Autor Tema: Nikon D5200, Test  (Pročitano 8701 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Nikon D5200, Test
« poslato: Jul 02, 2013, 12:35:39 pre podne »
 



TIMELINE

Utisak da se proizvodi različitih generacija smenjuju kao na pokretnoj traci, nije karakterističan samo za nama najzanimljiviju oblast industrije, nego i za tehnološki svet uopšte. Neko nepisano pravilo kaže da će najinventivnija i najpragmatičnija među kompanijama postići najveći uspeh, ali kako su pravila tu da se krše, tako ni ovo pravilo nije uvek primenjivo, pa u praksi nije nepoznata ni situacija u kojoj upravo neinventivni nastup biva nagrađen nekom vrstom tržišne pobede, a sve iz razloga inertnosti onih najbitnijih činilaca na tržištu – kupaca. Ili barem većine njih.

Svedoci smo da se poslednjih godina, jedna od dve najuticajnije kompanije iz oblasti foto-tehnike, Nikon, maksimalno trudi da utvrdi svoju dominaciju na svim poljima i u svim kategorijama, ali se na momente to nekako čini relativno bezuspešnim. Da, svaki od modela je u nečemu ili mnogočemu bolji od konkurentskih. Međutim, upravo masovna naviknutost tržišta na proizvode konkurentskog Canona, ne dozvoljava Nikonu da postigne adekvatan rezultat i na finansijskom polju. Na trenutke se čini da, ma šta Nikon uradio, Canon prodaje više aparata. Svakako da kvantitet nije bio, niti jeste merilo kvaliteta, međutim, specifičnost ovakve situacije je u tome što kvantitet stvara prepoznatljivost, a samim tim oblikuje i opštu svest oko prostog pitanja koje često možemo čuti: „koju marku da kupim?“.

Aparat kojem posvećujemo ovaj test predstavlja treću po redu iteraciju (otkad je uvedena nova nomenklatura) klase koja već nekoliko godina unazad nastoji da se suprotstavi još uvek nepobedivom „Rebel-u“, Canonovom DSLR-u niže kategorije, koji ranije uhvaćen zalet već godinama koristi ne bi li u došminkanom pakovanju prodao vrlo sličan proizvod. Iz tih razloga Nikon mora da uloži nesrazmerno više energije, kako u razvoj tako i u realizaciju, kako bi sebe doveo na ravnopravan nivo. Drskije nego ikad, Canonov odgovor je sve samo ne adekvatan (EOS 700D), a očigledno je da oni samo nastoje da ne menjaju formulu koja dobija. Da li će Nikon D5200 konačno staviti tačku na ovu priču ili će nastaviti da bude večiti №2 po prodajnim parametrima? Teško je reći. Kada bi testovi to mogli da odgonetnu, sva je prilika da bi se smena možda odavno već desila. Ipak, kako nijedan test ne može prozreti reakciju kupaca koji će na kraju izdvojiti svoj novac za neki proizvod, a posebno pobediti inertnost, nama ostaje samo da nagađamo na osnovu onoga što neki aparat može. A šta D5200 može, videćemo u nastavku testa...
 



SPECIFIKACIJE

Poređenje sa prethodnikom, modelom D5100, otkriva neke drastične promene u pristupu:
 

Tehničke karakteristike: Nikon D5200 u poređenju sa D5100

Agresivan nastup Nikona po pitanju senzora preneo se na sve klase. Nakon što smo u manjem modelu, D3200, dobili 24 MP senzor koji postavlja nove standarde, opravdano smo se zapitali dokle će ići Nikon D5200. Ispalo je da u smislu rezolucije novi aparat ostaje na istom nivou, ali da promene ipak postoje. čak i u samom senzoru! Mnogo bitnije unapređenje vezano je za sistem autofokusa, koji je preuzet iz modela D7000. Video će mnogima biti možda i najzanimljiviji, a promene su i na tom polju više nego interesantne. Naravno, nisu baš sve promene pozitivne, a kako stvari stoje – videćemo u nastavku testa.


PAKOVANJE

Pakovanje je standardno za Nikon fotoaparate, a od većine drugih iz iste kuhinje razlikuje se po malom stikeru u uglu, koji označava boju samog tela, koje se sada isporučuje u tri varijante. Baš kao i model D3200. Osnovna je crna, kakvu smo i mi imali na testu, a proizvode se još i crvena i bronzana, za one koji žele nešto više od klasičnog dezena:
 

Nikon D5200, sadržaj „body only“ pakovanja

U pakovanju koje smo imali na testu, osim tela i pripadajućih poklopaca bajoneta i papučice blica, nalazi se EN-EL14 baterija i prateći punjač MH-24, viljuška punjača za priključivanje na mrežu (priložena umesto naponskog kabla), široki kaiš za rame, poklopac tražila, USB kabl za povezivanje sa računarom, audio/video kabl za priključivanje na eksterni displej, kratko i detaljno štampano uputstvo, diskovi sa Nikon ViewNX2 pratećim softverom za Windows i Mac OS, kao i uputstvom u elektronskom obliku. Pored ovog, „body only“ pakovanja, postoji i kit verzija koja je dopunjena dobro poznatim AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR objektivom, kao najčešćim izborom prosečnog kupca.



Ostatak teksta → Nikon D5200, Test


Pozdrav
« Poslednja izmena: Jul 02, 2013, 12:42:23 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200, Test
« Odgovor #1 poslato: Jul 02, 2013, 02:23:40 pre podne »
Pročitao u dahu!
Lepo je to, ali nekoliko činjenica me je neprijatno iznenadlio.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200, Test
« Odgovor #2 poslato: Jul 02, 2013, 09:43:26 pre podne »
Odlican tekst.
Imas jedan mali lapsus. Na strani 2, u prici o fokusima spominjes D600 a cini mi se da ti to nije bila namjera.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D5200, Test
« Odgovor #3 poslato: Jul 02, 2013, 09:58:37 pre podne »
Da... to se dešava kad se koristi materijal napisan o identičnom parčetu elektronike iz drugog aparata. ;)

Hvala, ispravljam odmah!

Pozdrav

Van mreže DjordjevicR

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200, Test
« Odgovor #4 poslato: Septembar 13, 2013, 01:50:09 posle podne »
Pozdrav za sve na forumu.
Ovo je moj prvi post ovde i zelim da pitam autora odlicnih testova sta se misli ovim:

citiram:"Senzorom smo objektivno zadovoljni. Možda ne pruža efekat kakav nam je nedavno pružio onaj u modelu D3200, iste rezolucije, ali različitog porekla, ali svejedno – ne manjka mu detalja, a još manje izvanrednih ISO performansi."

Da li ovo znaci da je senzor u d3200 bolji od ovog u d5200? Pitam iz razloga jer se po belosvetskim testovima uglavnom pise da je bolji senzor u d5200 a to bi bio i moj zakljucak na osnovu studijskih nef fajlova koje sam razvijao u lajtrumu.

Drugo pitanje: koliki je u praksi benefit nikonovih senzora u D5100,D3200,D5200 ... u odnosu na canonov od 18 mpx po pitanju DR?

Pozz

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D5200, Test
« Odgovor #5 poslato: Septembar 13, 2013, 09:38:51 posle podne »
Ne... kada se radi o poređenju sa Sony 24MP senzorom, pre svega se radi o WOW-efektu (da ga tako rogobatno nazovem), jer je pre D5200 izašlo već dva Nikon APS-C koji poseduju odlične 24MP senzore i efekat ekskluzivnosti na D5200 po pitanju senzora jednostavno ne postoji. Na to se misli. ;)

Što se subjektivnog utiska tiče, recimo da se nešto ne slažem sa "belosvetskim testovima", jer se ta dva senzora jedva razlikuju, bez obzira što potiču iz različitih pogona. Nikon očigledno nije stvar prepustio slučaju, već je kooperantima dao vrlo precizne instrukcije u vezi sa projektovanjem i procesom proizvodnje senzora. Rezultati senzora u D7100 se više razlikuju u poređenju sa D5200, nego što se D5200 razlikuje od D3200, iako su i u D7100 i u D5200 praktično isti senzori, s tim da ovaj u D7100 nema AA filter. Istina, D5200 poseduje 14-bitnu A/D konverziju, ali će ciljna grupa teško (a češće nikako) imati prilike da to ikada vidi u praksi.

DR je kod svih trenutno aktuelnih Nikon aparata vidljivo bolji nego kod Canonovih, a to se da videti i u komparaciji sa, sada već vremešnim 18MP Canon CMOS-om. DR na D5100 nije drastično bolji po tom pitanju od Canon 18MP senzora, ali se boljitak može izmeriti. Sa D5200 je situacija jasnija i tu je prednost opipljivija. E sad... šta znači "u praksi"?

U praksi će u studijskim uslovima, ako fotograf zna šta radi, taj DR često ostati neiskorišćen, jer nema potrebe za tolikim natezanjem. Ukoliko se radi o portretima u zatvorenom i bez rasvete (znači high-ISO), onda se bolji DR može videti na delu, a i ljubitelji pejzaža imaju više mesa. Ipak, fotografija nije nastala nakon pojave većeg DR-a, pa će uz pravilno eksponiranje svaki današnji aparat moći da napravi odličan rezultat, a ključne razlike se i dalje tiču formata... APS-C, FF, MF.... ;) Ono gde će DR da pomogne je doterivanje fotografija u obradi... pre svega posvetljavanje partija u senci i tome slično.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 13, 2013, 09:48:26 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200, Test
« Odgovor #6 poslato: Septembar 15, 2013, 11:44:40 pre podne »
DR na D5100 nije drastično bolji po tom pitanju od Canon 18MP senzora, ali se boljitak može izmeriti. Sa D5200 je situacija jasnija i tu je prednost opipljivija. E sad... šta znači "u praksi"?

U praksi nije primjetno? Pa ako D5100 ima senzor kao D7000 bi trebalo biti primjetno ali nisam siguran da D5100 ima 14-bitni ADC. Ne znam kako se ta razlike u DR-u na baznom ISO-u ne vidi, D7000 je tu jasno bolji od 18MP Canona, znači kada se pusha iz sjena kod Nikona se ne dobije toliko šuma, mislim ima tih komparacija i po netu pa ako ti se da tražiti...

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200, Test
« Odgovor #7 poslato: Septembar 15, 2013, 12:05:32 posle podne »
Citat
U praksi nije primjetno?
Na koju "praksu" konkretno mislis? ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D5200, Test
« Odgovor #8 poslato: Septembar 15, 2013, 01:45:42 posle podne »
^Verovatno na praksu gde se podeksponira 17 blendi i onda prebrojavaju pikseli.

Izvini Bare, ja sam u svojoj praksi do sada došao jedino do situacije da mi neki kompakt pravi problema sa DR-om. Kad su DSLR-ovi u pitanju - dugo ni jedan nisam video da ima probleme sa bilo čim, NAPOMINJEM - u praksi. Znači ono - studio, putovanja, pejzaži, portreti, arhitektura, makro... kao što vidiš, pun je net tih raznih fotografija urađenih sa "lošim" senzorima...

EDIT: Da ne ostanem nedorečen... naravno da je prednost D5100 moguće izmeriti, ali ta razlika nije dovoljna da bi se moglo reći da je jedan senzor neporecivo bolji od drugog. Prosto, ako se koriste kako je predviđeno, oba su savršena, kao i 95% ostalih aparata koji se danas prodaju. Borba sa šumom, render boja, izrada i opšta ergonomija čine najveće razlike, mada Canonu zaista ne bi smetalo da malo poradi na pitanju DR-a.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 15, 2013, 02:07:01 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200, Test
« Odgovor #9 poslato: Septembar 15, 2013, 03:01:36 posle podne »
Koliko je ljudi toliko i potreba, a i želja. U poslednjih 7-8 godina ono što sam sa svakom novom generacijom priželjkivao, pisao po forumima i tražio da bude bolje bio je upravo DO. Kad malo vratim i pogledam u nazad o tome sam oduvek pričao najviše jer mi je to oduvek najviše i falilo. Meni DO-a nikad nije dosta iz prostog razloga što je DO podloga za sve ostale stvari koje su bitne za što bolji kvalitet fotografije. Mnogi misle da je DO samo izvlačenje senki za XX blendi i sl. dezinformacije koje samo mogu da zbune nove korisnike... dobar DO znači manje šuma i manje smetnji UVEK u odnosu na senzor koji nema takav DO. To znači i kada je fotografija pravilno eksponirana ona sa boljim DO ima čistije senke i bolji potencijal za dalju obradu. Boje i nijanse u senkama na senzoru koji ima bolji DO su vernije.
Osnovna stvar u fotografiji pejzaža i arhitekture recimo je rad sa senkama i što bolji kvalitet istih jer je to glavno ograničenje za dalje editovanje i pripremu. U takvim situacijama mi ne možemo da utičemo na ono što fotkamo već fotkamo ono što nam se pruža i od esencijalnog je značaja da to što nam se pruža senzor "popamti" u što većoj meri. Tu nikad nije dosta i uvek treba bolje. Treba bolje i od onoga što Nikon sada nudi. Jednostavno treba bolje.
Sad, da neko kaže da je ergonomija važnija od DO-a ja na to mogu da mu kažem - ok, ali jednostavno ne mogu da razumem takav stav jer je za mene ergonomija jedna potpuno sekundarna odlika sistema i nešto na šta čovek treba malo i da se navikne i sa navikom se menja taj osećaj šta mu više "leži".

Takod da eto, kad dođemo do prakse... praksa se očigledno jako razlikuje od čoveka do čoveka. U mojoj praksi meni je novi Nikon senzor tj prelazak sa Canona, doneo neviđeno olakšanje i dozvolio mi slobodu koju do sada nisam imao i da sad uzimam sistem iz početka ne bih razmatrao ništa drugo ni pod tačkom razno. Stvari tako sada stoje što se mene tiče. A ima i onih kojima ništa od toga ništa ne znači i šta god da im daš njima je dobro i to je ok takođe.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D5200, Test
« Odgovor #10 poslato: Septembar 15, 2013, 05:27:32 posle podne »
Slažem se da treba bolje, ali se ne slažem oko toga u kojem smeru treba bolje. Nisam primetio da ni senzorima starim 7-8 godina fali nešto posebno u senkama, kada pričamo o PRAVILNO eksponiranim fotografijama. Ja bih jako voleo da vidim fotografiju koja u senkama doseže više od 4-5 blendi minusa u odnosu na nekakvu referentnu vrednost (obično se za referentnu vrednost uzima pravila eksponiranost 18% sive nijanse), dok je onaj drugi smer i dalje problematičan za sve senzore bez razlike, a to su svetlije partije. U prevodu - bela svima puca jako brzo i još nije napravljen senzor koji može da istrpi više od dve blende preeksponiranja, a ko se malo više bavio pejzažnom fotografijom (inače meni lično omiljenim foto-žanrom), zna da oblaci i dalje umeju da budu ogroman problem i tu napretka jednostavno nema. Svaka čast Sony-ju šta je uspeo da odradi na drugom kraju vage, ali na ovom je poboljšanje i samo predmet maštanja, što je suštinski jedna od važnijih razlika u odnosu na film. Film i dalje prednjači u svetlijem spektru i smatram da je to porazno nakon več decenija razvijanja digitalnih senzora.

Slažem se i da svaki fotografski žanr može da profitira od dobrog DR-a, ali ne preterujmo - lepo rekoh - nagledao sam se vrhunskih pejzaža i ne sećam se da sam ikad na njima video nešto što bi asociralo posmatrača na loš DR. Za PS gimnastiku je i dalje bolje uraditi bracketing, ako smem da primetim. Šta je kome bitno, ovde nije od prevelikog značaja, jer - znaš ono - svako zna šta ga svrbi. To što Ti imaš vremena da se nameštaš za svaki snimak je Tvoj mikrouniverzum. Neko drugi ima sopstveni, gde mu je promena parametara bitna koliko i vazduh koji diše (hint: fotoreporteri). Da ne pominjemo prosečnog korisnika D5200/700D koji u proseku najčešće neće ni svoje prvo menjanje objektiva da izvede u prvih godinu dana. Njemu će širi DO baš da pomogne. ;) Poenta je samo sagledati situaciju iz više uglova.

Opet, na kraju moram da se vratim na pitanje od kojeg je počeo ovaj deo diskusije - DuxX, Tvoja iskustva sa D800 su ipak sasvim drugi par opanaka u odnosu na D5100, kojeg sam se ja dotakao ovde. Kolega KinteC je svojevremeno uzeo D7000 kao backup aparat za svoj D700, baš pod uticajem internet-spinovanja koje je pratilo taj aparat uoči premijere i početka prodaje. I znaš šta je zaključio? Da je D7000 ipak samo na papiru bolji od D700 po pitanju DR-a. U praksi je to bukvalno dupe i oko. A tek o high-ISO performansama kakav je spin bio... na žalost, takav priglupi prikriveni marketing je uvek mač sa dve oštrice, jer suštinski, oni kojima su te cifre bitne, realno nisu volovi, pa kad kasnije vide da to nije to, šteta je veća nego korist. A prodaja D7000 nije ni blizu onolika kakvom se činila da će biti nakon tih talasanja (da ne kažem budalasanja) po svetskim forumima.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 15, 2013, 05:42:23 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200, Test
« Odgovor #11 poslato: Septembar 15, 2013, 05:55:43 posle podne »
A mi smo baš uspoređivali D7000 i D700 gdje je za pejsaže DR-om D7000 daleko bolji... Sve ovisi o stilu slikanja ali ako se ide izvlačiti iz sjena računica je jasna, Sonyev dizajn ADC-a čuda čini. Ali D700 ga 'šije' DR-om u svjetlim dijelovima slike ali ne toliko kao njega D7000 u tamnim na baznom ISO-u, kako ide sve veći ISO tako je situacija oko DR-a za D7000 sve lošija naspram D700 u svakom pogledu.

Hrvoje Bakovic Photography, eto primjer fotografa koji radi sa D7000 uglavnom pejsaže i masu tone maping metode znači jedna ekspozicija od kada je prešao na Nikon, na Canonu je morao od više slike doći do jedne, znači može se ali kako kaže ovo mu sada sa D7000 pojednostavljuje rad tj. skraćuje ga.



A ona razlika D3200 i D5200 senzora.... Pa oba su podosta dobra, dobar DR na baznom ISO-u mada neće baš kao Sony kada izvlačiš iz sjene ostati bez svih artefakata ali neće ni doći šuma kao kod Canon senzora. Sve u svemu jako dobro senzori ali bi D5200 mogao biti bolji na visokom ISO-u zavisno o načinu post obrade.

Van mreže DjordjevicR

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200, Test
« Odgovor #12 poslato: Septembar 15, 2013, 08:01:58 posle podne »
Izmedju d5100 I d3200 koji ima bolji DR?


Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200, Test
« Odgovor #13 poslato: Septembar 15, 2013, 08:53:58 posle podne »
Storm, nisam pričao o D5100. Zaista ne znam u kolikoj meri i kako se on nosi sa senzorima u novijim Nikonima. Verujem da nije na njihovom nivou. Ono što sam pokušao izneti je moje mišljenje da je razlika u DO izuzetno bitna i nikako se ne treba marginalizovati izjavama tipa "ma to se vidi samo ako se rade testovi pa se dižu senke za XX eskpozicija. U surotnom to nema veze"... a koje se često serviraju po net-u. Razlika je zaista izuzetna. Vrlo vidljiva i više nego dobrodošla.

Ovo što je pomenuo Bare takođe sam pominjao ranije u nekoj od diskusija... Od kada koristim D800 ne da nemam potrebe više za ispucavanjem više snimaka pa da to posle blendujem već maltene nemam potrebu da koristim više ni GND filtere. Pazite ljudi, nemojmo se zezati i zbijati šale... blending više ekspozicija uzima brdo vremena. Za jedan složeniji blending pejzaža potrebno je i po 2-3 sata rada, a vi to sad 80% odradite sa jednom fotkom i klasičnim adjustment brush-em u Lightroom-u i onih 20% dovršite u PS-u. To samo onaj koji veze blage nema sa obradom može da smatra marginalnim olakšanjem.
Sad mi je malo žao što ne kupih 14-24 umesto 16-35, a nisam ga kupio samo iz razloga što nisam želeo da se odreknem GND filtera koje imam. Tih 2mm ume da napravi bitnu razliku u pojedinim slučajevima.

Elem sadašnji rad je dosta jednostavniji već na terenu. Eksponiram prema nebu i kasnije u obradi podignem tamnije partije i sve to bez ikakvih gubitaka. Bez šuma, bez smetnji bilo kakvih. Pazi, u BAŠ nezgodnim situacijama ipak stavim GND ali to je sada jako jako retko. Tako da moj stav po tom pitanju je vrlo jasan uvek bio... šta jedan napredan fotograf da poželi pre nego što bolji DO?? Po meni ništa! Sve ostalo je manje više nasvirano i do sada. Sadašnji modeli srednje klase već imaju odličan AF, AWB, merenje svetla, ergonomija, funkcionalnost... sve je to manje više dovedeno na jedan odličan nivo i najveću težinu tu imaju navike samih korisnika uz naravno neizbežnu podelu po samim klasama. Shodno tome kome treba ultra-mega-super AF sistem ne može računati da će ga dobiti sa entry level klasom - što je i sasvim očekivano jel.

E sad ima i ono: Bolji DO od njesra fotografije sigurno neće napraviti dobru ali će svakako od dobre napraviti još bolju ukoliko fotograf zna kako da to iskoristi na pravi način, a ni to nije špansko selo i da se lako naučiti.
« Poslednja izmena: Septembar 15, 2013, 09:00:11 posle podne od strane DuxX »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D5200, Test
« Odgovor #14 poslato: Septembar 15, 2013, 10:59:44 posle podne »
Poslednja rečenica je ključna. Nemam šta da dodam. Nisam ja baš toliko banalizovao pitanje DR-a. Upravo sam apostrofirao da se to odnosi na razliku između D5100 i ostalih aparata. D800 je prva prava prekretnica po pitanju DO-a i tu ne bi trebalo biti dileme.

Mada, ne slažem se sa pretposlednjom rečenicom - aparat s početka ove teme - D5200, doneo je i odličan AF... isti onaj koji ima i D600 i koji je doneo D7000. I 650D/700D imaju dosta bolji AF nego što su dotadašnji Rebeli imali (9 krstastih AF tačaka, zbog čega se lako može porediti sa Nikonovih 39 (jer i oni ima 9 krstastih)), a imaju i rafal za kojim su nekad plakali i high-end aparati. Tako je cela donja granica značajno pomerena u svega godinu dana. Što se mene tiče - sjajno.

Izmedju d5100 I d3200 koji ima bolji DR?
Po meni D3200, bez ikakve dileme. Nije taj napredak baš nešto svemirski, ali jeste vidljiv i, za razliku od poređenja sa D5200, D5100 nema da ponudi skoro ništa u odnosu na D3200. Ako tu dodamo i drastično veću rezoluciju koja pruža ogroman potencijal za naknadno prekrajanje kompozicije, matematika je jasna.

Pozdrav

Van mreže Aleph

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200, Test
« Odgovor #15 poslato: Novembar 21, 2013, 08:46:12 pre podne »
Test je fantastičan, kao i svi ostali, ali me zanima hoćete li testirati D5300?

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200, Test
« Odgovor #16 poslato: Novembar 23, 2013, 11:33:16 pre podne »
Izmedju d5100 I d3200 koji ima bolji DR?

Nisam imao prilike vidjeti D5100 ali jesam D7000 sa kojim dijeli senzor, a sam D3200 jesam. Ono što sam ja vidio je da u jako dubokim sjenama Sonyev senzor u D5100 ima prednost, samo u svijetlim dijelovima slike mi je čak nešto bolji D3200 tako da bih se odlučio za njega.