Autor Tema: Canon s120  (Pročitano 4103 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Canon s120
« poslato: Septembar 01, 2013, 09:02:30 posle podne »
Dakle, vizuelno je ostao skoro pa identican starijim  modelima. E sad, sto se tice mogucnosti ispod haube... bice da je Canon ovaj put uneo dosta novina. Senzor je ostao istih dimenzija 1/1.7 CMOS sa 12 mp a procesor je unapredjen u DIGIC 6. Objektiv je zadrzao identican raspon, tj 24-120 mm ali ovaj sa belndama f/1,8-f/5,7 (s110 je imao f/2-f/5,9 ). Povecana je i brzina zatvaraca na 1/2500. Kapacitivni 3'' ekran je ovaj put sa impresivnih 922.000 tacaka sto ga cini  uporedivim sa ekranima na dslr aparatima. GPS je prisutan, a ovaj put i WiFi. Canon je podlegao opstem trendu deljenja fotografija sa ostalim mobilnim uredjajima ... ali makar je dobar znak da nema Fb dugme.

Ono sto me nasmejalo... jeste opcija zvana defocus. Dakle, aparat oshine dve fotke ... i onda dobijete portret sa bokehom ... kakvim, bog ce ga znati. To bese prvi smislio Pentax sa onim svojim priveskom? Na sta to lici... bas bih voleo da vidim.
U svakom slucaju, izmene nisu kozmeticke, i aparat je zaista unapredjen na ovaj ili onaj nacin.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon s120
« Odgovor #1 poslato: Decembar 01, 2013, 11:16:11 posle podne »
Pozdrav svima, nov sam na forumu, ne i u svetu digitalne fotografije ali (po znanju sigurno) jesam pocetnik/amater. Drzim se one da je najbolji aparat onaj koji imas sa sobom, volim da slikom dokumentujem zivot i emocije trenutka, a od podesavanja uglavnom koristim polu-automatske modove gde mogu podesiti odredjene (za situaciju ili ideju) bitne parametre, dopustajuci aparatu da isprati ostalo.

Elem, od petka imam ovdepomenuti S120 (pozdrav Ljubi, i hvala na predusretljivosti i saradnji :)), i nisam jos stigao licno ni da se upoznam sa svim njegovim mogucnostima/podesavanjima ali ga jesam poneo na preksinocni koncert "Zabranjenog pusenja" u SKC-u :D

Kazem, nisam bas strucan da procenim, ali sam na prvu loptu ja licno veoma zadovoljan rezultatima (sto je i najbitnije ;)) - kao primer prilazem dve slike sa ISO 3200, JPEG direktno iz aparata, bez secenja ili bilo kakve dodatne obrade (osim smanjenja na 1000px sirine, sto ipak itekako utice na prikaz, pa slike u punoj rezoluciji mozete pogledati u ovoj poruci na DPReview).

Prvi digitalac mi je bio PowerShot A75 (cije me fotografije i danas odusevljavaju), a vec dve godine koristim IXUS 220 HS (kojim sam takodje prilicno zadovoljan, otkako sam mu malo usao u cud, vise o tome nekom drugom prilikom). PowerShot S120 pre svega predstavlja moju zelju da se vratim manuelnim mogucnostima koje mi je pruzao A75, a da ostanem u sto "kompaktnijem" pakovanju (razlog kupovine IXUS-a), pritom malo (vise) dobijajuci na kvalitetu fotografija (pogotovo u uslovima slabijeg osvetljenja) i dobijajuci mogucnost da polako uplovim u RAW vode (za nesto bitnije fotografije, inace sam uglavnom zadovoljan JPEG-ovima iz aparata).

Sto se tice opcije "Background Defocus", videcu da postavim neke primere kad budem imao nesto sto iole vredi :) Za sada, najveci utisak na mene je ostavio "touch-focus" - aparat se fokusira na lice bubnjara, a ti samo, kako onako drzis aparat, palcem tapnes pevaca po nosu, i nema zime :D Pozdrav!
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon s120
« Odgovor #2 poslato: Decembar 02, 2013, 12:48:11 pre podne »
hmmm, vrlo dobri rezultati na ISO 3200, vrlo dobri! ;) Odusevljavaju me kompakti koji mogu napraviti sto ostriju fotku na slabom osvjetljenju sa sto vecim ISO....
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon s120
« Odgovor #3 poslato: Januar 11, 2014, 01:29:00 pre podne »
Hvala, Tviti, fin je S120, jos samo da naucim da ga koristim kako valja :)

Evo jedne slike iz novog "Star Nightscape" rezima. E sad, nisam siguran da li sam ja ispao mutan jer sam bio previse blizu aparata (koji se fokusirao na distancu, pri f/1.8 ) ili sam uspeo da se mrdnem u tih 6 sekundi ekspozicije (sto se cini verovatnim u svakom slucaju), ali nisam imao vremena da probam ponovo... No glavni akteri price na nocnom nebu iznad Bora, Orion i Sirius, ipak se cine dobro uhvacenim, bez obzira na pokusaje okolne rasvete da preuzme dominaciju scenom :)

Prva (zuckasta) slika je ono sto je ispljunuo sam aparat (JPEG, u ovim "modernim" rezimima RAW nije dostupan), dok je druga ista ta slika ali malo razigrana u Photoshop-u. Prilazem obe jer mi obe deluju interesantno, imaju drugaciju atmosferu i svaka nosi neku svoju pricu.

Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01