Autor Tema: Монопод и глава!  (Pročitano 4221 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Монопод и глава!
« poslato: Jun 07, 2013, 10:59:15 posle podne »
Гледам нешто ову комбинацију и баш ми се свиђа.
Монопод Velbon Sherpa Pro Pod 8 Carbon fibre  и глава Velbon QHD-71/72Q Ball head

Да ли неко има искуства са њима. Спецификације звуче веома добро, али ме интересује мишљење некога ко је пробао.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Монопод и глава!
« Odgovor #1 poslato: Jun 08, 2013, 01:34:09 pre podne »
Uh, otkud ti ideja za monopod?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Odg: Монопод и глава!
« Odgovor #2 poslato: Jun 08, 2013, 09:06:10 pre podne »
Па не знам, некако ми изгледа брже и једноставније за коришћење од статива, или можда грешим???
Увелико сам размишљао о стативу Vanguard Alta Pro 263AB 100 , делује ми баш профи и квалитетно, међутим све више размишљам и о моноподу. Не знам какви су ови Велбон, видим да су од карбона, а глава је од магнезијума.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Монопод и глава!
« Odgovor #3 poslato: Jun 08, 2013, 11:28:04 pre podne »
Ja sam imao monopod i prodao sam ga nakon 20 dana! Razlog-nisam imao potrebe da "stabilizujem" lagani aparatic Canon 350 sa kit objektivom! Ovo pod navodnicima sam stavio jer bukvalno nisam nista ni uspio da stabilizujem, opet su mi nocne fotografije bile mutne kao da sam iz ruke fotkao, uvijek se pomjera pomalo monopod.Po potpisu vidim da ni ti nemas neko tesko tijelo ni teski objektiv kao sto recimo imaju na utakmicama oni fotoreporteri, e koji bas moraju imati monopod da izdrze onu tezinu grdosije od objektiva....bolje ti je da kupis normalni stativ" ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Монопод и глава!
« Odgovor #4 poslato: Jun 08, 2013, 01:44:46 posle podne »
I ja bih išao na klasičan tripod.
Ako ti je baš stalo, mislim da ima verzija gde centralni stub može da se izvadi i koristi kao monopod.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Монопод и глава!
« Odgovor #5 poslato: Jun 08, 2013, 01:47:56 posle podne »
Navedeni monopod nemam i ne znam kakav je, ali pokusacu da ti olaksam odluku jer koristim rado ovaj deo opreme.
Kao sto se nekad ljudi zacude, cemu blic u sred bela dana, tako i monopod ima svoju svrhu mnogo vise nego sto se "na prvu" da zakljuciti.
Naravno, kao i svaki drugi deo foto opreme, monopod ima svoje granice, ali pricamo o prednostima.
Prva prednost, u odnosu na stativ, su mobilnost i fleksibilnost. Tezina i gabarit su svakako na strani monopoda. Ko se jednom nasao u guzvi, s iole ogranicenim svetlom,
zna da "tronozac" nije najsrecnije resenje. Naravno, podizanje ISO vrednosti pomaze i zavrsava(u glavnom) posao, ali kvalitet ostaje na strani nizih ISO vrednosti.
O tome verujem, ne treba da raspravljamo, pitanje je samo licnog afiniteta, kome treba i da li ce uvek biti zadovoljan kvalitetom istih? Na kraju krajeva, nije svako u situaciji, da sebi priusti najmodernije kamere, gde visoki ISO i ne predstavlja toliku manu.
Na primer, ne mogu sebi da oprostim, sto nisam imao monopod pri ruci, slikajuci vencanje jednog kolege s posla. Jednostavno, svetlo je bilo takvo da ispod ISO 3200, nisam bio u stanju
i pored stabilizacije u objektivu, da dobijem "ljudsku", tehnicki posmatrano, fotku. Bogu hvala, mladenci su bili vise nego zadovoljni, ali sam licno znao, da bi sa ISO 1600 ili 800, to moglo da ispadne jos jasnije. Kao sto rekoh, pitanje afiniteta.
U zavisnosti od tezine opreme, a posebno zizne daljine i "brzine"(max. otvor blende) objektiva, monopod omogucava da se ostane u nekim granicama "normale".
Iskustvom koje sam stekao koristeci monopod, mogu da preporucim, za normalne zizne daljine u "obicnom" stavu, brzinu do 1/15s. Za 200mm oko 1/60s, 300mm 1/125s.
"Bracketing" za HDR je takodje moguce izvesti uz pomoc monopoda. Ko je retko ili nikako koristio monopod, moze i disanje da predstavi "problem", preporucujem "odlozeno" okidanje.
Na kraju bi hteo da dodam, da monopod i pored svoje jedne "noge"(logicno, jelte ;D), uz malo vezbe moze da "zameni" stativ.
Blago rasirene noge i isturen monopod, vec daju tri tacke oslonca, plus drzanje kamere(s obe ruke) s trazilom na oku, sto je cetvrta tacka.
Naslanjanjem ledjima na zid, znak, drvo, auto(bez alarma ;D), samo povecavaju stabilnost, a zadrzavaju fleksibilitet.
Kad sam vec kod fleksibilnosti, mnogo mi je lakse da nosim aparat na monopodu, prebacen preko ramena, nego da ga kacim oko vrata.
Eto tako... :)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jun 08, 2013, 01:51:29 posle podne od strane Bole »
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Odg: Монопод и глава!
« Odgovor #6 poslato: Jun 08, 2013, 07:56:44 posle podne »
Hmmm, da. Pa?
Dilema jelte, je velika i odluka će biti teška. Oba komada opreme imaju svojih mana i prednosti, pa ću sve staviti na tas (jerbo sam vaga u horoskopu), i onda odlučiti.
Monopod mi se dopada zbog mobilnosti i lakoće, a s druge strane tripod je stabilniji i upotrebljiviji u mnogim situacijama.
Zbog toga ću verovatno "žrtvovati" rame i na njega nakačiti tripod.
Da li je možda neko probao gore pomenuti tripod, jer ga ima kod Ljube, pa da pazarim i završim sa tim?

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Монопод и глава!
« Odgovor #7 poslato: Jun 08, 2013, 08:00:47 posle podne »
Ja sam ga koristio (tj imao na par dana) i veoma je kvalitetno odradjen, jako stabilan i jako cvrsto djeluje, ali nije bio moj, nego Nikolin
http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/profile/?u=1206
pa ga kontaktiraj za vise detalja.

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Odg: Монопод и глава!
« Odgovor #8 poslato: Jun 08, 2013, 08:30:31 posle podne »
Ja sam ga koristio (tj imao na par dana) i veoma je kvalitetno odradjen, jako stabilan i jako cvrsto djeluje, ali nije bio moj, nego Nikolin
http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/profile/?u=1206
pa ga kontaktiraj za vise detalja.

Хвала Игоре, контактираћу га.