Autor Tema: Preporuka za wild life fotografiju  (Pročitano 2976 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Preporuka za wild life fotografiju
« poslato: Januar 20, 2014, 07:16:11 posle podne »
Prijatelj me je pitao za savet u vezi kupovine DSLR sistema, pa bih ga prosledio ovde. Generalno, pitanje je Nikon ili Canon.

Pocetnik je, zaljubljenik u prirodu i najvise mu treba da fotka pse i wild life. U taj super tele reon se bas slabo razumem, narocito ako govorimo o nekim alternativama. Ne bih mu bas preporucivao fiksne ultra brze i teske objektive, a on isto vreme zeli odlican kvalitet fotke :) Naravno, objasnio sam mu da on nece u pocetku moci ni priblizno da isrcpi maksimum iz bilo kog sistema, jeftinijeg ili skupljeg i da sto se vise para da, to moze da bude vece razocaranje kasnije. Ipak, ima zelju da uci i kad sam mu rekao da bih trenutno po kvalitetu samog tela rangirao ovako, za potrebe koje njemu trebaju, da ja uzimam:

Nikon d7100
Canon 7d
Nikon d7000
Nikon d5300
Canon 60d
Canon 650d

Sad, sta preporuciti od objektiva, u Canon ili Nikon izvedbi, stvatno ne znam. Kao sto rekoh, dolaze u obzir i third party proizvodjaci i kako dosegnuti nekih 400mm, a da ne istrese bas previse para, jer kao sto rekoh, covek je pocetnik, ali spreman je da uci i zeli zavidan kvalitet fotki.

Koristio bi aparat i za neke druge potrebe, ali manje. Za siri opseg mogu i sam da se snadjem.

Ne trazim konkretan odgovor, uzmi ovo, jer znam da takav odgovor ne postoji i na kraju ce odluku morati da donese on, a ja da pokusam da mu objasnim kolike su to stvarne razlike. Vise trazim neke predloge i razmisljanja kako bih lakse mogao da ga posavetujem.

Hvala!


Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Preporuka za wild life fotografiju
« Odgovor #1 poslato: Januar 20, 2014, 07:32:07 posle podne »
Mislim da će uvijek prvo pitanje biti koliko novaca misli uložiti u sistem??? Ako je samo nebo granica što se novaca tiče, moje misli su se malo zaigrale  i evo jedan tele-tele-tele maksimum  :o

Nikon 7100 + Tamron SP 150-600mm F/5-6.3 VC USD (..uz 2x crop faktor = 300x1200mm)  :tongue1:
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za wild life fotografiju
« Odgovor #2 poslato: Januar 20, 2014, 07:42:43 posle podne »
Za tog Tamrona ne znam... ali što se tiče D7100 - to je to. Bolje nema za te pare.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za wild life fotografiju
« Odgovor #3 poslato: Januar 21, 2014, 01:07:33 pre podne »
Interesantan predlog, hvala :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za wild life fotografiju
« Odgovor #4 poslato: Januar 21, 2014, 09:07:32 pre podne »
Od objektiva, mozda Sigma 150-500 ?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za wild life fotografiju
« Odgovor #5 poslato: Januar 21, 2014, 10:11:30 pre podne »
Gledao sam i taj objektiv, hvala Zorane. Verovatno ce da bude jedan od ta dva, ako bude ciljao toliku duzinu. Ono sto me zanima, a mozda neko ima iskustva: Posto ne govorimo o preskupim prajmovima, da li ima smisla uzimati senzor od 24mp koji belezi znacajno vise detalja (od 7d na primer), ako optika nece moci da isporuci toliku kolicinu informacija. Hocu da kazem, mozda je bolje balansirano resenje 7d koji moze da se nadje prakticno za bagatelu trenutno, imao bi vecu brzinu, pretpostavljam AF slicne kategorije itd. Sumnjam da ce toliko da mu znaci dinamika senzora.
Gledao sam review ovog Tamrona na d800 i ono sto sam video, odlican rezultat za te pare...