Autor Tema: High ISO danju.Zasto???  (Pročitano 13530 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
High ISO danju.Zasto???
« poslato: April 21, 2008, 02:32:47 posle podne »
U zadnje vreme dosta citam po forumima, gledam sta se radi i kako, ali jos uvek mi nije jasna jedna stvar....
Sto manji iso, slika ima manje suma....Sto veci iso slika ima vise suma...
Pitanje je:
   Zasto fotografi slikaju danju sa veliku ISO vrednost??? (kada dolazi do sumovitost slika)...
   Mora da postoji neki trik koj ne mogu da odgonetnem....ajde nocu...potrebna je veca osetljivost...
   i zato se unosi sum...ali danju...kada su uslovi "idealni" zasto bi dizali iso vrednost...sta cemo dobiti??
   Vise detalja sa povecanim shumom??? (veca ISO varijanta)-bolja varijanta
   Ili manje detalja sa manjim shumom...  (manja ISO varijanta) bi bila bolja varijanta???
Detalji na slici su mislim zanemarljivi kada se pogleda normalna slika, jedino ako se zumira....mada ipak mislim da shum vise smeta, nego suprotno...

Hvala

Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #1 poslato: April 21, 2008, 02:47:26 posle podne »
ja uvek idem sa sto manjim ISO , jedno kazu da je preporucljivo, kada se stavi neki TELE objektiv , da se podigne ISO vrednost ,
 npr. objektiv 70 - 300 L f4 preporuceno mi je da podesim ISO na 500 , naravno malo su tezi svetosni uslovi bili pa sam morao i plus zato sto taj objektiv nema IS ( stabilizaciju ) ...
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #2 poslato: April 21, 2008, 02:54:46 posle podne »
Ti imas profi aparat...ja imam zezalicu, i jasno mi je da sa njom kao prvo zbog velicine senzora a i izvedbe (CCD) a ne (CMOS) moram da koristim sto manju vrednost...
I zato mi nije bas jasno...  ;D
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #3 poslato: April 21, 2008, 09:52:58 posle podne »
ISO treba da bude sto manji. Ako se visi mora koristiti onda je to nuzno zlo.

Nocni snimci se prave sa sto MANJIM ISO-om.

Sum je u nelinearnoj vezi sa intezitetom svetlosti tako da je pri slabim svetlosnim uslovima nesrazmerno veci nego pri dobroj svetlosti. Vazi i obrnuto.
To znaci da je ISO400 na danu sa menje suma nego po noci.

Visi ISO (kao nuzno zlo) se koristi ako je potrebno snimiti brze pokrete a nemate dovoljno kratko vreme expozicije u rezervi.

Sa povecanjem suma (povecanja ISO) se ne povecava kolicina detalja vec suprotno: smanjuje.




Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #4 poslato: April 22, 2008, 02:18:34 pre podne »
Visi ISO (kao nuzno zlo) se koristi ako je potrebno snimiti brze pokrete a nemate dovoljno kratko vreme expozicije u rezervi.
Sa povecanjem suma (povecanja ISO) se ne povecava kolicina detalja vec suprotno: smanjuje.

Hvala na odlicnom i iscrpnom odgovoru, za koj sam vec nesto znao ali nisam bio siguran i malo mi je sve bilo nekako konfuzno...
Sada mi je super jasno...

Samo se cudim zasto slikaju sa veci ISO kada je kvalitet losiji...Cudni neki fotografi  ;D ;D ;D
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #5 poslato: April 22, 2008, 03:47:30 posle podne »

Samo se cudim zasto slikaju sa veci ISO kada je kvalitet losiji...Cudni neki fotografi  ;D ;D ;D

a ko to slika?
Ako je rec o dSLRu onda postoji razlog. Za kompakte sigurno ne.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #6 poslato: April 22, 2008, 08:24:38 posle podne »
Primer:
U određenim situacijama, kada je potrebna veća dubinska oštrina (tzv. dublji DOF), pribegava se "zavrtanju" blende (veći f broj, npr. f11, f16 itd), a kako toliko zavrnuta blenda ograničava upliv svetlosti do senzora, neophodno je povećati osetljivost istog (viši ISO), kako bismo zadržali dužinu ekspozicije prihvatljivu za okidanje iz ruke.

Sve ovo nema logike ako se fotografiše sa stativa.

Pozdrav

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #7 poslato: April 23, 2008, 12:32:33 pre podne »
a ko to slika?
Ako je rec o dSLRu onda postoji razlog. Za kompakte sigurno ne.

Upravo tako...Radi se o DSLR...konkretno sam gledao EOS 450 ovaj novi i gledao slike koje su postavljenje....I vidim da danju bas su bile neke slike sa iso 1600...
Ali ne samo kada je rec o ovom modelu vec i kod drugih DSLR-a.

Hvala StORM48....ima logike u ovom sto si napisao....

Ali recimo postavim blendu na 8 a ne na 16 i umesto na 1600 opalim na 400...Zar necu dobiti zanemarljivi shum, kvalitetniju sliku, jedino moguce da se izgubi na dubinsku ostrinu...ako je to poenta onda mi je sve jasno...
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #8 poslato: April 23, 2008, 08:19:01 pre podne »
a koja je brzina okidanja ? i koji je objektiv?
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #9 poslato: April 23, 2008, 10:15:53 pre podne »
Evo konkretnih podataka:

Objektiv: EF 70-200 mm F4 L, High ISO NR On
i ostale karakteristike date su u prilogu...
Crop na 100%
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #10 poslato: April 23, 2008, 12:43:41 posle podne »
U ovom slucaju je nepotrebno ISO1600. Ovo je cisto radi testa.


Jbt, pa moj 350 ima manje suma ???

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #11 poslato: April 23, 2008, 12:59:47 posle podne »
....a ovaj ima Digic III procesor za razliko od 350-ce koja ima Digic II ....
Ostale parametre nemora da nabrajam...Mislim da ih vec znate, da ste procitali...
Znaci ako je test u pitanju, bas me cudi sto je sum bas tako izrazen....
Da je na nekom idioticu nije problem...mali CCD senzor 1/2,5", ali ovaj ima CMOS senzor 22.2 x 14.8 mm...
Kvalitet slike bi trebao da je top....
A mozda je i do fotografa, mada na testu sam onako video i jos neke slike na 1600 koje su bile bas onako...sumovite...
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #12 poslato: April 23, 2008, 01:10:45 posle podne »
Ali pazi, na 12Mpa je to nesto drugo. Ako bi se to redukovalo na 8Mp (eos350), bilo bi tu negde.

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #13 poslato: April 23, 2008, 01:18:56 posle podne »
Pa ako se logicno razmislja onda bi trebalo nekako tako da ispadne....

Ma ja sam rekao...Fotografija je cudo...I odusevio sam se od IXUS-a ...slike su strasno dobre za tako malog aparata....
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #14 poslato: April 23, 2008, 01:29:25 posle podne »
Ixus je majstor. I to skoro svaki model, a ima ih i ha haj.

Nije ovo lose kod 450ke. Malo su smanjili interni proces, sto moze da bude korisno, te se u PPu dobije sasvim korektan rezultat bez kubitka detalja.
Znaci: povecani sum kod EOS450 nije posledica loseg senzora, vec nesto redukovane unutrasnje obrade.

 :) :)
« Poslednja izmena: April 23, 2008, 01:35:51 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #15 poslato: April 23, 2008, 01:50:06 posle podne »
Tacno da je daleko od loseg...
Ali sada mi je jasno da NE postoji aparat koj nema shuma....I sve fotke koje mozemo videti po netu koje izgledaju savrseno, su obrada...I izgledaju odlicno, ali po meni prava majstorija dolazi do izrazaja kada se ne upotrebljava softver za obradu slike...trudim se da ga ne koristim uopste....Sem da bi nesto kropovao ili eventualno dodao malo ekspozicije ili oduzeo :D kada slikam u RAW :)
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #16 poslato: April 23, 2008, 03:21:14 posle podne »
Zavisi,
ako aparat ima "mali" proces, sliku treba obraditi u PPu. Ako aparat ima "jak" proces sliku ne trba naknadno obradjivati (Fuji, Kodak).
Ali ako aparat pogresi a ima "jak" proces, povratka vise nema. To je kraj.
Zbog toga vise cenim aparate koji rade sirovo sa dosta detalja, a fotograf je taj koji daje krajnji izgled.
Na primer G9 je istaknuti primer ove druge grupacije: mozes da ostavis jer je dobro, a mozes doradom da postignes neverovatno.
Ovo vazi uglavnom za kompakte.
DSLR aparati uglavnom imaju male procese pa su zato njihove fotke prividno losije. Ali samo prividno. Nakon obrade, situacija postaje jasna.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #17 poslato: April 23, 2008, 03:27:40 posle podne »
Treba to probati i noću. Šum je daleko izraženiji u tim uslovima. Čudi me da nisu to okačili... možda bi se XSi obrukao? ;)

Pozdrav

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #18 poslato: April 23, 2008, 03:59:57 posle podne »
Treba to probati i noću. Šum je daleko izraženiji u tim uslovima. Čudi me da nisu to okačili... možda bi se XSi obrukao? ;)

Pozdrav

Ne mora da znaci. Nebo i po danu ume da bude nezgodno po pitanju suma.
Ovo sto je gore prikazano nije, uslovno receno, nepozeljni sum. U prvi mah mi se ucinilo da jeste, ali svi su izgledi da je rec o sirovom nedovoljno obradjenom materijalu. Ako se ovo ispostavi da je tacno, bice to prava masinica od aparata.

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: High ISO danju.Zasto???
« Odgovor #19 poslato: April 23, 2008, 10:21:09 posle podne »
U principu poznato mi je da nocu kada iso ide nagore, to znaci da je sum izrazeniji....Zato pokusavam kada sam u m modu da ne slikam sa ISO veci od 100 maksimum 200 jer ipak koristim idiota, i kada je mrak onda i na 200 postoji sum, vidljiv naravno....
Malo me je zbunilo to sto su slikali danju sa 1600 pa sam se malo zacudio, ali ipak kako je Zarko rekao verovatno to je uradjeno zbog testa....Jos uvek nisam procitao kompletni test review ali nadam se da cemo ga uskoro imati, a sa tim dobicemo i mnogo vise fotografije :D pa cemo znati...Ne verujem da ce se 450 obrukati, sto ne mora da znaci...Sve ima svoju prednost...
Sto se tice procesa obrade, kada smo ga pomenuli, cudi me kako to da se svi zale od Kodak aparate...Uglavnom ljudi nisu nesto zadovoljni ovde kod nas...Neznam kakva je situacija kod vas u Srbiji...Fuji je ok koliko vidim...
Nisam imao toliko slobodnog vremena da sa 570-icu napravim snimke na svim iso vrednostima i danju i nocu....ali ne verujem da cu nesto strasno saznati...mali senzor,ccd, idiot :) iso veci od 400 bice uzas :D pretpostavljam ...Videcu :)
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS