Autor Tema: Kalibracija monitora  (Pročitano 6096 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Black Jack

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • http://www.flickr.com/photos/113964876@N08/
    • Pogledaj profil
Kalibracija monitora
« poslato: Januar 13, 2014, 02:56:17 posle podne »
Ne znam da li sam pogodio podforum za pitanje? Ako nisam, molim moderatore da ga premeste u odgovarajuci. Pokusacu ukratko da objasnim sta hocu?

Imam monitor Benq G2420HDBL kome je nativna rezolucija 1920x1080(ful HD), juce dobih jedan polovni(bukvalno kao nov :)) monitor Samsung SyncMaster 205BW, kome je nativna rezolucija 1680x1050. Posto ucim da radim u PS, a takodje citam, gledam razne tutorijale sa Neta o fotografiji i radu u PS, spojio sam oba monitora jedan do drugog na racunar(GF 9600 grafika). Prvi Benq mi je glavni/primarni, drugi naravno sekundarni i na njemu kad namestim nativnu rezoluciju slika se izoblici, pa je moram namestiti da radi u 1280x960 da bi bila slika normalna.

Da li uopste ima smisla koristiti dva monitora razlicite rezolucije i velicine tako spojena, ili je bolje da taj polovni prodam i dodam/skupim pare za jos jedan isti Benq? Posto ucim da obradjujem fotografije, lakse je raditi sa dva monitora, na jedan PS na drugi Camera Raw ili LR. Nisam imao nameru da kupujem drugi monitor, ali kad sam ga vec dobio i probao da radim sa dva, svatih da je mnogo lakse tako raditi i uciti...

Jos nesto. Slika, odnosno boje se dosta razlikuju na ova dva monitora. Da li bi pomogla kalibracija(ko  to radi, neki link ako neko zna) oba monitora i da li bi se time dobile iste boje na oba, ili je najbolje da prodam taj(mogu dobiti 50-60e za njega) i kad skupim preostali iznos kupim jos jedan isti od 24"?

PS: probao sam da podesim iste vrednosti boja(crvena, zelena i plava) u podesavnjima monitora, ali boje opet nisu iste na oba. Druga podesavnja jos nisam probao, mozda neko zna sta bi i da li bi jos neka podesavanja donekle resilo problem ili je jedino resenje kalibracija ili kupovina jos jednog istog monitora?
Canon 650D
Canon 60mm f2.8 Macro
Canon 18-55mm f3.5-5.6 IS
Canon 55-250mm f4-5.6 IS

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kalibracija monitora
« Odgovor #1 poslato: Januar 13, 2014, 03:49:29 posle podne »
Trebalo bi da imaš u nVidija panelu podešavanja za rezoluciju za oba monitora posebno. Da li ti prepoznaje po modelu oba monitora?

Tebi trenutno oba monitora pogrešno pokazuju boje, tako da ti kupovina još jednog istog ne bi pomogla u tom pogledu. Naravno da sa istim podešavanjima parametara nećeš dobiti iste boje, jer je unutra drugačiji panel i elektronika. Kalibracija bi svakako pomogla, ali je pitanje da li se isplati. Kad smo već kod tih panela, oba modela su namenjena za masovnu upotrebu i nisu u mogućnosti da prikažu pun  RGB opseg boja. Njih ćeš zato teško kalibrisati kako treba, ali bar možeš da dobiješ neutralnije nijansu sive. Kalibracija je oko 10 EUR, ima oglasa po internetu. Takođe možeš da probaš da na internetu nađeš podešavanja za svaki konkretan model  (RGB, brightness, kontrast a ponegde i ceo ICC profil) od ljudi koji su ih već kalibrisali. Nije ni to loša ideja za početak, jer uglavnom isti modeli monitora greše za slično odstojanje u prikazu boja. Treba samo proveriti da li je proizvođač koristio potpuno isti panel za celu liniju.

Ima smisla koristiti dual setup, i sam si konstatovao da je "mnogo lakse tako raditi". Nema posebnog razloga zašto bi jurio dva potpuno ista modela, osim ako nisi OCD za simetriju na stolu. Možda je čak i bolje da zadržiš dva različita jer ćeš se tu i tamo desiti da na jednom vidiš nešto što se ne drugom ne vidi :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Kalibracija monitora
« Odgovor #2 poslato: Januar 14, 2014, 08:49:03 posle podne »
@Black Jack
Dobro došao na forum! :)
Kalibracija je izuzetno poželjna za najveći broj monitora (za pomenute svakako), a posebno za situaciju koju si opisao, ako već želiš da koristiš paralelno oba monitora.
Što se tiče zbrke sa rezolucijom, kolega Cronnin je u pravu - drajver za grafičku MORA da obezbedi nezavisna setovanja za oba monitora. Pitanje je samo šta si Ti i kako podesio.

Pozdrav

Van mreže Black Jack

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • http://www.flickr.com/photos/113964876@N08/
    • Pogledaj profil
Odg: Kalibracija monitora
« Odgovor #3 poslato: Januar 15, 2014, 06:58:43 posle podne »
Hvala StORM48 na dobrodoslici. :)

Setovanja jesu razlicita ako mislite na rezoluciju? Probao sam taj drugi 20" monitor na drugom racunaru, takodje i na njemu nece da radi kako treba sa 1680x1050 rezolucijom, slika se pomera levo-desno...nisam jos video da se tako slika pomera.

Nesto sam razmisljao...da li je bitno to sto sam Benq primarni povezao na DVI, a drugi(Samsung) ,a VGA port? Mozda je to uzrok problemu, a opet i na drugom racunaru(povezan na VGA) takodje nece da radi kako treba sa nativnom rez., a kad je namestim na 1280x960 radi normalno.
Canon 650D
Canon 60mm f2.8 Macro
Canon 18-55mm f3.5-5.6 IS
Canon 55-250mm f4-5.6 IS

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kalibracija monitora
« Odgovor #4 poslato: Januar 15, 2014, 10:25:57 posle podne »
Tvoja grafička podržava 1920x1080 na oba izlaza tako da verovatno nije do toga, ali možeš da probaš obrnutu varijantu radi dijagnostike.
Jesi li stavio najnovije drajvere za 9600? Da li ti operativni sistem prepoznaje oba monitora po imenu?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Black Jack

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • http://www.flickr.com/photos/113964876@N08/
    • Pogledaj profil
Odg: Kalibracija monitora
« Odgovor #5 poslato: Januar 15, 2014, 11:04:22 posle podne »
Na grafickoj postoje DVI, VGA i HDMI izlazi. Kako mislis obrnutu varijantu, ne razumem? Drajveri jesu najnoviji, skinuti preko Windows Update-a kad sam reinstalirao sistem pre tri nedelje. Sve vise mislim da taj monitor nije bas skroz ispravan, a to verovatno mogu saznati ako probam neki drugi monitor...
Canon 650D
Canon 60mm f2.8 Macro
Canon 18-55mm f3.5-5.6 IS
Canon 55-250mm f4-5.6 IS

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kalibracija monitora
« Odgovor #6 poslato: Januar 16, 2014, 12:00:21 pre podne »
Obrnuto, tj. da staviš Samsunga na DVI, a Benq na VGA.
Zezni Win update, to je trash, idi direktno na nVidia sajt i odatle skidaj.

Da li taj "novi" monitor uopšte radi kako treba kada je sam priklljučen na računar? Probaj ga posebno na oba izlaza.
Ja sam nešto kontao da si to prvo probao, ako sumnjaš da je neispravan.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Kalibracija monitora
« Odgovor #7 poslato: Januar 16, 2014, 09:38:02 posle podne »
Stavi oba na DVI, ako imaš takvu mogućnost. Slika i ide levo/desno, zbog kačenja na VGA, koji je analogni izlaz, pa mu treba linearity, phase i H/V podešavanje. Na digitalnim konekcijama toga nema. Sve se gađa piksel na piksel.

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kalibracija monitora
« Odgovor #8 poslato: Januar 16, 2014, 11:15:02 posle podne »
Da, u suštini bi bilo najbolje to što Storm predlaze. Za to bi ti trebalo HDMI>DVI kabel.
Samo pre toga isprobaj da li je monitor ispravan da se ne šetas dzabe.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Black Jack

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • http://www.flickr.com/photos/113964876@N08/
    • Pogledaj profil
Odg: Kalibracija monitora
« Odgovor #9 poslato: Januar 20, 2014, 11:44:02 posle podne »
Stavi oba na DVI, ako imaš takvu mogućnost. Slika i ide levo/desno, zbog kačenja na VGA, koji je analogni izlaz, pa mu treba linearity, phase i H/V podešavanje. Na digitalnim konekcijama toga nema. Sve se gađa piksel na piksel.

Pozdrav

Ne mogu oba staviti na DVI. Graficka ima (sad tek vidim da sam napisao 9600, a treba 9800, no sve jedno), samo jedan DVI. Da vise ne mucim i vas i sebe, resio sam da ga prodam. Pa da skupim jos 60-70e i kupim isti Benq 24".

Hvala svima koji su ucestvovali u temi. :)
Canon 650D
Canon 60mm f2.8 Macro
Canon 18-55mm f3.5-5.6 IS
Canon 55-250mm f4-5.6 IS

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kalibracija monitora
« Odgovor #10 poslato: Januar 21, 2014, 12:48:24 pre podne »
Pa da, ali na šta ćeš da priključiš tu drugu 24-ku?
Svejedno ti treba HDMI>DVI kabl.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Black Jack

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • http://www.flickr.com/photos/113964876@N08/
    • Pogledaj profil
Odg: Kalibracija monitora
« Odgovor #11 poslato: Januar 21, 2014, 02:39:54 posle podne »
Pa dok ja skupim novac za taj drugi, mozda promenim graficku i uzmem neku sa dual dvi.
Canon 650D
Canon 60mm f2.8 Macro
Canon 18-55mm f3.5-5.6 IS
Canon 55-250mm f4-5.6 IS

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kalibracija monitora
« Odgovor #12 poslato: Januar 21, 2014, 05:38:50 posle podne »
Što jes, jes.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D