Autor Tema: Dečiji rođendan - pitanja  (Pročitano 13933 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Peđa

  • Član
  • **
  • Poruke: 206
    • Pogledaj profil
Dečiji rođendan - pitanja
« poslato: Januar 01, 2014, 09:40:52 posle podne »
Imam jedno početničko pitanje za vas. Pošto sam i sam početnik dodatno mi otežava to što nikad nisam fotografisao dečiji rođendan u igraonici a za 3 nedelje me to čeka.
Zanima me kakve paramentre koristiti, u kom modu da slikam decu koja jurcaju i slične stvari. Naravno, korišćenje stalka je nemoguće. :)
Možda neki savet iz vašeg iskustva...?

Koristim Nikon D5100 i objektiv 18-55mm vr.

Unapred hvala.
Nikon D5100, VR 18-55mm

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #1 poslato: Januar 01, 2014, 11:17:25 posle podne »
Ides na 1/200 ako si u mogucnosti, dizes iso ako nemas blica i to je to, nema tu sta mnogo da se doda...
Ako imas blic i jos ako imas od sta da ga odbijas super, vratis iso na 400 recimo, shuter moze i na manje i na konju si...

Van mreže 3bl

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #2 poslato: Januar 01, 2014, 11:27:45 posle podne »
Organizuj da posetis lokaciju neki dan pre fotkanja i da proveris uslove,  osvetljenje, prostor,  itd.  Tako ces se najbolje pripremiti.
Nikon D3200 / 18-55mm VR, Nikkor 50mm f2 (Nikkor-H), Vivitar 24mm f2.8, Soligor 135mm f2.8, Tair-11A 135mm f2.8 / Nissin 280xp, National PE-3057

Van mreže Peđa

  • Član
  • **
  • Poruke: 206
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #3 poslato: Januar 01, 2014, 11:42:19 posle podne »
Pretpostavljam u M modu? Pitam jer sam taj mod koristio samo za noćno nebo (zvezde, sazvežđa, planete...) i solidne rezultate sam imao. Međutim za dnevno fotkanje, ili pod svetlom nisam nikad koristio taj mod.

Blic nemam, ali je prostor baš osvetljen, kao što je i obično u igraonicama.
Nikon D5100, VR 18-55mm

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #4 poslato: Januar 01, 2014, 11:42:51 posle podne »
Imam jedno početničko pitanje za vas. Pošto sam i sam početnik dodatno mi otežava to što nikad nisam fotografisao dečiji rođendan u igraonici a za 3 nedelje me to čeka.
Zanima me kakve paramentre koristiti, u kom modu da slikam decu koja jurcaju i slične stvari. Naravno, korišćenje stalka je nemoguće. :)
Možda neki savet iz vašeg iskustva...?

Koristim Nikon D5100 i objektiv 18-55mm vr.

Unapred hvala.
Pa gledaj, ako se nisi uvježbao do sada, a uvježbat ćeš se vremenom, za taj dječiji rodjendan ti je najbolje da prebacis u "Auto režim" i samo okidaj....od 1000 fotografija možda ćeš izdvojiti da "valjaju" jedno 100 fotografija...vremenom kad se "ušteliš" od 300 fotografija sa nekih manifestacija MORAJU da valjaju 299 fotografija!.....Svi ostali experimenti u drugim režimima rizikuješ da upropastiš fotografije sa preeksponiranošću ili podexponirašću..... :(

eh, da, ako nisi nabavio za pocetak rezervnu bateriju za aparat obavezno to uradi!
« Poslednja izmena: Januar 01, 2014, 11:52:25 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Peđa

  • Član
  • **
  • Poruke: 206
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #5 poslato: Januar 01, 2014, 11:59:59 posle podne »
Mudro. Probaću na početku malo da eksperimentišem. Rođendan traje 3 sata.

Probaću i ovih dana da isprobam podešavanja na veštačkom svetlu.

Da, rezervna baterija je sledeća kupovina, a zatim neki objektiv.
Nikon D5100, VR 18-55mm

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #6 poslato: Januar 02, 2014, 02:00:12 pre podne »
Ja nikako ne bih savetovao auto.
Deca su nepredvidiva i bar aparat i fotograf moraju biti u svakom momentu "podešeni".
Zakucaj u M mod. Centralna fokusna tačka. Blendu skroz otvori.
Expozicija 1/20 do 1/200 uz blic u TTL-u, u zavisnosti koliko želiš ambijentalnog svetla, svetlosnih efekata, lasera, itd.
ISO 400-1600 u zavisnosti od osvetljenosti prostora i opet željenog ambijentalnog svatla.
Možeš i smanjiti blic na oko -1EV.
Ako imaš nameru, a trebalo bi, slikaj u RAW-u zbog naknadnih korekcija koje će verovatno trebati.
Bez blica uz exp 1/100, što skoro uvek neće biti ni blizu dovoljno kratko, trebaće ti često ISO 6400, a možda i više.

Što se tiče kadriranja, roditelji vole bokeh jer im to izgleda "profi". Napravi par porodičnih slika sa nekom pozadinom "srećan rođendan", skoro sve igranoce je imaju, na samom početku dok nije gužva i dok je slavljenik još uvek sređen i odmoran.
Naravno svi se po defaultu zalepe za tu pozadinu, a ti ih pomeri od zida ka sebi metar ili dva da izbegneš sneku koliko je to moguće i zamutiš pozadinu. Hvataj momente. Malo širokih kadrova da prikžeš situaciju i onda zumiraj portrete ili 2-3 deteta kako se igraju, naravno spustiš se na njihovu visinu. Pazi kako sečeš glave, ruke, noge i ostale ljude u drugom planu. Zauzmi dobru poziciju za tortu, slavljenika i svećice, jer u sekundi nastaje haos i slikaćeš samo dečije potiljke ili sveću po sred glave slavljenika :laugh:
Eto... Nadam se da će biti dosta za početak, ali bez bilo kakvog spoljnjeg blica sa rotirajućom glavom i objektiva većeg raspona ili bolje blende od 18-55mm  f3,5-5,6, moraš biti majstor da dobiješ puno dobrih fotografija.
Ako imaš još konkratnih pitanja, piši...
« Poslednja izmena: Januar 02, 2014, 02:04:20 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #7 poslato: Januar 02, 2014, 09:17:11 pre podne »
Vecina igraonica u kojima sam bio imaju solidno svetlo tako da ISO mozes da guras na 1600,imaces neki minimalni sum koji ces videti tek kad zumiras fotku ali moze da se ukloni.
E sad ako nemas eksterni blic potrudi se da ga nabavis za taj dan jer u suprotnom dzaba sav tvoj trud.
Ovo za brzinu 1/200 mi nema logike ali dobro,poziranje odradis na 1/80 da bi blic sto manje surio a za jurnjavu dece bez externog a sa 18-55 moja preporuka su 2 kartice i cepaj pa ce nesto da se izvuce.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #8 poslato: Januar 02, 2014, 12:45:15 posle podne »
Brzina shutera ne moze da utjece na svjetlo blica :) vec samo na ambijetalno svjetlo, dakle, slikao ti na 1/50 ili 1/200 ono sto je osvjetljeno blicom biti ce uvjek isto osvjetljeno. Naravno ambijetalno svijetlo moze da pojaca osvjetljenost onog sto osvjetljava blic ali u sustini to je to.
Da, uglavnom igraonice imaju vise halogenih rasvjeta po plafonu, dakle poprilicno dobro svjetlo, ali kad djeca skakcu okolo i ako slikas bez blica ni 1/200 nece biti uvjek dovoljno.

Covjek moze nije u mogucnosti da uzme blic i pop up radi posao (citaj moze da posluzi), nije da ne radi, samo ako se pametno koristi.
Bilo bi lijepo kad bi nabavio ili sam napravio mali difusor za pop up, nije tesko niti je skupo.




A za ovako nesto se mnogo dobro pokazala ona bijela plastika od onih kanistera ili kako vec, ne debela, nego tanja, omeksava svjetlo odlicno.


Dakle, lagano, opusteno, vec si dobio odlicne savjete od periche, pri tome ako bas nisi za M mod idi na ShuterPrioritet, jer mozes kontrolisat brzinu okidanja a aparat ce da radi ostalo.

Van mreže Peđa

  • Član
  • **
  • Poruke: 206
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #9 poslato: Januar 02, 2014, 01:13:42 posle podne »
Hvala vam na ovim sitnim detaljima u objašnjenima, puno mi znače.
Da, blic na aparatu može da pusluži ako je dete udaljeno 2 metra, a ako je dalje slaba vajda.

I na ISO od 1000 je već vidljiv šum, a na 1600 se jasno vidi. Malopre probao. :)

Na 1/200 je jasno potreban eksterni blic, bez obzira što sam slikao sa manjim osvetljenjem nego što je u igraonici. Na ispod 1/100 već se malo brži pokreti razvuku. Što bi za slikanje dece koja jure bilo nekorisno.

Ovo radim za prijatelje, jer nemaju bolji fotoaparat, pa valjda neće da zamere na mom nedostatku opreme. :) U planu je dodatna kupovina, ali uvek bude nekih prepreka.
Nikon D5100, VR 18-55mm

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #10 poslato: Januar 02, 2014, 01:21:52 posle podne »
Ocigledno se ne razumemo,manjom brzinom okidanja a vecim ISO dobice dobice vise svetla pa nece imati potrebu da blic gura u plus da bi ih osvetlio.
To sto ima sum na 1000 to znaci da nije dobro exponirano.
A da,ISO i te kako utice na snagu blica.
« Poslednja izmena: Januar 02, 2014, 02:11:05 posle podne od strane Bugarin »

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #11 poslato: Januar 02, 2014, 01:33:13 posle podne »
Ovo je manje vise, klasican snapshoot, tako da prekocite savjete od kadru itd :) kacam je samo kao primjer...
Pop up na -1 iso 1600, 1/60 i f2,8, suma nema... 600D, fotka direkt s kartice ucitana na forum, smo resize odradio...
A na ovoj drugoj sam se samo malo igrao s levelsima i dodatno s bojom, to je to, bez uklanjana suma itd (svucena je s fejsa, pa je malo unisten kvalitet)
« Poslednja izmena: Januar 02, 2014, 01:37:26 posle podne od strane IgorM88 »

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #12 poslato: Januar 02, 2014, 01:36:59 posle podne »
ISO 1600 sa D5100
Gde vidis sum?Mogu da ti posaljem i punu rezoluciju ako hoces.

Van mreže Peđa

  • Član
  • **
  • Poruke: 206
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #13 poslato: Januar 02, 2014, 02:24:18 posle podne »
Nemam razloga da sumnjam u vaš sud. Verovatno sam ostalo loše podesio. Slike sam pogledao samo na displeju aparata. Probaću još malo pa ih prebacujem na komp i da ih uporedim u odnosu na parametre.
Nikon D5100, VR 18-55mm

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #14 poslato: Januar 02, 2014, 04:51:22 posle podne »
Možeš videti šum ako baš traziš kad zumiraš. Ima ga i kod Bugarina gore na pozadini, ali to nije ništa što ne može da se počisti, a čak i nema potrebe. Možeš čak i sa ISO 12800 da ideš uz dobru obradu i da dobiješ sasvim pristojnu fotografiju na 1-2 Mpix (veličina monitora ili klasične fotografije). Primer ISO 12800 sa Tvitijevog 500D, a pretpostvaljam da D5100 ima još bolji senzor: http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/dslr-i-mirrorless-aparati/canon-500d-kupiti-ili-ne/msg53006/#msg53006
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #15 poslato: Januar 02, 2014, 05:09:12 posle podne »
1600-2000 je nesto granicno da ide u stampu bez obrade,moze i vise ali mora da se uklanja sum.

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #16 poslato: Januar 02, 2014, 09:54:56 posle podne »
Do sada sam fotkao mozda 2-3 decija rodjendana...koliko god je igraonica dobro osvetljena, mora blic da se koristi...ove fotke su odradjene sa d7000 i 35mm f1.8 i blicem od plafon :)
Podesavanja su iso 800, f1.8 do f2.5 i 1/160sec do 1/200sec... :)
Ove fotke su odradjene u igraonici Lolipop na Vozdovcu, za koju mi je drugarica rekla da je jedna od najboljih igraonica u Bg-u za fotkanje :)
Deca se dosta brzo krecu, pa ipak mora da bude veca brzina okidaca...imao sam srece da ponesem drugarovu 35icu, pa svoj 18-105vr nisam ni koristio...da sam ga koristio, to bi verovatno bilo na iso 1600 do 3200(i ne plasim se tolikog dizanja iso-a, posto dosvetljivanjem blica cete dobiti sum samo malo u tamnijoj pozadini :D )
Difuzeri za pop up blic nece mnogo pomoci(verujte mi, probao sam ih mnogo i dosta njih sam sam pravio...nista to ne valja...cak ne koristim ni difuzere za eksterni blic....ili ga pucam od plafon, ili ako to ne moze, koristim ga zumiranog direktno, iako to i ne volim)...

D5100 ima isti senzor kao d7000, tako da mozes da ga bez problema koristis do iso 3200...cak mozes i preko, mada vidi da ga koristis do pomenutog iso-a.. :)
« Poslednja izmena: Januar 02, 2014, 09:57:13 posle podne od strane unique93 »
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Peđa

  • Član
  • **
  • Poruke: 206
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #17 poslato: Januar 02, 2014, 11:42:37 posle podne »
Odlične fotografije, a pošto obožavam crno-bele, dve se izdvajaju.

Očigledno je da ću se bez ex. blica zadovoljiti ako napravim 10 slika da "mogu da prođu".

Uglavnom, zahvaljujući vašim objašnjenjima sada znam na šta da "bacim" novac u budućnosti. :)

Nikon D5100, VR 18-55mm

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #18 poslato: Januar 03, 2014, 01:26:51 pre podne »
Kad fotkas dogadjaje u zatvorenom, eksterni blic je must have...ma mozes i sa blicom na aparatu da odradis skroz ok fotke...narocito ako kasnije dobro obradis fotke...ali sa eksternim blicem dobijas mnogo lepse i mekse svetlo :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Dečiji rođendan - pitanja
« Odgovor #19 poslato: Januar 03, 2014, 08:02:27 posle podne »
I ja sam imao par iskustava sa slikanjem dece u igranici, naravno bez naplate. Posto su drugari u pitanju nijednog trenutka me nisu opterecivali kvalitetom, a vala ni ja  ;D
Stavio sam ISO 400 i sve u auto modu fotkao, ali sam imao eksterni blic bez koga ne bih mogao da zamislim takvu vrstu fotkanja. Sve je bilo skroz ok. Ako nemas eksterni poslusaj iskusnije kolege i dizi ISO do daske. Kada se sve umanji i odstampa suma nece biti ili ce biti skoro neprimetan.