Autor Tema: Na prvi pogled... Nikon Df  (Pročitano 8982 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Na prvi pogled... Nikon Df
« poslato: Januar 12, 2014, 03:02:54 posle podne »



TIMELINE

Jedna od teorija kosmičkog balansa zasniva se na ideji da se sve odvija u ciklusima. Ciklusima u kojima se poznati nizovi događaja ponavljaju, čineći na taj način svet konstantno izloženim efektu već viđenog... Deja vu?

Da se istorija ponavlja, dokaza je beskonačno, a isto se može reći i za trendove u svetu mode. Tehnologija je donedavno bila koliko-toliko imuna na ovu pojavu, sve dok se u tržišnu trku nisu uključili finansijski skrajnuti igrači, koji se u digitalnu eru nisu uključili na vreme ili su to učinili sa nedovoljno energije. Kada je pre nekoliko godina Olympus predstavio digitalnu verziju nekada planetarno popularne „Pen“ serije aparata, čini se da je fotografska javnost prosto hipnotisana idejom modernih aparata spakovanih u retro dizajn. I zaista, u godinama iza, tržište je preplavljeno čitavim buljukom raznih aparata svih klasa kojima je zajedničko to što kombinuju kompaktnost, veliki senzor i vrlo često – retro dizajn. Kompaktnost je nešto čemu se pribegava uvek kada dizajneri osete nekakvu prezasićenost gabaritnim tehničkim spravama, a pitanje primata nad klasičnim kompakt aparatima je u startu rešeno izborom većeg senzora kao stožera cele koncepcije bezogledalnih aparata, vešto spakovanih iza akronima MILC (Mirrorless Interchangeable Lens Camera).

Aparat o kojem ovde pričamo, odoleo je trendu da svaki retro aparat obavezno bude i ne-DSLR, tj. MILC, iako sam proizvođač nije (setimo se Nikon 1 MILC sistema). I pored glasina koje su pripremale teren za izlazak novog aparata koji gađa duh prošlih vremena, a koje su isti mahom predstavljale kao high-end Nikon MILC, stvarnost je da se retro ideja jeste obistinila, ali u pakovanju koje je većinu iznenadilo. Tako je stigao Nikon Df, aparat koji se od tekuće game popularnih DSLR-ova ovog proizvođača tehnički ističe samo dizajnom. I kakvim drugim nego li – retro. Podgrevanje atmosfere uoči promocije, uz recept koji smo već imali prilike da vidimo u ovoj branši, sastojao se iz niza reklama čiji je osnovni cilj bio da zagolicaju maštu – da pruže sasvim malo, a ipak sasvim dovoljno da u srcima ciljne grupe proradi nostalgija.

Da li je retro dizajn u funkciji praćenja trendova, uz zadržavanje naklonosti onih koji na MILC kategoriju baš i ne gledaju sa posebnim zadovoljstvom, ili se zaista radi o unapređenoj funkcionalnosti, ostaje da vidimo u konačnom testu. Na prvi pogled, deluje samo kao Nikonov odgovor na rastuću popularnost aparata poput Fuji-jeve X serije APS-C ogledalaca ili Olympusovog OM-D-a. Činjenica da Nikon sa 35mm senzorom nije ni imao na umu sukob sa pomenutim proizvođačima, govori nam da je u pitanju prosto ispunjavanje želja korisnika dužeg staža, ali i onih kojima se ceo taj retro fazon sviđa iz nekog razloga. Kako bi Nikon to nazvao – Digitalna Fuzija, tj. spoj nekadašnjeg, sporog i promišljenog načina rada i današnje savremene tehnologije, što je ujedno i zvanično objašnjenje naziva novog aparata. Od prvobitnih glasina nije ostalo mnogo – Df nije MILC, a nije baš ni mali. Retro? To je valjda već jasno.

Nas ovde brine samo jedna stvar – da li je retro dizajn Df-a u cilju marketinga ili je nešto od starih vremena implementirano na način koji će novi aparat zaista izdići iz gomile drugih, sve sličnijih modela? Možda marketinška kampanja koja se krije iza slogana „Pure Photography“ ipak krije nešto više od pukog igranja na kartu emocija? Promocija uoči novogodišnjih praznika? Lukavo, bez sumnje. Ipak, ako emocije ne prevagnu, finansijski momenat kod mnogih sigurno hoće. Na žalost.
 



PAR DETALJA

Moramo priznati da nismo često u situaciji da novi aparat nemamo sa čime da uporedimo. Iako praktično sve sisteme deli sa postojećim modelima iz Nikon kuhinje, Df nema prethodnu generaciju, jer je začetnik jedne potpuno nove kategorije. Kako god, specifikacije jesu bitne da bismo shvatili gde se novi aparat nalazi na tehnološkoj lestvici:
 
Tehničke karakteristike: Nikon Df



Ostatak teksta → Na prvi pogled... Nikon Df


Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 12, 2014, 03:50:15 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #1 poslato: Januar 12, 2014, 04:05:32 posle podne »
Odličan početak! Nadam se da nećemo čekati dugo na ostatak. ;)

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #2 poslato: Januar 12, 2014, 04:39:36 posle podne »
Gledam fin izbor objektiva mada moram priznati onaj 24-85 VR još nisam imao prilike oprobati. Baš me zanima kako leži u ruci sa 70-200 2.8 mada sam mišljenja kako je 70-200 F4 ovdje primjereniji izbor koje bi ludo dobre high-ISO performanse ove makine pokrile.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #3 poslato: Januar 12, 2014, 04:46:30 posle podne »
Nisam još pročitao ceo preview,ali moram da pohvalim detalje kao što su uspešan odabir retro manekena uparenim sa aparatom i sl.  >:D Pretpostavljam da je na prste stavio super lepak pre nego što mu je aparat pao šaka  ;D

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #4 poslato: Januar 12, 2014, 05:05:26 posle podne »
Super Storm, ovi semplovi izgledaju fenomenalno.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #5 poslato: Januar 12, 2014, 09:55:06 posle podne »
Ne srece se bas svaki dan ovakav aparat.

1. Nikon d610 sa svojih 24mp pravi prosecan nef fajl u rasponu od 26 do 33 MB (na recimo iso 6400 ili 36MB na 12800), dok Df sa svojih 16mp ne silazi ispod 30MB po fajlu... a prosecno je na 32-33 MB. Fajl moze pristojno da se maltretira u ACR-u... a da ne dodjete do momenta pucanja.


2."Lord of Darkness", je nadimak koji nosi... sa punim pravom. ISO briljira!!!

3. Kontrolni tockici. Sjajno!!! LCD ekran nema potrebe nista narocito ni da gledate. Jedina zamerka kod njih jeste malo nesretno resen deo za kontrolu ISO vrednosti, pa se mora pribeci gimnastici da bi se to brzo odradilo. LCD meniji su mi i dalje konfuzni, klasicni Nikonski... jebe lud zbunjenog. Ocigledno da ja tamo nikad necu uhvatiti neku logicnu nit. Olympus svakako da ostaje princ konfuzije na tom polju... tako da... valjda je to stvar navike.

4. Ergonomija? Paaaa, posto d800 dozivljavam kao ergonomsku cepanicu... i da gore od njega na ovom svetu ne postoji... onda ni ovom aparatu se nema sta ozbiljno zameriti. Bez ozbiljnog disbalansa ponece svako staklo koje gabaritski nije neka zoom mrga velike fiksne blende.

Sve u svemu, najbolji digitalni aparat koji sam IKADA drzao u rukama,... naravno... po mojim merilima, mojim zeljama i cestitkama. :)

TO je naprosto TO!!!

EDIT: Typo
« Poslednja izmena: Januar 12, 2014, 11:43:25 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #6 poslato: Januar 12, 2014, 10:07:36 posle podne »
Zoka, da ne planiras mozda prelazak u Nikon tabor? :D :D :) ;) :P

Bilo bi sad fino da naprave nesto ovako i u aps-c varijanti. Pretpostavljam da bi jedino cijena bila ogranicavajuci faktor jer ne vjerujem da bi bio bas jeftin. Mada, ne vjerujem da ce se u skorije vrijeme odluciti na takav potez. Prije bih rekao da ce izbaciti DF-2 ili tako nesto, koji bi imao ili 24 ili 36 MPx i jos nekih poboljsanja...

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #7 poslato: Januar 12, 2014, 10:24:28 posle podne »
Kad je Rodic poceo da sanja Nikon to znaci da Canon moze da zatvori proizvodnju :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #8 poslato: Januar 13, 2014, 12:18:01 pre podne »
:)
Nema zatvaranja proizvodnje :) ... kao sto rekoh, ovo je aparat po mojim merilima, nekako... najblizi mojim zeljama. Ima dosta aparata koji su kompletnij od ovog... specificniji, uze definisani... pa da budemo iskreni i BOLJI. Ovaj aparat je klasa za sebe, i po meni uopste nije uporediv ni sa d800, mk3, 6d... d610 ... itd. Njega jedino kolje cena, jer kosta isto koliko i d800, stavise dosta je i skuplji od d610.

d610 losiji aparat? Cisto sumnjam. Dakle, ove pisanije prihvatite samo kao misljenje zasnovano na mojoj percepciji i potrebama. Meni ovde odgovara ISO rezultat, rezolucija, full manuelne kontrole... i na kraju krajeva i sam retrodizajn. Video mi treba ko lanjski sneg, a i za blicem ne bih plakao.

A da izadje Df u APS-C varijanti? Paaaaaaaaaaa, to onda nije to.

Na kraju krajeva, zaista je uzivanje fotografisati sa njime.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #9 poslato: Januar 13, 2014, 08:29:59 pre podne »
Nisam mislio na Df kao ovakav, nego neki slican retro dizajn, sa aps-c senzorom. Mada, sto ti rece, onda TO ne bi bilo TO...

Serijski broj ovog vaseg testnog primjerka 124. :D

Meni se svidja bokeh na ovom 85mm...

Druga stvar, moj monitor je izgleda relativno los, jer meni ovde boje djeluju po malo blijede...

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #10 poslato: Januar 13, 2014, 12:40:48 posle podne »
@ Zoran Rodić

Daj Zorane ako nije problem reci koje su o postavke RAW-a, mislim na kvalitetu i kompresiju da su tako veliki fileovi. I još jedno... Koliko je po tvom sudu jedan Df bolji na visokom ISO-u od D610?


Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #11 poslato: Januar 13, 2014, 01:36:58 posle podne »
Aparati na testu se uvek setuju na maksimalni mogući kvalitet. U slučaju Df-a je to uncompressed 14-bit RAW + JPEG Fine sa quality optimized algoritmom.
Što se ISO performansi tiče, baci samo pogled na ove preview isečke... ima ih i u članku "Na prvi pogled... Nikon D610". Videćeš da je Df glatko bolji za preko 1EV, što u konačnom skoru znači baš mnogo. Najbolje od svega je što se šum još i lakše čisti, pa je i u tom pogledu u prednosti.

To naravno ne znači da D610 nije dobar, već da ovaj ipak jeste bolji na tom terenu. Bolji je i od D4, ako je verovati laboratorijskim merenjima, bez obzira što im je osnova ista. Verovatno je rađen neki tweak ADC-a itd.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 13, 2014, 01:41:14 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #12 poslato: Januar 13, 2014, 04:18:42 posle podne »
Sad znam koji ce senzor u D4S :)
Pustio sam Pink Floyd i idem da citam natanane, obaveze mogu da cekaju :D
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #13 poslato: Januar 13, 2014, 07:00:51 posle podne »
@ Bare

Pojma nemam koliko je bolji, iskreno da ti kazem... D610 nisam ni pipnuo, a jos manje okinuo neku sliku. Ne  sumnjam da je iso na d610 takodje impresivan... a evo, Storm je vec negde iscupao i taj info za 1EV... ali ti mogu reci da je ovaj na Df-u fascinantan. Neces me navuci da gledam neke grafikone :) ... ja to volim da osetim pod prstima.... okidacem, a kasnije misem ispred monitora. ;)
« Poslednja izmena: Januar 13, 2014, 07:06:49 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #14 poslato: Januar 13, 2014, 07:06:15 posle podne »
Pa grafikoni svašta pokažu samo treba i i izčitat, u biti to je više do ADC-a i optimizacije sada tj. šuma u sjenama al nebitno. Pa da gledao sam onu studijsku usporedbu D610 i Df, mislim materijale iz previewa oba, i Df jednostavno otpuše D610 na visokom ISO-u.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #15 poslato: Januar 13, 2014, 10:21:11 posle podne »
U Švajcarskoj 2980 franaka, odnosno 2430 evra sa 50 specijalom...kod nas 2900.
« Poslednja izmena: Januar 13, 2014, 10:23:45 posle podne od strane Stalker »
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #16 poslato: Januar 13, 2014, 11:09:36 posle podne »
Sa Švajcarskom po cenama ne može da se poredi ni EU, a ne mi. Razlog su kvote koje se Švajcarskoj odobravaju, na konto raznih benefita koje ta država i njena ekonomija ostvaruju protokom svetskog novca.

A kod nas je ta kombinacija jeftinija nego u najvećem delu EU, tek da ne budemo uvek nezadovoljni:

Nemačka: LINK
Austrija: LINK
Holandija: LINK
Francuska: LINK

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #17 poslato: Januar 13, 2014, 11:14:06 posle podne »
I u Nemackoj je 2900 evra http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/4140130_-df-kit-50-mm-nikon.html

EDIT
Evo, pretece me Storm sa istim linkom

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #18 poslato: Januar 13, 2014, 11:53:07 posle podne »
Paprena je cijena za Df, ne pada niti malo u EU. Sa druge strane jedan D610 ide za 1500 ojra, eh da je barem prebaciti senzor u D610 ja se ne bih bunio...

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: Na prvi pogled... Nikon Df
« Odgovor #19 poslato: Januar 14, 2014, 01:58:51 pre podne »
Ovde je $3000 kit.

http://www.amazon.com/Nikon-1528-FX-Format-Digital-3-2-Inch/dp/B00GD1KCAI/

Bice verovatno uskoro za ~$2700-2800.
Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-