Autor Tema: Monitori...  (Pročitano 8549 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Monitori...
« poslato: April 05, 2008, 01:54:49 pre podne »
Posto se u jednoj temi vodila prica o monitorima kao vaznom elementu koji utice na realan izgled jedne fotografije, zanima me da li neko zna koji su to monitori najbolji za gledanje slika!? Kakva je razlika izmedju TFT i CRT monitora po ovom pitanju? Koji daje verniji prikaz? I necije misljenje o LG 226WTQ... Posto imam ovaj monitor, pa da znam na cemu sam...

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Monitori...
« Odgovor #1 poslato: April 05, 2008, 12:43:23 posle podne »
Solidan

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Monitori...
« Odgovor #2 poslato: April 06, 2008, 03:19:41 pre podne »
Bas odlicna tema za diskusiju pored fotografije....Znaci, kao sto si i sam rekao...Jedan od najbitnijih "aksesoris" pored fotoaparata je i monitor...Ako nemas dobar monitor da lepo pregledas sliku onda mozes da napravis pravi uzas. Sto se tice kvaliteta i izradu monitora postoje nekoliko tipova.CRT i LCD. CRT se polako ali sigurno ispraca u penziju. Do nedavno sam ga i ja koristio. Poceo sam sa CTX-om, pa IBM-om, Hyndai (profesionalna serija), pa CTX profesionalna serija i na kraju sam ga zamenio sa LCD-om. Najkvalitetniji je bio IBM, njega imam i dan danas i ne planiram da ga prodam.Cuvam ga kao bekap  ;D za nedaj boze. Najgori po perfomansama je bio Hyndai, a CTX 19" PR960F sam promenio zbog toga sto je crkao nekoliko puta, i slika mu je otisla u djavola. Kao sto sam rekao sada koristim ASUS MW221U (22") i mogu da kazem da sam zadovoljan. Sto se tice tvog LG-a, mislim da je jedan od boljih monitora 22". Ja sam ga imao na spisku da ga kupim, ali nisam zbog jednog razloga. Nije ga bilo ovde u Skoplju kod nas, i varijanta koja je bila najbliza njemu je bila ASUS.
 Da predem na glavno pitanje:
     Kada se radi sa fotografijom profesionalno koristi se LCD monitor koj ima skroz razliciti panel od ovih koje mi koristimo. Moj i tvoj monitopr koriste takozvane TN panele, dok monitori koj sluze za profi rad koriste IPS ili PVA panele. TN, IPS, PVA su tehnologije izrada panela. To rezultira i kvalitet, rispons tajm, ugao gledanja i jos mnostvo drugih karakteristija. TN paneli su jeftini za izradu, imaju veliki rispons tajm i koriste se kod komercijalnih monitora jeftine klase ili LOW Cost Monitors. Zbog velikog odziva i brzinu najjveca primena im je za igranje, surfanje i kucna upotreba. IPS i PVA panele su razlicite i nemaju veliki rispons tajm, imaju maksimalni ugao gledanja (178/178) stepeni i ugradjuju se u monitore koje imaju primenu kod obradu fotografije kao na primer,veoma su skupi (relativna stvar).
   U vezi TN, PVA i IPS panela mozete procitati po netu...
   Obicno u kombinaciju oko profi rada sa fotosopom i drugim programima profesionalci obicno biraju monitore koje imaju IPS panel u sebi...(Ovo su podatci koje sam procitao po netu).
Za dobar i realistican prikaz monitor mora da bude kalibriran, postupak koj se radi da bi fotka bila realna, odnosno sta gledas na monitoru to da dobijes i na "papiru"...

Ovo je ovako ukratko... ;D
Ukoliko imas jos neko pitanje, onda pitaj slobodno :) nadam se da si zadovoljan sa ovim odgovorom...
pozdrav
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Monitori...
« Odgovor #3 poslato: April 06, 2008, 02:24:32 posle podne »
E svaka ti cast... Ali imam jos jedno pitanje, jer svaki put kad udjem u PhotoShop CS2, izbaci mi upozorenje da treba da monitor vratim na prethodno podesavanje, ili da ga kalibriram... A tu postoji drugi problem... Kada sam imao XP slika je bila savrsenstvo... Milina gledati, a kad sam instalirao Vistu, koja je sama nasla monitor i "kao" nesto pri prvom paljenju sama podesila, slika je bila ocaj! Malo sam nesto cackao i uspeo da podesim, ali je slika dosta losija nego na XP-u! Na beloj pozadini tamnija slova kao da su razmazana, pri brzom listanju web stranica se pojavljuju "duhovi"(dok u wordu ili nekom drugom programu sa belom pozadinom duhova nema)! Pre, kada sam monitor gledao pod nekim uglom slika je bila jasna, sada je zatamnjena... Ima li ko kakav predlog ili resenje?

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Monitori...
« Odgovor #4 poslato: April 06, 2008, 02:41:38 posle podne »
Mislim da si odgovor dao sam na svoje pitanje....Ja sam imao Vistu od samog pocetka...Shminkeraj nevidjeni...Ali susreo sam se odma sa problemima...Drajveri, problemi, svakakve poruke....Svakog dana sve vise i vise Vista se kvarila...kao da je crvi malo po palo grickaju....Na kraju pola aplikacije nije htelo da mi rade...Vratio sam dobri stari XP i evo super sve radi...Imam sada i Vistu SP1 ali nesto nemam nameru da je stavim na komp...Imacu opet probleme sa drajverima koje sam i pre toga imao, jedino neki bagovi moze da su popravljeni...

A sto se tice sivila na pozadini, probaj da podesis Adobe Gamu u kontrol panelu...Mozda i resis problem...
Zato kazem...Kada se radi profesionalno, najbitnija je kalibracija monitora, i onda to sacuvas kao profil koj ces da koristis...
Druga stvar koja moze da ti bude od pomoci je da skines neki monitor test, gde imas puno postavljanja....tipa Eizo test monitor, Nokia test monitor....Mozda treba da podesis fazu na svom monitoru...ako ga koristis na DVI portu, onda ne bi trebalo da imas probleme, a ako ga koristis na VGA, onda nije lose u sekciji Moire da podesis monitor da nema nikakvo treptanje...pomocu faze naravno preko menija na monitoru...
:)
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Monitori...
« Odgovor #5 poslato: April 06, 2008, 02:47:52 posle podne »
Ma na DVI portu je! Zato se i nerviram! A koliko vidim, moracu da pored Viste vratim i XP! Vista mi je nekako, ne bih znao ni da ti opisem... Sad cekam i CS4, posto je najavljen samo za Vistu 64bit!

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Monitori...
« Odgovor #6 poslato: April 06, 2008, 02:52:24 posle podne »
Izvinjavam se na pogresnoj informaciji! CS4 je najavljen samo za Windows 64bit! Znaci da ce moci da ga koriste i retki korisnici XP-a 64bit!

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Monitori...
« Odgovor #7 poslato: April 06, 2008, 04:40:44 posle podne »
Ma dovoljno ti je da radis i sa CS3... ;)
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS