Autor Tema: Akademija umetnosti , odsek fotografija?  (Pročitano 15107 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Akademija umetnosti , odsek fotografija?
« Odgovor #20 poslato: Februar 10, 2014, 07:52:16 posle podne »
Cronnin, ja s Tvojim postom mogu samo da se skoro apsolutno složim.

Uz dužno poštovanje prema onima koji su završili dotični faks, ja se prilično ne slažem sa zaključkom koji kaže da njihovo znanje ne čini to što se vidi.
Ne! Zapravo, njihovo znanje upravo samo to i čini! Upravo iz tih razloga naše školstvo u svetu praktično niko ne šljivi 5%, jer štancujemo teoretičare, čija veza sa praktičnošću do kraja školovanja ostaje samo pro-forme.

E zato me i ne čudi ovaj "prijemni", pa ni ono što se tim kvalifikacijama kao dobija. Dobija se buljuk skoro beskorisnog teoretskog znanja.

Čast izuzecima koji su na vreme zauzeli svoje pozicije, ali zasad nisam upoznao fotografa čiji je praktični rad bio u rangu sa teorijom, koju je tamo izučio. Da, to jeste nekakva podloga, ali bi i ta neka podloga morala biti formiran sloj praktičnog znanja. Priča je slična kao i sa vožnjom - jes' banalan primer, ali - svako može da položi vozački i postane vozač, ali su malobrojni oni koji u toj konkurenciji stvarno nauče da voze i čine to onako kako treba.

A naši faksovi su otprilike najbolji na svetu da vozača nauče da drnda pedale i menjač, a da pritom tri čiste nema o tome kako se auto parkira.

Sad, but true.


Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 10, 2014, 07:56:59 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Akademija umetnosti , odsek fotografija?
« Odgovor #21 poslato: Februar 10, 2014, 09:47:14 posle podne »
Pre svega fotografija je grana grafike i u moje vreme pre 25god (pre Bolonje) je to bio samo predmet na grafickom odseku kao sto su mozaik, zidno slikarsvo ili vitraz samo slikarske tehnike i to je to. Studiranje je trajalo 5 godina i u zavrsnoj godini se specijalizirala neka od tehnika. Svi strucni predmeti su se radili isklucivo prakticno uz vodjenje odredjenog profesora i asistenta, osim stranog jezika, istorije umetnosti, metodike, psihologije i pedagogije i sl. koji su bili rasporedjeni samo u nekim godinama.

Posle genijalnih reformi u skolstvu tj nase neuspesne primene Bolonje, stvari su izgleda krenule malo nespretnim tokom. Fotografija je postala poseban smer, ali se tretira i dalje kao deo grafike sto ona i jeste. Medjutim, danas, kroz digitalizaciju fotografija se sve vise posmatra vise kao savremeni medij i tako i izucava, sto potvrdjuje i Cronninov post. To ima i svoje mane - kroz te kurseve koje prodjes postajes dobar zanatlija, ali ne i stvaralac. Pitanje je samo sta ko  zeli i sve se svodi na talenat i trud.
Ali bez obzira na sve to, FPU je bio priznat svuda u svetu bez rezerve, (ovaj Bolonjski, nemam pojma), kao sto su priznati sirom sveta mnogi dizajneri, scenografi, kostimografi, slikari, vajari, keramicari, graficari koji su ga zavrsili.
Evo ja sam hteo da napustim fakultet posle druge godine 89te i otisao u Pariz i malo sam pricao sa Ljubom Popovicem o tome i on mi je savetovao  da ga ipak zavrsim pa da se onda vratim u Pariz, sto sam i uradio. Mogu samo reci, koliko je ozbiljna drzava, toliko je ozbiljno i skolstvo.
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Akademija umetnosti , odsek fotografija?
« Odgovor #22 poslato: Februar 10, 2014, 10:30:06 posle podne »
Ako covek gleda na fotografiju, kao jedan vid umetnickog izrazavanja, onda je bilo koja izucena skola zlata vredna.
Naravno, ne verujem da ce se neko nauciti talentu, to il' je urodjeno il' nije. Ali ako ga neko vec ima, skole, fakulteti su i te kako dobra mesta da se isti islifuje i podigne na visi nivo.
Dzaba nekom moderna kamera i besan senzor, ako nije u stanju da vidi, prepozna, pretoci i predstavi...
S druge strane, u skolama nas uce azubuku i pisanje, sto nas i dalje ne cini Andricem, Selimovicem...obrni, okreni, mnogi putevi vode za Rim, e sad...
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Akademija umetnosti , odsek fotografija?
« Odgovor #23 poslato: Februar 10, 2014, 11:07:55 posle podne »
Ja na to odavno gledam sa krajnjim odsustvom emocija, dakle... krajnje neemotivno. :)
Zanat ko i svaki drugi, osposobis se da zaradis za sebe i svoju porodicu... a da usput radis jedan kreativan posao, koji eto... volis. Zanimljiviji je nego da trunes u nekoj kancelariji, zadavljen morem papira i smoren nekim krajnje nebitnim problemima.

Sta hocu reci?

Pa, danas nam je ovaj tehnicko tehnoloski napredak doneo more umetnika, kako amatera tako i ovih verifikovanih diplomom. Odete na 1x.com i tamo nadjete stotine i stotine vrhunskih fotografija, koje bi da su napravljene pre 80 godina bile vrhunsko delo umetnosti. A sada, zavrsice u zaboravu!

 Setim se uvek, meni omiljene fotografije NAUTILUS iz 1927. godine, za koju kazu sledece:
Nautilus is a black-and-white photograph taken by Edward Weston in 1927 of a single nautilus shell standing on its end against a dark background. It has been called "one of the most famous photographs ever made" and "a benchmark of modernism in the history of photography.

Iskreno, koliko ste boljih fotografija videli ove nedelje? Ne bih da zvuci kao jeres, ali... da pomenem Ansela Adamsa. Sta? Danas kao nemamo bolje landscape fotografije?

Da se razumemo, nadjem vremena za izlozbe... sumanuto kupujem knjige, imam printeve ansela adamsa, pa i knjige gore pomenutog Edwarda Westona... sve ja to cenim, volim i uzivam u tome... ali sam naprosto lisen ocekivanja da cu videti nesto sto vec nije vidjeno, i sto ce me oduseviti. Da studirate kako  bi ste postali novi Ansel Adams ili slicno... nema tu leba. Kad ste uopste videli neko remek delo koje vas je oborilo s nogu?

Moja logika je sledeca:
Volis fotografiju, zavrsis studije... upoznas ljude, stvoris kontakte, napravis dobar portfolio... steknes reputaciju pouzdanog, zabodes klijenta... radis i zaradjujes.
Posao kao i svaki drugi, samo lepsi i sa vise slobode.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Akademija umetnosti , odsek fotografija?
« Odgovor #24 poslato: Februar 11, 2014, 12:55:08 pre podne »
Jos si nesto zaboravio...odes na Zlatibor, katedra Tornik ili Vodice, nebitno i to ti je vec pola puta do diplome. Ostalo su samo nijanse ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Slobodan Lukicic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Akademija umetnosti , odsek fotografija?
« Odgovor #25 poslato: Februar 11, 2014, 12:03:50 posle podne »
Evo da se malo ukljucim u diskusiju. Fakultet je institucija u kojoj ce te tek spoznati koliko toga ne znate.U isto vreme usmerice vas na mesta , na kojima ce te moci da sirite i sticcete znanja. Ni jedan fax nece nikoga napraviti strucnjakom, nego ce ga usmeriti na pravi nacin da postane strucnjak . Zavrsio sam Fakultet Dramskih umetnosti , odsek kamere , stekao znanje diplomiranog filmskog i TV snimatelja. Super . Diplomirao davne 1978 god. Ucio fotografiju (uz mnogo prakticnih vezbi) senzitometriju, fiziku (deo optika), kameru , sociologiju umetnosti, teoriju filma itd. Ajmo dalje, nadam se da ne davim, danas od filmske kamere nema ni "F".Sumnjam da mnogo ljudi  na forumu znaju sta je senzitometrija, kako se i od cega pravi filmska traka, (nemam nameru da vredjam). Tehnologija je neverovatno napredovala, za mene matorca, neke stvari potpuno  tehnicki , na prvu loptu,ne razumljive, ali s pravom mogu da kazem i tvrdim da mi je Akaemija (tako vise volim da kazem) ulila TEORETSKO ZNANJE koje mi i dan danas , bez obzira na tehnoloske promene , omogucava da proces nastajanja slike , kako tehnoloski , tako i estetski savrseno lako i bez ikakvih problema razumem i primenjujem.Sve ostalo je poznato 10 % talenat, 90 % ucenje i rad + velika ljubav prema fotografiji = uspeh .RAzume se da je danas internet omogucio da se znanja sticu jednostavnije i brze, medjutim da je to samo tako , ugasili bi se fakulteti i skole i ...

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Akademija umetnosti , odsek fotografija?
« Odgovor #26 poslato: Februar 11, 2014, 01:13:12 posle podne »
Hvala svima koji su odgovorili u temi , dosta korisnih podataka sam izvukao i cenim svacije misljenje ,mada sam jos uvek u dilemi. Ja fotografiju zaista volim i voleo bih time da se bavim dosta ozbiljnije , takodje imam zelju da ucim i radim na tom polju. Jedino sto me odvarca od toga je to sto sam cuo dosta negativnih stvari o nasim fakultetima , takodje znam da se u nasoj zemlji fotografija i ne ceni bas najbolje , pa i  pitanje da li cu kasnije moci da sebe finansijski obezbedim pomocu tog posla.
Rasptiacu se i razmisliti jos malo ,takodje svi komentari koji mi mogu pomoci u odluci su dobrodosli . :)
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Akademija umetnosti , odsek fotografija?
« Odgovor #27 poslato: Februar 11, 2014, 02:05:53 posle podne »
Bec? Prag? Stipendija?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Akademija umetnosti , odsek fotografija?
« Odgovor #28 poslato: Februar 13, 2014, 09:05:14 posle podne »
Nisam razmisljao o tome ,trazio sam i nisam nasao nekoga ko nudi stipendiju, da li neko zna nesto vise ?
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Akademija umetnosti , odsek fotografija?
« Odgovor #29 poslato: Februar 13, 2014, 09:26:36 posle podne »
Lepo rece desha, a doda i Slobodan: Razlika je izmedju zanatlije i stvaraoca. Ako volis i mozes - idi u skolu, drzavnu, batali bracu Karic i ostale vacarose.

Sto se tice egistencije ziveces od reklama i komercijale a stvaraces iz licne, nasusne potrebe, /sto rece moja drugarica slikarka `kada ne slikam ja sam kao gladna`/; tu je teren klizav, ali takva je sudbina svakog samostalnog umetnika, nazalost.

Moj dobar poznanik, Aleksandar Kujucev, diplomac FPU, je npr prilicno uspesan primer stvaraoca i komercijalnog fotografa http://www.aleksandarkujucev.com/index.html 
Dok smo mi zvakali po foto klubovima, on stize i do Amerike kao student, razmene, projekti, stipendije. Doduse, videlo se odmah da se razlikuje, odskace, da je uporan, ima neku svoju viziju, pa iako mi se nekad nesto i ne svidi postujem viziju. 

Drugi primer Sasa Preradovic  http://www.sasapreradovic.com/ , jako dobar momak, bio je student dok smo se druzili. Vidim da radi ali ne znam kako mu ide.

Guraj!!

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Akademija umetnosti , odsek fotografija?
« Odgovor #30 poslato: Februar 13, 2014, 11:07:15 posle podne »
Verovatno cu pokustai da upadnem na FPU ,samo ako nema crtanja na ispitu , izgleda da moze da se bira nesto drugo umesto toga. :)
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III