Autor Tema: Katalogizacija i formati  (Pročitano 3737 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Katalogizacija i formati
« poslato: Septembar 08, 2013, 10:01:20 pre podne »
Da li uvek pucate RAW + JPEG ili samo jedno od ovoga? Kakav nacin katalogizacije fotografija koristite na disku, za backup, itd. (npr. struktura foldera) ?

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Katalogizacija i formati
« Odgovor #1 poslato: Septembar 08, 2013, 11:47:26 pre podne »
Svaka godina ima svoj folder [2013]
Svaki mesec unutar tog foldera godine ima svoj folder [001] za januar... pa do [012] za decembar... jelte.
Svaki dogadjaj unutar meseca ima svoj redni broj i naziv [001 - DOGADJAJ]
U njemu se na pocetku nalaze RAW snimci, a ujedno i folderi  [OBRADA], [PRINT] i [WEB] ... zavisno od sadrzaja. Recimo rodjendan nema folder [WEB]... jer ih i ne obradjujem za web.

U aparatu se vrsi prva selekcija. Druga selekcija odbacivanja skarta ide u racunaru.
Treca selekcija je pretvaranje u JPG fotografija koje su OK, i one zavrsavaju u folderu [OBRADA]
Cetvrta  selekcija je odabir fotografija za print, koje idu u folder [PRINT] i cuvaju se u .psd ili .tiff formatu, zajedno sa raw+ xmp
Peta selekcija je odabir fotografija za web (forum, blog...) i cuva se raw + xmp ... i naravno, izlazni rezultat.

Naravno da ima minimalnih odstupanja, i to zato sto ponekad bas i nemam vremena da ispostujem celu proceduru. A ona je napravljena upravo zato da bi backup bio sto skromniji... i bez nepotrebnih fajlova.
Tako da sada imam skromnih 204 GB u 1.034 foldera sa 35.000 fajlova (od 2004 pa do danas)

Evo i screenshot u prilogu... za slikovit prikaz
« Poslednja izmena: Septembar 08, 2013, 11:55:20 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Katalogizacija i formati
« Odgovor #2 poslato: Septembar 08, 2013, 01:29:21 posle podne »
Vrlo dobar sistem, ja sam bio krenuo sa kalendarom (jan, feb, mar...) pa sam se zeznuo.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Katalogizacija i formati
« Odgovor #3 poslato: Septembar 08, 2013, 02:37:11 posle podne »
Uvek fotkam u raw-u, i fotke ubacim gde imam mesta...i na kraju ne znam koje fotke imam u kompu, a koje ne xD
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Katalogizacija i formati
« Odgovor #4 poslato: Septembar 09, 2013, 01:08:46 posle podne »
DOOOBAR sistem Zorane. Upotrebiću deo kao dodatak mom sistemu.
Znači da je datum, tj. vreme osnova podele po folderima.
Jedino mesece neću obeležavati trocifrenim brojem jer verujem da se ne planira uvođenje preko sto meseci u godini :)

@Milas
Često JPG srednji (8M) ili ređe najveći, oba u najvišem kvalitetu za obične svakodnevne prilike.
Za ozbiljnije primene samo RAW. Nikad oba zajedno.
Imam folder SLIKE  i u njemu podfoldere, a na drugom HDD (fižički drugi disk, ne particija) folder SLIKE BACKUP, koji povremeno dopunjujem iz provg.
« Poslednja izmena: Septembar 09, 2013, 01:17:32 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Katalogizacija i formati
« Odgovor #5 poslato: Septembar 17, 2013, 01:08:00 posle podne »
Tako mala stvar a tako velika za fotočovečanstvo :)
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2