Autor Tema: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....  (Pročitano 17172 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« poslato: Jul 03, 2013, 09:42:09 posle podne »
Evo vec neko vreme ucim o retusiranju portreta ....pa da napisem kako to radim a ujedno i da postavim neka pitanja koja mi se vrzmaju po glavi.

Probao vise tehnika "meksanja" koze pa i neke pluginove, ali ovaj nacin koji cu opisati meni najvise odgovara (sto ne mora da znaci i da je najbolji)

Kada krenem da obradjujem neki portret , napravim listu po kojoj idem i od nje ne odstupam (ne zato sto  tako mora , vec da ne bih zaboravio nesto, pa je moj savet da to uvek uradite i idete po listi).Prvo skidam bubuljice , mitesere i ostale nepogode na licu...Najcesce koristim Healing Brush tool (u daljem tekstu HB) i to u situacijama kada "nepogoda" na licu nije blizu kose, obrva itd. U tim situacijam koristim Clone  Stamp tool (u daljem tekstu CST).  Kada uklanjam "nepogode" izabrem HB , velicinu namestim koja je malo veca od mitesera i hardnes namestim na 75 posto , da bi dobio glatku povrsinu ( 75 nije striktno , probajte pa vidite sta vam daje najbolje rezultate)...

Kada zavrsim sa ciscenjem lica prelazim na podocnjake...Njih smanjujem tako sto izaberem CST , izabrem Lighten mod i Opacity na 25 posto i obavezno oznacite Sample:All Layers (zato sto ovo sve sto radim , radim sa vise Layera...)... Zatim polako pocnite da skidate podocnjake sa CST...kada zavrsite mozete da smanjite Opacity Layera ako ste preterali...Procitao sam u literaturama da te crne podocnjake dobijaju deca vec od 6-7 godine.... Ipak po nekim literaturama ne licima starijim od 30 godina ne treba podocnjake skidati u potpunosti vec samo smanjiti, a licima mladjim moze (a ne mora) da se podocnjaci u potpunosti uklone.

Zatim prelazim na meksanje koze... Prilikom meksanja prvo potpuno dovedem do meksanja koze zatim vratim teksturu.

Prvo izaberem Surface Blur najcesce namestam vrednosti Radius 39 px i Treshold 31. Naravno ovo nije striktno , uglavnom razlika izmedju Radiusa i Treshold treba da bude izmedju 5 i 10 px...Ja licno ne idem preko Radius 40 px, ali probajte. Zatim smanjite Opacity Surface Blur Layera na 50 posto. Zatim invertujet masku i izabrite Brush i belu boju i pocnite da bojite lice , ali vodite racuna da nozdrve , usne, kosu ivice lica  ne predjete sa cetkicom posto to treba da ostane ostro.... Predpostavljam da znate da na Layeru kada invertujete imate mali crni prozorcic, kada obojite lice , namestite kursor na crni prozor i drzite Alt i kliknite sa desnim klikom na misu... Fotografija ce biti crna sa belim "linijama" koje ste bojili, tada mozete videti da li ste neki deo promasili pri bojenju. Kada ste zavrsili ovaj deo posla vreme je da vratite teksturu. Vec pominjani crni prozorcic , kliknite, drzite Ctrl i desni klik , docice do selekcije  vec omeksanih delova. Dok je  ta selekcija oznacena , pritisnite layer koji se nalazi ispod Surface Blur Layera (npr Background layer) i pritnite CTRL-J...Tada ce vam se pojaviti novi layer koji ce imati delove koze koji smo meksali. Taj layer postavite iznad Layera Surface Blur ...Zatim Filter menuOther i onda izaberite  High Pass. Radius namestan od 5.5 do 6.5 px , naravno vi probajte pa vidite sta vam odgovara. Kada ste to uradili na fotogorafiji delovi koze koje smo meksali bice sive. Tada promenite blend mode na Soft Light i vas posao oko meksanja koze je zavrsen.

Zatim sredjujem usne , kosu , oci,  zube, dodavanje dimenzije licu.... ako nekoga zanima podrobnije cu napisati kako to radim....

Evo nekih mojih ranijih radova http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/portreti/mi-mujer/ , moram da napomenem da je ova obrada bila na mom samom pocetku, kada sam poceo da koristim ovu tehniku meksanja , ali sada posle dosta vezbe sve bolje izgleda , tako da drugari samo vezbajte bice sve bolje:)

Drugu tehniku za meksanje koze koju koristim je "High Pass" , pa ako nekoga zanima napisacu neto i o tome. Kad budem imao vremena i budem nesto slicno pisao potrudicu se da tekst obogatim fotkama prilikom retusiranja.

I za kraj da li je neko radio tehnikom Dodge and Burn? Ako moze da napise svoja iskustva ili nacin rada sa ovom tehnikom (ili neki tutorijal da okaci) :) Nije mi ta tehnika najjasnija :)Nadam se da ste me razumeli sta sam pisao:) Ovo je mali nacin da se oduzim forumu i ljudima koji su meni pomagali kad sam dosao:) Ovaj tekst mozda pomogne nekom , bar se ja nadam:)

P.S Lepo bi bilo da ovde pisete vasa iskustva sa retusiranjem:)

Pozdrav :)
« Poslednja izmena: Jul 03, 2013, 10:30:57 posle podne od strane Serb »

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #1 poslato: Jul 03, 2013, 09:51:53 posle podne »
Ovo ce nekom sigurno da znaci :)
Ali, greska je koristit Surface blur za lice ;) koristi Dust and Scratches za uklanjanje sitnica sa lica a da ne uklanjas i tekstru, cak i najsitnije dlacice ostaju na licu :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #2 poslato: Jul 03, 2013, 09:58:59 posle podne »
Zasto je greska Surface Blur? :) SB ima prednost npr u odnosu na Gausian Blur zato sto bolje cuva ivice ,  ne znam lepo da se izrazim ali nadam se da razumes sta hocu da kazem. Mnogo sam procitao literatura  i odgledao tutorijala ljudi razne tehnike koriste ja sam odabrao ovu tehniku sa SB, ali naravno ne odbacujem i druge predloge :) Isti je slucaj i sa skidanje sitnica sa lica, neki koriste Cloning Stamp, neki HB .... :)

*There are big advantages to using this filter over Gaussian Blur, and one is that it does a better job of preserving edges (rather than Gaussian Blur, which just blurs everything equally)
« Poslednja izmena: Jul 03, 2013, 10:13:02 posle podne od strane Serb »

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #3 poslato: Jul 03, 2013, 10:29:57 posle podne »
Hajde postavi neke fotke, da vidimo kako to izgleda.
Nesto tipa pre i posle . . .
:)
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #4 poslato: Jul 03, 2013, 11:43:14 posle podne »
Cim budem odradio jednu fotku postavicu  , trenutno nemam ni jednu posto sam obrisao  ove na kojima sam vezbao :-[

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #5 poslato: Jul 03, 2013, 11:55:10 posle podne »
Evo jedino sto sam nasao na hardu neki crop kad sam uporedjivao , nije najsjajnija prezentacija pre i posle , ali dok ne uradim  normalnu fotku :)

Prva je pre a druga posle nadam e da vidite razliku, izvinite sto nisam kacio fotke tek kad sam napisao setio sam se da sam trebao prvo da odradim fotke :(

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #6 poslato: Jul 04, 2013, 01:41:55 pre podne »
Vau, meni se ovo svidja . . .
:)
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #7 poslato: Jul 04, 2013, 09:25:46 pre podne »
Ovo sam fotkao preksinoc cini mi se :) i upravo mi je palo na pamet da ne znam kako da dobije oci tako kao ti na drugoj slici :D
Pa evo fotka za primjer i usput napisi koju koristnu :D

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #8 poslato: Jul 04, 2013, 11:10:40 pre podne »
Hvala fibonaci, probaj na nekom portretu ovo sto sam opisao , jos bolje ces videti razlike :)

Vazi imenjace do kraja dana cu napisati , trenutno sam u maloj guzvi :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #9 poslato: Jul 04, 2013, 01:26:57 posle podne »
Za pocetak napravite novi Layer , uzmete heling Brush skinete vene i pobelite beonjacu. Ja beonjacu belim tako sto otvrim Levels  invertujem masku, uzmem cetkicu (izaberem belu boju) i obojim beonjacu . Uglavnom mi je opacity cetkice  25 posto, a jos dodatno smanjujem opacity u layer meniju (u zavisnosti koliko beline hocu). Kada beonjacu bojite , slobodno predjite i preko zenice , pa posle cetkicu prebacite na crno da ispravite te prelaze preko zenice, posto je meni lakse da ispravljam nego da delove ispod zenice i kapaka , u milimetar pogadjam, ali to je samo nacin. Naravno ima puno nacina da se ovo uradi , pa ko kako voli. Na ovoj fotki nisam sredjivao beonjace , ali nije na odmet da napisem kako ja to radim.

Kada to sredim uzimam Eliptical Marguee Tool (skracenica u PS M) iz oznacim oko (naravno bez beonjaca) zatim idem Select- Modify- Fether izaberem 2 px . Kada to uradite kliknete na Layer ispod u ovom slucaju Beckground , zatim Ctrl-J i dobicete novi Layer koji ce imati samo selektovano to sto ste oznacili Sa Marque Tool (ja sam taj Layer nazvao Ostrenje). Kliknete na Layer Ostrenje - Filter- Sharpen-Smart Sharpen i namestite ostrenje kako mislite da treba u ovom slucaju ja sam stavio Amount 100 a Radius 1.0 px (najbolje da probate pa sami da vidite kako vam se svidja. Umalo da zaborvaim , u padajucem meniju (kada otvorite Smart Sharpen) izabrite Lens Blure.

2. Sledece sto radim je kontrast... Layer Ostrenje kliknite sa tipkom Ctrl i dobicete selekciju, zatim otvorite Curves...Otvorice vam Curves sa crnim prozorom gde ce  selektovani deo biti beo....U RGB kanalu napravite po zelji S krivu ( u ovom slucaju Input - 184 Output-204, ali probajte vidite sta vam odgovara) i zatim Blend Mode promenite u Luminosity (u ovom blend modu ne menjate boje , samo tamnije i svtelije delove...)...Zatim mozete smanjiti Opacity u Layer meniju (ja sam smanjio na 80 posto)...

3. Zatim pravimo novi Layer highlight ^shedow...zatim dupli klik na Foreground color ...Kada vam se pojavi Foreground color u koloni koja je najbliza bojama, u slovo B (Brightness) upiste 50 ( trece slovo gledajuci od gore na dole, imate H,S,B pa ispod R,G,B..)...kada dobijete sivu boju FC pritisnite OK. Zatim prtisnite Alt Backspace i cela fotografija ce vam biti siva. Tada promenite Blend Mode na Soft Light. Izaberite Burn tool, Exposure na 50 posto i izaberite Midtones. Lagano bojite krajeve zenice (koji se granice sa beonjacom) i dobijacete tamnije tonove, kada sa tim budete zadovoljni cetkicu smanjite  i popunjavajte ove crne tacke i trake koje se nalaze u oku. Zatim izaberite Dodge  tool i ito uradite sa delovima koje hocete da budu svetliji.

4.Pravimo novi layer Brightnes...Sa ovom tehnikom cemo ubaciti malo svezine u ocima. Kada napravite Layer izabrete Brush i belu boju....Obojite delova oka koji se nalaze izmedju zenice i beonjace , Blend Mode promenite Overlay  i po  zelji smanjite Opacity (ja manjio na 40 posto na ovoj fotki).

5. Na kraju se igrate sa bojama...To radite tako sto kao na Pocetku selektujete oznacene delove oka i izaberete Hue^Saturation ili Curve....Ja vise volim Curves...Posle boje namestate kako volite...Ja na fotki koju cu ostaviti nisam menjao boje :)

Probajte korak po korak, pa naravno stepen obrade sami odaberite, zato sluzi Opacity :)


Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #10 poslato: Jul 04, 2013, 01:36:33 posle podne »
Ok, hvala :) kad budem imao vremena poigrat cu se s time, ovo je malo ekstremno na ovoj velicini :) ali za nekih 10% manje vjerujem da bi bilo ok :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #11 poslato: Jul 04, 2013, 01:38:16 posle podne »
Ok, hvala :) kad budem imao vremena poigrat cu se s time, ovo je malo ekstremno na ovoj velicini :) ali za nekih 10% manje vjerujem da bi bilo ok :)

Upravo tako na ovoj velicini je ekstremno , ali to je nacin rada koji ja koristim kada je velicina oka normalna , pa ti probaj , igraj se:) A i imaj u vidu da je ovo radjeno brzinski:)

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #12 poslato: Jul 06, 2013, 11:11:44 posle podne »
Svaka cast. Vrlo korisno!
Ovo cu da odstampam pa da studiram polako.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #13 poslato: Jul 07, 2013, 12:26:13 pre podne »
Nema na cemu :) Probaj pa vidi da li ti odgovara obrada :)

Van mreže Jacques

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #14 poslato: Jul 07, 2013, 08:17:21 posle podne »
Odlican opis i svaka cast na trudu i odvojenom vremenu!

Meni je neke stvari pojasnila serija Professional Photoshop Portrait Retouching by SLRlounge, evo link za prvi deo, ima ih ukupno 10, gde je objasnjeno sve i svasta. Ogradjujem se odmah od rezultata jer to je sve relativno nekom ce se svideti nekom ne, ali ono na sta sam ciljao ovde su alati i nacini kako da se postigne nesto.

Vredi pogledati, dosta ima i traje pa uz kokice i sok/pivo umesto filma :)


Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #15 poslato: Jul 07, 2013, 08:23:02 posle podne »
Hvala:) Super sto si ovo okacio bas cu da pregledam , sve delove, hvala:) Inace ceo kanal na youtubu od tog lika je bas dobar odgledao sam par klipova :)

P.S Ajde drugari pisite vasa iskustva i neke vase trikove , svima ce koristiti :)

Van mreže Jacques

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #16 poslato: Jul 07, 2013, 08:26:36 posle podne »
Nema na cemu i drugi put :)

Ja sam ih na pocetku sve klipove pregledao, odlicno su odradili za lightroom 3, sve je obasnjeno ali bukvalno sve, pa su me time dobili. :)

Lepo objasnjavaju, meni je nekako bas ql lik.

Sto se tice iskustva uglavnom sve radim kako je on u toj seriji, to mi je onako dobar workflow.
Jedini savet, je sto vece uvecanje tipa 300-400% i sto manja HB cetka i oblik kao sto je on tamo u drugom delu objasnio da se podesi, to sam skontao da mi daje najbolje rezultate. Sad koliko je to savet ne znam, posto kontam da je to normalno i da svako tako radi. :)

« Poslednja izmena: Jul 07, 2013, 08:33:39 posle podne od strane Jacques »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #17 poslato: Jul 07, 2013, 11:43:36 posle podne »
Odgledao sam prvih 6 delova i svidja mi se kako ovaj lik objasnjava , posebno mi se svideo 5 deo , posto sa tim uvek ima problema :) Do sada sve sto je objasnjavao slicno radim , osim ostrenja, ja uopste ne ostrim  :) Pogledajte stvarno dobar tutorijal :)

jacques : Ja uglavnom radim na uvecanju 100 , ponekad malo vise, nisam navikao na veca uvecanja :)

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #18 poslato: Jul 08, 2013, 02:22:07 pre podne »
VAU!
Prosao sam kroz svih deset u jednom dahu!
Odlican tutorijal!
:)
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Retusiranje lica, pitanja , odgovori , saveti....
« Odgovor #19 poslato: Jul 08, 2013, 01:00:50 posle podne »
Sesti deo kada omeksava lice , boji previse po meni...Mislim da nije smeo da boji tako nos :) Potrazite na netu i Julia Kuzmenko Mckim , ima blog i po koji klip, ona po meni radi retusiranje bez premca, mozda i kupim neku njenu knjigu :)