Autor Tema: Canon S110 i geotagging  (Pročitano 4467 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DjordjevicR

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Canon S110 i geotagging
« poslato: Januar 27, 2014, 09:42:33 posle podne »
Postovani forumasi,
da li mi neko moze reci kako u praksi funkcionise ova stvar kod s110 ( upisivanje gps podataka uz pomoc telefona).
Cena ovog dzepnog kompakta je dosta pala i rado bih sebe castio jednim primerkom ali je gps izostavljen kod ovog modela a S100 nigde ne mogu da nadjem.
Video sam kako gps funkcionise na sx230 i zamalo da kupim sx260 ali nisam zadovoljan kvalitetom fotografija i losim otvorima blende, kao i jos nekim sitnicama.
Znam kako pise u uputstvu ali me zanima da li se nakon te gimnastike pojavljuju gps koordinate u exifu fotografije, tako da moze da se ocita npr. u lajtrumu,google maps, google earth,ACD See ili fast stone, ili se gps koordinate moraju iscitavati u specijalizovanom softveru?

Pozdrav

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon S110 i geotagging
« Odgovor #1 poslato: Januar 27, 2014, 10:44:04 posle podne »

Van mreže DjordjevicR

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Odg: Canon S110 i geotagging
« Odgovor #2 poslato: Januar 28, 2014, 12:17:07 posle podne »
Hvala, ovo sam vec gledao ali sam mislio da ima nekoga od "nasih" ko je ovo licno probao.
Zanimala bi me iskustva koliko je to elegantno ( recimo kod sx230 jeste elegantno) i koliko je precizno.
Pozdrav

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon S110 i geotagging
« Odgovor #3 poslato: Januar 30, 2014, 10:54:46 posle podne »
Posedujem S110, nedavno sam ga uzeo, cena mu je prilicno pala, i odlicna je kupovina za svakog ko trazi dobar kompakt za dzep.
Moram da priznam da nisam nikad imao potrebe da ovo isprobam kako radi.

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon S120 i geotagging
« Odgovor #4 poslato: Februar 05, 2014, 12:09:54 pre podne »
Evo ja sad probao sa S120, ali ne znam kolike su razlike u odnosu na S110 (i da li ih ima).

Sve je proslo vrlo glatko - skines Canon "CameraWindow" aplikaciju sa marketa (Android), pokrenes, startujes "Location log", i to je to - skljocas slike, i ne mislis (aparat i GPS uredjaj - telefon, tablet - za to vreme nisu povezani, vise o tome u nastavku).

Kad kasnije odlucis da ubacis GPS podatke u slike, jednostavno povezes aparat sa uredjajem (par klikova kroz meni aparata), i "CameraWindow" ce na uredjaju automatski ponuditi da upise koordinate u fajlove slika (a sto inace mozes i sam inicirati izborom opcije "Add locations to images on camera"). To je citav postupak.

GPS podaci se ispravno vide u Windows-ovom "Properties > Details", pa pretpostavljam da ce i svi programi koji podrzavaju citanje GPS koordinata iz slika moci da ih koriste.

Bilo mi je isprva cudno sto aparat i uredjaj nisu u komunikaciji dok se slika, i kako uopste zna gde je koja fotografija uslikana, ali je resenje krajnje prosto, elegantno, i mislim pametno (nema trosenja baterije na Wi-Fi konekciju izmedju aprata i uredjaja u toku fotografisanja) - "CameraWindow" poklapa tzv. "timestamp" slike (vreme slikanja) sa logovanim lokacijama, i na osnovu toga u slike za koje ima dostupne (logovane) podatke upisuje GPS koordinate :)

E sad, ne znam da li se ovim pristupom gubi na preciznosti samog lociranja (zavisi koliko cesto "CameraWindow" loguje poziciju, i kako se i da li radi sinhronizacija casovnika), ali verujem da znacajno stedi bateriju aparata (cije trajanje i nije za neku pohvalu i bez koriscenja Wi-Fi-a). Sa druge strane, pretpostavljam da (znacajno?) utice na (krace) trajanje baterije samog uredjaj na kome "CameraWindow" radi logovanje pozicije.

p.s. Inace sam isprobao i upload na Facebook, i radi super :D Mada je ovde na pocetku potrebno malo gimnastike u smislu otvaranja CANON iMAGE GATEWAY naloga i podesavanja Facebook parametara (preko kompjutera), ali kad se to jednom odradi kasnije je dovoljan samo Wi-Fi pristup internetu i par klikova kroz meni aparata, i eto slike online... Uz sliku se moze dodati i komentar, birati ko sve moze da vidi sliku, pa cak i u koji album da se postavi. Ja nesto mislim (i nadam se :D) da ovo necu koristiti, ali eto, za zainteresovane, da znaju da ima i toga, i da radi lepo.
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže DjordjevicR

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Odg: Canon S110 i geotagging
« Odgovor #5 poslato: Februar 06, 2014, 08:53:42 posle podne »
Hvala na detaljnom objasnjenju.
Zamolio bih te jos samo da te fotografije pogledas sa Fast Stone programcicem. Da li se u exifu pojavljuju koordinate?
Pozdrav

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon S110 i geotagging
« Odgovor #6 poslato: Februar 07, 2014, 12:21:08 pre podne »
Nema na cemu, probao sad i FastStone, i pojavljuju se koordinate, a rade i opcije "Show in Google Maps" i "Show in Google Earth" : )
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže DjordjevicR

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Odg: Canon S110 i geotagging
« Odgovor #7 poslato: Februar 07, 2014, 09:46:30 pre podne »
To me interesovalo, hvala mnogo.
Pozdrav