Autor Tema: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)  (Pročitano 36614 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #60 poslato: Jul 25, 2013, 06:55:41 pre podne »
Da potkrepim ono sto sam malocas rekao evo me gde kacim ova ne crop nego crop na kvadrat! Nadam se da ce na forumskoj varijanti da se vidi struktura o kojoj pisem i da ce sve biti malo jasnije. I pored velikog crop-a, glava insekta je mnogo ostrija nego na snimku kod koga su samo ivice (santimetar-dva) odsecene. Nadam se da ce se ovo videti na forumskoj varijanti fotografije. I da zakjucim izlaganje, ili ja mnogo ne znam ili je makro i dalje jedna od tezh disciplina....

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #61 poslato: Jul 25, 2013, 01:38:09 posle podne »
Nema veze da li je krop jer ovakvi detalji uvek ostavljaju bez daha. Mozda ne mozes da odstampas poster, ali je krop uvek lep za gledanje pogotovu kada je ovako kvalitetan  :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #62 poslato: Jul 25, 2013, 01:45:14 posle podne »
deVil hvala na lepim recima,a  kako dolaze od deVila, mnogo vrede, zaista! No, glavobolja  i muke sa. Ostrinom (tacnije neostrinom!) Tokom procesa smanjenja fotografije ostaju....ima li tu uopste nekog resenja?. 

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #63 poslato: Jul 25, 2013, 02:44:22 posle podne »
Ima, ne garantujem ali moze da pomogne, jer jako dobro radi posao, a to je plugin pod imenom Alien Skin Blow Up.
Inace ovo je daleko od ,,ne"ostrog snimka? :)

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #64 poslato: Jul 25, 2013, 02:53:05 posle podne »
Ni ja ne vidim tu "neoštrinu" na fotografijama koje su objavljene  :o Štaviše, iako na prvoj fotografiji vilenjak nije baš pozirao, meni su poslednje tri fotografije odlične.Lep model, lepo svetlo, lepa pozadina, pa šta ćeš više  :D
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #65 poslato: Jul 25, 2013, 03:16:47 posle podne »
Kolega bi zeleo da se na fotografiji vidi ceo vilin konjic, a da se na oku vide detalji kao sa kropa - nemoguce!
Zato ja skoro uvek postavljam i krop verzije, cisto da i drugi mogu da vide detalje koje ja vidim kada otvorim fotku na laptopu u punoj rezoluciji.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #66 poslato: Jul 25, 2013, 04:55:27 posle podne »
Odlične su ove poslednje oldi!Samo napred :)

Van mreže škrabalica

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 629
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
    • Škrabalica
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #67 poslato: Jul 25, 2013, 05:08:17 posle podne »
meni deluje oštra i bez kropa ;) lepe su i boje, tople, letnje ;)
Canon EOS 550D (Kiss X4 Digital),
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM,
Canon EF 50mm f/1.8 II,
Canon Speedlite 430EX II.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #68 poslato: Jul 26, 2013, 07:23:29 pre podne »
Igore da li moze malo vise detalja o tom plug in software-u, u smislu sta radi I cemu sluzi, vredili se muciti oko njegovog pronalazenja I skidanja.
Neonka ja se mucim na dva polja: redukcijom formata gubim detalje a I kada postavim fotografiju na sjat, ona je za red velicine "neostrija" od onog sto vidim na svom laptopu marke hp (za koji su mi trgovci kod kupovine rekli da ima dobru graficku kartu). I tako propade sve ono sto SIGMA 150 mm uradi a sa druge strane, moji prijatelji sa foruma ko zna sta misle
deVil pa jeste, to bi bila ta sustina problema, a opet, nikako da pristanem na to da nije moguce napraviti bolju fotografiju, recimo na nivou onih koje se vide na nekim stranim sajtovima I koje mi poznanici ponekad proslede e-mailom uz napomenu "ovako treba da radis, a e ono tvoje...". I ja se tu namah slozim sa njima, pa posto iscrpim svoja znanja (I ne losu tehniku), ja se, eto, obratim vama. Sad cu da jurim Igorov softvare, mozda tu ima neka tajna, neko vektorsko umanjenje slike, sta ja znam...
Neohvala, ima napretka I ima mnogo toga zahvaljujuci I Tebi, Neonki, deVilu, vama koje sam besomucno gnjavio trazeci savete, ali I drugim prijateljima sa forumima, hvala im za ohrabrenja I korisne sugestije
Skrabalica po ko zna po koji put zakljucujem da imamo slicne ukuse, pa tako I prema svetlu. I meni se na ovim fotografijama koje sam poslednje okacio ponajvise svidja svetlo. O ostrini I probelmima sa njom, neki drugi put

Svimajasno, hvala za sugestije I podrsku strucnu&moralnu, a kako je ova godina rodna vilinim konjicima evo jos par komaTa (poslednja rec je vlasnistvo Neonke ciji me duhoviti komentari uvek raspoloze)

Van mreže Emocija

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 929
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #69 poslato: Jul 26, 2013, 08:47:12 pre podne »
U stručnu diskusiju ne mogu da se uključim,samo bih da pohvalim seriju sa vilinim konjicima.Naročito mi se dopada ona sa lepim,letnjim bojama(kako je to škrabalica rekla)i druga od poslednjih.Odličan je kontrast krila i metala.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #70 poslato: Jul 26, 2013, 07:25:49 posle podne »
Emocija hvala, nazalost nesto se izbor insekata smanjio pa sam se skoncentrisao na viline konjice, njih ima u izobilju

Van mreže Emocija

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 929
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #71 poslato: Jul 26, 2013, 09:30:10 posle podne »
Emocija hvala, nazalost nesto se izbor insekata smanjio pa sam se skoncentrisao na viline konjice, njih ima u izobilju

A ja njih jurim,i nigde ih nema. :(

Otišla sam u botaničku baštu,tamo ima jezero,samo su me dobro provozali vilinski konjici.Jedan veliki,crveni,je stalno sletao na prelepu kamenu stazu crne boje.Već sam bila zamislila fotografiju,i ništa od toga.Puštao me je da mu se primaknem,kleknem na  stazu i počnem da se spuštam,i onda odleti.To mi je uradio više puta.Tada sam se prvi prvi put naljutila tokom makro fotografisanja.I još uvek su mi modra kolena. >:(

Tako da, uživaj u izobilju ovih lepotana. :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #72 poslato: Jul 26, 2013, 09:52:11 posle podne »
Odli;ni su vilenjaci oldi.Blago vama kada ih imate u izobilju.Meni se čini da ću pre sresti slona nego vilenjaka u našem kraju :-\

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #73 poslato: Jul 27, 2013, 06:49:05 pre podne »
Emocija, Neo ako je vec tako I ako osecate manjag vilenjaka, evo jos nekoliko fotografija, inace sam se pobojao da sam dosadio. Ovi moji, sumski, kao da I nisu toliko plasljivi, a uočavam da ih ima različitih nijansi, od žute do zelene. Iako nisam nikada težio tome da naučim latinska imena (po principu - ja sam fotograf, ne biology ili entimolog), polako počinjem da sagledavam I detalje u buba. I...hvala na pohvalama.......

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #74 poslato: Jul 29, 2013, 02:31:46 posle podne »
Stvarno odlicna serija  :thumbsup: posebno mi se dopalo kako ti je ispao crop na kvadrat :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #75 poslato: Jul 29, 2013, 08:45:44 posle podne »
Odlicno Oldy :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Nikol@

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 587
  • Pol: Muškarac
    • nivovic
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #76 poslato: Jul 29, 2013, 10:03:42 posle podne »
Bravo Oldi, napredovao si dosta!! :)
Hard Work Never Killed Anyone, But Why Risk It?

EOS 60D // Tokina 12-24 f4 // Sigma 35mm ART // EF 70-200 f4 IS // Pentacon 135 electric // Samyang 8mm fisheye
Nissin Di622 Mk2

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #77 poslato: Jul 30, 2013, 03:52:06 posle podne »
Hvala Desho, Dalibore I Nikola, lepo od vas!

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #78 poslato: Jul 31, 2013, 12:29:08 pre podne »
Eto postao si majstor, a zamalo da batalis makrofotografiju  ;)
Super je vilenjak na pretposlednjoj, a samo malo smeta ta grana levo. Svidja mi se igra svetla, rep na suncu, a prednji deo u senci cime si izbegao onu prepaljenu tacku na oku. Svidja mi se i pozadina koja se lepo uklapa u pricu vilenjaka koji odmara ispod krosnje drveta kroz koju se probija sunce - bar ja to tako vidim  :)

Dosta hvaljenja  ;D
Treba da proradis na pozadini. Znam da je tesko, ali treba da predjes na visi nivo fotografisanja - dok se trudis da pravilno fokusiras (i ne oteras insekta) moras da posmatras i pozadinu i da pomeras fotoaparat tako da izbegnes ometajuce stvari iz pozadine (podrazumeva se da si pre toga idealno podesio parametre).
Sad na posao i kloniraj granu sa pomenute fotke vilenjaka  :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #79 poslato: Jul 31, 2013, 06:44:09 pre podne »
deVil za mene sjajan pocetak dana! Takve rec hvale od coveka od koga sam ucio....tome nema sta da se doda, sem da se bude ponosan. Jasno, pozadina upropasti mnogu dobru fotografiju (ne samo moje!) i tome cu ubuduce posvetiti duznu paznju. Uostalom, jedna od mojih omiljenih tema na ovom forumu je "bokeh kakav volim", a kada citam review-e nekih sociva, prvo gldam kakav je bokeh.