Autor Tema: Stativ i glava  (Pročitano 5167 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Stativ i glava
« poslato: Maj 07, 2013, 02:58:27 posle podne »
Iako su osvanuli ovi jako lepi testovi, opet bih zatrazio savet. Prosto, nikad nisam imao cestit stativ, ne znam nista o njima.

Na osnovu ovih mini testova je dilema pala izmedju glava.

Uzecu Vanguard Alta Pro 263AT tripod, a dvoumim se izmedju SBH 100 i  GH-200. Da li naprednom amateru (kao sto pretendujem da budem) treba uopste ova skuplja varijanta? Koliki je u praksi stvarno benefit GH-200 glave? Mozda glupo pitanje, ali posto nikad nisam imao dodira sa ovim, bukvalno ne znam sta da ocekujem.
Do sada sam koristio neko smece koje nije vredno ni spominjati, nestabilno, lomljivo, nefunkcionalno, nestabilno :)


Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Stativ i glava
« Odgovor #1 poslato: Maj 07, 2013, 05:45:56 posle podne »
Znam da je bitno da li bez proklizavanja moze da drzi svu opremu koju stavis na nju:


"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Stativ i glava
« Odgovor #2 poslato: Maj 07, 2013, 07:33:13 posle podne »
Nije ovde problem u nosivosti, obe glave su mrge. SBH 100 glava ima nosivost od 10 KG,  a GH 200 - 6kg sto je vise nego dovoljno za ovo sto Smarko ima.

Caka je u tome sto ces ti ovo lepo moci da upakujes u torbicu, pa da to koliko toliko lagno nosaras uz sebe kad krenes na fotkanja.
GH 200 jeste impresivan proizvod... ali gledajuci bas tvoje potrebe, pre bih isao na Alta Pro 263AT tripod + SBH 100 kombinaciju, tj. Alta pro 263AB 100.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Stativ i glava
« Odgovor #3 poslato: Maj 07, 2013, 07:40:10 posle podne »
Nekom je jezik brzi od pameti, a meni brzi jezik i noge :D

Gori sam od deteta, nakon sto sam postavio temu, pozvao sam Ljubu i dogovorio se odmah, otrcao do njega i kupio opciju sa skupljom glavom :D (Alta Pro 263AT + GH 200)

Prelepo sve izgleda i ne kajem se :)

Cisto da se zna, merkam bolji stativ vec duze vreme, a upravo su me tvoji mini testovi  i zakljuchci Zorane doveli do toga da mi je kupovina bila mnogo olaksana. Naravno, i poverenje koje sam vec stekao u neke ljude ovde, iako ljude ni ne poznajem. Hvala!

Hvala Ljubi na izuzetnoj usluzi i maksimalnoj korektnosti :)

Pozdrav ;)
« Poslednja izmena: Maj 07, 2013, 07:44:09 posle podne od strane smarko »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Stativ i glava
« Odgovor #4 poslato: Maj 07, 2013, 09:16:11 posle podne »
GH 200 je odlicna sprava, i tu nema zbora. Kao sto rekoh, jedino ti moze zasmetati dok je budes nosao na ramenu ... ova druga glava je pogodnija za pakovanje.
Sve u svemu, cestitke na novom detalju :) ... lepo si se ponovio, svaka cast.

A sto se tice poznavanja... pa upoznali smo se, onomad kad smo ocerupali Duxx-a :)
Ili sam se pogresno prepoznao u recenici :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stativ i glava
« Odgovor #5 poslato: Maj 07, 2013, 10:10:11 posle podne »


...... pozvao sam Ljubu i dogovorio se odmah, otrcao do njega i kupio opciju sa skupljom glavom :D (Alta Pro 263AT + GH 200)

Prelepo sve izgleda i ne kajem se :)
Ah, ti si baš neki odlučan čiko!? ;D
Haj i meni kupi jedan 5D mk II, bit cu ti zahvalan do kraja zivota! ;D



Salim se ja malo Marko, nemoj sta zamjerit! :) ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Stativ i glava
« Odgovor #6 poslato: Maj 08, 2013, 12:59:33 pre podne »
Da, upoznali smo se Zorane :) Iskreno, nisam bio siguran da ces se setiti, a i to je bilo samo u prolazu, usput, moze se reci da smo neznanci :)
Moja poenta se odnosila na celokupan jedan opus koji se moze naci ovde, koje mozda vi koji cinite kicmu ove male zajednice ni ne konstatujete,  a ja kao posmatrac to itekako primetim.
Retko se nadje, cak i u profesionalnom okruzenju, takav jedan savestan, temeljan pristup nekoj temi, kvalitetne rasprave, postene, iskrene, otvorene, realne i argumentovane tekstove. Sledeci savete odavde, nikad nije bilo razocarenja, izneverenih ocekivanja itd. Cak i svi komadi polovne opreme koje sam preko ovog foruma nabavio, uvek je bilo to - to. Pokusavajuci da pazarim polovnu opremu preko obicnih oglasa, bilo je svega i svacega da se nagledas :)
Sve je to poslednjih par godina mene dovelo da mogu da kazem da imam poverenje, koga ne poklanjam tako olako i apriori bilo kome. Cak bi se pre moglo reci da sam skeptik zbog pretencioznosti i glamura u kome nam servira sve svasta u nasem okruzenju, upakovano u lepe oblande, a ispod sve trulez. Mislim da je to bas zbog toga sto ovo nije komercijalno mesto u pravom smislu reci, da bas taj amaterski duh foruma cuva sve to. Trule jabuke i interesne grupe brzo otpadnu, a ostaje samo ljubav prema necemu i entuzijazam.
Pozvao sam coveka danas i objasnio mi je lepo razliku izmedju jedne glave i druge. Ta brzina, komfor i lakoca prilikom namestanja aparata mi se jako dopala i dodao sam 60e za kupovinu. To je jedan rucak u nesto boljem restoranu. Ja ne bancim po restoranima i ne dajem pare za muziku, tako da sam hteo sebi to da priustim :) Nisam jos dobio decu, tako da cu samo ja gladovati ako preteram :D

Tviti, snalazis se ti dobro i sa opremom koju imas :) Naravno da nema ljutnje, pobogu, zasto bi :)
Ne bih voleo da neko pomisli da sam neskroman ili ne daj Boze razmazen tatin sin koji uzima sve i svasta zato sto mu se hoce :)
Uvek posle kupovine ide ona poznata griza savesti, sto zbog dosta "bacenih" para, sto zbog ljudi kojima sve to mozda treba i vise nego meni, znaju mnogo vise od mene, a ne mogu sebi da priuste. Skroman sam i asketa sam u vecini stvari, ali ovo je postala moja pasija i filter u kome nalazim zadovoljstvo. Znam da me nece uciniti bolji fotografom, svestan sam da je preterano za moje potrebe, ali to me ispunjava i potrebno mi je u nekom drugom smislu, ne materijalnom. Mislim da cak postaje opasna zavisnost, ali i dalje mislim da imam samokontrolu :)
Mozda sam preterao u "objasnjavanju", ali je bas onako iz duse i iskreno :)


Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Stativ i glava
« Odgovor #7 poslato: Maj 08, 2013, 01:24:03 pre podne »
Sto reče Bole pre koju godinu, na stativ ne treba žaliti pare. Sva ostala oprema se menja i kvari, ali kvalitetan stativ može da služi decenijama.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Stativ i glava
« Odgovor #8 poslato: Maj 08, 2013, 01:56:31 pre podne »
Cronnin, uvek slusam savete ovde :)
Secam se trenda kupovine racunara jedno vreme. Svi bi sto jacu graficku, brzi CPU, a za monitor sta ostane :D Ko shisha oci :)
Planiram da kupim kvalitetniji stativ bas duze vreme. Mrak na oci mi je pao dok sam fotkao OVO i OVO
Na prvoj mi je bedni izgovor za stativ stajao na drvenom molu, jako blizu ivice i vode. Mala nepaznja i cao... Na drugoj, bila je ograda visoka nesto preko jednog metra i nisam mogao da je prebacim sa stativom, tako da sam bio primoran sa slikam iz ruke prislonjen na ogradu i odatle takva podesavanja (dosta velik otvor blende i ISO 640). Tu sam prelomio, stativ i to odmah :)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stativ i glava
« Odgovor #9 poslato: Maj 08, 2013, 08:43:08 pre podne »
Ne bih voleo da neko pomisli da sam neskroman ili ne daj Boze razmazen tatin sin koji uzima sve i svasta zato sto mu se hoce :)
Uvek posle kupovine ide ona poznata griza savesti, sto zbog dosta "bacenih" para, sto zbog ljudi kojima sve to mozda treba i vise nego meni, znaju mnogo vise od mene, a ne mogu sebi da priuste. Skroman sam i asketa sam u vecini stvari, ali ovo je postala moja pasija i filter u kome nalazim zadovoljstvo. Znam da me nece uciniti bolji fotografom, svestan sam da je preterano za moje potrebe, ali to me ispunjava i potrebno mi je u nekom drugom smislu, ne materijalnom. Mislim da cak postaje opasna zavisnost, ali i dalje mislim da imam samokontrolu :)

Nemoj da se tripuješ sa ovim. Negde sam već napisao da svako ima pravo da krca svoje pare kako se njemu prohte. Nebitno da li si novac nasledio ili ga zaradio. Kad se ovde sugeriše da se ne bi trebalo zaletati sa FF-ovima i neznam kakvom ludom opremom, pre svega postoji želja da se ljudima uštedi novac koji su spremni da spucaju, dok postoji realna mogućnost da u fotografiji ne naprave ništa, da li zbog gubitka interesovanja, da li zbog jednostavno nedostatka talenta. Činjenica da danas i "entry level" modeli mogu da naprave WoW!!! fotografiju u rukama znalca i imamo i starih i novih članova ovde koji to dokazuju. Suštinski bitno je kontrolisati sebe i razdvojiti ljubav prema fotografiji i ljubav prema kolekcionarstvu boljih i kvalitetnijih stvari. E sad, nije da i sam po nekad ne upadnem u tu zamku, ali koprcam se. Primer: poslednji niz godina sam vlasnik sjajnog novog Ibaneza (gitara), sa sve koferom, stalkom i pratećom opremom. Na žalost taj Ibanez je i dalje nov :) Kad sam bio klinac baš puno sam muzicirao (imao bend, a nemao garažu) i maštao o dobrom instrumentu. Sad nemam vremena da sviram, ali sam sebi ispunio želju i bačen novac je moj problem - jelte, sam sam ga zaradio. Ipak, to ne znači da sam uradio praktičnu i pametnu stvar. Na žalost, od sjajne gitare sam napravio odličan estetski detalj u svom domu. Verujem da ću ga jednog dana pokloniti nekom klincu u kome prepoznam sebe od pre xx godina :)

I tako...

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Stativ i glava
« Odgovor #10 poslato: Maj 08, 2013, 09:18:08 posle podne »
Sta je bre ovo, sve neki muzicari na forumu :D
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Stativ i glava
« Odgovor #11 poslato: Maj 08, 2013, 10:51:55 posle podne »
Potpuno razumem zasto si uzeo tu gitaru i uopste ne mislim da si pogresio. Kao sto si rekao, to je stvar koja ce da traje mozda i vecno, a siguran sam da ti izaziva posebne emocije svaki put kad je pogledas :)
Ne poznajem nijednog potpuno racionalnog coveka. Apsolutno svako ima neku pasiju na koju trosi pare. Ja tvrdim da DSLR oprema uopste nije skupa. Obrazlozicu.
Pre nego sto sam nabavio prvi DSLR, ko zna koliko kompakta sam promenio. Bar 5 za 6-7 godina. Crkne, ispadne iz dzepa ili tehnicki postane zastareo prilicno brzo. 5x250e je 1250e. Za te pare se mogao kupiti odlican DSLR sa dva solidna objektiva koji ce trajati sigurno vise od toga, a za to vreme ces zabeleziti uspomene koje ce ti  za 10-20 godina biti od neprocenjive vrednosti. Da ne pricam koliko ce znaciti nasim potomcima. Koliko mobilnih telefona smo promenili za to vreme i uvek je to mnogo vise nego zasta nam telefon treba. Za mene je mobilni telefon mnogo vise jos jedna bukagija nego sto je potreba, iako ne sporim koliko je korisnosa stvar. Ne oduzimam pravo da neko voli takve stvari, ali mislim da vise nikad ne bih nosio telefon skuplji od 100e, sem ukoliko ga ne dobijem od firme.
Zakljucio sam jos da je jeftinije kupovati skuplje stvari nego jeftine i da ona izreka nemam dovoljno para da kupujem jeftino bas vredi u slucaju foto opreme. Gro opreme sam kupio polovne u dobrom stanju i izgubio sam jako malo para u medjuvremenu. Na L objektivima nisam izgubio gotovo nista, ista im je cena. Ako zatrebaju coveku te pare, vrlo brzo moze da ih proda dalje.
Mislim da to sto sam napisao uopste nije neracionalno trosenje para :)