Autor Tema: Kako da vam inspektor ne odbija fotke!!!  (Pročitano 5295 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Kako da vam inspektor ne odbija fotke!!!
« poslato: Januar 16, 2014, 08:49:59 posle podne »
Mislim da je pametno da otvorimo ovakvu temu...Ovde mozemo da kacimo fotke koje su odbijene , a zelite pomoc kolega ...U ovoj temi bi bilo dobro da se komentarisu fotke ( po mogucstvu sa upustvom kako resiti problem)... Takodje mogu da se kace i fotke koje se salju na prijemni , pa da kolegama pomognemo i damo im neke smernice...

Takodje mozemo ovde novim stokerima ukazivati na najcesce razloge za odbijanje fotki...

Koliko meni iskustvo govori najcesci razlozi  su :

Oversharpening: Nema potrebe da se fotke ostre za stok  i cesto je to razlog odbijanja fotki...Ako vec morate budite jako pazljivi...

Banding: Ovo se lako resava i ne dozvolite da vam zbog toga odbijaju fotke...

Belo a nije belo: Ukoliko radite izolaciju na belom onda , je uradite kako valja...Ja nejcesece kad zavrsim celu fotku upalim Levels poigram se sa slajderima vidim da li mi je negde promako neki "crni" piksel...

Model R. : Desava se da vam je nekad mrsko da trazite MR ili ga lose popunite ...Uvek ako mozete trazite MR (popunite ga u potpunosti, ja cak skeniram i licnu kartu...)

Aberacija: Aberacija se jako lako skida u PS i LR , obratite paznju na to nemoj te da gubite vreme na ponovno slanje kad ne morate...

Fokus: Posebno na SS su zahtevni za fokus i fokusnu tacku , pri fotkanju obratite paznju na to , uz malo iskustva to ce vam postati rutina...

Fotku uvek proveravajte na 100 posto uvecanju i mislim da necete imati problema...

Ajmo malo ovaj deo foruma da pokrenemo , ima dosta stokera, ali smo svi nekako stidljivi ...Svima ce nam pomoc koristiti:)

P.S Mozda ne bi bilo lose da se napravi pod forum samo za stok , koji bi bio zakljucan i mogli da ga gledaju samo registrovani korisnici . Razmislite moderacijo nasa :)
« Poslednja izmena: Januar 16, 2014, 09:24:41 posle podne od strane Serb »

Van mreže Bubilica

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 269
    • Pogledaj profil
Odg: Kako da vam inspektor ne odbija fotke!!!
« Odgovor #1 poslato: Januar 17, 2014, 07:25:51 pre podne »
Super!
Evo da dodam još nešto. Ako se u kadru vidi neka zgrada ili kuća, pogotovo ako je prepoznatljiva po nečemu potrebno je da im pošaljete i PR-property realise. Znači saglasnost vlasnika da slikate njegovu kuću.
Nikon D3200 18-105mm VR

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kako da vam inspektor ne odbija fotke!!!
« Odgovor #2 poslato: Januar 17, 2014, 03:57:08 posle podne »
Kod nas pošta ne može da dobije potpis od vlasnika da mu za džabe ugradi poštansko sanduče...
Kad dodješ nekome i tražiš property release, ima da pomisli da tražiš da potpiše da se odriče imovine.

Tu će izgleda da radi falsifikovanje samo tako....
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Bubilica

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 269
    • Pogledaj profil
Odg: Kako da vam inspektor ne odbija fotke!!!
« Odgovor #3 poslato: Januar 17, 2014, 04:37:09 posle podne »
Meni su u na dva puta trazili, jednom za zgradu, a drugiput za kucu u Temisvaru koja se videla pored crkve.  Nisam naravno poslala, a nisam ni pokusavala da posaljem slike ponovo ili da se raspitam. Tako da verujem da bi svima znacilo ako neko ima iskustva sa tim.
Nikon D3200 18-105mm VR

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kako da vam inspektor ne odbija fotke!!!
« Odgovor #4 poslato: Januar 17, 2014, 05:14:20 posle podne »
Hajde ja da se poyabavim Serbovom listom.

1. Misliš da se ponekad bukvalno uopšte ne oštri? Kako se SS i IS razlikuju po  pitanju tolerancije oštrenja?
2. Mislimo na color banding?
3. Ovo je jasno, traži se kompletna izolacija, bez obzira što se neke fleke ne vide na nekim monitorima ili golim okom
4. MR - jasna stvar
5. Aberacije - meni onaj Filter>Lens Correction često ne uradi ništa ili minimalno smanji aberacije. Vi radite sa njim, ili ručno?
6. Fokus - checked.
7. Da obavezno i na 100% je ce inspektori tako da geldaju.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako da vam inspektor ne odbija fotke!!!
« Odgovor #5 poslato: Januar 17, 2014, 06:30:34 posle podne »
Nisam stocker ali znam da na slici ne sme da se vidi neki brand ili reklama već to sve mora biti pobrisano.Ukoliko ne, takva fotka će skoro sigurno biti odbijena...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako da vam inspektor ne odbija fotke!!!
« Odgovor #6 poslato: Januar 17, 2014, 06:44:42 posle podne »
za cronina:)

1. Ja fotke za stok ne ostirm uopste, osim ako radim portrete , tada preko high pasa , doostrim trebavice , obrve , oci i usta, nista vise (i to radim jako pazljivo)....

2.Da color bandig , lako se resava , spicis nois npr na amount 1 i obojis gde ima bandinga:)

3. checked

5. Aberacija , ja je skidam u LR i uvek mi skine korektno...

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako da vam inspektor ne odbija fotke!!!
« Odgovor #7 poslato: Januar 17, 2014, 08:12:15 posle podne »
Takođe ne oštrim fotke uopšte. Mislim da kad se radi sa dobrom optikom nema nikakve potrebe za tim.

Aberacije umeju da budu pravi trn u dupetu. Priča da se to lako rešava klikom u LR-u ili sličnom softveru ne pije vodu uvek. Zato kad se bira optika za stock valja birati što kvalitetnije staklo. Ručno uklanjanje aberacija na jednoj, dve, tri fotke je ok ukoliko su fotke zaista vredne tolikog truda. Međutim na serijama od po nekoliko desetina fotki od tog posla nema ništa.

Ono što ste zaboravili da pomenete je fenomen zvani "Image is overfiltered" a vi ste recimo koristili samo nešto osnovne obrade. Ovakvo glupavo obrazloženje za odbijanje fotki daje se u 3 razloga
- kada je fotka koju ste poslali po proceni inspektora slabo prodajna ili je tzv. snapshot
- kada se fotka sa konfekcijskom optikom pa u određenim težim uslovima dolazi do manjka detalja i slabog mikrokontrasta. Takve fotke iako sa lepim motivom i dobrom idejom jako retko prolaze inspekcijsku proveru i ako prođu vrlo često imate situaciju da kupac refundira iznos i "vrati" fotografiju zbog slabog kvaliteta. Opet dođemo do onoga, da kada je stock u pitanju vrlo lako dođete do saznjanja da objektivi od 1.000+ eur uopšte nisu tako skupi kako se to u prvi mah čini. ;)

- i na kraju naravno ukoliko je fotka ruinirana nepravilnom i prekomernom obradom.

Eto čisto da napomenem pošto to često ume da zbuni novopečene stokere.

Van mreže MB maneken

  • Junior
  • *
  • Poruke: 12
    • Pogledaj profil
Odg: Kako da vam inspektor ne odbija fotke!!!
« Odgovor #8 poslato: Februar 01, 2014, 10:38:11 posle podne »
Fokus: Posebno na SS su zahtevni za fokus i fokusnu tacku , pri fotkanju obratite paznju na to , uz malo iskustva to ce vam postati rutina...

Kako proveravas fokus? Jel kada uslikas, uvecas sliku na 100% na samom aparatu... ili kada je prebacis na racunar pa tu uvecas 100%







Canon 600D
EF-S 18-55/3.5-5.6 IS II, EF-S 60mm f2.8 Macro
YN568EX-II, YN560-III

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako da vam inspektor ne odbija fotke!!!
« Odgovor #9 poslato: Februar 01, 2014, 10:41:20 posle podne »
ja kad radim u studiu aprat prikacim odma na laptop pa vidim:)

Inace ako radis ljude fokus gadjas u oko i ne mozes da omasis fokus:) I na ss traze vecu ostrinsku dubinu pa juri i to:)