Autor Tema: Pomoc oko kupovine aparata  (Pročitano 5192 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stefan94

  • Član
  • **
  • Poruke: 130
    • Pogledaj profil
Pomoc oko kupovine aparata
« poslato: Septembar 02, 2013, 01:26:33 pre podne »
Za pocetak da kazem pozdrav svima, nije mi prvi post ali tu je negde medju prvima ^^

Hteo sam da cisto vidim kakva su vasa misljenja o ovoj kupovini. Posto trenutno imam d90 koji je na 140k okidaja i ne menja mi se zavesica, pa sam mislio da kupim novi aparata (bio bi red :D). Prvo o cemu razmisljam je naravno d7100 jer ono najnoviji je sto bih se vracao na nesto starije. Zelja mi je bila da kupim d400 ali od tog posla nema nista jer stvarno ne znam vise sta se desava sa tim aparatom.

Prvenstveno slikam uglavnom svadbe, rodjendane, prirodu.. tj uglavnom sve sem studijske fotografije i stocka. Razlog sto necu da kupim ponovo d90 je zato sto mi je prvenstveno autofocus malo "smotan" ili mi je otisao skroz, jer je bio 3 puta na servisu i dalje ima problema sa fokusiranjem cas back focus, cas front focus, a nije do objektiva (nikon 17-55 2.8 ) jer objektiv sam stavio na jos 2 ralicita tela (d300 i d7000).

Drugi aparat koji hocu da kupim umesto d7100 je d300s, mislim dodje mi na isto kao sto je i d90, jeste bolji AF i FPS ali sto se tice iso-a i karakteristika isto. Jedino sto mi se vise svidja kod d300s je zato sto je vise pro telo, vece i cvrsce barem ja mislim, samo eto malo je slabiji na karateristikama i iso-u, verovatno i na bojama pri vecim ISO vrednostvima i dinamickog raspona.

Pa bih zeleo da cujem vasa misljenja, da li vredi uzimati d7100 ako mu je nesto bolji iso i uopsteno bolji kvalitet slike od d90.

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko kupovine aparata
« Odgovor #1 poslato: Septembar 02, 2013, 02:01:32 pre podne »
Ta dva aparata nisu za poredjenje.
Nemoj ni da razmisljas koliko je D7100 bolji od D90,moze da te boli glava :D
Ja imam malo drugaciju dilemu ali je opet D7100 u prici.Da li uzeti njega ili da sacekam jos koji mesec i da kupim D600?

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko kupovine aparata
« Odgovor #2 poslato: Septembar 02, 2013, 12:14:25 posle podne »
D7100 doviđenja prijatno

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko kupovine aparata
« Odgovor #3 poslato: Septembar 02, 2013, 12:15:07 posle podne »
Cak je i D7k dosta bolji od d90, a kamo li d7100 . . .
:)
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Stefan94

  • Član
  • **
  • Poruke: 130
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko kupovine aparata
« Odgovor #4 poslato: Septembar 05, 2013, 06:45:09 posle podne »
Ipak 7100 samo jos da se rasproda trenutna oprema :D

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Pomoc oko kupovine aparata
« Odgovor #5 poslato: Septembar 05, 2013, 08:02:03 posle podne »
Da imas D300s, pa da znas zasto se premisljas oko D7100, ovako dileme nema - D7100 ce da ti bude ko prstom u oko ;)
Inace cisto informativno D90 i D300s mozda dele senzor, ali im se cak i ISO performanse razlikuju u korist D300s (koristio sam oba paralelno dovoljno dugo).
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže savudin

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
    • savaobradovic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko kupovine aparata
« Odgovor #6 poslato: Septembar 16, 2013, 06:24:45 posle podne »
Ako ja mogu da se ubacim ovde, ovo mi je prvi post a ne bih da otvaram još jednu sličnu temu,... U potrazi sam za svojim prvim DSLR-om, i mislim da je odluka pala na D7100. Preskočiću 3200 ili 5200 (koji mi je bio prvi izbor), i pljunuću malo više keša zarad kvalitetnijeg tela na duže staze. Fotkam od 2005., i imao sam Canon A510, pa Sony F828, pa G10, i sad S95. Mislim da sam spreman za DSLR iako sam samo sa kompaktima fotkao (izuzev Sonija). Fotkam povremeno, nekad imam periode bez inspiracije,... Ali novi aparat zna da me inspiriše! :)
Skupio sam keš, uzeću telo i 35mm 1.8 objektiv u Segedinu, pa mi samo treba mišljenje vas sa foruma da li sam doneo pravilnu odluku. Hvala vam i izvinjavam se Stefanu što sam mu "ukrao" temu. :)
Canon G15

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoc oko kupovine aparata
« Odgovor #7 poslato: Septembar 16, 2013, 06:34:31 posle podne »
Well, izbor je dobar i ja tu ništa ne bih menj'o. :)
Razmišljaj odma i o dodatnim objektivima... pusti "umjetnike" koji pričaju da se može s 35mm... moglo se nekad, kad je za ispucavanje jednog filma prvo trebalo prebrojati lovu u džepu (da l' će biti dovoljno za razvijanje). Sada kada se fotografiše mnogo opuštenije, korak-napred-nazad-dva logika nožnog zumiranja neće biti previše od pomoći.

Ne znam koliko je koji objektiv u kompletu sa telom, ali ja bih ipak prvo krenuo od 18-105 VR. Ne insistiram, ali ako možeš, traži da probaš oba na licu mesta - dovoljno je da samo pogledaš kroz tražilo i vidiš koliko deo prostora kadar obuhvata sa oba objektiva.

Pozdrav

Van mreže Stefan94

  • Član
  • **
  • Poruke: 130
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko kupovine aparata
« Odgovor #8 poslato: Septembar 16, 2013, 10:38:54 posle podne »
Cisto da se malo pohvalim i na odluci, hvala ljudi :D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko kupovine aparata
« Odgovor #9 poslato: Septembar 16, 2013, 10:45:03 posle podne »
Odličan izbor. Dobru foto torbicu na rame, i pravo na fotkanje.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže multipleggo

  • Član
  • **
  • Poruke: 114
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko kupovine aparata
« Odgovor #10 poslato: Septembar 17, 2013, 12:57:01 pre podne »
Ne vidim zasto se ne bi moglo samo sa 35icom na kropu. Evo ja bas koristim D7100 samo sa 35icom. Nekome mozda vise odgovara 18-105, ali meni je ovako bolje. Tako da trebas da sednes i razmislis sta dobijas sa jednim, a sta sa drugim. Sve zavisi za sta i kako planiras da koristis objektiv...

EDIT: A sto se tice 17-55 posle MNOGOOOO razmisljanja ga ne bih nikada uzeo(opet moj stav), jer mi preko ekvivalentih 50 uglavnom ne treba. Za mene je savrseno staklo bas Sigma 18-35 1.8 koja bi mi koristila NAJMANJE 70% vremena, a za razliku u ceni ima jedno solidno portretno staklo. E sad' tu bi lepo legao na primer neki 10-20 i 105 makro, ali je to druga prica. Svako ima svoje potrebe i mogucnosti. Ja sam se nadao ovoj Sigmi 18-35 pa kada sam menjao sistem uzeh D7100 i 35icu sa namerom da je zamenim za 18-35(kada se pojavi i kada skupim novac). Evo Sigma se pojavila, ja se odusevio, jos 'samo' da se skupi novca i moja je.

Ja sad' sve ovo napisah da vide ljudi koji razmisljaju sta i kako pa im se mozda svidi i pomogne pri izboru...
« Poslednja izmena: Septembar 17, 2013, 01:18:22 pre podne od strane multipleggo »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoc oko kupovine aparata
« Odgovor #11 poslato: Septembar 17, 2013, 01:24:31 pre podne »
Pa pazi... sve može, samo je pitanje ŠTA?
Jesi probao Ti negde da otputuješ i da napraviš nešto korisno time? Da napraviš neki portret do ramena? Da škljocneš koji closeup?

Ja se odavno ne vodim logikom koja je važila u doba analogne fotografije. I ja sam tada škljocao sa 40-45mm non-stop. Malo je reći da sam imao fiksni objektiv (znači ne prajm, nego fiksni doslovno, neizmenjiv!) na žitomrljašu i to je jedino što sam poznavao. Nije mi smetalo. Ali kao što rekoh, tada su bila neka druga vremena i za razliku od nekih kolega, ja se ne stidim da kažem da su mi fotke bre bile golemi krš. Jedino što je vredelo su bili portreti koje sam pravio. Sve ostalo drlja neopevana. :D Da sam tada imao neki zum ili barem širi prajm, kreativna sloboda bi bila neizmerno veća, a siguran sam da bih imao i bolju inspiraciju.

35mm je super objektiv, ALI ne slažem se da je idealan da bude jedini. Tim pre što 18-105 VR nije klasična konfekcija, nego jedan sasvim pristojan optički sklop.

Pozdrav

Van mreže savudin

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
    • savaobradovic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko kupovine aparata
« Odgovor #12 poslato: Septembar 17, 2013, 07:10:47 pre podne »
Ja sam mislio da uzmem 35mm odmah, a posle 55-200 i neki makro i to je to. Širina nekad, kasnije.
Canon G15

Van mreže Stefan94

  • Član
  • **
  • Poruke: 130
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko kupovine aparata
« Odgovor #13 poslato: Septembar 17, 2013, 05:03:39 posle podne »
Pazi ja uglavnom slikam komercijalne stvari kao sto su svadbe, rodjendani i klubska fotografija. Nisam ti ja od onih fotografa koji slikaju npr svadbe, bookove sa fixacima jer ajde oni imaju vremena da menjaju objektive a meni se cesto desava da mi treba neka grupna slika ili siri kadar pa zato sam uzeo 17-55, pored njega imam i 80-200 2.8 za portrete koji mi stoji na drugom aparatu, a i prirodu slikam tako da mi treba ceo opseg.