Autor Tema: Nikon: klase aparata i oznake  (Pročitano 5416 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Nikon: klase aparata i oznake
« poslato: Decembar 16, 2013, 12:54:14 posle podne »
Vec neko vrijeme razmisljam o nacinu numerisanja Nikonovih DSLR aparata, i nikako da sve pohvatam u neki logican slijed. Mislim da se i oni sami vise gube u tome... Pocecu da ih nekako "klasifikujem", a vi dopunite i ispravite ono sto ja nisam uradio.

Prvo cu pokusati pokriti DX format senzora.
Sto se tice entry-level klase, odnosno pocetnicke, brojka krece od  D50. Njega, je, veoma nelogicno, naslijedio D40. Njega je naslijedio D40x, koji je bio skuplji, ali izgleda nesto losiji po nekim pitanjima. Posle njega je dosao D60. Onda su, umjesto da ide D70, presli na cetvorocifreni sistem numerisanja. Nasljednik D60 je D3000, pa D3100, pa D3200. E to na kraju je logicno.

Onda imamo klasu nesto malo iznad entry-level klase. Pocela je sa D100, pa onda nelogicno, nasljednik D70, kojeg je naslijedio D70s. Njega je naslijedio D80, a njega D90. Tu su opet pratili neku logiku brojanja.
Onda imamo D200, koji je bio otprilike najvisa klasa kod DX formata. Njega je naslijedio D300, pa D300s. E, onda opet prelaze na drugi sistem numerisanja, pa je izasao D7000, kojeg je sada naslijedio D7100, cija numeracija ima logike.
E, posle su uveli jos jednu dodatnu klasu, koja je otprilike zamijenila D90. Ne bas direktno, ali indirektno. Ona je pocela sa sa modelom D5000, a dalje su, srecom, slijedili logicnu numeraciju, pa su izasli D5100, D5200 a sada i D5300. Ona se, u novom Nikonovom oznacavanju, pozicionira izmedju entry-level D3X00 i visoke DX klase D7x00. Srecom, naznake su da nece vise biti tako drasticnog mijenjanja oznaka.

Mislim da bi to bilo to, otprilike, sto se tice DX formata senzora.

E sad, kod FX, odnosno full-frame formata su slicne kombinacije bile, samo, srecom, u dosta manjoj mjeri.

Vrh u FX ponudi je bio D1. Njega je naslijedio D1H, a istovremeno je izasao i D1x koji nije bio nasljednik H verzije, nego nesto malo izmijenjena H verzija. X je imao visu rezoluciju, ali je H imao brzi fps. Slicno je posle bilo i sa D2, s tim sto su bile H pa Hs i X pa Xs verzije. Posle njih je izasao D3, pa D3X, pa D4.

Kao i kod DX formata, i tu je bilo nekoliko klasa. D700 je bio otprilike u rangu D3. On je bio otprilike kao malo osakacena, ali zato puno manja, laksa i neuporedivo jeftinija verzija D3, ali zato nije pruzao puno manje. D700 je naslijedio D800, koji je bio otprilike isto to, samo u odnosu na D4.

E, onda je bila i "najniza" klasa u FX formatu, a to je bio D600, kojeg je sada "naslijedio" D6100. Namjerno sam stavio pod navodnike jer, i nije bas pravi nasljednik, nego vise "kozmeticka" promjena.



Mislim da sam otprilike pokrio sve sto se izdesavalo kod Nikona, u DSLR svijetu. Ne zamjerite mi ako sam sta pogresno napisao, nego ispravite i dodajte.

Komentari?!

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon: klase aparata i oznake
« Odgovor #1 poslato: Decembar 16, 2013, 01:13:27 posle podne »
Evo što su stavili na wikipediu. Nije ni ovo točno al je točnije od tvoga jer D5xxx linija sigurno nije nasljednik D90, to je D7xxx linija. ;)


Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon: klase aparata i oznake
« Odgovor #2 poslato: Decembar 16, 2013, 01:38:41 posle podne »
Sva nova tela Nikona koja su izlazila pre D5300 i D610 nosila su sa sobom velika unapređenja što se meni recimo kod Nikona posebno dopada. Međutim ova poslednja dva su malo promenila tu tradiciju. Nadam se da to neće postati neka buduća praksa.

Što se numerisanja tiče... mislim da bi neko trebao da se seti pa da suvoparne brojke promeni u neke zvučne nazive u duhu japanske kulture. Pa recimo naredni model bude "Nebeski soko" ako ima veliku rezoluciju i mnogo detalja ili "Noćni zmaj" ako recimo ima dobar highISO ;P... i tako to.

Pazi, to je delimično Canon uradio sa Rebel - Kiss serijama ali to mi je truba jer jedan isti aparat ima više imena koja se ista koriste i za naredne serije. Najn! :hmh:

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon: klase aparata i oznake
« Odgovor #3 poslato: Decembar 16, 2013, 01:50:44 posle podne »
Da ne sirite pogresne informacije o velicini senzora prvo dobro proucite ono sto analizirate (ovo kazem dobronamerno).
Nikon D1 i D2 su DX format ili ti krop tela.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon: klase aparata i oznake
« Odgovor #4 poslato: Decembar 16, 2013, 02:39:25 posle podne »
Da ne sirite pogresne informacije o velicini senzora prvo dobro proucite ono sto analizirate (ovo kazem dobronamerno).
Nikon D1 i D2 su DX format ili ti krop tela.

U pravu si. Moja greska.


A ne bih se slozio da je D7000 pravi nasljednik D90. On je vise nasljednik D300(s), mada vuce i neke elemente D90. A D5000 nije pravi nasljednik D90, nego je popunio rupu u klasama, jer sada, u DX formatu, fakticki postoje 3 klase. Ulazna, D3200, srednja, D5300 i visoka, D7100. Nema "medjumodela", kao sto je to prije bio slucaj. Zato sam gore u postu napisao da D5000 nije direktno zamijenio D90, nego indirektno, a time sam mislio ovo sad sto sam napisao u prethodnim recenicama.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon: klase aparata i oznake
« Odgovor #5 poslato: Decembar 16, 2013, 08:59:11 posle podne »
Ako ćemo gledati neko tradicionalno poimanje klasa imamo entry-level, midrange te semi-pro i pro. Takav poredak stvari je bio već godinama i veličine senzora nemaju veze sa kojom klasom aparat ima veze neko samo tijelo i neki fičri.

Gledajući aktualnu Nikon postavu D3200 i D5300 su entry-level, D7000 i D610 midrange, D800 semi-pro, dok je D4 pro tijelo i to je to.

D7000 je u punom smislu nasljednik D90, i ergonomski je to aparat, a opet većinom fotografskih f-ja i funkcionalnošću nije dostigao D300(s), tu klasu kojoj je pripadao D300 što je semi-pro sa APS-C senzorom je Nikon jednostavno izgasio, a evo svjedoci smo da će Canon vrlo vjerojatno slično napraviti sa 7D.
Sa druge strane D5000 nije izašao dugo nakon D90 i proizvodili su se jako dugo vremena zajedno, preko godinu danas u oba bila aktulna u svojoj klasi. D5000 je prije svega aktiviranje nekog upper-entry-level segmenta, segmenta koji daje koji fičr više nego najniži entr-level ali jasno zadržaje entry-level klasu tijela i ovo je u biti vraćanje klase kod Nikona koju je kod DSLR-a u biti imao sa D50 i ubrzo izgasio.



Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon: klase aparata i oznake
« Odgovor #6 poslato: Decembar 16, 2013, 09:06:21 posle podne »
bare, čitao sam negde da se šuška kako  canon sprema 7D mark II, ako ga nema u 2014 onda ga je i on izgasio ...
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon: klase aparata i oznake
« Odgovor #7 poslato: Decembar 16, 2013, 09:24:19 posle podne »
tako se pricalo da će 7D ukinuti tj zameniti klasu dvocifrenih tela.
Sad se priča da će dvocifrena tela ukinuti  klasu 7D...

..pričam ti priču...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon: klase aparata i oznake
« Odgovor #8 poslato: Decembar 16, 2013, 09:34:49 posle podne »
Ja bih samo volio da Nikon ima u nekoj nizoj, nizoj-srednjoj klasi aparat koji ima i motor u sebi i onaj gore statusni ekran. Ali, od toga vjerovatno nema nista. Tim nekim ustedama su jasno dali do znanja kojoj klasi koji aparat pripada i nece da ih mijesaju.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon: klase aparata i oznake
« Odgovor #9 poslato: Decembar 16, 2013, 09:51:12 posle podne »
Zadnji koji je dao to-LCD u toj klasi je D50 i onda su dugo vremena izgasili tu klasu. Eto sada je D5200 i D5300 barem donio bolji AF od najjeftinijih Nikona ali kao tu klasu Dxxx najviše izdvaja zakretni LCD. U biti Nikonu je trošak proizvodnje D3xxx i D5xxx vjerojatno vrlo sličan ali žele što više kupaca usmjeriti ka D5xxx radi veće zarade.

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon: klase aparata i oznake
« Odgovor #10 poslato: Decembar 16, 2013, 10:36:59 posle podne »
http://www.kenrockwell.com/nikon/dslr.htm

Nelogicno su oblezavali dvocifrenu serju. Tesko objasniti coveku koji ne zna da je d60 noviji od d70; pa d40 pa d80..