Autor Tema: Kako početi od 0 ?  (Pročitano 17140 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Kako početi od 0 ?
« poslato: Avgust 13, 2013, 05:46:11 posle podne »
Nisam znao gdje da postavim ovu temu,pa evo ovdje...

O studijskoj fotografiji slabo znam i od Vas mi trebaju savjeti. Vjerovatno ima još ljudi koje ovo interesuje kao i mene

Želim da napravim jedan mali studio,ali ne znam odakle da počnem. Te slike sam htio izbacacati za stock. Svo vrijeme sam razmišljao odakle da počnem,ali vidi se da mi fali iskustva.

Želio bih da prođem sa što manje uloženog novca. Npr kako ne bih kupovao light box,da li mogu koristiti čaršav ili neku drugu bijelu da nazovem tkaninu ?
Da li umjesto bliceva mogu napraviti nekako drugo rasvjetu i ako ne mogu,što trebam kupiti ?

Mislim da je ovo pitanje svakog početnika,ali nažalost nisam našao ništa o ovoj temi na forumu. Zamolio bih iskusnije ako mogu,da mi daju svoj odgovor

Od opreme sve što imam je d3200 i 18-105 objektiv.

I što bih trebao kupiti,a što mogu napraviti ? :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #1 poslato: Avgust 13, 2013, 07:06:48 posle podne »
Teorijski možeš koristiti sve. Samo, taj čaršav će da ima neku teksturu pa će se ispostaviti da to pravi problem, pa ćeš kupiti neki drugi materijal. Taj će biti OK ali ćeš nakon pakovanja u ormar i ponovnog vađenja shvatiti da mu treba peglanje. Onda ćeš da skontaš da nije baš toliko jednostavno ispeglati 4 kvadrata tkanine, pa ćeš da se smoriš i da kreneš da tražiš druga rešenja. Tu se na kraju (posle godinu dana natezanja) ispostavi da je najbolje da si se odmah zaposlio kao noćni čuvar groblja na 6 meseci, uštekao 1000 EUR i onda pokupovao šta ti treba :)

Naravno, ako se nema para to je to, i tvoj entuzijazam će morati da nadvlada te prepreke.
Za početak ti je najveći trošak rasveta, a kasnije jedan fiksni objektiv. Nadam se da imaš isplaniranu neku prostoriju za studio.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Goshke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 639
  • Pol: Muškarac
    • goshke
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #2 poslato: Avgust 13, 2013, 07:35:54 posle podne »
Ja bih ti preporucio da pogledas kineske komplete rasvete. Pljunes 300-400e i imas sve sto ti treba za pocetak, eventualno dokupis neke pozadine i to je to. Kad naucis sa time da radis onda ces videti sta ti jos fali pa ces nastaviti da kupujes dalje sta ti treba...
www.slobodangosic.com

https://www.facebook.com/goshkephoto

Nikon D750, Nikon D7000, Nikkor 24-70 f2.8G, Nikkor 70-200 f2.8 VR, Nikkor 85mm f1.4G, Sigma 35mm f1.4 ART, Nikon SB 910, Nikon SB 800

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #3 poslato: Avgust 14, 2013, 01:12:57 pre podne »
imam jedan veliki magacin,prostor je najmanji problem :))
htio sam samo slike trenutno za stock ,nesto obicno. sad razmisljam oce li mi ovo uspjet, imam 2 reflektora (za gradjevinu) i imam jedan prekidac gdje mogu kontrolisati napon, podesavati svijetlo prema svojoj potrebi. Nznm da li mi moze to posluziti ? :)
Takoođe imam veliki sto, probacu sa carsavom jer ga necu micat iz vec predvidjenog coska. Gledam samo da prodjem sto jeftinije,dok ne skupim malo para,jer imam veliku zelju da skljocam u svoj buduci studio razne stvari :)
Ima li nesto sto mogu sam napraviti ? :)
I da li valja ovaj moj objektiv za studio ? 18-105 nikor

P.S.: Goshke pluvao bih ja po citav dan samo da oce po 300-400e iskakat hahahaha :D
trenutno sam sa parama los :D

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #4 poslato: Avgust 14, 2013, 08:55:12 pre podne »
Od kruske na bijelom nema para u stock-u, vise ne, cisto da te upozorim odmah :)

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #5 poslato: Avgust 14, 2013, 01:43:36 posle podne »
posto si iskusniji, od cega ima ? :D
neke posebne teme ? :)

Van mreže Goshke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 639
  • Pol: Muškarac
    • goshke
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #6 poslato: Avgust 14, 2013, 02:54:43 posle podne »
To se svi pitaju, pravog odgovora nema, osim onog da saljes fotke koje obicni smrtnici ne mogu da naprave :)
www.slobodangosic.com

https://www.facebook.com/goshkephoto

Nikon D750, Nikon D7000, Nikkor 24-70 f2.8G, Nikkor 70-200 f2.8 VR, Nikkor 85mm f1.4G, Sigma 35mm f1.4 ART, Nikon SB 910, Nikon SB 800

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #7 poslato: Avgust 14, 2013, 03:11:37 posle podne »
Tacno, to bi mi svi voljeli da znamo, ali ovako, fotkaj ono sto je komercijalno :) ali sta je komercijala e to je na tebi...

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #8 poslato: Avgust 14, 2013, 06:28:55 posle podne »
Eventualno da iskoristiš to što imaš veliki prostor, pa da u njemu slikaš nešto što drugi ne mogu...
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #9 poslato: Avgust 14, 2013, 11:54:04 posle podne »
ja bih slikao,samo ako mi mozete pomoci, sto mi sve treba ? :D
pa da ja kupujem redom ? ako mi mozete dati predloge :) kisobrane,... pa mozda shvatim zasto je sto :D

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #10 poslato: Avgust 15, 2013, 12:16:57 pre podne »
Treba ti za pocetak bar dve blic glave, zavisi sta fotkas, soft , byuti dish, kisobran (nesto od toga), zilberica, svetlomer,siva karta, ,neka pozadina, bilo bi dobro da napravis neke panele ali to mozes sam ...Sigurno jos jedan objektiv . dobar stalak...u svakom slucaju tesko da moze ovde da ti kaze sta tacno da kupis , posto ti najbolje znas sta ces da fotkas, pa prema tome pravis spisak potreba...

Ja sam probao da radim sa nekim svetlima (doduse nekim krsevima)  i bas sam se muci, kad sam uzeo blic glave progledao sam ....

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #11 poslato: Avgust 15, 2013, 01:21:24 pre podne »
Narucio sam tronozac i shutter za pocetak

E ovako,kad mi to stigne,pocinjem da radim (tj da se mucim punom parom).

Ocu da pokusam da napravim studio bez mnogo ulozenog novca u profesionalnu rasvjetu itd.

Vec imam nesto od obicnih svijetala lampi,reflektora kao i svi mi kuci. Pokusacu da napravim nesto,pa ako mi uspije dobro jeste,ako ne, makar cu naucit nesto :D

Bitno je da imam dosta volje i nekih planova kako da napravim to,zar ne ? :D hehehe

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #12 poslato: Avgust 15, 2013, 02:19:21 pre podne »
Zaboravio sam Vas pitati najvaznije...

Koju tkaninu da koristim ? I gdje da je kupim ?

Van mreže Stefi Nis

  • Član
  • **
  • Poruke: 127
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #13 poslato: Avgust 16, 2013, 11:15:32 posle podne »
Ja se ne razumem mnogo , ali kazu da je bolje da kupis papir , a ne tkaninu, mozda lupam ali tako sam cuo.    ;D

I mene nesto interesuje, jel bi moglo ovo da posluzi za pocetak, jel moze ovim da se dobiju solidne fotografije (mnogo jeftino) ?

http://www.digit-photo.com/Eclairage_de_studio-aFA0072/BILORA_Kit_Studio_Sirius_B120-rBILORA135.html
« Poslednja izmena: Avgust 16, 2013, 11:33:10 posle podne od strane Stefi Nis »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #14 poslato: Avgust 17, 2013, 12:38:52 pre podne »
Zavisi šta želiš da postigneš. Ako ti treba za izolaciju, i ja mislim da je neka vrsta papira najbolja.
Bitno je kako odbija svetlo, pa prema tome biraš.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #15 poslato: Avgust 17, 2013, 01:10:30 pre podne »
Ako hocete izolaciju na belom , uzmete metar sa metar ipo jupidura providnog....iskrivite ga u obliku S (ne bas ali tako nekako , ne znam drugacije da objasnim). Na metar od iskrivljenog dela jupidura stavite beli hamer , blic glavom pucate u hamer (normalno vodite racuna da vam ivice predmeta ne izgore i dobijete cistu belu...Ja tako radim , najbrzi i najlaksi nacin za mene....




Ovakvu belu dobijete svaki put....

Van mreže Stefi Nis

  • Član
  • **
  • Poruke: 127
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #16 poslato: Avgust 17, 2013, 02:44:52 posle podne »

Van mreže .Milos

  • Junior
  • *
  • Poruke: 15
    • 90322820@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #17 poslato: Avgust 17, 2013, 03:34:25 posle podne »
Ako nemaš pare za rasvetu za početak nemoj uopšte da razmišljaš o studiju nego trk napolje.

Treba ti parče kartona na koje je nalepljena zilberica iliti alufolija što koriste ljudi za kolače, a sunce je besplatno. Sve ovo možeš da kupiš u supermarketu u ceni 2 piva :)

Kucaš lepo lifestyle i vidiš šta ljudi slikaju po danu. Neki lep par radi nešto i sl.

Lifestyle fotografija ide na stocku jako pristojno i skoncentriši se na to kako ćeš dobru i svežu fotografiju da ponudiš, a ne šta te koči. Snajke na belom ne idu puno ovih dana.
T2i (550D)
18-55IS
50mm 1.8 II
Speedlite 430EX II

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #18 poslato: Avgust 17, 2013, 03:43:32 posle podne »
Ako nemaš pare za rasvetu za početak nemoj uopšte da razmišljaš o studiju nego trk napolje.

Treba ti parče kartona na koje je nalepljena zilberica iliti alufolija što koriste ljudi za kolače, a sunce je besplatno. Sve ovo možeš da kupiš u supermarketu u ceni 2 piva :)

Kucaš lepo lifestyle i vidiš šta ljudi slikaju po danu. Neki lep par radi nešto i sl.

Lifestyle fotografija ide na stocku jako pristojno i skoncentriši se na to kako ćeš dobru i svežu fotografiju da ponudiš, a ne šta te koči. Snajke na belom ne idu puno ovih dana.


Da znas da cu te poslusat :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi od 0 ?
« Odgovor #19 poslato: Avgust 17, 2013, 04:09:19 posle podne »
Zar mu za to ne treba saglasnost ovih sa slike?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D