Autor Tema: Makro fotografije (2013)  (Pročitano 133147 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #40 poslato: Jul 08, 2013, 08:02:47 posle podne »
Odlične su,ali je pozadina prilično nervozna.Pretpostavljem da je na snimcima sa dslrom onaj puter bokeh.Mene uopšte ne iznenađuju ovakve fotografije sa kompaktom.Ja imam nekakav stari nikon sa kojim mogu da priđem na 1,5 cm u makro modu,a kompakt neme problema sa dubinskom oštrinom  :)
« Poslednja izmena: Jul 08, 2013, 08:10:13 posle podne od strane neo »

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #41 poslato: Avgust 19, 2013, 03:12:53 posle podne »
Evo da nastavimo temu sa kompaktom. Nema novih slika jer sam ga prodao i zato sledi jedno uporedjivanje. Fotka sa profi opremom je kadrirana tako da lici onoj koja je radjena DSLR-om iako joj ne lezi takva kompozicija.
Ovo nije bas najbolje poredjenje kompakta i dslr-a jer sam sa D7000 morao da napravim bolji snimak, ali je model odleteo pre vremena pa nisam imao vise vremena za eksperimentisanje.
To je ujedno i prva razlika ove dve kategorije - kompakt (ili P&S (point and shoot camera)) ima automatiku, kadriras i kliknes, a kod DSLR-a imas mogucnosti eksperimentisanja sa parametrima i svetlom (sto nije bas najbolje ispalo u ovom slucaju jer je model pobegao).

Evo fotke sa kompaktom



i sa DSLR-om


Odmah se vidi i druga razlika, a to je pozadina sto je pomenuo kolega @neo. Na prvoj je pozadina nervozna i blago ometajuca, a kod profi opreme je sve mnogo mutnije. Na drugoj iako je mutnija vidi se grana levo gore koja je ometajuca, ali je i lako moguce ukloniti je u fotosopu. Nekom se mozda svidi i pozadina na prvoj jer se lepo vidi gde je fotka radjena (dole neko granje, a gore se vidi krosnja drveca)

Polje ostrine je vece kod kompakta mada ne istog kvaliteta kao kod DSLR-a. Kod profi opreme detalji su jasniji, odn ostrina je bolja ali je dubinska ostrina manja (mozda se ne vidi na prvi pogled jer sam na drugoj uradio krop da bi slike bile slicnije)

Kad smo kod ostrine treba pomenuti da je objektiv kod kompakta dosta losiji i vec na prvi pogled se vidi mutnoca van centra. Vilenjak na prvoj je ostar dok je grana i sve van centra mutno. Na drugoj  je sve ostro.

Merenje svetla je odlicno kod ovog kompakta i stvarno lepo izgleda, dok sam kod D7000 morao da napravim par snimaka da bih dosao do ovakvog svetla i mislim da je to moglo jos bolje samo da sam imao vremena da se jos malo poigram parametrima.

Stabilizacija veoma dobro radi kod AW100(fotkano iz ruke) dok sam kod D7000 morao da koristim stativ (ipak je u pitanju makro objektiv od 150mm + 1.4 telekonverter).

Jos jedna bitna razlika je u formatu - AW100 pravi fotke samo u JPEG formatu, dok D7000 ima i RAW sto je veoma bitno kod obrade u fotosopu.

Rezolucija je ista kod oba fotoaparata s tim da D7000 ima mnogo bolji kvalitet kod vecih ISO vrednosti, sto se ne moze najbolje videti na ovako umanjenim fotkama.

Tezina je definitivno na stani kompakta i tu nema price  ;D


Ima verovatno tu jos razlika, a ove su one najvidljivije. Cena izmedju ova dva fotoaparata je veoma velika i mislim da ce kompakt AW100 kao i vecina drugih modernih kompakt fotoaparata da zadovolji potrebe ljubitelja makrofotografije koji nemaju novaca da se dovlno "ispruze" za profi opremu. Mnogo toga zavisi do fotografa tako da ovim postom ohrabrujem sve vlasnike kompakt fotoaparata da krenu u akciju na insekte, cvece i ostale nevidljive golim okom stvari  :)

« Poslednja izmena: Avgust 19, 2013, 03:47:33 posle podne od strane DeVil »

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #42 poslato: Avgust 19, 2013, 03:16:37 posle podne »
Može krop obe fotografije?

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #43 poslato: Avgust 19, 2013, 03:30:55 posle podne »
Naravno da moze, samo imajte u vidu da je RAW fotka(druga) sluzi za obradu pa na prvi pogled mozda deluje bledja i bez boja i kontrasta. JPEG fotke su vec obradjene u fotoaparatu pa mozda izgledaju zivlje, ali nemaju velike mogucnosti naknadne obrade u fotosopu.

AW100


D7000


Ovo su 100% kropovi bez ikakve obrade
« Poslednja izmena: Avgust 19, 2013, 03:37:48 posle podne od strane DeVil »

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #44 poslato: Avgust 19, 2013, 11:23:37 posle podne »
Nisam siguran kakvo bi bilo idealno poređenje.Možda da se ovaj raw konvertuje u jpg sa nekim default parametrima iz aparata?Nego,nešto si neaktivan ove sezone  :)

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #45 poslato: Avgust 20, 2013, 02:14:49 posle podne »
Pa bas i nije neko poredjenje jer sam sa dslr-om isao na brzinu 1/30 sto je dovelo do mutnije slike usled blagog vetra. Kazem da nisam imao vremena da se malo poigram parametrima (na primer da povecam ISO i dobijem vecu brzinu okidanja), ali sam namerno postavio ove dve fotke da se vidi da ni kompakt uopste nije los za makro fotografisanje.
Zaboravio sam da napomenem da sa kompaktom mora da se pridje na bar 10-tak cm od modela dok sam sa sigmom 150 i telekonverterom bio udaljen bar pola metra.

I jesam malo neaktivniji ove sezone usled nedostatka slobodnog vremena (mala deca, dosta radim da otplatim fotoopremu  ;D  a tu je i lose vreme(uglavnom jak vetar, ponekad kisa) koje obicno pogodi u nedelju kada idem na makro safari) mada imam u arhivi neke fotke koje cekaju obradu. Nisu nista specijalno, ali nisu ni lose. Pravo da ti kazem imam kvalitetnih fotografija od pre godinu i dve koje jos cekaju na obradu zbog moje lenjosti  ::)

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #46 poslato: Avgust 20, 2013, 03:19:35 posle podne »
Sad u nedelju sam malo eksperimentisao sa pozadinama i to zelenom koja je malo vise drecava i nekom svetlo krem, vise boja bele kafe.
Nasao sam interesantnog modela (onaj skakavac sa smesnom izduzenom facom  ;D) i probao obe pozadine, ali sa razlicitim udaljenostima od pozadine.
Evo kako to izgleda na krem pozadini

pozadina udaljena nekih 10cm od modela



na ovoj je duplirana razdaljina



ova je udaljena sigurno 30-tak i vise centimetara od insekta





Sada na red dolazi zelena pozadina koja bas i ne lezi boji ovog insekta. Da sam nasao zelenog skakonju prica bi bila drugacija

10cm



20-tak



30-tak i vise





Moram da napomenem da je na ove pozadine padalo i suncevo svetlo sto bi znacilo da ove boje ne bi bile iste kao ove ako je pozadina u senci. Takodje na boju (nijanse ove dve boje) zavisi i blic, odn. da li je uperen direktno na pozadinu ili malo sa strane.
Ono sto je najvaznije je da bilo koju boju pozadine da izaberete mozete uticati na nijanse udaljavanjem pozadine od insekta. U pitanju su hamer papiri u boji koje mozete naci u svakoj knjizari. Samo izaberite boje koje vam se svidjaju i ne bezite od drecavih jer udaljavanjem od insekta dobijate skroz drugacije nijanse te boje  :)

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #47 poslato: Avgust 20, 2013, 04:48:53 posle podne »
Prva pozadina je bas legla, dok druga i ne bas....vidi da nadjes hamere pastelnih boja...ako ce biti mnogo bolje :)

Inace, na kupujem prodajem imas 2 sb-r 200 makro blica za 200e, pa ako te zanima, mogu da ti posaljem link :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #48 poslato: Avgust 20, 2013, 08:21:06 posle podne »
Ove podloge cu ponekad da koristim ali samo za MP-E65 i bliceve MT-24EX jer je pozadina uvek crna ili veoma tamna dok za sigmu 150 nema nikakvih problema, a i izgledala bi suvise vestacki.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #49 poslato: Avgust 21, 2013, 07:17:47 pre podne »
Meni se, pak, ne dopadaju te veštačke pozadine, jer ma kakve da su, deluju upravo onako kako im ime govori - veštački. Makro fotografija asocira na prirodu, pa zato pozadina treba, po meni, da bude prirodna, jasno sto lepsa I bolja, jer I ona je deo fotografije I to vazan. Ali, ako su ove deVilove fotografije u svrhu eksperimenta I akademske diskusije, povlacim gore receno...

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #50 poslato: Avgust 21, 2013, 02:11:10 posle podne »
@oldtimer, cela ova tema je izgleda veliki eksperiment  :D
Valjda sam se malo zasitio uhodane staze pa sam pokusao da malo razbijem monotoniju kompakt fotoaparatom, pa sada malo pozadinama, ali vraticu se i klasici. Ne treba nista da povlacis od gore recenog jer svako ima pravo da iznese svoje misljenje. Trenutno eksperimentisem pozadinama jer sa MP-om dobijam crne pozadine koje takodje nisu prirodne i nisu bas lepe na oko. Uvek biram pozadine koje su najslicnije prirodnim, na mestima gde fotografisem. Da nije zelene pozadine ova pcelica ne bi videla makro podforum  :)

18.


Slazem se da su najbolje pozadine prirodne i kao sto je primetio kolega @unique93 dobro resenje je osvetljavanje pozadine blicem. Bar je tako u teoriji, mislim da ce u praksi to biti veoma tesko, ali svakako sam odavno razmisljao o tome i cim bude viska novca eto novog blica i novih eksperimenata. Do tada - pozadine  :o


Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #51 poslato: Avgust 22, 2013, 03:51:38 posle podne »
19. f.stacking od 3 fotke

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #52 poslato: Avgust 22, 2013, 09:54:19 posle podne »
Standardno odlično.Model je sjajan i pozadina je baš legla!

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #53 poslato: Avgust 28, 2013, 12:01:08 pre podne »
Evo jedne po mom ukusu  :)

20.





krop





i jos kropa  8)

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #54 poslato: Avgust 28, 2013, 12:05:06 pre podne »
I po mom ukusu  ;) Bravo, vredelo je čekati  :)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #55 poslato: Avgust 28, 2013, 12:43:12 pre podne »
Svaka cast :)

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #56 poslato: Avgust 28, 2013, 02:07:00 pre podne »
Uf... :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže puckons

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 484
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #57 poslato: Avgust 28, 2013, 07:16:37 pre podne »
au šta reći
Canon 600d - Tamron 17-50 vc- Canon 50mm 1.4 -Tamron SP 70-300 f/4-5.6 vc - Canon 100 macro

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #58 poslato: Avgust 28, 2013, 07:49:20 pre podne »
Odlicno...ispalti se trud i cekanje :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije (2013)
« Odgovor #59 poslato: Avgust 28, 2013, 01:41:29 posle podne »
Hvala svima za komentare  :)

Ovo je radjeno focus stacking tehnikom gde sam 7 fotografija spojio u jednu sa velikom dubinskom ostrinom. Ostali parametri su f/8, 1/160, ISO 200. Imao sam i stativ i makro sinu i zicani okidac, ali sam se pored sve opreme mucio fotkajuci iz ruke  ::)