Autor Tema: Nikkor 28-70mm 3,5-4,5 D  (Pročitano 2614 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Nikkor 28-70mm 3,5-4,5 D
« poslato: Novembar 26, 2013, 02:50:19 posle podne »
Pozdrav.
Interesuje me da li jos neko ima iskustva sa pomenutim objektivom? Jos jednom da napisem. Znaci, rijec je o nesto starijem Nikkor-u 28-70mm f/3,5-4,5 D. Sa aparatima koji imaju motor u sebi radi autofokus, a na ovima bez motora (koji je i moj, d3000) ne radi autofokus ali radi metering.

Evo kako izgleda "u zivo".



Ja sam htio uzeti 28-80 Sigmin, medjutim, zakasnio sam bukvalno za par sati. Onda sam dugo ganjao koji bi od dostupnih po oglasima dosao u obzir i na kraju se odlucio za ovaj. Bilo je u igri jos 3-4 razna objektiva, ali je ovaj na kraju prevagnuo, zbog odnosa cijena/dobijeno. Prvenstveno sam ga uzeo da bih mogao da koristim makro tube, jer ostali objektivi koje imam su G verzije, pa je nezgodno mijenjati otvor blende na njima. Ona cuda sa trpanjem komada papira i sl nisam ni htio da probavam...
Medjutim, posto mi se objektiv svidio, poceo sam da ga koristim i za "normalne", a ne samo za makro fotografije.
E sad, tu dolazi moje pitanje. Za udaljenosti do 3-4 metra nemam nikakav problem da izostrim, u 95% slucajeva. Naravno, kada sam ga tek nabavio, procenat ostrih fotografija je bio daleko manji, jer sam posle skontao da, u nekim slucajevima, iako meni u trazilu djeluje ostro, kad okinem, ne bude. Posle sam onaj klizac za dioptriju na trazilu pomjerio za jednu poziciju i sad je to dosta bolje. Medjutim, problem mi je za udaljenosti od (otprilike) 4 do 10 metara. Tu uspijem dobro da izostrim u mozda 30-40%. Zato mi je "recept" da okidam rafalno i po malo pomijeram prsten za izostravanje, pa posle odaberem najbolju... :D Fazon je sto na objektivu odmah posle oznake za 5m dolazi beskonacno. Tj, skoro odmah. A kad stavim na beskonacno, tek mozda preko 10-15m bude ostro kako treba...

Ima li neko neki savjet?

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikkor 28-70mm 3,5-4,5 D
« Odgovor #1 poslato: Novembar 26, 2013, 04:05:43 posle podne »
Pored 18-105vr ti koristis taj objektiv...ja to ne razumem :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikkor 28-70mm 3,5-4,5 D
« Odgovor #2 poslato: Novembar 26, 2013, 08:22:01 posle podne »
Pored 18-105vr ti koristis taj objektiv...ja to ne razumem :D

Mogu ti reci da se i ja sam sebi cudim... :D Medjutim, imaju dva razloga. Prvi je da je ovaj objektiv dosta ostriji od 18-105. Na svim daljinama. Jednostavno je opticki dosta bolji.
A drugi je taj da mi je nekako postao veoma drag, jer je prosto uzitak ga koristiti. Sada je ruzno vrijeme, i bude vec prilicno tamno kada dodjem sa posla, ali zato mislim da cu za vikend moci i preko dana malo da se igram sa njim. Prosto je uzitak koristiti rucno izostravanje i ne biti rob Multi-CAM 1000 modula, koji mi nekad ne pruzi ono sto zelim. Jeste da i 18-105 ima fin prsten za izostravanje (za razliku od 18-55, na kojem je cisti mazohizam koristenje rucnog izostravanja), ali je na ovom prosto uzitak... Mislim da se iz ovog mog pisanja moze zakljuciti koliko me odusevljava ovaj mali objektiv... I, da, mogu za citavu jednu blendu da pritvorim otvor ili smanjim duzinu ekspozicije, jer nekako vise svjetla prolazi, u poredjenju sa 18-105.
Da ne ispadne da ja sada govorim kako 18-105 ne valja, cisto govorim da i koristenje ovog drugog objektiva ima svoju draz.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikkor 28-70mm 3,5-4,5 D
« Odgovor #3 poslato: Februar 07, 2014, 09:46:58 pre podne »