodiru sa tom povrsinom. Ali po meni  trebas da napravis onaj mali stocic koji sam vec crtao , ali sad ne mogu da nadjem tu temu, ko u zemlju da je propala:)

Ova zadnja fotka , nazalost  nije dobra, donji deo je skorz crn   :-\

ok, pokušaću da nađem taj klirit i juvidur (kakva je razlika među njima?)....hamer sam nabavio , pa ću improvizovati neki sto i da pokušam sa njim...

Što se tiče fotke probao sam malo da se igram sa senčenjem crne odozdo, kao i na ovoj sledećoj , gde sam dobio belu, da kažem senku, na crnoj koži.


Van mreže KizaTheDeath

  • Član
  • **
  • Poruke: 112
    • Pogledaj profil
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #16 poslato: April 16, 2014, 09:47:12 posle podne »
Klirit je ustvari pleksiglas. Juvidur je po cvrstini slican hameru, ali moze da bude i sjajan (crni/beli sjajan) pa na fotki moze da izgleda kao pleksiglas, samo jeftiniji od pleksija. Imas i mat juvidur (cini mi se da je bilo kad sam kupovao) i rekao bih da je bolje od hamera jer ako ga umusavis, mozes da predjes mokrom krpom, dok je hamer papir, pa ne mozes.

Pozdrav!

Van mreže Tasman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #17 poslato: April 16, 2014, 10:00:45 posle podne »
Klirit je ustvari pleksiglas. Juvidur je po cvrstini slican hameru, ali moze da bude i sjajan (crni/beli sjajan) pa na fotki moze da izgleda kao pleksiglas, samo jeftiniji od pleksija. Imas i mat juvidur (cini mi se da je bilo kad sam kupovao) i rekao bih da je bolje od hamera jer ako ga umusavis, mozes da predjes mokrom krpom, dok je hamer papir, pa ne mozes.

Pozdrav!

Bravo, čovek,...još samo da uhvatim malo vremena da to iskopam negde...

Van mreže KizaTheDeath

  • Član
  • **
  • Poruke: 112
    • Pogledaj profil
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #18 poslato: April 16, 2014, 10:11:59 posle podne »
Ja sam juvidur uzimao pre par godina ovde.

Pozdrav!

Van mreže Tasman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fotkanje nakita za on-line shop sa G12
« Odgovor #19 poslato: April 16, 2014, 10:18:24 posle podne »
da, našao sam i ja par firmi sa istom temom, ali nigde nema crnog klirita...može li se na providan klirit zalepiti crna sjajna ili mat folija?