Autor Tema: Prvi DSLR???  (Pročitano 9877 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stefi Nis

  • Član
  • **
  • Poruke: 127
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Prvi DSLR???
« poslato: Jun 01, 2013, 10:07:32 posle podne »
Imam 16 gdina i koristim Nikon L810, planiram da kupim DSLR do nove godine. Kupicu preko rodjaka iz Svajcarske jer je tamo mnogo jeftinije (Nikon D3200 u Srbiji kosta 65000, a tamo 45000). Rzmisljao sam i mislim da je najbolje da to bude Nikon D3100 ili Nikon D3200 posto mislim da ce se do nove godine D3100 povuci sa trzista jer je poceo da zastareva.

Koji bi mi vi DSLR preporucili??  ;D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR???
« Odgovor #1 poslato: Jun 02, 2013, 12:26:58 pre podne »
Pa onda nema dileme. Pazari d3200... a dok ne stigne, baci oko na test tog aparata pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/dslr-i-mirrorless-aparati/nikon-d3200-test/ cisto da se malo bolje upoznas sa njime.

Za sva ostala pitanja, tu smo.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Stefi Nis

  • Član
  • **
  • Poruke: 127
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR???
« Odgovor #2 poslato: Jun 05, 2013, 06:34:59 posle podne »
Koji je bolji Nikon D3200 ili Canon 600D ?

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR???
« Odgovor #3 poslato: Jun 05, 2013, 06:46:57 posle podne »
To pitanje ce da izazove rat :D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR???
« Odgovor #4 poslato: Jun 05, 2013, 10:44:43 posle podne »
Nece, a i zasto bi?

Stefi, imas topovane teme koje sadrze veoma ozbiljne, opsirne i detaljne opise oba aparata.

Dakle, Canon 600d i Nikon d3200

Ako znas sta citas i kako da citas, odgovor je tu... ako ne, onda je svejedno koji ces od ta dva kupiti. U svakom slucaju, za dodatna pitanja... tu smo i dalje :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR???
« Odgovor #5 poslato: Jun 05, 2013, 10:48:15 posle podne »
ja bih D3,2K  ;D
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR???
« Odgovor #6 poslato: Jun 05, 2013, 11:01:29 posle podne »
Ma zezam se ja malo :D
600D je bolji :D sala, Zoran je vec sve rekao ;)

Van mreže Stefi Nis

  • Član
  • **
  • Poruke: 127
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR???
« Odgovor #7 poslato: Jun 06, 2013, 09:47:34 pre podne »
Hvala ;)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Prvi DSLR???
« Odgovor #8 poslato: Jun 06, 2013, 09:59:09 posle podne »
Nisu ista klasa.
D3x00 - 1x00D
D5x00 - xx0D
Itd.
E sad, i ako je niza klasa D3200 je generacijski malo mlađi od 600D. Uporedi, proceni...

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR???
« Odgovor #9 poslato: Jun 07, 2013, 10:07:48 posle podne »
Koji je bolji Nikon D3200 ili Canon 600D ?
Ако себи можеш да приуштитш не размишљај о ничему испод д7000 или канону те класе. Не можеш да приуштиш себи ту цену, онда не узимај дслр. Тело је само најјефтинији део. Да би га користио потребни су објективи, блиц, статив, филтери, ранац, итд......
Купиш тело типа д3100 и објективе пластиканере, излажеш се трошку а нећеш добити оно што очекујеш- гарантовано!
дслр ранга д3100 је само најскупља варијанта да научиш прве кораке у дигиталној фотографији.
Ово из личног искуства, и ја сам се залетео и већ после пар месеци тешко покајао. запамти, дслр без окулара 100%, опције бракетирања, брзине затварача 1/8000,  мотора у телу не купуј!

Van mreže Stefi Nis

  • Član
  • **
  • Poruke: 127
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR???
« Odgovor #10 poslato: Jun 07, 2013, 10:25:07 posle podne »
Preskup je on za mene, i kad bi kupovao polovnog bio bi skup, D90 bi mogao sebi da kupim (polovan) , ali ja sam iz Nisa , a skoro svi koji su prodaju su iz Beograda, Novog Sada... Tako da mi je ovo jedini izbor.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR???
« Odgovor #11 poslato: Jun 07, 2013, 10:26:13 posle podne »
@Petko
Pa kad si uzeo najniži model i to N ;)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR???
« Odgovor #12 poslato: Jun 07, 2013, 11:23:08 posle podne »
Pa nek uzme onda 600D i neće imati problema sa motorom. A ono braketiranje i 1/8000 ko zna kada bi koristio.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR???
« Odgovor #13 poslato: Jun 08, 2013, 10:47:28 pre podne »
Dakle, Nikon D3200 je sjajan aparat za početak. Iako je osnovni model u njemu će jedan početnik imati sigurno 50% neiskorišćenog potencijala jedan solidno dug period. Kako budeš dalje napredovao imaćeš mnogo jasniju sliku šta ti kod aparata treba više, a šta manje. Šta od optike će bolje služiti tvojim potrebama i onome što najviše fotkaš i tako ćeš onda dalje dimenzionisati sistem.

Verovatno planiraš da uz ovaj aparat uzmeš neki kit objektiv i to je potpuno ok ali bih ti pored toga (ako se može naravno) preporučio da obavezno uzmeš 35mm 1.8 objektiv jer ćeš sa njim uspeti da u punoj meri osetiš sve čari DSLR sveta. Što zbog kvaliteta same fotografije, oštrine, detalja, mnogo bolje kontrole dubinske oštrine koja je inače jedna od glavnih prednosti DSLR sistema u odnosu na sve ono što si koristio ranije.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR???
« Odgovor #14 poslato: Jun 09, 2013, 10:52:28 posle podne »
Већ ми се дешавало да ми је потребна брзина већа од 1/4000. У праву си није то честа потреба али јесте и то баш када највише желиш да ухватиш авион или уклопиш сунце и сл.
Бракетирање је баш јако потребна функција почетнику да боље упозна свој апарат. Јер код покретних субјеката не могуу пар пута да мењам вредност компезације.
Основно питање је да ли њему новац чини једини лимитирајући фактор. Ако јесте онда је у реду да узме д3200 или неки други бренд у тој ценовној категорији.
Ако може да издвоји више новца сада да би био миран доста година онда се намеће д7000 као идеално решење.
Цена д3200 је око 50000 и објектив.
Цена в1 са два објектива је 49.000,00. Па за учење можда боља варијанта од д3200.
Цена д7000 је око 88000 плус објектив.
Само желим да му искрено објасним шта добија и шта ће му недостајати ако хоће да се озбиљно бави овим хобијем. јер да је мени неко овако објаснио никада не бих узео д3100, не што није добар, већ зато што нема функције за којима сам брзо осетио потребу.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR???
« Odgovor #15 poslato: Jun 09, 2013, 11:56:32 posle podne »
Uvek postoje razlozi zašto je bolje uzeti skuplji model nego onaj jeftiniji. Da nije tako, one skuplje niko ne bi ni kupovao. Međutim, treba pažljivo vagati i što je najvažnije naučiti da se snađeš kad nešto nemaš. Recimo, brzine veće od 1/4000 u suštinbi ne trebaju baš često. Ako baš mora tako, ako hoće da fotka sa velikom blendom na suncu i sl. fiskulture da izvodi onda je mnogo jeftinije rešenje da kupi solidan ND filter i navrne ga u tim retkim situacijama.

Što se braketinga tiče, mislim da će mu to trebati još manje od brzine ;)

Van mreže Stefi Nis

  • Član
  • **
  • Poruke: 127
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR???
« Odgovor #16 poslato: Jun 10, 2013, 11:36:25 posle podne »
Ja kad bi birao kupio bi D7100, 85mm f1.8, sb910.....   ;D

Ali planiram da do nove godine zaradim nesto novca i da kupim Nikon D3100 ili D3200 i da idem na kurs fotografije, sa mojim budzetom mogu samo te modele sebi da kupim.

Nije los ni Canon 600D ali mi se ne svidja Canon 50mm f1.8, izgleda da nije bas tobar cim je toliko jeftin, mislim da je Nikon 50mm f1.8G mnogo bilji pa mi se zbog toga vise svidjaju Nikon DSLR aparati jer bi zeleo da na svom buducem DSLR-u imam dobre objektive.

 ;)

Van mreže multipleggo

  • Član
  • **
  • Poruke: 114
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR???
« Odgovor #17 poslato: Jun 10, 2013, 11:43:26 posle podne »
Sta bi ti najcesce fotografisao? Ne mora jedna 'vrsta fotografije', reci okvirno.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Prvi DSLR???
« Odgovor #18 poslato: Jun 11, 2013, 12:03:54 pre podne »
Nije los ni Canon 600D ali mi se ne svidja Canon 50mm f1.8, izgleda da nije bas tobar cim je toliko jeftin, mislim da je Nikon 50mm f1.8G mnogo bilji pa mi se zbog toga vise svidjaju Nikon DSLR aparati jer bi zeleo da na svom buducem DSLR-u imam dobre objektive. ;)
Za početak moraš iz korena da redefinišeš pogled na problematiku, jer su Ti predubeđenja balo bzvz. Cena objektiva često diktira kvalitet, ali je baš po pitanju 50-ice 1.8 ta logika potpuno pogrešna, jer je taj objektiv sjajan i kad se poredi sa nekim dosta skupljim komadima.

"Nije loš ni 600D..." taman ilustruje da nisi dobro uradio domaći. Taj aparat je za klasu i po bolji od Nikona 3xxx, jer nudi stvari koje ovi jeftiniji modeli jednostavno nemaju. Na stranu što sistem ne počiva na najjeftinijem objektivu.

S obzirom na okolnosti, koji god aparat/sistem da uzmeš, teško da ćeš u prvih par godina prebaciti i 30% njegovih mogućnosti, pa je "dalekovidost" izlišno potencirati. Uzmi ono za šta imaš love, fotkaš, čitaj, a posle ćeš već da vidiš šta ćeš.

Pozdrav

Van mreže Stefi Nis

  • Član
  • **
  • Poruke: 127
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR???
« Odgovor #19 poslato: Jun 11, 2013, 03:57:07 posle podne »
Sta bi ti najcesce fotografisao? Ne mora jedna 'vrsta fotografije', reci okvirno.

Najvise me interesuje studijska fotografila i portreti.