Autor Tema: Pomoc i savet  (Pročitano 4279 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Medicinski tehnicar

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
  • Pol: Muškarac
    • 131090451@N08/
    • Pogledaj profil
Pomoc i savet
« poslato: Oktobar 15, 2013, 09:43:22 posle podne »
Pozdrav,ja sam Marko,slikam amaterski vec skoro 2 godine slikam sve sto mi se dopadne,od skoro tj pre 10tak dana kupio sam nikon D3100,sa kit objektivom 18-55vr,druzim se sa jednim deckom koji snima svadbe i sad mi je ponudio da slikam za pocetak manja veselja sa njim,on da mi pozajmi blic sb 900,a moj aparat,sad me interesuje sa kojim otvorom blende bi meni bila cista slika,i kako da podesim fokus da bude cela slika u fokusu a ne samo tacka gde je oznaceno..pre nikona imao sam fujifinepis s4300 i fotkao solidno ali stvarno volim to ali evo zelim jos,jos i jos da ucim...hvala na svakom odgovoru

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc i savet
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 15, 2013, 10:16:28 posle podne »
Marko, dobrodosao na forum!
Primecujem da si poprilicno uzbudjen nabavkom novog aparata, jer mi u protivnom ne bi bilo jasno, kako je moguce da se napise toliki tekst u dahu...bez i jedne tacke ;D
Obzirom, da se pripremas na "ozbiljna" slikanja, a iz teksta bi rekao da nemas mnogo iskustva, moj ti je iskren predlog da namestis aparat na "automatiku".
Budes li se mnogo batrgao s komandama, koje nisi ovladao, plasim se da neces biti presrecan rezultatima.

Pozdrav ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc i savet
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 15, 2013, 10:18:48 posle podne »
Ako bas hoces dublju ostrinu, stavi na A pa izaberi 8, ali u zatvorenom ces dobiti malo ambijentalnog svetla i slika ce da bude okolo tamno a sredina pripaljena. Dzaba ostrina ako je crno. Napolju po suncanom danu neces imati problema.
Bolje stavi za pocetak na P i vodi racuna da izostis na oci, Nikon ima lep algoritam za blic pa pretpostavljam da neces imati problema. Kad udjes u stos, probaj da podignes glavu blica i izvuces belu karticu /pokazace ti drug/ dobices lepse svetlo.
Vidi i kako drug slika, sigurno covek ima iskustva. Isprobavaj i vezbaj, pa polako, doci ce rezultati.
Baci oko i na sajtove pa pogledaj kako ostali rade..
« Poslednja izmena: Oktobar 15, 2013, 10:21:05 posle podne od strane bobanf »

Van mreže Medicinski tehnicar

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
  • Pol: Muškarac
    • 131090451@N08/
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc i savet
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 15, 2013, 10:29:31 posle podne »
ma najgore sto drug snima,on ima 2 kamere i time pristojno zaradjuje,a za fotografiju kao duduk,iskreno on nesto kao ovo ono,ja sam nesto probao sa prethodnim aparatima,i na M podesim ja ono po skolski expoziciju i slika bude pristojna ali kada zumirama do odredjenog dela vec tu bude odstupanja pojave se pixeli i...pa zato,ako stavim najmanji f broj pri manjem zumu da li je bolje tako ili da ga malo povecam pa expoziciju da uradim?

Van mreže Medicinski tehnicar

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
  • Pol: Muškarac
    • 131090451@N08/
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc i savet
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 15, 2013, 10:31:27 posle podne »
I svaki savet i sugestija su dobrodosli...hvala vam

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc i savet
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 16, 2013, 02:06:58 posle podne »
na M podesim ja ono po skolski expoziciju i slika bude pristojna ali kada zumirama do odredjenog dela vec tu bude odstupanja pojave se pixeli i...pa zato,ako stavim najmanji f broj pri manjem zumu da li je bolje tako ili da ga malo povecam pa expoziciju da uradim?

Snimatelj sa sb-900? Tome se bas moze.

Stavi na P,WB Auto, velicinu slike na srednji fini jpg, vise ti ne treba za 13x18, blic na TTL, unutra digni blic i izvuci karticu  Bounce Cards  i pazi da ti kadrovi budu pristojno ukomponovani. Aparat ce sam da regulise ekspoziciju;  napravi nekoliko proba pre posla.

To sa pikselima na zumiranoj slici mi nije jasno, moze neostrina ali pikseli tesko...




Van mreže Medicinski tehnicar

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
  • Pol: Muškarac
    • 131090451@N08/
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc i savet
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 16, 2013, 03:03:54 posle podne »
Ne,ne on snima sonijevom kamerom,nego je meni od nekog kolege hteo da pozajmi blic sb 900,da ja sa njim radim a sta mislite o vom blicu da li moze da sluzi u te svrhe   YongNuo YN565EX Review na savetu

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc i savet
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 24, 2013, 08:01:49 pre podne »
Zurba je najveci neprijatelj posla koji hoces da radis,a ti zuris.
Podesavanja ima vise nego sto mislis,npr WB.Stavis Auto WB i imaces u vecini slucajeva zutace na fotografijama.
Detalji koje ne smes da propustis u zavisnosti od dogadjaja koji fotografises su mozda gazdi najbitniji od svega(nekom prvi poljubac a nekom pipkanje pevaljke :) )...........

Van mreže Medicinski tehnicar

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
  • Pol: Muškarac
    • 131090451@N08/
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc i savet
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 24, 2013, 08:07:59 posle podne »
Vidim i sam,sada zato sam malo i spustio lopzu,koja je ideana postavka zaslikanje sa externim blicem otvor blende i expozicija....u manuelnom modu...