Autor Tema: Potrebna mi je stručnapomoć :)  (Pročitano 5855 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Potrebna mi je stručnapomoć :)
« poslato: Jul 08, 2013, 02:57:43 pre podne »
Za Vas imam 2 pitanja:

1. Imam Nikon D3200 i 18-105 VR objektiv. Mislim da slika nije ostra kako bi trebala biti. Procitao sam da treba da gasim VR,kako bi slika bila ostrija,zelio bih da cujem i vase misljenje takoodje ?





2. Posto imam gore navedenu opremu i uv filter,zanima me na sto bih trebao da se orjentisem da kupim sledece ? Ne bih da kupim nesto sto mi ne treba,pa mi i povodom ovoga treba vasa pomoc.

Unaprijed hvala :)


Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna mi je stručnapomoć :)
« Odgovor #1 poslato: Jul 08, 2013, 07:29:28 pre podne »
Stabilizaciju gasis kada je aparat na stativu.

Ovde je ostrina sasvim pristojna, za razliku od kolorita koji je jako cudan. Ne vidimo ni EXIF, a nisi rekao da li su ove fotografije naknadno obradjivane u nekom programu, ili takve izlaze iz aparata. Slikas RAw ili jpeg? Koristis li neki preset za dobijanje ovakvih boja?  Sa druge strane, jako je tesko utvrditi na ovakvim primerima sta je ostro a sta nije.... za to je potreban 100% krop.

Sto se tice sledece objektiva, ne mozemo mi da te usmerimo sta ti je sledeca kupovina. Najpre ti sam treba da osetis potrebu za odredjenim objektivom, a mi da ti suzimo dilemu izmedju slicnih resenja. Ja mogu da ti kazem da kupis 105 makro... a Duxx ce da ti kaze da kupis 70-300, a Neo Tokinu 11-16. Sta onda?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna mi je stručnapomoć :)
« Odgovor #2 poslato: Jul 08, 2013, 01:16:34 posle podne »
Daj neki RAW.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Odg: Potrebna mi je stručnapomoć :)
« Odgovor #3 poslato: Jul 09, 2013, 02:49:58 pre podne »
Evo nove 2 fotografije,mislim da se bolje vidi na njima

1.Meni djeluju kao da su zamućene tj da nisu dovoljno ostre,e sad posto nisam profesionalac,tek sam pocetnik, treba mi vase misljenje i pomoc ?! nznm da li je do stativa ili moram nalaziti neka nova podesavanja u vezi ovakvih fotografija.
Slikam u RAW+JEPG to sam poceo od skoro, uglavnom jepg koristim samo da bih vidio fotografiju,kako ne bih morao da instaliram neke programe za gledanje RAW fajlova tj NEF na nikon aparatima.

2. Posto sam kupio skoro foto-aparat nema jos jedan mjesec, zelio sam Vas pitati za opremu koja mi je potrebna da kupujem recimo redom ili sto mi je najpotrebnije(trenutno nemam novca za neki objektiv) . Nznm da li da uzmem stativ ili neki dobar filter ili blic, nznm sto mi je prvo potrebno ? Ako ima jos nesto sto ne znam oko rasvjete i tih "dzidza midza" :) Moja je greska ,jer nisam dobro razjasnio na sto mislim :)
« Poslednja izmena: Jul 09, 2013, 03:25:48 pre podne od strane HitmanforMNE »

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna mi je stručnapomoć :)
« Odgovor #4 poslato: Jul 09, 2013, 08:27:56 pre podne »
1.Knjigu u ruke(i uputstvo i nesto od strucne literature)
2.Ako trazis pomoc da se uvidi gde je greska onda okacis fotografiju koja nije obradjena programom
3.Ako vec koristis M podesavanja onda treba da znas sta je sta i kako se upotrebljava

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna mi je stručnapomoć :)
« Odgovor #5 poslato: Jul 09, 2013, 08:52:39 pre podne »
Pazi vjerovatno ce ti trebat sve od navedene opreme :)
Uglavnom tako to ide i uvjek nesto nedostaje.
Ako ti sta znaci ja sam se odlucio prvo na objektiv, zatim stativ, pa blic a evo sad ganjam i filtere, pa rasvjeru, ali sve je to stvar potrebe. Mozda trebi filteri uopste ne trebaju, niti ce ikad trebat.
Sutra kad kazes treba mi stativ, budzet je recimo oko 150 eura, ljudi ce se javljat i pomagat.
Ako pak kazes treba mi portretni objektiv, budzet je opet 150 eura, ljudi ce se opet pocet javljat i pomagat, ali ako kazes sta da kupim sledece, e tu vjeruj mi niko ne moze da ti pomogne :)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna mi je stručnapomoć :)
« Odgovor #6 poslato: Jul 09, 2013, 09:07:20 pre podne »
Meni deluje ovako "iz daleka" da je ovde sve ok što se tiče oštrine. Ono gde početnici greše u startu kada se žale na nedovoljnu oštrinu je što ne kapiraju odnos između žižne daljine na kojoj fotkaju i brzine ekspozicije. Za početak, trudi se da ti taj odnos bude najmanje 1:1.5 a najbezbedniji se ako je 1:2 pa naviše u korist brzine. Dakle primer, fotkaš nešto na 100mm, trudi se da brzina ne bude manja od 1/160, a na 1/200 si recimo prilično bezbedan.

Šta ti od opreme hitnije treba zavisi od toga šta ćeš trenutno koristiti intenzivnije, a to mi ne možemo znati. Po ovome što si ovde prikazao, više će ti trebati stativ :)
« Poslednja izmena: Jul 09, 2013, 09:12:34 pre podne od strane DuxX »

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Odg: Potrebna mi je stručnapomoć :)
« Odgovor #7 poslato: Jul 09, 2013, 02:48:20 posle podne »
evo procitao sam neke literature, pa sam razjasnio dilemu oko ostrine slike. upravo ovo sto je DuxX rekao :)

Hvala puno na pomoci :)

Van mreže Stefi Nis

  • Član
  • **
  • Poruke: 127
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna mi je stručnapomoć :)
« Odgovor #8 poslato: Jul 21, 2013, 05:46:16 posle podne »
U knjizi Scott Kelby  Digitalna Fotografija 1.deo ima poglavlje "profesionalni saveti za dobijanje ostrih fotografija", dobro objasnjeno i korisno, knjiga ima na internetu u PDF formatu.  ;)

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna mi je stručnapomoć :)
« Odgovor #9 poslato: Jul 21, 2013, 06:23:56 posle podne »
procitaj uputstvo za aparat

u aparatu imas deo kod .... ufffff  :-\ ... ne mogu da se setim gde je on , da podesis i ostrinu, imas skalu, metnes je na devetku , pa vidi ...
duxx je lepo rekao oko expozicije ... gledaj kako fokusiras .... okini 2-3 puta za slucaj da fokus pobegne
negde sam procitao da sto se ostrine  tice, najbolji objektiv je stativ ....

pogledaj malo nesto oko dubinske ostrine, hiperfokalne daljine end det shit

ima i ovde nesto na tu temu

http://www.kenrockwell.com/tech/unsharp.htm

pogledaj i ostale textove, ako te nesto zanima, ili ce te zanimati, a ne znas, znas ili hoces da naucis i to ....

http://www.kenrockwell.com/tech.htm

mada, mozda si i vec znao za ovo , ali ja nisam znao


« Poslednja izmena: Jul 21, 2013, 06:38:34 posle podne od strane marelli »
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Odg: Potrebna mi je stručnapomoć :)
« Odgovor #10 poslato: Jul 29, 2013, 04:18:39 posle podne »
hvala vam momci :D