Autor Tema: Makro 2014  (Pročitano 27449 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #20 poslato: Jun 10, 2014, 08:42:59 posle podne »
Za razliku od Ose ova fotografija je nastala kao stack od samo dve fotografije (korišćen je Photoshop stack)!. Dakle, dve fotografije iste bube treba da posluže samo za poredjenje i razgovor medju kolegama fotografima. Recimo, po meni Osa 1 ima interesantnu senku...

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #21 poslato: Jun 10, 2014, 09:18:23 posle podne »
Priloženi Leptir 3 je stack, opet od jedva dve fotografije. Interesuje me da li uočavate ikakvu razliku izmedju dva leptira, da li je stack od dve fotografije ičemu vredan. Ja glasam za, ipak stack nešto popravlja....čini mi se....

Van mreže Emocija

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 929
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #22 poslato: Jun 11, 2014, 04:44:34 posle podne »
Lepe su boje i pozadine. :thumbsup: U stack se ništa ne razumem,ali vidim da je kod poslednjeg leptira bolja oštrina. :)

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #23 poslato: Jun 11, 2014, 11:37:36 posle podne »
Meni se najvise svidja druga osa  :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #24 poslato: Jun 12, 2014, 07:10:41 pre podne »
Emocija, deVil hvala na komentarima. Sve je to, što bi slikari i umetnici rekli, "traženje sebe", još uvek pokušaji da se napravi "ono", nadje najbolje rešenje i tehnika. Možda i jeste čar u tome da se traži i istražuje, sve do momenta dok se ne dogodi Big Bang i nastane istinski dobra fotografija. A iščekivanja su od vajkada bila lep osećaj... Pa, nadajmo se boljem, a svaki Vaš komentar je više no dragocen, i to ne kažem iz puke formalnosti ili da bi smo nešto pričali preko ovog foruma. Recimo, iz Emocijine rečenice je jasno da ima smisla mučiti se sa stack-om, deVil verujem da je pohvalio kompoziciju (sećam se da je i on u svom bogatom opusu imao par sjajnih fotografija modela snimljenog kroz list, dakle, samo konture). Još jednom hvala na komentarima i podršci.

Van mreže devke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 532
  • Pol: Muškarac
    • devke
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #25 poslato: Jun 12, 2014, 01:01:48 posle podne »
 Osa 2 je bolja, definitivno :)
https://www.flickr.com/photos/82352785@N04/
Nikon D600, Tamron 28-75 f2.8 , Tokina 100mm f2.8 macro, Nikkor 50mm 1,8G , Nikkor 50mm f2.0AI, Helios 44M, Pentacon Electric 50mm f1.8 MC
Nikon SB800
Yongnuo YN560 - v2 i v3

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #26 poslato: Jun 12, 2014, 09:21:40 posle podne »
Devke saglasan sam. I drugi leptir onaj stsck je bolji, po meni. A pitanje je koliko stack od dva može baš da popravi stvar ili je to vise pitanje obrade...U svakom slučaju, hvala Ti na mišljenju.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #27 poslato: Jun 13, 2014, 08:00:05 posle podne »
...

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #28 poslato: Jun 13, 2014, 08:08:01 posle podne »
Poslednjih nekoliko fotografija uradjeno je Tamornom 90 mm Macro. Makro fotografi dobro znaju ovaj objektiv. Neostatak ovih poslednjh priloženh fotografija je što su radjene sa velikim otvorom blende (3,5 - 4.5..., toliko je svetla bilo, prednost data brzin zatvarača 1/160 da bi se izbeglo podrhtavanje aparata) te nema velike dubinske oštrine, na žalost. Oštrini objekta, u meri u kojoj ima oštrine, doprinosi monopod. On je mnogo udobniji za rad od tripoda, bar kad je makro fotografija u pitanju. Iskreno se divim onim makro fotografima koji ispod svojih, obično odličnih fotografija, napišu da su koristili tripod.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #29 poslato: Jun 14, 2014, 05:26:11 posle podne »
Obično kritikujem blic u makrofotografiji, a ova je uradjena sa Nikon SB 600. Na fotografiji mi se mnogo manje dopada sam model -  pauk (koji je okrenuo ledja!) a mnogo više geometrija paukove mreže sa interesantnim refleksijama na nitima. Pa ko velim, neće smetati da postavim fotografiju, postavljao sam i gore...

Van mreže Emocija

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 929
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #30 poslato: Jun 14, 2014, 08:30:55 posle podne »
Meni se dopada mreža. :)

A za monopod ili tripod,divim se ko ih uopšte uspe koristiti.Ja  bubice jedva stignem sa fotoaparatom u ruci. :D

Van mreže aleksa z.

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 297
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #31 poslato: Jun 14, 2014, 09:35:01 posle podne »
2oldtimer

bube, buve, zunzare, su retko kad zanimljive, ali vas pauk sa neverovatnom mrezom je senzacionalan. cak ima i dinamiku (ulegnuce mreze). i svetlo je  izuzetno. fantasticno
Nikon D3200, AF-S NIKKOR 18-105 3.5-5.6 ED VR
Canon Power Shot A590

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #32 poslato: Jun 14, 2014, 10:04:07 posle podne »
Odlican kadar Oldi....steta sto nisi sacekao da se pauk okrene...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #33 poslato: Jun 15, 2014, 07:23:58 pre podne »
Emocija ma činim sve da bih smanjio trešenje aparata. Najčešći problem, medjutim, jeste povetarac, a tu ne pomaže nikakav oslonac, ma kako bip čvrst. Makro je težak posao, što verovatno znaš...
Aleksa hvala na lepoj poruci Kojom sam polaskan i odmah da se složim sa njom: muve, pčele i beli leptiri su baš trivijalni i već dosadni modeli. Po meni služe samo da neko pokaže koliko mu je fotografija oštra ili korektna, ništa više...Na žalost, pesticidi ili uopšte način na koji živimo, ostavili su samo te jednostavne i mnogobrojne insekte, drugi, interesantniji, skoro da su i nestali, bar ovde kod mene u Beogradu (Košutnjaku). Moj san je dugačko, celodnevno pešačenje po našim planinama, tamo mora da ima i nečeg interesantnijeg od muva i belih leptira, kako god im bilo latinsko ime...
Dalibore ma baš sam bio strpljiv, onako na kolenima, ali i pauci su strpljivi...ostao je miran desetak minuta, mene su kolena zabolela, svnu som blicom 3-4 puta i eto...

Van mreže aleksa z.

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 297
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #34 poslato: Jun 15, 2014, 07:58:10 pre podne »
ovde su sve slike u temi, skoro su sve odlicne. malo je tesko da insekta napravis da nesto `radi`, znaci ne kritikujem postavljene snimke, naprotiv.

ali ovaj pauk sa mrezom...

i dalje gledam i gledam i mislim kako bih mogao da nesto od toga i ja snimim

ps kako je blic osvetlio uzani pojas paukove mreze? ili se tu malo pomoglo obradom? ako je obrada onda je ideja uspela 1.000%
« Poslednja izmena: Jun 15, 2014, 08:00:24 pre podne od strane aleksa z. »
Nikon D3200, AF-S NIKKOR 18-105 3.5-5.6 ED VR
Canon Power Shot A590

Van mreže s_foto88

  • Član
  • **
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #35 poslato: Jun 15, 2014, 12:52:58 posle podne »
Dobre su sve ali ovaj pauk je stvarno odlican!  :icon_thumleft:
Nikon D3200; Nikkor 18-55mm VRII, Yongnuo 50mm, Nikkor 35mm f/1.8G, YN685

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #36 poslato: Jun 15, 2014, 02:01:16 posle podne »
Pauk je najbolji. Pri prvom gledanju mi je smetalo sto ne gleda u nas, a svakim sledecim gledanjem mi to sve manje smeta jer sam shvatio da je na ovoj fotografiji glavni lik mreza, a ne pauk  ;)

Rad sa tripodom je skoro nemoguc ako se njime radi u normalno vreme kada su insekti aktivni. Ti mali vragolani samo zuje, skacu, beze i zato je tripod neupotrebljiv kao sto je zakljucila @Emocija, ali postoje i trenuci kada je to veoma moguce. To su momenti kada neki grabljivac drzi plen i sladi se njime. Bice miran desetine minuta i nece mu smetati ni kada mu pridjete suvise  blizu jer je pun stomak na prvom mestu.
Tripod se koristi rano ujutru dok su insekti neaktivni, odn. dok ih ne ogreje sunce. Tada je najveci problem pronaci insekta, sve ostalo je lako.
S druge strane monopod se koristi kada su insekti aktivni i vrlo lako je nositi ga sa prikacenog na fotoaparat. On sluzi da se oslonite na njega prilikom fotografisanja, nema tu mnogo filozofije i nije komplikovano za koriscenje.
Tamron 90mm macro je laksi za koriscenje jer ima manju milimetrazu i zbog toga je serija radjenja njima kvalitetnija. Svidja mi se "divlja pcela" iz one serije sa 3 komaTa pogotovu sto je pored dobre ostrine senka ispala bas fino. Inace, to je jos jedna varijacija Hover fly-a  ;)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #37 poslato: Jun 15, 2014, 05:39:00 posle podne »
S-foto Priznaću vrlo pošteno da se meni taj pauk uopšte nije baš...pa recimo nešto posebno. Bio je zavučen u neko žbunje, dozla Boga nisko, svetlo nikakvo, pa sam nakačio blic... Ali eto, ukusi su različiti i pauk je dobio pohvale i od deVila i od Tebe. A to se mora uvažiti!
deVil ma ima mnogo trikova sa tim tripodima. Ujutru je dobro poraniti, svetlo je tada prelepo, ali istovremeno slabo, i bez tripoda nema ništa. Pokušao sam i varijantu "posle kiše" ili "pokisli i nepokretni insekti" U ovoj kombinaciji sam samo ja ispadao taj ko je pokisao a insekte bas i nisam sreo. Ali u tome i jeste čar ovog našeg posla i ljubavi prema makro fotografiji. Inače se slažem da je Tamron 90 mm Macro neuporedivo lakši za rukovanje od Sigma 150 mm Macro AF i ovo nekoliko fotografija koje sada kačim su sve snimane sa Tamronom. Medjutim,  daleko od toga da je Sigma loše staklo! Sledeću seriju ću napraviti sa njom, pa ću napraviti i neko svoje poredjenje i izvući zaključke, a komenati svih vas sa foruma bi mnogo pomogli u tome.

Van mreže devke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 532
  • Pol: Muškarac
    • devke
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #38 poslato: Jul 03, 2014, 12:06:50 pre podne »
Pauk i skakavci su odlicni, svaka cast!
https://www.flickr.com/photos/82352785@N04/
Nikon D600, Tamron 28-75 f2.8 , Tokina 100mm f2.8 macro, Nikkor 50mm 1,8G , Nikkor 50mm f2.0AI, Helios 44M, Pentacon Electric 50mm f1.8 MC
Nikon SB800
Yongnuo YN560 - v2 i v3

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro 2014
« Odgovor #39 poslato: Jul 03, 2014, 12:23:08 pre podne »
Prvi skakavac mi se najvise svidja  :)