Autor Tema: dilema Sony NEX-3N  (Pročitano 9387 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
dilema Sony NEX-3N
« poslato: Avgust 23, 2013, 10:51:27 posle podne »
ćao svima, prvi put sam ovde, i nisam siguran da li uopšte pišem na pravom mestu, jel ni sam ne znam da li je Sony NEX-3N DSLR ili mirrorless aparat, pa ako nije, prebacite post na pravo mesto.

elem, pojavila mi se neka strašno povoljna kombinacija da za "sitne" pare dobijem Sony NEX-3N. malo sam čitao, vidim da je to profi aparat, što me iskreno i brine. ono što želim da znam, a što NIGDE na net-u nisam mogao da nađem je da li on ima "full auto mod", tj. da ništa ne podešavam, i da mi aparat sve sam podesi, i da napravi "savršenu" sliku. (savršenu u smislu da je samo neznanto lošija od profesionalca koji bi X minuta sam manuelno podešavao paramtre).

čak sam malo navratio do sony prodavnice u ušću, imaju ga tamo potpuno operativnog na kablu, ali nakon malo zumiranja, slika je jako mutna, i takvu bez ikakvog auto fokusa je i slikao, što me je razočaralo. naravno, nisam ga ništa podešavao, već ga uvatio takakvog kako jeste bio podešen.

znači, želim da znam da li se ponaša kao svaki kompakt koji sam imao i kako sam sa njima slikao. nemojte me samo savetovati da se upustim u svet fotografije i mauelnog podešavanja, za to sada nemam vremena. možda u penziji.

eto, ako je odgovor da, imam još par pitanja.

hvala!

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: dilema Sony NEX-3N
« Odgovor #1 poslato: Avgust 23, 2013, 11:13:40 posle podne »
To nije profi aparat... cak nije ni P od profi.
Da, ima AUTO mode.

A to oko savrsene slike jeste opsirnija tematika za koju ti ocigledno nemas vremena... :) pa ne bih da ti ga oduzimam.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: dilema Sony NEX-3N
« Odgovor #2 poslato: Avgust 23, 2013, 11:55:20 posle podne »
Nažalost "savršenu" sliku pravi fotograf, a ne aparat.
Auto mod imaju (skoro) svi aparati i dobićeš "ok" fotografiju u tehničkom smislu mada ti se možda neće svideti.
« Poslednja izmena: Avgust 23, 2013, 11:57:23 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: dilema Sony NEX-3N
« Odgovor #3 poslato: Avgust 24, 2013, 12:50:35 pre podne »
To nije profi aparat... cak nije ni P od profi.
Da, ima AUTO mode.

A to oko savrsene slike jeste opsirnija tematika za koju ti ocigledno nemas vremena... :) pa ne bih da ti ga oduzimam.
ok

Nažalost "savršenu" sliku pravi fotograf, a ne aparat.
Auto mod imaju (skoro) svi aparati i dobićeš "ok" fotografiju u tehničkom smislu mada ti se možda neće svideti.
pa nije baš tačno.
dok sam imao canon sa manuelnim kontrolama, zaboravih mu model, auto je uvek pravio bolju sliku od mog manuel-a.

a i 11 godina sam (pre)zadovoljan slikama u auto modu na kompaktima od 200-360€, valjda ću biti zadovoljan slikama u auto modu na ovom ???


nego, pošto je odgovor da, imam sada jedni komplikovanije pitanje. onaj objektiv koji se dobija sa njim, on je "dobar" ? (više ne smem da kažem profi ili savršeno, da ne bih bio linčovan). NE interesuje me snimanje buba u zum-u, niti me NE interesuje snimanje peruške na ptici 500m daleko. INTERESUJE me da u momentu skočim do aparata, upalim ga, i za delić sekunde uhvatim neku slatku scenu moje dvoje dece (3 i 1 god). kod njih nemam drugi pokušaj, nenam dodatnu sekundu, nema ponavljanja, nemam vremena da skočim da upalim 2-3 svetla da oborim iso ... jako retko zumiram, i ako zumirama, to je 2, 3, 4 X max.

da li će mi odogovarati taj objektiv za gore navedeno, pošto drugi ne planiram da kupujem.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: dilema Sony NEX-3N
« Odgovor #4 poslato: Avgust 24, 2013, 01:31:38 pre podne »
DA
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: dilema Sony NEX-3N
« Odgovor #5 poslato: Avgust 24, 2013, 08:48:00 pre podne »
 :)
Neces biti lincovan, ali nepotrebno si sebi usadio odbojnost prema manuelnim podesavanjima i uskratio sebi stosta. Sporet ima kontrolu toplote, bicikl i automobil imaju brzine... pa cak i tvoja supruga za pranje vesa ne koristi auto-mod, vec u skladu sa situacijom podesi neke parametre na ves masini. Mogu do sutra da nabrajam koje sve stvari oko tebe nemaju auto mod, a zahtevaju jednako malo razmisljanja kao i fotografisanje. Tvoj otac tebe sigurno nije fotografisao u auto modu, vec je koristio neki vid manuelnih podesavanja na analognom aparatu.
Ok... za brze stvari ostavi auto, ako nisi siguran... ali bice trenutaka kada ces imati vremena da podesis aparat da u datoj situaciji napravi daleko bolju  fotografiju. Dakle, dovoljno je samo da procitas uputstvo koje dolazi sa tvojim aparatom i nista vise od toga.

Sto se tice profi aparata, to je neka sasvim duga prica. Kao sto vazdusna puska nije za lov, ili Punto za 24 sata le mana tako ni taj sony nije profi aparat. To je naprosto kompakt sa mogucnoscu izmene objektiva. Pravice ti pristojne fotografije i to je to.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: dilema Sony NEX-3N
« Odgovor #6 poslato: Avgust 24, 2013, 09:43:43 pre podne »
A koji je objektiv? Nigde nisi napisao. Onaj 16-50 je to što ti treba.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: dilema Sony NEX-3N
« Odgovor #7 poslato: Avgust 24, 2013, 12:21:05 posle podne »
:)
Neces biti lincovan, ali nepotrebno si sebi usadio odbojnost prema manuelnim podesavanjima i uskratio sebi stosta. Sporet ima kontrolu toplote, bicikl i automobil imaju brzine... pa cak i tvoja supruga za pranje vesa ne koristi auto-mod, vec u skladu sa situacijom podesi neke parametre na ves masini. Mogu do sutra da nabrajam koje sve stvari oko tebe nemaju auto mod, a zahtevaju jednako malo razmisljanja kao i fotografisanje. Tvoj otac tebe sigurno nije fotografisao u auto modu, vec je koristio neki vid manuelnih podesavanja na analognom aparatu.
Ok... za brze stvari ostavi auto, ako nisi siguran... ali bice trenutaka kada ces imati vremena da podesis aparat da u datoj situaciji napravi daleko bolju  fotografiju. Dakle, dovoljno je samo da procitas uputstvo koje dolazi sa tvojim aparatom i nista vise od toga.

Sto se tice profi aparata, to je neka sasvim duga prica. Kao sto vazdusna puska nije za lov, ili Punto za 24 sata le mana tako ni taj sony nije profi aparat. To je naprosto kompakt sa mogucnoscu izmene objektiva. Pravice ti pristojne fotografije i to je to.
ja rekoh gore da je moj manual pravio lošije slike od auto. jedino kul sa manuelom što sam ikada uradio su oni farovi automobila noću - linije umesto tačke. a i to mi je dosadilo da slikam posle 100 takvih slika :)

imam 3 godine ovaj Panasonic TZ7 (kupljen od vlasnika sajta (tebe?)) koji ni NEMA manualne kontrole. ja sam 3 godine prezadovoljan tim aparatom. čak mi je i žena zapretila da ako kupim ovaj nex, ni slučajno ne prodajem pana :)

A koji je objektiv? Nigde nisi napisao. Onaj 16-50 je to što ti treba.
da, to piše, 16-50


e sad, još samo par pitanja u vezi NEX-3N:

1. ona "kapica" na vrhu objektiva mi se strašno ne sviđa. ubeđen sam da ću je izgubiti. ako kada je izgubim, mogu li kupiti neku zamenu, originalnu ili "kinesku"? ako ne mogu, jel problem da mi objektiv bude bez nje? da li ste vi izgubili vaše "kapice" na vapim objektivima?

2. nkgde ne mogu da nađem koliki je zum tog 16-50 objektiva. znam da se na kompaktima to deli, pa tom logikom ispada da je zum 4x. jesam li u pravu ?

3. pošto će aparat biti bez garancije, da li neko zna kakva je nex serija u smislu build quality? da li ima nekih serijskih falinki, ili slično?
« Poslednja izmena: Avgust 24, 2013, 12:25:00 posle podne od strane dzukela »

Van mreže multipleggo

  • Član
  • **
  • Poruke: 114
    • Pogledaj profil
Odg: dilema Sony NEX-3N
« Odgovor #8 poslato: Avgust 24, 2013, 01:22:04 posle podne »
To sto kada ti fotografises u manual modu fotografije ispadnu losije nego u auto modu govori samo o tebi kao fotografu. Jer da znas sta radis u najgorem slucaju fotografije mogu biti iste. Znaci NIKAKO losije vec samo iste ili u 90% slucajeva bolje. Naravno nije lakse fotografisati u modu koji nije 'full auto' jer mora da se ukljuci mozak, sto izgleda ne odgovara svima...

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: dilema Sony NEX-3N
« Odgovor #9 poslato: Avgust 24, 2013, 01:32:54 posle podne »
To sto kada ti fotografises u manual modu fotografije ispadnu losije nego u auto modu govori samo o tebi kao fotografu. Jer da znas sta radis u najgorem slucaju fotografije mogu biti iste. Znaci NIKAKO losije vec samo iste ili u 90% slucajeva bolje. Naravno nije lakse fotografisati u modu koji nije 'full auto' jer mora da se ukljuci mozak, sto izgleda ne odgovara svima...
dobro, možemo li da zaključimo da sam ja retardirani debil koji ne ume da uključi mozak i da sam nula od fotografa?
eto ako smo se složili sa tim, imam gore 3 pitanja, pa pošto je tebi mozak stalno uključen, bilo bi lepo da odogovriš na nešto, ako znaš.

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: dilema Sony NEX-3N
« Odgovor #10 poslato: Avgust 24, 2013, 01:49:16 posle podne »


1. ona "kapica" na vrhu objektiva mi se strašno ne sviđa. ubeđen sam da ću je izgubiti. ako kada je izgubim, mogu li kupiti neku zamenu, originalnu ili "kinesku"? ako ne mogu, jel problem da mi objektiv bude bez nje? da li ste vi izgubili vaše "kapice" na vapim objektivima?


Ako kada izgubiš "kapicu" drugu možeš da kupiš na ebay-u:
http://www.ebay.co.uk/itm/ALC-F405S-GENUINE-SONY-40-5mm-LENS-CAP-for-NEX-SELP1650-16-50-power-zoom-lens-/330883629438
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: dilema Sony NEX-3N
« Odgovor #11 poslato: Avgust 24, 2013, 02:33:22 posle podne »
2. nkgde ne mogu da nađem koliki je zum tog 16-50 objektiva. znam da se na kompaktima to deli, pa tom logikom ispada da je zum 4x. jesam li u pravu ?

50/16=3x zoom

dobro, možemo li da zaključimo da sam ja retardirani debil koji ne ume da uključi mozak i da sam nula od fotografa?

Nemoj biti toliko samokritičan :)

Šalu na stranu, lepo si izrazio i obrazložio svoj stav da ne želiš da se baviš fotografijom i rekao da ti samo treba fotoaparat.
U tom smislu, nemoj da se obazireš na komentare koji skreću sa teme.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže multipleggo

  • Član
  • **
  • Poruke: 114
    • Pogledaj profil
Odg: dilema Sony NEX-3N
« Odgovor #12 poslato: Avgust 24, 2013, 02:38:54 posle podne »
Nemam nista protiv ljudi koji koriste auto mod jer im je tako lakse i ne zanima ih da se bakcu sa ucenjem i kasnijim koriscenjem modova. Ali kada neko pocne da pise kako je auto mod bolji to je stvarno previse... Jos ispade da je zakljucak doneo tako sto je uradio nesto sto ne zna i nije zadovoljan. Kao ja da uzmem da spremim sarmu koju je spremala moja baba i zakljucim da sarme ne valjaju. Zakljucak treba da bude da ja ne znam da ih spremim...

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: dilema Sony NEX-3N
« Odgovor #13 poslato: Avgust 24, 2013, 02:48:39 posle podne »
Nisi od mene kupio aparat, :) nisam ni prodavac a jos manje vlasnik ovog sajta/foruma.

No, nebitno ... poenta cele price je da  Nex aparat, kao jedan tipican predstavnik mirrorless aparata predstavlja stepenik iznad obicnog kompakta, i da je kao takav zapravo namenjen naprednijim korisnicima. Auto mod nikako ne moze biti bolji od manual moda ni na jednom aparatu, bilo gde i bilo kada. Ali, potpuno je sada izlisno ubedjivati se sa tobom sada oko toga, ako uopste nemas interesovanja za tako sto. Kad jednog dana mozda sednes i procitas makar uputstvo od svog aparata, bice ti smesno ovo sto sada pises... i shvatices da te ovde niko ne vredja ili omalovazava vec samo pokusava da ti predoci da gresis sto nemas zelju da se makar malo udubis u tematiku.


Inace pravice ti solidne fotografije, a kupovina polovnog NEX-a je ista kao i kupovina bilo kojeg drugog proizvoda. Pazi od koga ga kupujes i kako ga je cuvao. Poklopac kad izgubis, kupis drugi.
Kod objektiva ovog tipa se zum ne meri na nacin ka koji si navikao, vec je to naprosto 16 mm na sirem kraju i 50 u zoom polozaju.
Kako je kod tebe APS-C senzor, a mere na objektivu napisane u odnosu na full frame senzor, onda ces morati da pomnozis to sa krop faktorom 1,5. To ti zapravo daje raspon od 24mm do 75mm
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: dilema Sony NEX-3N
« Odgovor #14 poslato: Avgust 24, 2013, 06:46:56 posle podne »
@multipleggo

Napao si čoveka neljudski, a lepo je napisao da ne želi da se bavi manuelnim podešavanjima i da njemu bolje radi auto mod.
To je lični stav i treba ga poštovati kakav god da je. Pročitaj temu još jednom od početka.
Čovek traži odgovore na konkretna pitanja, a ne predavanja o ponašanju.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: dilema Sony NEX-3N
« Odgovor #15 poslato: Avgust 24, 2013, 08:00:10 posle podne »
ovako, hvala svima koji su mi davali neki odgovor.
mada iskreno, posle ovih par postova, jako sam "umoran" i osećam se kao "under fire" od nekog "klana surovih profesionalaca", koji očigledno ni ne dopuštaju neko drugačije od njih pomisli. hvala bogu, bilo je i ovih drugih, pa sam ponešto i saznao. njima hvala.

nemam više pitanja, posetiću još par puta temu pošto nisam baš dobio neke odgovore na treće pitanje, build quality, mada razumem da na to jedino vlasnici dotičnog (ako ih ima ovde) mogu odgovoriti. i neće biti polovan, već nov iz švedske, zato je bez garancije.


e da, danas sam ga još jednom gledao u ušću, i dobio sam ideju da kapicu povečem za telo tankom (pecaroškim) najlonom, jedna precizna uska rupica na kapici iza koje ide čvorić, i povezano sa telom, tako da uvek visi sa tela kada se skine.
« Poslednja izmena: Avgust 24, 2013, 08:10:46 posle podne od strane dzukela »

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: dilema Sony NEX-3N
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 02, 2013, 12:32:25 pre podne »
evo me ponovo, malo se odužilo sa dostavom nex-3n + kit lens, ali kako me je izašao 300€, ne bunim se :)
imam ga 10 dana, dobro je, moji strahovi su otklonjeni, dobar je u auto modu, i ako će vam se duša ogrejati, tu i tamo kada sam dokon, malo se zezam sa manualnim kontrolama, ono, retko koja fotka uspe, ali kad uspe, baš uspe :) mada i dalje tvrdim da mi treba penzija za ful manualac :(

uglavnom, fantastične slike, dobar auto mod (zadržavam 70% slika što je fantastično, na dosadašnjim kompaktima uvek sam pucao po par slika za svaki slučaj, pa je jedna od 5 prolazila), extra cena, i jako prenosiv, sve što sam želeo.

elem, opet mi iskočila neka dobra ponuda, ovo
http://www.dpreview.com/products/sigma/lenses/sigma_m_19_2p8
za otprilike 100€. bio je u izlogu, samo je prašnjav, i sad ide na rasprodaju.

kako ništa o objektivima ne znam, molim vas, recite mi šta dobijam i šta gubim upotrebom ovog u odnosu na 16-50 kit ???

ništa detaljno, samo ukratko.



hvala!!!

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: dilema Sony NEX-3N
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 02, 2013, 05:32:40 posle podne »
Drago mi je da si zadovoljan.
Mislim da ništa revolucinarno ne dobijaš ovim objektivom. Ne pratim Sony, mada bih na brzinu rekao da je najveća prednost u blendi.
Jedna blenda manje/više mislim da tebi ne bi značilo ništa posebno.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: dilema Sony NEX-3N
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 02, 2013, 06:30:31 posle podne »
daj neku fotku da vidim šta radi to čudo ...  :toothy3:
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15