Autor Tema: P,P,P,P  (Pročitano 16692 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Petarje

  • Junior
  • *
  • Poruke: 46
    • Pogledaj profil
P,P,P,P
« poslato: Decembar 08, 2013, 08:46:32 posle podne »
...

Pošto mi je ovo prvi post, red je da se predstavim.
Zovem se Petar, što je očigledno, manje očigledno je, a biće uskoro, da pojma nemam o fotografiji,
i postaće osim očiglednog i neozbiljno mnogima šta ću ja ovdje, ali biću iskren.

Čitam već danima ovaj forum po par sati dnevno, jer sam dobio ideju tj želju, da se i ja pokušam ,,igrati"
tj naučim što više i oprobam u ovom svijetu.

I sad ide dio  odmah gdje možete potvrditi pomisao na neozbiljnost, jer sam već odlučio i o budzetu, koji neće biti prevelik,
ali ipak sam totalni početnik tj ni to još :) pa nije ni mali.
I tu mi trebate Vi, ako imate volje da pomognete, i date svoj IDEALNI predlog :)
na šta da potrošim 1000 evra?
Naravno, neću da vas još vodim u provod ni da čašćavam, barem zasad, znači misli se na foto opremu ,
pošto već znam da ste i duhoviti ponekada :)   
 

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #1 poslato: Decembar 08, 2013, 09:01:33 posle podne »
Jao, jos jedan...

Cuvaj te pare, tek idu teska vremena.



Van mreže Petarje

  • Junior
  • *
  • Poruke: 46
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #2 poslato: Decembar 08, 2013, 09:07:57 posle podne »
...

Sa tim parama je ,,gotovo",
možda te se sjetim za godinu ili prije :),
nego ti pomozi ako hoćeš malo kad je već ovako kako je.
Možeš već s obzirom na taj stav, da isplaniraš nešto za sebe,
 pa mi ponudiš za otkup u pola cijene kad shvatim grešku! :)

Van mreže Petarje

  • Junior
  • *
  • Poruke: 46
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #3 poslato: Decembar 08, 2013, 10:04:42 posle podne »
...

Ne bih ono 3100, sve je dobro za početnika, nećeš ni koristiti 10% mogućnosti itd,
već najbolje što mogu da prođem za te pare. :)
Znam da nisam dio ekipe, ali pratim vas i cijenim pa eto kad imate najviše vremena i volje,
da sklopimo nešto novo, nešto polovno, možda već neko prodaje koga znate...
Pregledao sam oglase na forumu, samo jedan aparat me interesuje, kontaktirao sam vlasnika,
možda ga pogledam u BG, ali do tada pomozite malo :)   
« Poslednja izmena: Decembar 08, 2013, 10:17:34 posle podne od strane Petarje »

Van mreže mtphoto

  • Član
  • **
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • comke photography
    • https://www.flickr.com/photos/131249972@N03/
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #4 poslato: Decembar 08, 2013, 10:39:48 posle podne »
ja sam i sam pocetnik nekih 9 mjeseci sam u svijetu fotografije koristim nikon d3200 i mogu ti reci za pocetnika je odlican aparat... plus ti ostaje para da kupis i neki dbr objektiv zavisno od toga sta te zanima da slikas...eto toliko od mn ako ti sto znaci ova preporuka... ;) poz i srecno
Nikon d700
Nikkor AF 35-70 F 3.3-4.5
Nikkor AF-S 50 F 1.8 G

Van mreže Petarje

  • Junior
  • *
  • Poruke: 46
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #5 poslato: Decembar 08, 2013, 11:04:14 posle podne »
..

Znači mi naravno.
Čitao sam test za taj aparat.
Da slikam bih...želje su široke, vidjećemo mogućnosti. :)
Portreti i pejzaži su svakako ono što me prvo privlači..

Hvala!

...


Van mreže Petarje

  • Junior
  • *
  • Poruke: 46
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #6 poslato: Decembar 08, 2013, 11:10:00 posle podne »
...

Ustvari, da dodam, slikao bih i proizvode koje prodajem.
Da sad ne reklamiram radi se o proizvodima u kutijama veličine od 5x10 cm pa do 40x60cm.
U pitanju je posebna hrana.
Eto, i to. :)

...

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #7 poslato: Decembar 09, 2013, 12:04:58 pre podne »
Dobro nam došao.
Probaj DSLR, MILC, nekoliko prozumera i vidi koji tip aparata ti više leži i kako se snalaziš.
Ako kreneš nekim putem sistema sa više objektiva, brzo možeš potrošiti novce, a onda možda shvatiš da to nije za tebe.
Svakako kreneš od kit objektiva, nekog 18-55 i kada/ako ti bude trebao neki drugi objektiv to ćeš sam spoznati.
Naravno, onaj 60D sa 18-135 je odlična kombinacija.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Petarje

  • Junior
  • *
  • Poruke: 46
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #8 poslato: Decembar 09, 2013, 12:13:37 pre podne »
...

Hvala na dobrodošlici.

Shvatam da znaš koga sam kontaktirao,
iz ponude na oglasima foruma to mi se najviše dopalo :)
Ali koliko shvatam taj aparat je malo ,,neuporediv" tj van nekog uobičajenog toka razvoja,
pa me to malo ,,brine" ako je to moguće sa mojim ,,znanjem".
Test je isto malo neodređen, za razliku od većine sjajnih testova sa ovog foruma koji su više nego jasni.
Ipak, ti kažeš da je to dobra kombinacija, vidim da si senior, to znači..:)

... 

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #9 poslato: Decembar 09, 2013, 12:14:50 pre podne »
Pa onda deo sredstava treba da odvojis i za neku rasvjetu...
Ja bih ti savjetovao opet Canon 600D, jer stvarno je odlican aprat :) a i sam ga imam i nisam jedini ovdje :)

Van mreže Petarje

  • Junior
  • *
  • Poruke: 46
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #10 poslato: Decembar 09, 2013, 12:32:22 pre podne »
...

O.k, proučiću malo, koliko umijem 600D.

Hvala. :)

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #11 poslato: Decembar 09, 2013, 12:50:46 pre podne »
Ispod aparata mogućnosti d7000 i njemu ravnih, NE IDI.
Ne kupuj kit objektiv. Uzmi jedan objektiv za početak i obavezno da minimum ima bar 2.8 otvor blende. Sve ostalo je varijanta turista penzionera.
lepo si napisao na početku, varijanta da je za početnika 3100 pa kasnije nešto drugo parola prodavaca opreme!

Van mreže Petarje

  • Junior
  • *
  • Poruke: 46
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #12 poslato: Decembar 09, 2013, 12:58:35 pre podne »
...

O.k
Možda, me ti najbolje razumiješ do sada :)

Koji su još, po tebi još aparati u rangu sa d7000?
Koji objektiv 2.8, opet u odnosu na želje koje sam gore napisao?

Hvala.

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #13 poslato: Decembar 09, 2013, 08:41:07 pre podne »


Koji objektiv 2.8, opet u odnosu na želje koje sam gore napisao?

Hvala.

Pejzaži + portreti = http://pcfoto.biz/7617_Tamron-AF-17-50mm-F28-XR-Di-II-LD-SP

Portreti + kutije ( i hrana u njima )  =  http://pcfoto.biz/848_Canon-EF-S-60mm-f28-Macro-USM

A dok se Rodić ne oglasi razmisli i o ovome : http://pcfoto.biz/8375_Canon-EF-40mm-f28-STM

Ovo je lični izbor možda će tebi ili bilo kome drugom više odgovarati nešto drugo.
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #14 poslato: Decembar 09, 2013, 09:17:09 pre podne »
Čitam već danima ovaj forum po par sati dnevno, jer sam dobio ideju tj želju, da se i ja pokušam ,,igrati"
tj naučim što više i oprobam u ovom svijetu.


Možda te nisam shvatio dobro na osnovu ovog gore pa sam zaključio da nisi siguran šta ti treba i kolilo bi se ozbiljno bavio fotografijom.
Ako ćeš da se igraš, nema svrhe odmah potrošiti ceo budžet pa da uskoro batališ celu priču ili ako se odlučiš za ozbiljnij rad pa da ti zafali novaca za rasvetu npr. U drugom slučaju kolege su ti već predložile najpristupačnija stakla koja rade posao.
Samo polako i dobro prouči svako telo koliko možeš; da li ti treba jako dobar senzor, rotitajuci ekran, kvalitetan Live view ili npr. zadržavanje parametara kod odloženog okidanja. 
P. S. Senior ili junior na forumu nikako nema veze sa znanjem već samo sa brojem postova ;)
« Poslednja izmena: Decembar 09, 2013, 09:21:14 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #15 poslato: Decembar 09, 2013, 09:35:46 pre podne »
Ispod aparata mogućnosti d7000 i njemu ravnih, NE IDI.
Moram reći da se sa ovim ne slažem. Ne znam zašto ovakva konstatacija?
Forumi su puni ljudi koji srećno i zadovoljno rabe D3100, D3200, D5100, 400D, 550D, 600D. Moj prvi DSLR bio je 350D i da - bio sam zadovoljan. U to vreme, za moje potrebe, odlična spravica.

Po meni ta klasa aparata je odlično rešenje za one kojima je namenjena - za početnike.

Trenutno od D3200 za ono što pokretaču teme treba (pejzaž i portret) ne postoji bolja sprava za taj novac. 24mpix, najbolji kvalitet fotografije u entry level klasi... to su dve najvažnije stvari. Sve ostalo, dobro je da ima ako ima, a ako nema može se i bez toga.

Ako se odlučiš za Nikon ja predlažem D3200 i komplet laganih, jeftinih, amaterskih staklića tipa 18-55 + 55-200 koji će da zatvori sve tvoje potrebe za prirodu i hodanje uokolo, a pored toga da uzmeš 50mm 1.8G koji će ti biti staklo za portret, slikanje tih tvojih kutija, proizvoda, čega li već i za umetničarenje i eksperimentisanje. Ne bih išao na macro jer koliko mogu da pretpostavim tebi macro uvećanje nije potrebno, a samih 50mm na krop senzoru ti daje idealnu žižnu daljinu i za portrete i za studio tj. za proizvode. Kad na to dodamo i do skoro nezamislivu rezoluciju u toj klasi koju nudi Nikon D3200 od 24mpix i sjajne mogućnosti koje imaš za cropovanje, onda stvarno ne vidim neku preku potrebu za macro staklom.

Sve ovo što sam ti nabrojao: D3200 + 18-55 + 55-200 + 50mm 1.8G trebalo bi da bude znatno ispod 1.000 eur tj. po mojoj brzopotezno-odokativnoj (što znači ne drži me za reč) proceni tu negde oko 800 eur. Verujem da će u PCFoto-u da ti naprave dobru ponudu za ceo komplet. To znači da ti ostaje prostor recimo i za blic SB-700. Posle dodaš malkice i pazariš dve manje zilberice, stativ i kišobran i eto ti mini kućni studio za to što ti treba.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 09, 2013, 09:39:15 pre podne od strane DuxX »

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #16 poslato: Decembar 09, 2013, 09:44:40 pre podne »
Duxx, potpuno se slazem sa svime iznesenim :) to je, jednostavno to...
Mada bi vjerovatno za njega kao pocetnika bio bolji ako postoji nekakav slican objektiv kao sto je recimo 18-135, msm 18-nesto :) onih 70mm preko i nije od nekog znacaja, tj kad sam gledao i koliko uvecanje dobijem na 250mm nisam bio pretjerano odusevljen na spram mojih 135mm :)
Zelim da pitam, da li postoji samo jedan objektiv koji bi pokrio srini od 18 a s druge strane isao do 100-200mm, dakle 1 objektiv koji bi zamjenio ova dva 18-55 + 55-200 jer vjerujem da je tako mnogo jednostavnije...

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #17 poslato: Decembar 09, 2013, 09:53:32 pre podne »
18-105 VR
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #18 poslato: Decembar 09, 2013, 09:53:56 pre podne »
Postoji i Nikkor 18-200 ali košta mnogo više od pomenuta dva. 18-55 + 55-200 je zamišljen kao idealni jeftino-lagani combo za početnike i ja ne bih išao na nešto drugo jer mislim da su najoptimalnije rešenje za start. Sutra kad malo stekne iskustvo, kad se izbalansira i odluči šta je prioritet i na koju stranu će da stavi težište, lako će prodati te stakliće i kupiti nešto drugo. Recimo ako da prioritet pejzažima, onda samo proda 18-55 i uzme 18-35 koji je fenomenalan, a 55-200 ostavi. Hoću da kažem da kad ima više jefinijih staklića za početak on posle lako može da dimenzioniše sistem i kad ima novca da ga gradi baš u opsegu koji mu je najpotrebniji.
Neko moje mišljenje. ;)

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: P,P,P,P
« Odgovor #19 poslato: Decembar 09, 2013, 10:32:58 pre podne »
A ovaj 18-105 :) on mi zvuci idealnog raspona :)

Jer pazi, licno sam testirao, razlika na uzoj strani na 135mm vs 250mm i nije od nekog ogromnog znacaja :) dakle nije mi subjekat koji je u daljini mnogo blize, ako gledamo kroz to... Ja da sam uzeo 18-55 + 55-250 bih se vjerovatno kajao, a kombinacija ta dva objektiva cjenovno odg 18-135 objektivu...