Autor Tema: Crop  (Pročitano 5610 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mladen

  • Član
  • **
  • Poruke: 166
    • Pogledaj profil
Crop
« poslato: April 15, 2008, 03:45:43 posle podne »
Kad cropujem slike, ili "resize" gube na ostrini.  Ili se bar meni cini. Pretpostavljam da u ps-u ima resenje, samo kad bi mi neko ukazao na njega.
Sta je ovo, dozvoli, sta je ovo sine, a uz to i ne radi?

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crop
« Odgovor #1 poslato: April 15, 2008, 05:43:11 posle podne »
Ne bi trebalo nista da se gubi, ali ako ti se cini, dodaj sahrpes po potrebi.

Uzrok utisku gubljenja ostrine moze da bude i LCD monitor kao i resampling algoritam u samom softu.


Van mreže ilford

  • Junior
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
Odg: Crop
« Odgovor #2 poslato: Maj 01, 2008, 12:17:37 pre podne »
nazalost, odgovor koji si dobio nije ispravan - svakako da nije ista reyolucija pre i posle kropovanja, a jos je manja mogucnost da te monitor "obmane". uglavnom, posto sam potpuno slucajno video temu, vraticu se sutradan i objasniti detaljnije - ukoliko je potrebno. bitno je da znas da ti se to ne priconjava, vec da je to yaista slucaj. Uostalom, cemu toliki pikseli ako se ne gubi na kvalitetu prilikom kropovanja.
poz

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crop
« Odgovor #3 poslato: Maj 02, 2008, 01:11:18 pre podne »
ilford....
Monitor kada je rec o fotografiji, je na prvom mestu po vaznosti i po prikazu realne fotografije....
Ako ti nije nesto jasno mogu da ti pojasnim  ;)...
A kada se radi crop onda zavisi na koliko posto ga radis...normalno na 100% slika bi trebala da je u originalnoj velicini i ne bi trebalo da je neko veliko zamucenje, a kao sto je Zarko rekao mozes da ubacis filter sharpnes....I sredices stvari.... ;D
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crop
« Odgovor #4 poslato: Maj 02, 2008, 11:36:35 pre podne »
Da,
ja sam dao praktican odgovor. Logicno je pretpostaviti se Mladen susreo sa problemom gubitka ostrine kad su u pitanju WEB rezolucije tj. da mu se promenio kvalitet fotke nakon kropa i risaiza.
Postoje dve stvari koje su mogle da se dogode:
1.   Da je promenom rezolucije  doslo do problema „resampling algoritam“ te da ono sto Mladen vidi ne vide i ostali posmatraci s druge strane zice na isti nacin pa bi u ovakvom slucaju dodatno izostravanje samo pogorsalo kvalitet ionako osiromasenog kadra, i
2.   Da je promenom rezolucije stvarno i realno doslo do generalne degradacije koja se primecuje na bilo kom monitoru i u bilo kom softu.

Da bi se ustanovilo da li je rec o prvom ili drugom slucaju potrebno je fotku pregledati u vise razlicitih softvera. Posta vecina ljudi koristi AcdSee koji poseduje neki svoj algoritam za „redjanje piksela“ koji cesto ne pokaze „realan“ izgled fotografije, predlozio sam povecanje sharpesa po potrebi.
Svakako bi najbolje bilo da se fotka pre korekcije pogleda u nekoliko razlicitih softvera.

Ovo je sto se tice prakticnog dela primene. Sto se tice teorije, pa svima je jasno i nije potrebno dodatno objasnjenj da svaki resize degradira fotografiju, a sto se tice samog kropa (100%), on je onakav kakav je. Kad je u pitanju fotografija, 100% krop nije definisan ni monitorom ni softom za pregledanje vec iskjucivo fotoaparatom (senzorom sa svojim softom) i objektivom koji se koristi.