Autor Tema: Pomoc oko izbora foto aparata  (Pročitano 7165 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ribolovac79

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Pomoc oko izbora foto aparata
« poslato: Oktobar 27, 2013, 03:42:36 posle podne »
Pozdrav svim clanovima foruma.
Postovane kolege zovem se Vlada i imam problem oko izbora fotoaparata.
U nedoumici sam oko izbora aparata, pa bih bio zahvalan na savetima i vasim iskustvima.
Budzet mi je oko 400 eura. Aparat mi treba za obelezavanje porodicnih momenata, letovanja, slikanje deteta kako raste itd. Znaci bitno je da su slike solidnog kvaliteta i u uslovima slabijeg svetla, trebao bi da snima video dobrog kvaliteta u minimum 30fps i da mu automatika radi dobro bez potrebe da korisnik stalno nesto podesava da bi ispala dobra slika. Voleo bih i da ima dobar zum, bar 20 puta, opticki naravno.
Gledao sam canon sx280 hs, on se uklapa u moje zahteve ali on ima problem sa prebrzim trosenjem baterije kada se snima video i tom prilikom koristi zum. Naime, aparat se sam ugasi posle minut, dva snimljenog videa, jer se baterija navodno ispraznila. Canon je izdao novi firmware, medjutim problem je ostao. Vlasnici cije komentare sam citao, a procitao sam ih mnogo, su zadovoljni kvalitetom slika koje pravi, ali ogorceni gasenjem aparata i nemogucnoscu snimanja videa.
Ovo me sve bacilo u rebus oko kupovine. Ima li neko od vas ovaj modele aparata i kakvi su vasi konkretni utisci o njemu?
Koja bi bila alternativa ovom aparatu, sto se tice karakteristika i kvaliteta videa i slika?

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko izbora foto aparata
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 27, 2013, 06:02:07 posle podne »
Cao, ja sam imao sx240 i on nije imao te probleme, a pravio je veoma dobre slike.
Koliko ti je budzet, sa tom informacijom clanovi foruma mogu da ti predloze sta je najbolje kupiti.

Van mreže ribolovac79

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko izbora foto aparata
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 28, 2013, 12:33:21 pre podne »
Mogu da potrosim na aparat do 400 eura. Jos jedna bitna stvar, aparat bi trebao ima kompaktno kuciste, tj da stane u dzep. Ne bih voleo da ga secam oko vrata. :)
« Poslednja izmena: Oktobar 28, 2013, 12:39:59 pre podne od strane ribolovac79 »

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko izbora foto aparata
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 28, 2013, 01:21:52 pre podne »
ja da sam na tvom mjestu kupio bih kompakt Canon G15! Jeste da prelazi malo tvoj budzet, ali bih onda mozda kupio polovan G15, ostale novce bih potrosio na mini stativ za njega i neku torbicu....procitaj o Canonu G15 i vidjet ces da je to pravi izbor.
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže multipleggo

  • Član
  • **
  • Poruke: 114
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko izbora foto aparata
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 28, 2013, 08:00:15 pre podne »
Sto se tice kvaliteta fotki G15 ti je bolji pogotovu pri losem osvetljenju. Jedino sto nema zoom 20x nego 5x, mada ne znam ni sta ce ti toliko... Moja preporuka definitivno GG15. 
Kod Ljube na snizenju http://pcfoto.biz/788_Canon-PowerShot-G15
Znaci uklapa ti se u budzet, odlicna prilika. ;)

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko izbora foto aparata
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 28, 2013, 09:28:19 pre podne »
Mislim da ti je g15 pravi izbor i ja sam mislioo da mi treba zoom i planirao da uzmem sx50, sreca pa sam potrosio nesto malo para da nisam mogao da ga kupim.Onda sam poceo vise da citam, pozajmio od prijatelja sx40 i shvatio koliko retko koristim veci zoom, a bio sam ubedjen da cu ga stalno koristiti.
Sad prikupljam pare i kupujem g15 sigurno, ako ne skupim onda neki polovan ako se pojavi g12.
Posti imas 400e pazari G15 uklapa se u budzet, a Ljuba ga ima na lageru sigurno.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko izbora foto aparata
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 28, 2013, 03:45:02 posle podne »
Ako zum nije presudan, razmisli i o Canonu S100 ili novijim varijantama 110 i 120.
To je ispod budžeta, a odlični su aparati. Mnogo manji od G serije, a ništa lošiji po slici.
Za low light i porodične varijante gledaj da objektiv bude što siri u startu. Nikad dosta širine kad slikaš u sobi npr.
Takođe je jako bitno da je svetao objektiv, recimo f1,8 ili 2 kao kod S100/110, G15 za raliku od SX240 gde je f3,5.
To znači da ćeš u istim uslovima morati dići ISO skoro 4 puta, a onda kvalitet slike i videa dosta opada.
Da li to vredi - DA i to mnogo. Baš su to neki prelazni parametri koji ti trebaju da bi napravio prihvatljivu sliku u zatvorenom prostoru bez blica.
Na kraju moj glas isto za G15, jer ako nekad budeš hteo malo bolje fotografije da praviš, ima priključak za spolji blic osim svih manuelnih komandi. Ako nemaš tih ambicija - S100/110/120.
 
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko izbora foto aparata
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 28, 2013, 05:10:12 posle podne »
Moj glas ubedljivo ide za G15  :thumbsup:
koji je ovde na sajtu na akciji i kosta kao nov S120 koga ne bih preporucio jer bi pre uzeo S110 kome je vec pala cena na 259.00 €.
G klasa manje gubi na ceni pri eventualnoj prodaji. ;)
O ostalim kompaktnim aparatima ne bih ni razmisljao za tu svotu novca koju imas.
Evo i linka sa cenama, ovde na sajtu - http://pcfoto.biz/Prosumer-fotoaparati :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže ribolovac79

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko izbora foto aparata
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 28, 2013, 08:56:21 posle podne »
Pogledao sam testove aparata koje ste predlozili. G15 je ok aparat ali je malo veliki, tj nije bas za u dzep. S120 je interesantan ali ima mali zum. Nisam bas razumeo onaj deo o svetlini objektiva, iso vrednosti i kolicini suma na slikama koje su okinute u uslovima slabog osvetljenja. Ja sam laik u svetu fotografije, pa vas molim da mi malo pojasnite taj deo?

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko izbora foto aparata
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 28, 2013, 10:26:57 posle podne »
Probaću što jednostvanije.
Više svetla - bolja slika (u tehničkom smislu, čista, oštra, lepe boje, detalji).
Imaš sigurno iskustva sa slikama sa mobilnih telefona npr. Slike po sunčanom danu i u mraku.
Da bi došlo više svetla na senzor treba ispred njega da stoji objektiv koji propušta više svetla, znači manji f broj.
Na prednjem delu objektiva G15 piše 1:1,8-2,8. Znači da je f1,8 najbolji slučaj (kad je skroz odzumiran). To je jako dobra vrednost.
Ako nema dovoljno svetla, mora se podići osetljivost senzora na svetlo, tj. ISO. Loša strana toga je što se javlja šum u slici, pada oštrina, itd...
Dovoljno svetla za pun kvalitet slike smatraj da nema u preko 90% prostorija.
Nisu ni svi senzori isti, a ni obrada slike u samom aparatu pa otuda i razlike u konačnom rezultatu.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko izbora foto aparata
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 28, 2013, 11:14:33 posle podne »
s obzirom da ima cmos senzor i veliki raspon ISO, mislim da je ovo sasvim korektna fotografija u zatvorenom na ISO 3200 sa Canon G15....podnosljiv je šum....

http://www.dpreview.com/galleries/reviewsamples/photos/2324879/img_0918?inalbum=canon-powershot-g15-review-samples

...kliknuti ispod fotke na : Available sizes:    Small, Medium, Large, Original (4000×3000, 6.2MB)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže ribolovac79

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko izbora foto aparata
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 30, 2013, 01:03:49 pre podne »
Jos par stvari me zanima. Kako na kvalitet slike utice otvor blende, duzina ekspozicije i zizna daljina?

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko izbora foto aparata
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 30, 2013, 07:45:53 pre podne »
Jos par stvari me zanima. Kako na kvalitet slike utice otvor blende, duzina ekspozicije i zizna daljina?
Utice mnogo, trebas to dobro nauciti da bi fotografija bila pravilno eksponirana......do tada najbolje da fotografises u Auto rezimu.
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže ribolovac79

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko izbora foto aparata
« Odgovor #13 poslato: Novembar 12, 2013, 12:22:02 pre podne »
Hteo bih da se zahvalim svim kolegama na savetima. Odlucio sam se za Canon sx 280 hs. Izuzetno sam zadovoljan aparatom, bas je ono sto sam trazio.
Hvala jos jednom svima na savetima.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko izbora foto aparata
« Odgovor #14 poslato: Novembar 12, 2013, 10:03:26 pre podne »
Najvažnije je da si ti zadovoljan :)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II