Autor Tema: Nikon Df, Test  (Pročitano 11978 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Nikon Df, Test
« poslato: Februar 19, 2014, 08:43:44 posle podne »
 



TIMELINE

Jedna od teorija kosmičkog balansa zasniva se na ideji da se sve odvija u ciklusima. Ciklusima u kojima se poznati nizovi događaja ponavljaju, čineći na taj način svet konstantno izloženim efektu već viđenog... Deja vu?

Da se istorija ponavlja, dokaza je beskonačno, a isto se može reći i za trendove u svetu mode. Tehnologija je donedavno bila koliko-toliko imuna na ovu pojavu, sve dok se u tržišnu trku nisu uključili finansijski skrajnuti igrači, koji se u digitalnu eru nisu uključili na vreme ili su to učinili sa nedovoljno energije. Kada je pre nekoliko godina Olympus predstavio digitalnu verziju nekada planetarno popularne „Pen“ serije aparata, čini se da je fotografska javnost prosto postala hipnotisana idejom modernih aparata spakovanih u retro dizajn. I zaista, u godinama iza, tržište je preplavljeno čitavim buljukom raznih aparata svih klasa kojima je zajedničko to što kombinuju kompaktnost, veliki senzor i vrlo često – retro dizajn. Kompaktnost je nešto čemu se pribegava uvek kada dizajneri osete nekakvu prezasićenost gabaritnim tehničkim spravama, a pitanje primata nad klasičnim kompakt aparatima je u startu rešeno izborom većeg senzora kao stožera cele koncepcije bezogledalnih aparata, vešto spakovanih iza akronima MILC (Mirrorless Interchangeable Lens Camera).

Aparat o kojem ovde pričamo, odoleo je trendu da svaki retro aparat obavezno bude i ne-DSLR, tj. MILC, iako sam proizvođač nije (setimo se Nikon 1 MILC sistema). I pored glasina koje su pripremale teren za izlazak novog aparata koji gađa duh prošlih vremena, a koje su isti mahom predstavljale kao high-end Nikon MILC, stvarnost je da se retro ideja jeste obistinila, ali u pakovanju koje je većinu iznenadilo. Tako je stigao Nikon Df, aparat koji se od tekuće game popularnih DSLR-ova ovog proizvođača tehnički ističe samo dizajnom. I kakvim drugim nego li – retro. Podgrevanje atmosfere uoči promocije, uz recept koji smo već imali prilike da vidimo u ovoj branši, sastojao se iz niza reklama čiji je osnovni cilj bio da zagolicaju maštu – da pruže sasvim malo, a ipak sasvim dovoljno da u srcima ciljne grupe proradi nostalgija.

Da li je retro dizajn u funkciji praćenja trendova, uz zadržavanje naklonosti onih koji na MILC kategoriju baš i ne gledaju sa posebnim zadovoljstvom, ili se zaista radi o unapređenoj funkcionalnosti, ostaje da vidimo u konačnom testu. Na prvi pogled, deluje samo kao Nikonov odgovor na rastuću popularnost aparata poput Fuji-jeve X serije APS-C ogledalaca ili Olympusovog OM-D-a. Činjenica da Nikon sa 35mm senzorom nije ni imao na umu sukob sa pomenutim proizvođačima, govori nam da je u pitanju prosto ispunjavanje želja korisnika dužeg staža, ali i onih kojima se ceo taj retro fazon sviđa iz nekog razloga. Kako bi Nikon to nazvao – Digitalna Fuzija, tj. spoj nekadašnjeg, sporog i promišljenog načina rada i današnje savremene tehnologije, što je ujedno i zvanično objašnjenje naziva novog aparata. Od prvobitnih glasina nije ostalo mnogo – Df nije MILC, a nije baš ni mali. Retro? To je valjda već jasno.

Nas ovde brine samo jedna stvar – da li je retro dizajn Df-a u cilju marketinga ili je nešto od starih vremena implementirano na način koji će novi aparat zaista izdići iz gomile drugih, sve sličnijih modela? Možda marketinška kampanja koja se krije iza slogana „Pure Photography“ ipak krije nešto više od pukog igranja na kartu emocija? Promocija uoči novogodišnjih praznika? Lukavo, bez sumnje. Ipak, ako emocije ne prevagnu, finansijski momenat kod mnogih sigurno hoće. Na žalost.

 



SPECIFIKACIJE

Moramo priznati da nismo često u situaciji da novi aparat nemamo sa čime da uporedimo. Iako praktično sve podsisteme deli sa postojećim modelima iz Nikon kuhinje, Df nema prethodnu generaciju, jer je začetnik jedne potpuno nove kategorije. Kako god, specifikacije jesu bitne da bismo shvatili gde se novi aparat nalazi na tehnološkoj lestvici:
 

Tehničke karakteristike: Nikon Df

Da li ćemo ovu odluku posmatrati kao rezultat igranja na sigurno ili nedostatka inventivnosti, zavisi od ugla posmatranja. U svakom slučaju, Nikon je još jednom uspeo da uzburka javnost plasiranjem aparata koji po mnogim aspektima važi za jedinstven spoj različitih tehnologija, ali uz određen nivo kompromisa, koji kod nekih izazivaju rezigniranost, a kod nekih neopisivo zadovoljstvo. Senzor je definitivno jedna od takvih karakteristika – dok je do juče važio za predmet čežnje, jer se za cenu aparata koji ga poseduje (Nikon D4) lako može kupiti dobar polovan (a i poneki nov) auto, danas ga mnogi smatraju inferiornim, pre svega zbog nedovoljno konkurentne, za današnje pojmove ni po čemu posebne rezolucije od „svega“ 16MP. Na stranu šta svako od nas intimno misli o svemu tome, činjenica da jedan D610 nudi 50% veću rezoluciju za manje novca zaista unosi konfuziju, bez obzira što kvalitet senzora nikako ne bi smeo biti meren u odnosu na prostu količinu piksela na njemu. Čak i cela gama APS-C Nikona takođe nudi 24MP. Da li Df-ovih 16MP može u nekim drugim sferama da definiše neke nove standarde i na taj način opravda ovaj iskorak u domen rizičnog? Videćemo!

Ostatak aparata je manje/više već viđen. AF sistem, rafal, tražilo... stvarno novih stvari realno i nema na spisku. Međutim, nema ni nekih funkcija na koje smo navikli. Pre svih, tu je najbitnija nefotografska stavka – video mod! Da, dobro ste pročitali, Nikon Df ne poseduje video! Bilo kakav! Na spisku izostalih podisistema je i interni blic, što u paketu povlači i bežičnu kontrolu eksternih bliceva. Mnogima se ovo neće svideti i verujemo da je Nikon bio toga svestan kada je obrazovao spisak karakteristika novog aparata. Međutim, “pure photography” insistira na izvornim vrednostima fotografije, pa se i logika u ovoj odluci ipak može pronaći. S druge strane, live-view je ipak tu, a samim tim i displej, pa zlobnici s pravom mogu biti kritički nastrojeni.

Dizajn je ono što definitivno izaziva najviše pažnje. Nakon prvobitnog oduševljenja, dalje upoznavanje sa aparatom otkriva da retro dizajn nije sam sebi svrha, već da je pažljivo uklopljen da bi aparat bilo moguće koristiti dvojako – i kao retro aparat sa retro kontrolama, ali i kao moderan DSLR, čije se primarne komande ogledaju u dva kontrolna točka, kojima se upravlja svim osnovnim parametrima. Koliko je implementacija tog koncepta uspešna (?)... e to već zahteva ozbiljniji test.


PAKOVANJE

Unikatan aparat prati i donekle unikatno pakovanje. U potpuno crnoj kutiji, koja izgled tela skriva samo šturim tekstom i poznatim logotipom, nalazi se manje/više standardan paket opreme.

Sadržaj zavisi od ponuđene varijante, a Nikon Df se nudi u dve: „body only“ koja sadrži samo telo i pripadajuću opremu ili kit sa AF-S 50mm f/1.8G SE, koji je samo blago redizajnirana verzija dobro poznatog AF-S 50mm f/1.8G objektiva. Osim tela i objektiva, u kit pakovanju, koje smo i mi imali na testu, nalazi se još: BF-1B poklopac bajoneta, BS-1 poklopac papučice blica, EN-EL14a Li-Ion baterija i pripadajući MH-24 punjač sa odgovarajućom “viljuškom” za euro utičnicu; DK-26 poklopac tražila sa uzicom, AN-DC9 rameni kaiš, USB kabl, CD sa pratećim Nikon ViewNX softverom za pregled i osnovnu konverziju RAW fajlova i štampano uputstvo. Prateća oprema kit objektiva se sastoji iz prednjeg i zadnjeg poklopca, HB-47 zonerice i CL-1013 mekane torbice.



Ostatak teksta → Nikon Df, Test


Pozdrav

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon Df, Test
« Odgovor #1 poslato: Februar 19, 2014, 09:26:16 posle podne »
Uzivao sam citajuci test!!
Aparat koji budi nostalgiju, ako se zanemari displej i doda malo prasine, eto nas 30-ak i vise godina u proslosti.

Jednu zamerku moram da dodam.
Naveo si kao minus, tacnije sta je moglo biti bolje "Nema video mod"...na tvom mestu bi tu cinjenicu stavio u PLUS stavke!!! :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon Df, Test
« Odgovor #2 poslato: Februar 19, 2014, 09:30:50 posle podne »
^Ahahahahhaha, pa i ja bih. :)
Teško je živeti podvojenu ličnost... truditi se da ostaneš normalan, a paralelno pisati objektivno.

Inicijalno ta stavka jeste bila u gornjoj grupi, a onda sam popio kafu i malo mi je došlo od-nekud-do-nekud. ;D

Pozdrav

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon Df, Test
« Odgovor #3 poslato: Februar 19, 2014, 10:06:54 posle podne »
Ja isto podrzavam izostanak video moda. Mene da se pita, ja bih ga izbacio iz vecine aprata... ;)

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: Nikon Df, Test
« Odgovor #4 poslato: Februar 20, 2014, 12:33:19 pre podne »
Odlican test.

Jedno pitanje, jel ta nova baterija moze da ide u D7000? Gledam na sajtu nista ne pise za D7000, a izgledaju mi na slikama slicno...
Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon Df, Test
« Odgovor #5 poslato: Februar 20, 2014, 01:07:48 pre podne »
^Uf, tek sad vidim da sam napravio zabunu. Izvinjavam se, moja gruba greška je u pitanju. Pri kopiranju fotografija sam očigledno slučajno duhvatio neodgovarajuću.

Ne, na žalost, one nisu slične fizički, a moja fotografija je napravila zabunu, jer sam pobrkao snimke. Na slici je EN-EL15 baterija (kao iz D7000), a u Df ide EN-EL14a. Ažurirao sam sliku upravo. Ta baterija je modifikovana EN-EL14 i u istom obliku se koristi na manjim Nikonima, poput D5300.

Kad si već postavio pitanje oko toga, samo da kažem da je vertikalna kompatibilnost sa novom baterijom obezbeđena i za starije aparate koji koriste EN-EL14, ali je neophodno uraditi flash firmware-a. S ovim treba biti oprezan ako se koriste zamenske baterije, jer nakon ovakvih update-a, one obično prestanu da rade.

Izvinjavam se još jednom za nenamernu grešku!

Pozdrav


Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon Df, Test
« Odgovor #7 poslato: Mart 31, 2014, 03:30:53 pre podne »
Ne. To je već sasvim obična prašina, nastala usled učestalih promena objektiva.

S obzirom koliko je puta objektiv zamenjen na tom telu što u toku testiranja, što pre njega (a da ne pominjem uslove u kojima su menjani), dobro je da unutra nema krokodila. :)

Pozdrav

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Nikon Df, Test
« Odgovor #8 poslato: Mart 31, 2014, 12:07:45 posle podne »
I obzirom kod koga je sve bio :D
BTW Zbog te paranoje sa uljem, mislim da Nikon uz svaki aparat treba da pokloni 1l jestivog suncekretovog ili maslinovog ulja, u zavisnosti od preferencija kupca... Cisto da moze da se kaze da svaki njihov aparat ima ulje.

Sad idem da citam tekst, natanane :)
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon Df, Test
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 30, 2014, 08:44:44 posle podne »
Da se zna ko je glavni baja... ;) Nikon DF + 14-24 odenuti u 24-karatnu pozlatu. Cena sitnica: $41.365 za "kompletić"  8)



« Poslednja izmena: Oktobar 30, 2014, 08:47:41 posle podne od strane DuxX »

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon Df, Test
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 30, 2014, 10:20:57 posle podne »
Možda je aparat dobar , ali meni je ovo 24-karatna kičerica, mogu 'ladno uz kompletić da dele i CD Seka Aleksic - Crno i zlatno - (Official Video)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon Df, Test
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 31, 2014, 03:30:36 pre podne »
Naci ce se dovoljno bogatih gegula i seika koji ce da kupe...ovo.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Drezik

  • Član
  • **
  • Poruke: 116
    • drezik
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon Df, Test
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 31, 2014, 11:44:16 pre podne »
Shawn Kingston je vec kupio jedan primer Brikkovog Nikon DF sa 14-24 , takodje i Iphone 6 i Ipad air takodje u verziji 24 karatnog zlata .

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon Df, Test
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 31, 2014, 01:46:02 posle podne »
Nemam običaj da mračim i obično sam optimista u životu ali... Sa jedne strane deca umiru od gladi, od bombi od bojnih otrova dok sa druge strane belosveCke jajare sebi prave pozlaćene mobilne telefone, foto aparate i objektive. Sve sam više mišljenja da je ovon svetu potrebno da prorade vulkani i zemljotresi, novo ledeno doba, jedan globalni hard reset pa sa se krene iz početka jer smo negde usput napravili ozbiljne greške!  :-\

Van mreže Drezik

  • Član
  • **
  • Poruke: 116
    • drezik
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon Df, Test
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 31, 2014, 10:58:01 posle podne »
Nemam običaj da mračim i obično sam optimista u životu ali... Sa jedne strane deca umiru od gladi, od bombi od bojnih otrova dok sa druge strane belosveCke jajare sebi prave pozlaćene mobilne telefone, foto aparate i objektive. Sve sam više mišljenja da je ovon svetu potrebno da prorade vulkani i zemljotresi, novo ledeno doba, jedan globalni hard reset pa sa se krene iz početka jer smo negde usput napravili ozbiljne greške!  :-\

Moram da se slozim . Definitivno nas smatram propalim eksperimentom poslatim na ovozemaljsku planetu. Kontam da nas posmatraju kako se istrebljujemo polako :/ - Mala digresija - oprostice te  ;D

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon Df, Test
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 31, 2014, 11:02:10 posle podne »
..onako odoka ovde je zonerica najvredniji deo priče... vredi bar dvaes iljade....
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon Df, Test
« Odgovor #16 poslato: Novembar 01, 2014, 04:40:13 posle podne »
Miša mu njegovog, deluje zastrašujuće kad shvatite da ovo izd*kavanje košta više od bubrega koji je neko pristao da mu izvade da bi prehranio porodicu i znatno više od bubrega na čije vađenje vlasnik nije pristao. Pogotovo ako je vlasnik živeo na teritoriji Tajlanda, Kosova ili sada Ukrajine i Palestine.  :-\ 

Van mreže Drezik

  • Član
  • **
  • Poruke: 116
    • drezik
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon Df, Test
« Odgovor #17 poslato: Novembar 12, 2014, 11:01:50 posle podne »
Uzgred ,kolege forumasi da li ima neko ovo interesantno telo,ilo zna gde se moze pogledati i isprobati ?

Van mreže Drezik

  • Član
  • **
  • Poruke: 116
    • drezik
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon Df, Test
« Odgovor #18 poslato: Novembar 15, 2014, 09:55:59 pre podne »