Autor Tema: Pomoć oko prašine  (Pročitano 5349 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Pomoć oko prašine
« poslato: Jul 19, 2013, 08:47:06 posle podne »
Imam jedan problem, stvorila mi se kao neka crtica (kao dlacica ili tako nesto) na staklu izvise ogledala (ne znam kako se strucno zove) i imam vrlo malo prasine na ogledalu.
Kada slikam to se na slici ne primjecuje, senzor je potpuno cist. Da li znate cime bih mogao to da ocistim i smijem li ? :)
Htio sam da kupim jedan objektiv i uzeo sam da ga probam, pa mozda je uslo prasine spolja ili iz objektiva ispalo :/

Ostavljam vam sliku ispod i oznacio sam koja su to mjesta :)
Navedeni foto-aparat je Nikon D3200 :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko prašine
« Odgovor #1 poslato: Jul 20, 2013, 04:31:37 pre podne »
Najbolje da ne diraš. Eventualno probaš onom pumpicom da izduvaš. Nemoj nikako da dodiruješ te elemente bilo čime.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko prašine
« Odgovor #2 poslato: Jul 20, 2013, 09:39:52 pre podne »
Ja čak ne bih ni pumpicom to izduvavao....jer moze samo jos da ugura tu prasinu na senzor....najbolje nek stoji tako.... ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko prašine
« Odgovor #3 poslato: Jul 20, 2013, 11:42:59 pre podne »
ne pipaj , a ako se jave neki artifakti na fotki, sredi to u PS-u, ja barem tako radim, dok ne posalje da to uradi strucno lice ...
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Odg: Pomoć oko prašine
« Odgovor #4 poslato: Jul 20, 2013, 04:30:42 posle podne »
Posto imaju neki u Podgoricu sto rade sa tim,ali mislim da su "profesionalci" kao i ja, da li mozda znate da li ovo radi Ljubo koji drzi ovaj forum ? :)
posto cu u septembar dolazim u beograd,pa bih da dam nekom strucnjaku makar :)

Posto cu brzo da uzimam objektiv jos jedan, da li ima neka zastita ili nesto ? :)

Van mreže škrabalica

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 629
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
    • Škrabalica
Odg: Pomoć oko prašine
« Odgovor #5 poslato: Jul 20, 2013, 04:41:47 posle podne »
kada menjaš objektive aparat okreni ka dole
Canon EOS 550D (Kiss X4 Digital),
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM,
Canon EF 50mm f/1.8 II,
Canon Speedlite 430EX II.

Van mreže škrabalica

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 629
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
    • Škrabalica
Canon EOS 550D (Kiss X4 Digital),
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM,
Canon EF 50mm f/1.8 II,
Canon Speedlite 430EX II.

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko prašine
« Odgovor #7 poslato: Jul 20, 2013, 07:50:20 posle podne »
Vidi li se to u traziu?
Ako da, onda imas prasinu ili dlacicu na `mat sajbni.` U tom slucaju slobodno mozes da izduvas gumenom pumpicom /ne sprejevi ili kompresori/. A ako ostane, refot servis u Bgd.

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Odg: Pomoć oko prašine
« Odgovor #8 poslato: Jul 20, 2013, 08:35:13 posle podne »
hvala skrbalice :)

bobanf
Vidjelo se u trazilu,ali eto makoh nekako sa stapicima za usi,jer me stvarno iritiralo :)

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko prašine
« Odgovor #9 poslato: Jul 21, 2013, 01:53:48 pre podne »
Fala bogu da neko nešto sam uradi, inače sve sami strahovi - ne diraj, pokvarićeš, ma ni mrko ga ne gledaj - istopiće se...
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko prašine
« Odgovor #10 poslato: Jul 21, 2013, 03:17:31 pre podne »
Хтео сам да ти предложимм да урадиш тим штапићем али нисам смео од ових вукова са форума, плашим се да ме нагрде и укоре што дајем нестручно упутство.
Мени је једном остала длака од штапића па сада користим штапић и парче неке јако меке тканине али која не оставља длачице.
Такође имаш у упутству, када чистиш по упутству, ради са потпуно пуном батеријом.

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Odg: Pomoć oko prašine
« Odgovor #11 poslato: Jul 21, 2013, 02:20:25 posle podne »
Samo moram negdje nabaviti one štapiće kao za senzor, nznm gdje imaju da se kupe,jer sa štapica za usi otpadaju dlačice i počinju da se raspadaju i samo jos vise "prašine" naprave. Mada ako je neko dosta nježan prevuče samo jednom sa štapicem i mijenja drugi.

Evo posto sam to uradio,moram iznijeti i svoje misljenje u vezi osjetljivosti :)

Koliko sam ja vidio na mom Nikonu D3200 to nije baš toliko osetljivo. Naravno da treba povesti više računa jer vam je u ruke više stotina eura ali nesto moze i sam čovjek odradit.  Treba samo biti nježan i ne upirati kao sa ribaćom četkom . :D

Ali me stvarno bilo izritiralo,vazda kad pogledam u tražilo vidim kao tu dlačicu. Nema je više :D

Oni misle samo kako je najbolje,da ne bi oštetili svoj foto-aparat. Mislim dobro savjetuju,da ja sad nekome kažem očisti ti to lagano i pokvari mu se aparat :/ baš neprijatno
Ja samo mogu reći da sam srećan što sam naučio još jednu novost u vezi DSLR aparata :)

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko prašine
« Odgovor #12 poslato: Jul 21, 2013, 03:28:37 posle podne »
ne kazem da ne treba da nesto ne odradis i sam, ali ako nema alata kako treba ne pipam ....

koliko vidim, "alata" za ciscenje senzora nema kod nas
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko prašine
« Odgovor #13 poslato: Jul 21, 2013, 03:50:05 posle podne »
Da, problem je u neodgovarajućem alatu. Na pakovanju štapića za uši piše da čan nisu namenjeni ni za guranje u uši :)

Takođe je pitanje kakvom tečnošću bi čistio senzor. Neko će da proba destilovanom vodom, neko apotekarskim alkoholom, ili nečim trećim. Da to i prođe npr. na D3100, može da se desi da ovi promene premaz senzora i da potpuno uništiš D3200.

A ovaj element, što si ga zaokružio pod brojem 12. se vrlo lako oštećuje najmanjim dodirom.

"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko prašine
« Odgovor #14 poslato: Jul 21, 2013, 05:05:09 posle podne »
OFF, ali ,,stapice za usi" i ne treba gurat u usi! Ja licno ih koristim ali ne bih trebao...

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko prašine
« Odgovor #15 poslato: Jul 21, 2013, 07:18:26 posle podne »
To pod br 12 je mat-sajbna ili `focusing screen.`Na njoj se formira slika koja se gleda preko trazila, zapravo lupe koja povecava sliku sa mat sajbne.
Pravi se od fino gravirane osetljive plastike i ne sme da se brise rastvaracima koji bi je pojeli.
Ako prasine ima u trazilu a nema na slici obicno je ona zaprljana.
Moze da se izduva pumpicom, brisne vrlo mekanom cetkicom ili servis. Nista oni pametnije ne rade vec znaju koji rastvarac za sta sme da se koristi i kavom krpicom se brise. U najgorem slucaju lako se zameni novom, ali kosta.

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Odg: Pomoć oko prašine
« Odgovor #16 poslato: Jul 21, 2013, 09:11:55 posle podne »
Moram demantovati Vas koji mislite da je baš toliko osjetljiva ili ja imam nježnu ruku. :)
Stvarno nisam koristio rastvarače niti je bilo potrebe jer sam imao samo jednu flekicu. Nježno sam prelazio štapićima za uši preko mat sajbne, pošto nemam odgovarajući alat,a ispostavilo se da štapići za uši i nijesu tako loši :)

Moje misljenje je, da to nije neka filozofija ,niti je to bas toliko osjetljivo na dodir, jednostavno mislim da preovladava strah dotaci vitalne djelove aparata. Vjerovatno da i oni (koji su konstruisali aparat) znaju da se to mora napuniti prasine nekad i ocistiti se. Ako grijesim ,ispravite me

P.S. Kome trese ruka i ko je grub, mislim da ne treba da dira ništa :D hehehe