Autor Tema: Dinamički opseg?  (Pročitano 7693 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže gradinar

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
    • Pogledaj profil
Dinamički opseg?
« poslato: April 15, 2008, 01:51:10 pre podne »
Imam Fuji 6500 (mnogo hvaljen na ovom forumu), ali imam jedno pitanje o postizanju boljeg kvaliteta slike.
Napominjem da sam amater...

Pomalo sam nezadovoljan rezultatom kada u kadru ima vrlo svetlih i vrlo tamnih delova. Na fotografiji ono što je tamno meni ispadne suviše crno, a ono što je svetlo suviše je belo... Meni se to ne dopada, jer svaka osoba koja nosi (na primer) tamniju jaknu ispadne skoro kao da nosi crnu na kojoj se ništa ne raspoznaje (crna mrlja). Nije to mnogo strašno, ali me nervira to crnilo... A nisam baš uvek u mogućnosti da biram takav kadar u kom ću izbeći mnogo svetle i mnogo tamne delove zajedno.
Šta ako slikam nekog u crnoj jakni ispred belog zida? Bljak.
Negde pročitah da se taj odnos osvetljenosti zove dinamički opseg (Dinamic Range).
Pogledao sam neke ranije fotografije koje sam škljocao na nekim drugim fotoaparatima (Kodak, Olympus, Canon, Nikon...) i u pogledu ove stvari (najmanje "crnila" i "belila") je bilo na jednom Nikon-u E4600 (iako nije neki ekstra model), i ubeđen sam da su fotografije (u tom pogledu) bolje izgledale nego sad na ovom Fuji-ju (a i od ostalih).
Ovaj Fuji sam kupio zato što su ga ovde hvalili, a još više zbog toga što jedan moj drugar ima neki stari model Fuji 6900 koji pravi fotografije koje su se meni veoma mnogo dopale (uvek kad ih pregledam, iznova im se divim)...

Zanima me da li se ovo pitanje "crnila" i "belila" (dinamički opseg?) nekako može regulisati, odnosno ublažiti?

Van mreže gdejan

  • Član
  • **
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dinamički opseg?
« Odgovor #1 poslato: April 15, 2008, 10:45:26 pre podne »
Koliko sam ja shvatio nijedan aparat, pa ni najmocniji DSLR-ovi nisu Ljudskom oku po tom pitanju jos uvek ni blizu.

PS aparati sada su cak i losiji od aparata od pre nekoliko godina po tom pitanju.
Iskusniji forumasi mogu bolje da objasne ovo.

Ovo je najlaksi nacin da popravis sliku (koliko sam primetio nije za tamne i nocne snimke, ali dobro radi na fotografijama snimljenim napolju po danu)
http://www.dotpdn.com/files/Paint.NET.3.30.zip
uz ovaj plugin
http://paintdotnet.forumer.com/viewtopic.php?f=16&t=6524
A720 IS

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dinamički opseg?
« Odgovor #2 poslato: April 15, 2008, 11:32:12 pre podne »
Ovo pitanje koje si postavio ukazuje na to da zelis postati ozbiljan fotograf. Pohvalno.

Kako da resimo tvoj broblem? Skoro nikako, ili vrlo tesko. PP softveri koliko pomognu toliko i odmognu tj. nesto popravis a nesto pokvaris. Postoji kompromis, ali vrlo mali. Delimicno resenje je primena RAW formata, ali ni on nije svemocan.

Pravi i konkretan odgovor bi bio: kupo EOS 5D i resio si sve probleme.
Tema na jednom drugom forumu:
http://www.elitesecurity.org/t312182-8-Izvodite-li-setnju-Vase-digitalne-ljubimce
(samo ova stranica!)

Preporuka:
Ako ovako kriticki posmatras digitalnu fotografiju, savetujem ti da razmislis o zameni foto aparata i predjes na Canon. Fuji je je procesno prejak (nekome se to dopada), ali ti procesi ne dozvoljavaju “korak nazad”. Canonove fotke neiskusnim posmatracima, i uslovno receno, deluju losije od Fujievih. Medjutim, ako se nesto zeli sa njima napraviti, onda tek dolaze do izrazaja ovo o cemu pricam.

Najbolje bi bilo da postavis jedan primer te tvoje “neuspele” fotke pa da vidimo gde smo. Uslov koji si postavio (crni kaput-beli zid tj, crne i bele „fleke“) je tezak i za znatno mocniji aparat od tog koji posedujes.
« Poslednja izmena: April 15, 2008, 11:41:13 pre podne od strane Zarko Silic »

Van mreže gradinar

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
    • Pogledaj profil
Odg: Dinamički opseg?
« Odgovor #3 poslato: April 16, 2008, 12:06:20 pre podne »
Hm, znači da sam postavio pravo pitanje...

Nemam nameru (bar za sada) da kupujem neki DSLR (mada mi se čini da i u jeftinijoj kategoriji aparata verovatno postoji neka razlika između različitih modela u pogledu ovog problemčića).

Shvatio sam da ću ovo pitanje morati da prevazilazim na drugi, jednostavniji, način - vodiću računa šta slikam!
Izbegavaću te jake kontraste crno-belo u okviru jednog kadra... I to je to.

A ovo pitanje sam postavio čisto informativno, tj. da vidim da li slučajno to može da se reguliše na neki tehnički način. U literaturi obrađuju pitanje izbegavanja podeksponiranosti i preeksponiranosti i to mi je jasno (ali je to ipak nešto drugo), a za ovaj problemčić nisam našao nikakav opis.


Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dinamički opseg?
« Odgovor #4 poslato: April 16, 2008, 12:23:10 pre podne »
Ma svaku mrtvu sliku(mislim na odnos boja i kontrasta)mozes srediti u nekom od programa za obradu slika!Mislim,na drugim forumima(ne na onom forumu za koji zna sergio!) za fotografije nisam ni rekao da svoje slike "sredjujem" u nekom programu,pa se ljudi ne mogu nacudit kako to da ispadaju slike lijepe,a oni se zale sto imaju mnogo,mnogo bolje aparate da im ne izlaze tako lijepe fotografije.A ko sto neko rece na ovom forumu,nije sve do aparata,treba izabrati doba dana za fotografisanje.Pozdrav!
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dinamički opseg?
« Odgovor #5 poslato: April 16, 2008, 12:59:00 pre podne »
Treba imati ljubav, srce i dusu :)
i znati kako da ubodes pravi trenutak... ;D
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS