Autor Tema: Na prvi pogled... Nikon D610  (Pročitano 23464 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Na prvi pogled... Nikon D610
« poslato: Oktobar 30, 2013, 01:48:31 pre podne »



TIMELINE

I... evo nas opet! Tek što smo prežalili gubljenje vremena sa škrtim softverskim unapređenjem zvanim Canon EOS 700D i Nikon se uključio u nadmetanje svojim viđenjem kako treba da izgleda „novi“ model koji to nije – Nikon D610. Nismo sasvim sigurni koja priča zvuči patetičnije – da li Canonova kojom dotični nastoji da nedostatak ideja nadomesti besomučnim štancovanjem istog proizvoda u novom pakovanju (iako 700D ne predstavlja čak ni to) ili Nikonova rešenost da zabašuri kritike javnosti oko nekih tehničkih nedostataka, gurne ih pod tepih, a problem elegantno reši predstavljanjem novog modela, čija je najveća novina novi amblem.

Kako stvari stoje, i ovaj put pred sobom imamo svojevrsnu enigmatsku zavrzlamu, pa uprkos tome što ovaj portal ne stremi ka tome da postane humorističko-zabavni bilten, sve su prilike da ponašanje dva najveća proizvođača insistira da nas ničim izazvano uvede i u te vode.

Geneza nastanka Nikona D610 je, kako ste mogli i da zaključite iz prethodnog pasusa, nešto drugačija od one koja je ispratila Canonov APS-C aparat niže klase. Naime, za one manje upućene, Nikon D600 se nedugo nakon početka prodaje našao u centru pažnje, ali za razliku od komentara koji su pratili samu promociju i koji su bili krajnje pozitivni (možemo dodati – sasvim opravdano) ponovni dolazak u žižu se desio nakon što je izvestan broj novopečenih vlasnika prijavio čudnu pojavu prljanja senzora već nakon nekoliko desetina snimaka, iako neki od njih čak nisu ni jednom promenili objektiv! Kako će se kasnije ispostaviti, pojava prljanja nije univerzalna, javlja se od slučaja do slučaja i, barem prema informacijama iz servisnih centara, nije vezana ni za jednu konkretnu seriju. Tako su sa raznih strana stizale informacije o tome da pojedini korisnici nemaju baš nikakvih problema, do onih koji ni nakon čišćenja u ovlašćenom servisu nisu videli boljitak.

Prvo zvanično saopštenje je delimično umirilo korisnike, budući da je Nikon izneo tvrdnju da je ova pojava prolaznog karaktera i da će nakon jednog ili nekoliko tretmana besplatnog čišćenja u servisu, prestati da se javlja. Kao izvor problema označen je mehanizam zatvarača, čiji je lubrikant nanesen u (očigledno) većoj količini nego što je potrebno, pa se višak odbacuje baš tamo gde najviše smeta – na površinu senzora. Pošto su neki korisnici primetili da ni nakon više uzastopnih, temeljnih čišćenja problem ne jenjava, podignuta je ozbiljna prašina u elektronskim medijima, što osnovana, što neosnovana, a Nikon je, pomalo nespretno, reagovao na način koji svakako ne priliči ozbiljnoj kompaniji – ignorisanjem problema. Kada je rukovodstvo kompanije shvatilo da epilog priče neće biti u njihovu korist, rešili su da problem iskorene naizgled jedinim logičnim rešenjem – izbacivanjem novog modela, i to nakon što zainteresovana javnost nije bila zadovoljna zvaničnim saopštenjem. Ako nas pitate, radi se o Solomonskom rešenju, koje uopšte ne rešava postojeći problem, budući da su postojeći korisnici prepušteni nerviranju oko aparata koji su pošteno platili. Što se budućih krajnjih korisnika tiče, postoji i nešto više nego pozitivno – oni koji su spremni na manji rizik (a učestalo čišćenje je ipak samo to), sada potpuno nove primerke D600 mogu kupiti po rekordno pristupačnoj ceni! Na taj način, Nikon se na taj način revanširao onima koji su od početka želeli ovaj aparat, ali nisu bili spremni da deo vremena provedu u servisu, a posebno onima koji nisu ni marili za takve probleme, ali nisu mogli finansijski da isprate prvobitnu ponudu. Na žalost, kako to uvek na kraju biva, nisu svi na dobitku, pa deo korisnika koji problem sa zamašćivanjem senzora i dalje imaju, mora se zadovoljiti uslugom besplatnog čišćenja, koje je i onako obuhvaćeno u periodu garancije, nezavisno od modela.

Sve u svemu, trend koji vodeći dvojac (Canon i Nikon) neguje u poslednje vreme, ni malo nam se ne dopada. Ostaje samo nada da je sve to prolaznog karaktera i da će nas u budućnosti čekati malo više inventivnosti između dva modela iste klase. Ako se pitate da li je promena mehanizma zatvarača jedina razlika u odnosu na D600, precizan odgovor je – nije. Uz ogradu da se i dalje radi o više nego izuzetnoj fotografskoj spravi, razlike na žalost itekako jesu simbolične, pa čisto sumnjamo da će ovaj aparat biti upamćen po njima. Međutim, ako će ovaj potez jednom za svagda staviti tačku na neslavnu epizodu sa D600 i konačno obezbediti ovom modelu prodaju i popularnost kakvu zaslužuje, onda cela ova akcija ipak ima smisla.

 



PAR DETALJA

Ne sumnjamo da bi za nekolicinu bilo više nego zabavno proveriti sposobnost opažanja detalja, ali smo na sugestiju čitalaštva odlučili da istovetna polja u tabeli udružimo i tako skrenemo pažnju na razlike. Onda kada ih ima, naravno:
 
Još jedna enigmatska zavrzlama: Tehničke karakteristike Nikona D610 u poređenju sa D600

Pošto je u pitanju „kopija“ aparata koji je relativno svež i koji, za razliku od slučaja sa Canonom, nije stigao da nam dosadi, nije iznenađenje što svi hvalospevi, ali i kritike upućene „starom“ modelu, važe i u slučaju D610. Senzor je identičan prvobitnom i s te strane nemamo nikakvih zamerki. Nikon D600 poseduje izuzetan senzor visoke detaljnosti, odličnih ISO performansi i vanserijskog dinamičkog raspona. Više od toga je zaista teško poželeti. I svi ostali sistemi u D610 su nasleđeni od D600, pa promene ne možemo nazvati čak ni kozmetičkim. Većina njih je mogla biti rešena prostim unapređenjem sistemskog softvera, tzv. „firmware-a“. Mišljenja smo da bi daleko efektnije bilo da je u aparat ubačen makar samo Wi-Fi modul, ali se po tom pitanju projektni tim očigledno ne slaže sa nama.



Ostatak teksta → Na prvi pogled... Nikon D610


Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 01, 2013, 11:08:19 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 30, 2013, 07:50:12 pre podne »
Odlican test Dragane, samo ne mozes da postignes u brzini pisanja koliko oni mogu brzo izbacivati nove modele.....nevjerovatno!
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 30, 2013, 08:13:07 pre podne »
Promakla ti je informacija da ovaj model postoji u dve verzije

d610 i d610e  :D

Razlikuju se u prasino-muljo cistacu
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 30, 2013, 11:15:31 pre podne »
Na nivou zadatka kao i do sada. Retko detaljan i koristan materijal.

Rekoh ovo ranije ali hajde da ponovim i ovde... Iako je razlika u etiketi mala D600 -> D610 što samim tim ukazuje na minorna poboljšanja nikako mi se nije dopala činjenica da je Nikon izabrao da reši problem ulja na D600 na ovakav način. Nadam se da ovo neće biti buduća praksa tj. da će kao i uvek do sada nova brojka kod Nikona značiti brojna i bitna unapređenja.

Jedina stvar koja mi je malo zapala za oko u celom testu je onaj highISO uporedni test sa 6D. Meni gledajući one primere D600/610 ima neznatno bolje performanse u smislu da ima malo manje kolornog šuma. U svakom slučaju razlika je gledano kroz praksu totalno nebitna.

Što se tiče informacije da je D610 osetljiviji tj da malo više eksponira snimke u odnosu na 6D zanima me čime ste ustanovili da je osetljiviji više nego što bi trebalo? Na strani 4. "a ono što se dâ primetiti je i nešto veća osetljivost Nikon senzora, pa je ukupna eksponiranost nešto svetlija nego što bi trebalo".
Kažem to iz razloga jer su svi senzori do sada čija sam merenja imao prilike da vidim uvek bili nešto ispod pravih ISO vrednosti. Primera radi na proizvođačkih ISO100 to bude pravih ISO 75 ili 80 recimo. Opet ništa bitno ali me zanima čisto informativno.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 30, 2013, 12:41:21 posle podne »
Da, D610 je donio neka poboljšanja oko slike osim čistoga prepakiranja. Ja što sam vidio dosta je bolji od D600 u onom extended području rada i jedino što bih volio da Strom napravi sa D610 je to, usporedba sa D600, za ostalim apsolutno nema potrebe.

Sada pitanje... Ovaj 39pt AF u Nikonu je jako osporavan, nešto slično kao što je 19pt kod Canona osporavan. Naravno javlja se onaj problem je li ovaj AF mjerljiv sa onim iz D700, ako da kako i gdje, koje su mu mane, koje prednosti. To su neka pitanja koje čitatelji recenzija traže, a mislim da se niti jedan recenzent nije ozbiljnije pozabavio sa tim.

Sada da se vratim na sam D610 i zašto je Nikon neke stvari odabrao kako je... 39pt AF je tu čisto iz razloga sa se eto neko maši i za D800 iako za tim možda i nema potrebe, buffer je mal jer Nikon je valjda jednom davno naručio veliku seriju hardvera(ovo se malo i rugam) i sada jadni još tamo od izlaska D7000 ne mogu ponuditi na razini elektronike nov aparat, pa onda i taj zatvarač na 1/4000s i sync na 1/200s što je vjerojatno opet prilagođen hardver iz D7000 za FF i da se ne ugrozi D800. Da ne govorim o ostavljanju ovoga 4:3 LCD da se nije išlo na 3:2, mada neki vole 4:3 zbog onih nešto sitno informacija što ostanu ispod slike. U biti ovdje Nikonu zamjeram taj mali buffer, postojeći LCD ali najviše od svega zašto nisu umjesto Expeeda 3 stavili 4-ku koja bi vjerujem donijela značajna poboljšanja u videu kao i JPEG engineu te naravno možda još veći rafal jer ovih 6fps je tu negdje krajnja granica Expeeda 3 na 24MP. Na koncu jedino možda senzor i algoritmi koji ga prate su tu novi, ostalo je isto ko i lani.

Za ISO brojke... One se mjere mislim službeno u JPEG-u, ne u RAW-u, a jasno je da je pravi HW ISO uvijek nešto niži al to proizvođači riješe čitanjem RAW-a primjenom default svjetline na JPEG fajl i slično.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 30, 2013, 03:26:48 posle podne »
@DuxX
Vidi, bio si u pravu u vezi cene D600... on se sada može naći po zaista neverovatno povoljnoj ceni, pa je iz ovog loma ipak ispalo i nešto pozitivno.
Kada bih kupovao za posao, sigurno bih uzeo D610. Ali za svoju dušu, D600 deluje itekako primamljivo, tim pre što je to i inače jedan od najboljih aparata danas, nezavisno za ovaj gaf.

Što se merenja osetljivosti tiče, mogao sam da radim i precizno merenje odstupanja, ali to bi zahtevalo nesrazmerno više resursa zbog jedne rečenice, pa sam odlučio da se držim referentnih vrednosti ekspozicije, koje su izmerene Sekonic svetlomerom, na Kodakovom referentnom sivom klinu (koji poseduje polje sa 18% sive), još kada je pisan prvi test. Na osnovu tih vrednosti (nominalni set parametara - ISO 100, f/8, 2") poredio sam odstupanja histograma i vrednosti sivog klina i odlučio da to ponekad pomenem. Uglavnom onda kada su odstupanja uočljiva golim okom (a to podrazumeva 1/6 - 1/3EV, grubo).

Prvo sam hteo da iskoristim uputstva u dokumentu, koji je sastavio CIPA komitet (imam taj dokument ako Te zanima), ali se ispostavilo da bi to zahtevalo i neke komercijalne ISO dokumente, kao i Imatest chartove itd. Mislim da je prosto pominjanje većih odstupanja sasvim dovoljno. ;)

Po onome što sam do sada video, jaču osetljivost su zabeležili D600 i D7000, ako se dobro sećam.

Inače je Bare u pravu da se ISO po pravilu meri u JPEG-u... ja baš nisam načisto s tim zbog čega je to pravilo, ali u svim dokumentima sam to pročitao.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 30, 2013, 03:41:17 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 30, 2013, 03:32:00 posle podne »
 :)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 30, 2013, 06:30:11 posle podne »
Što se merenja osetljivosti tiče, mogao sam da radim i precizno merenje odstupanja, ali to bi zahtevalo nesrazmerno više resursa zbog jedne rečenice, pa sam odlučio da se držim referentnih vrednosti ekspozicije, koje su izmerene Sekonic svetlomerom, na Kodakovom referentnom sivom klinu (koji poseduje polje sa 18% sive), još kada je pisan prvi test. Na osnovu tih vrednosti (nominalni set parametara - ISO 100, f/8, 2") poredio sam odstupanja histograma i vrednosti sivog klina i odlučio da to ponekad pomenem. Uglavnom onda kada su odstupanja uočljiva golim okom (a to podrazumeva 1/6 - 1/3EV, grubo).

Nisam siguram da sam razumeo baš najbolje kako ste to merili i šta znači to poređenje histograma jer ne znam šta taj histogram treba da predstavlja u ovom slučaju? Pričam o tome da su osetljivosti današnjih senzora bez obzira na model i proizvođača svi ispod nominalnih tj. onih ustanovljenih standardom. 

Konkretno u ovom slučaju, proizvođačka ISO100 osetljivost na D610 senzoru odgovara nominalnoj ISO74. U slučaju Canona 6D proizvođačkih ISO100 odgovara nominalnim ISO80. Ovde sam uzeo merenja sa DxO sajta gde je dakle 6D senzor za nijansu osetljiviji tj bliži nominalnoj vrednosti. Meni nije jasno ako je osetljivost na Nikonu veća nego što bi trebalo kolika je ona zapravo? Šta to znači? Koliko je to po vama u odnosu na nominalnih ISO100?

Postoje dva načina za merenje osetljivosti senzora i oba su opisana ovde uz odgovarajuće matematičke formule.
http://www.dxomark.com/About/In-depth-measurements/Measurements/ISO-sensitivity

Pozdrav

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 30, 2013, 07:16:07 posle podne »
DxO je koristio preporuke organizacija koje sam pomenuo u prethodnom postu: ISO-12232 standard (1997), odnosno CIPA DC-004 (u prilogu). Konkretno, radi se o tehnikama "Recommended Exposure Index" (REI) i "Standard Output Specification" (SOS), koje služe tome i definisane su od strane ISO asocijacije.

Kao što sam naveo, NISAM radio pojedinačna merenja za svaki senzor, ali sam radio empirijska komparativna poređenja na osnovu ranije dostupnih podataka. Ako uzmemo da EOS 6D npr. ima neku osetljivost ISO x na poziciji ISO100, a D600 pokazuje očiglednu tendenciju da to bude x+25 (na primer) za istovetnu ekspoziciju u jedinici vremena, što se da videti i na isečcima, i vizuelno i pomoću histograma,  onda je logično zaključiti da D600 nikako ne može biti slabije osetljivosti, već upravo jače. Da je D600 slabije osetljivosti, onda bi njegovi isečci morali biti tamniji na istim parametrima, zar ne?.

Kapiram ja šta Ti hoćeš da kažeš - pitanje je da li je Nikon osetljiviji nego što treba ili su svi ostali slabije osetljivosti senzora? To je baš dobro pitanje. Sasvim na mestu. Međutim, nešto mi se tu ne uklapa DxO merenje, jer pokazuje suprotno ovome što se na snimcima može videti. E sad, postoji tu još jedan momenat, koji možda nudi objašnjenje za različite zaključke... zanemario sam ga, a možda ne bi trebalo - kada je svojevremeno izašao 400D Canon, neki korisnici su prijavljivili da na istim setovanjima daje podeksponirane fotografije, dok drugi nisu imali taj problem. Očigledno je da su postojale razlike u baždarenjima osetljivosti, pa me ne bi čudilo da je i ovde to na delu. Mogao bih da za to okrivim sempl primerak, međutim - siguran sam da i DxO meri iste primerke, s obzirom na tajming objavljivanja najnovijih rezultata merenja.

Ono u šta sam ja siguran je konzistentnost mojih snimaka D600 vs 6D, jer su razđeni u razmacima od po par minuta, sa identičnom opremom, identičnim setovanjima, sa identične pozicije I ČAK - NA IDENTIČNOJ temperaturi vazduha. Zato ja te vrednosti i forsiram, jer sam ih dobio kvalitetnim i sertifikovanim eksternim svetlomerom, umesto da verujem svetlomerima u aparatu, koji moje merenje ocenjuju kao 1.3 pa čak i 2EV podeksponirane.

Inače, evaluaciju bazne osetljivosti smatram zanimljivim tlom za testiranja, ali ne raspolažem ni sa dovoljno vremena, a kamoli uslova da se tome posvetim.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 30, 2013, 07:18:54 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 30, 2013, 08:18:31 posle podne »
Ako uzmemo da EOS 6D npr. ima neku osetljivost ISO x na poziciji ISO100, a D600 pokazuje očiglednu tendenciju da to bude x+25 (na primer) za istovetnu ekspoziciju u jedinici vremena, što se da videti i na isečcima, i vizuelno i pomoću histograma,  onda je logično zaključiti da D600 nikako ne može biti slabije osetljivosti, već upravo jače. Da je D600 slabije osetljivosti, onda bi njegovi isečci morali biti tamniji na istim parametrima, zar ne?.
Konkretno moje mišljenje je da je nominalna ISO100 osetljivost 74 na D610, a na 6D 80 ili je tu negde +/- 1 ili 2. Mislim da oba aparata imaju nižu osetljivost od one koja bi odgovarala nominalnoj tj. hoću da kažem da nema razloga da sumnjam u verodostojnost tih merenja jer nemam resurse da bih dokazao drugačije. Zašto je isečak određene test fotografije svetliji na D610 od onoga na 6D postoje druga objašnjenja. Jednog si se dotakao i sam, a to je optika. A drugi po mom mišljenju još bitniji u ovom slučaju je dinamika. Posebno dinamika u senkama. Čim senzor raspolaže sa većom dinamikom, default fotografija će na prvi pogled izgledati svetlija i više flat. Pod uslovom da posmatramo RAW snimak bez dodatnog tvikovanja parametara.

Lepo je to da se korisnici sami dohvate nekih tricky stvari poput merenja osetljivosti i sl. ali mislim da je to prilično nezahvalan posao koji bi iziskivao mnogo truda, vremena i resursa, a na kraju bi došli verovatno do istih ili vrlo sličnih rezultata. Umesto toga, uvek sam više da se vreme odvoji za to da se napiše neko super korisno štivo poput tvojih testova koji će biti od ogromne koristi za one koji ih čitaju ALI bez ulaženja u sitna crevca tehničke prirode poput ovoga o čemu pričamo.
Na kraju i sam review ili uporedni test RAW konvertera o kom smo pričali je po meni mnogo korisnije štivo za sve nas ovde. Da vidimo koji šta može i koja su setovanja najbolja za svaki od njih. Itekako korisno.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 30, 2013, 08:36:24 posle podne od strane DuxX »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 30, 2013, 08:35:06 posle podne »
DuxX, ISO se službeno mjeri u JPEG-u i to je cijela filozofija... Ne znam kako to ne možeš shvatiti?

Može aparat sa većim DR-om imati na prvi pogled možda više 'flat' sliku ali nebitno kada se gleda na srednjim tonovima...

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 30, 2013, 08:38:34 posle podne »
Bare, ja ne govorim o MERENJU osetljivosti jer i sam Storm kaže da je nije merio. Govorim o EVALUACIJI tj. PROCENI osetljivosti senzora na osnovu uočljive razlike u osvetljenosti određene test fotografije.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 30, 2013, 08:40:53 posle podne »
Zašto je isečak određene test fotografije svetliji na D610 od onoga na 6D postoje druga objašnjenja. Jednog si se dotakao i sam, a to je optika. A drugi po mom mišljenju još bitniji u ovom slučaju je dinamika. Posebno dinamika u senkama. Čim senzor raspolaže sa većom dinamikom, default fotografija će na prvi pogled izgledati svetlija i više flat. Pod uslovom da posmatramo RAW snimak bez dodatnog tvikovanja parametara.
Tačno, ali u ovom konkretnom primeru je problem što ova dva objektiva (Canon 50 1.4 i Nikon 50 1.4G) imaju i deklarisanu, a i izmerenu istu transmisiju svetla (T broj), koja iznosi 1.6. Znači, oba objektiva kradu identično, tako da čak i da ima zaokruživanja, razlika ne prelazi 0.09 indeksnih poena (pogrešno sam se izrazio pre editovanja), što u konačnoj izvedbi ne bi smelo da da razliku koja je vidljiva okom. I sad, dok je to kod D600 mnogo manje izraženo, kod D7100 baš upada u oči. DR nije tome uzrok, pošto sam ja tu pojavu prvi put registrovao upravo u svetlijem delu spektra, kada su neke partije neočekivano spaljene, iako ne bi smele biti.

Obrni/okreni, meni lično smeta što niko od njih ne poštuje norme koje su zacrtane standardizacijom. Naravno, njihovo je pravo da smisle svoje norme, ukoliko su dovoljno moćni (kao što to radi recimo Intel), ali onda ne bi smeli da se kriju iza ISO standarda. Ma u koju stranu išle, glupo je što bilo kakve razlike uopšte postoje.

Što se tiče samog merenja, ja sam to prvi put radio pomoću sivog klina. On je sa svojom 18% sivom prilično imun na probleme kontrasta, senki, dinamike itd. Mada, to svakako nije dovoljno da se utvrdi definitivno odstupanje od referentnih vrednosti. Inače, kao što sam gore pomenuo, meni nije jasno zbog čega se ta merenja rade sa JPEG-a (nisam uspeo da nađem validno objašnjenje), pošto je JPEG podložan svim akcijama unutrašnje obrade, u šta spada i pojačanje kontrasta, menjanje tonaliteta itd, dok je RAW svega toga pošteđen, jer se direktne informacije konvertuju sa nekim flat setovanjima, koje svim senzorima daju istu polaznu osnovu. Barem tako zvuči logično.


Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 30, 2013, 08:56:53 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 30, 2013, 08:54:36 posle podne »
DR nije tome uzrok, pošto sam ja tu pojavu prvi put registrovao upravo u svetlijem delu spektra, kada su neke partije neočekivano spaljene, iako ne bi smele biti.
Pa ne znam na koje isečke onda misliš pošto na isečcima kod kojih si pomeuo ovo oko osetljivosti senzora nisam primetio nikakve pregorele partije. Mislim na isečke studijskog test primera sa onom ovčicom. :)

Što se tiče samog merenja, ja sam to prvi put radio pomoću sivog klina. On je sa svojom 18% sivom prilično imun na probleme kontrasta, senki, dinamike itd. Mada, to svakako nije dovoljno da se utvrdi definitivno odstupanje od referentnih vrednosti.
Baš zbog toga smatram da treba da poštediš sebe dodatne muke i zadržiš se na primerima bez ulaska u tehničke zavrzlame koje su kompleksne za meriti, a i što bi? Kada se stvore uslovi da se izmeri tačno i iskaže u brojkama, onda je to druga stvar.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 30, 2013, 10:14:27 posle podne »
Mislim a nema nekog smisla na to gubit vrijeme, jedino kao što Storm inače čini staviti da je taj i taj aparat konstantno takav da daje svjetlije rezultate.

Ono što bih volio vidjeti dvobojo D600/610 i D700 ali što se tiče AF sustava.

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 31, 2013, 03:18:25 pre podne »
Ono malo što sam probao D610 na trci sa 80-200 f2.8 AF-S naspram mog D300s, prednost ide "mom malom", a D700 mi se čini bržim od D300s (u sličnim uslovima).
Da je situacija bila manje dinamična tj. da je imao ko da me pokriva dok se "igram" sa D610, ali nije, pa nisam želeo da rizikujem da mi zafali koji kadar i D610 je spakovan.

Voleo bih da vidim dvoboj AF sistema na malo više od "dva", gore pomenuta, pošto verujem da ima razlika. Nešto slično su uradili na DigitalRevTV, ali bi ipak trebalo napraviti kvalitetniji uporedni prikaz.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 31, 2013, 07:57:06 pre podne »
Ma nema tu priče. Ono što je od novih Nikona napravljeno za sport i što ima rafal i bafer to je D3 i D4. Sve ostalo nisu sportske sprave.

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #17 poslato: Novembar 01, 2013, 08:09:09 posle podne »
odlican test st0rm ... mada, malo sam se pogubio u temi, bas imas znanje imanje .... ne mogu da ispratim ...
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže veljasd

  • Junior
  • *
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #18 poslato: Jun 23, 2016, 06:44:17 pre podne »
Drugari,zasto ovaj i jos par testova nece da se otvore kad pokusam davidim ceo test?
D610 + 24-120 f4 + 85 f1.8G + sigma 70-300 + sb 800 + mk 910

Van mreže gorozup

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 262
  • Pol: Muškarac
    • https://www.flickr.com/photos/132587832@N02/
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #19 poslato: Jun 23, 2016, 07:40:07 pre podne »
Verovatno se nešto menjalo pa ostao loš link ...  idi ovde http://pcfoto.biz/testovi pa direktno biraj test, proverio sam otvara sve  ;)
Canon Rebel T3; EF-S 18-55mm IS STM; EF-S 10-18mm IS STM; EF 50mm f/1.8 STM; Yongnuo YN568 EX II

https://www.flickr.com/photos/132587832@N02/