Autor Tema: softbox za macro fotografiju  (Pročitano 4048 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže devke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 532
  • Pol: Muškarac
    • devke
    • Pogledaj profil
softbox za macro fotografiju
« poslato: April 01, 2014, 10:04:36 posle podne »
Pozdrav svima!
Prije par dana sam napravio jednostavan softbox za ekesterni blic, pa sam odlučio da to podijelim sa vama. Naime, trebao mi je softbox koji usmjerava svjetlost direktno iznad objektiva fotoaparata, a da ne moram da kupujem nosač za blic. Softoboxovi koji se mogu kupiti usmjeravaju svjetlo ravno napred, odnosno u smjeru u kojem je postavljena glava blica, te mi stoga nisu odgovarali za macro.
Iskoristio sam praznu kutiju od Zeolita i na njoj isjekao rupu veličine glave blica. Rubove tog otvora sam izljepio ljepljivom trakom da ne grebe blic. Kutija je plastična, što znači da se neće raspasti tek tako, a iznutra je sjajna bijela plastika,  koja dobro reflektuje svjetlo. Materijal koji sam koristio za omekšavanje je bijeli sunđer koji se inače stavlja ispod laminata prilikom postavljanja istog. Tako da je otvor kutije usmjeren tačno prema objektivu. Jedina mana je možda veličina kutije, a to je cirka 15x13cm. Malo veće dimenzije ne bi škodile zbog još mekšeg svjetla, mada s druge strane to može da smeta prlikom fotografisanja.  Rezultate ću uploadovati na jednu od aktuelnih macro tema.
https://www.flickr.com/photos/82352785@N04/
Nikon D600, Tamron 28-75 f2.8 , Tokina 100mm f2.8 macro, Nikkor 50mm 1,8G , Nikkor 50mm f2.0AI, Helios 44M, Pentacon Electric 50mm f1.8 MC
Nikon SB800
Yongnuo YN560 - v2 i v3